FCM jagter spiller i næstbedste spanske række

FC Midtjylland jagter en spiller fra den næstbedste spanske fodboldrække. Formand Rasmus Ankersen besøgte spilleren for nylig.



FC Midtjylland vinder med al sandsynlighed det danske mesterskab i denne sæson, og det betyder, at klubben for første gang i historien skal forsøge at kvalificere sig til Champions League i næste sæson. Det kommer til at kræve et stærkt spillermateriale, og som det ser lige nu, trækker det op til, at i hvert fald to – måske tre – nøglespillere forlader heden til sommer.

Izunna Uzochukwu har kontraktudløb og forlader klubben. Sylvester Igboun får formentlig det udlandseventyr, som han blev snydt for i 11. time i januars transfervindue. Derudover skal det for alvor blive spændende at se, om guldfuglen over dem alle, Pione Sisto, bliver solgt. Buddene vil i hvert fald regne ned over MCH Arena.

Dermed skal FC Midtjylland også på jagt efter nye spillere, og til det har klubben som bekendt deres meget omtalte scoutingsystem, hvor spillere bliver rekrutteret ved hjælp af statistik og data. Et system, der blev indført, da Matthew Benham gjorde sit indtog i klubben, og et system, der blandt andet fandt Tim Sparv, som har været en succes på Superliga-topholdet.

Nu har det samme system meldt sig på banen igen. Denne gang har det ført FCM-formand Rasmus Ankersen til Spanien. Men det er vel at mærke ikke en spiller fra den bedste spanske række, der kan være på vej til FC Midtjylland. Han er fundet i Segunda Division.

– Jeg var der ikke for at se ham spille. Jeg var der udelukkende for at overbevise ham om at skifte til Danmark, siger Rasmus Ankersen til decorrespondent.nl.

Historien melder ikke noget om, hvilken spiller der er tale om, eller hvilken position han spiller. Interessen fra FC Midtjylland blev vakt, da de data, som klubben har adgang til, kunne fortælle, at den klub, som den pågældende spiller tørner ud for, i denne sæson har præseteret som et midterhold i Primera Division. Og spilleren er altså en stor profil på dette hold.

I 2013 handlede Brøndby også ind i den næstbedste spanske række. Ved den lejlighed hentede de blå-gule Alexander Szymanowski i Recreativo Huelva.




Stort medie fremhæver FCM-flop

Afsløring: Dreyer forgyldes med vanvittig kontrakt

Ny Brøndby-spiller? En håbløst umoderne stopper

Medie med dyster Dorgu-melding

Eriksen og Daghim strålede for Wolfsburg

‘Sur over Brøndby-transfer’

Intet bud fra Brøndby (opdat.)

Brøndby interesseret i tårnhøj tysk angriber

Legende med chokmelding

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Stor skuffelse

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

Skidt nyt, Danmark: Landsholdsprofil opereret igen

Drama i Real Madrid: Nu tordner stjernespiller

FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’

Brøndby-emne var genstand for vildt rygte

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

FCK kobles til brasilianer – ikke aktuel længere

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Stort problem: ‘Gået direkte mod helvede’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

Klar besked: ‘Ellers er det ligegyldigt’

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

Transfer på vej? AaB spørger på profil

– De lignede lort!

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Stjerne på vej? ‘Har virkelig gjort ondt på dem’

Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

Godt nyt for FCK – får grønt lys

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

FC København viser interesse for Udinese-spiller