FCM jagter spiller i næstbedste spanske række

FC Midtjylland jagter en spiller fra den næstbedste spanske fodboldrække. Formand Rasmus Ankersen besøgte spilleren for nylig.



FC Midtjylland vinder med al sandsynlighed det danske mesterskab i denne sæson, og det betyder, at klubben for første gang i historien skal forsøge at kvalificere sig til Champions League i næste sæson. Det kommer til at kræve et stærkt spillermateriale, og som det ser lige nu, trækker det op til, at i hvert fald to – måske tre – nøglespillere forlader heden til sommer.

Izunna Uzochukwu har kontraktudløb og forlader klubben. Sylvester Igboun får formentlig det udlandseventyr, som han blev snydt for i 11. time i januars transfervindue. Derudover skal det for alvor blive spændende at se, om guldfuglen over dem alle, Pione Sisto, bliver solgt. Buddene vil i hvert fald regne ned over MCH Arena.

Dermed skal FC Midtjylland også på jagt efter nye spillere, og til det har klubben som bekendt deres meget omtalte scoutingsystem, hvor spillere bliver rekrutteret ved hjælp af statistik og data. Et system, der blev indført, da Matthew Benham gjorde sit indtog i klubben, og et system, der blandt andet fandt Tim Sparv, som har været en succes på Superliga-topholdet.

Nu har det samme system meldt sig på banen igen. Denne gang har det ført FCM-formand Rasmus Ankersen til Spanien. Men det er vel at mærke ikke en spiller fra den bedste spanske række, der kan være på vej til FC Midtjylland. Han er fundet i Segunda Division.

– Jeg var der ikke for at se ham spille. Jeg var der udelukkende for at overbevise ham om at skifte til Danmark, siger Rasmus Ankersen til decorrespondent.nl.

Historien melder ikke noget om, hvilken spiller der er tale om, eller hvilken position han spiller. Interessen fra FC Midtjylland blev vakt, da de data, som klubben har adgang til, kunne fortælle, at den klub, som den pågældende spiller tørner ud for, i denne sæson har præseteret som et midterhold i Primera Division. Og spilleren er altså en stor profil på dette hold.

I 2013 handlede Brøndby også ind i den næstbedste spanske række. Ved den lejlighed hentede de blå-gule Alexander Szymanowski i Recreativo Huelva.







LIVE

TransferLIVE: AGF overvejer at bruge klausul

Sender kæmpe millionbeløb til FC Midtjylland

Dansker i ‘sensationel choktransfer’

– Det er forfærdeligt

Bliver FCK-talent solgt for kæmpe beløb?

Chok: Han kan erstatte Thomas Frank

Ny Brøndby-profil blev solgt for vildt beløb



Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært

Brøndby udsender opdatering om Jacob Ambæk

Gik TV 2-vært for langt? ‘Skal tænke hurtigt’

Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag

Medie anbefaler: Hent Oliver Sonne!

Afsløring: August Priske sælges til Birmingham



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Gidsel fik klar besked: ‘Stop det!’

Brøndby-profil skadet

Afsløring: Brøndby sælger Noah Nartey til Lyon

‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’

I chok over Tottenham



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Storklub lurer på Jonas Wind

FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner

Pytlick var vild – men Danmark havde stort problem

Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo

I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland

Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem

Senegal er afrikansk mester efter skandaløs finale

– Kunne godt ende i noget værre ballade

Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’

AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr 

Manchester United overvejer denne stjernetræner



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Vanvittig udvikling – chokfyring på vej?

I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’

Daniel Wass overrasker i hitserie på DR

Farzams Fanzone: ‘Mange tilbud på ung dansker’

Afsløring: OB køber ny profil for en slik

Arbejder på angriber-exit

Legender med dyster melding

Lisandro Martinez revser Manchester United-ikon

Ben Godfrey meldes tæt på Brøndby-skifte

Como indtager hovedstaden

Danmark knuser Rumænien – videre ved EM

Pytlick var bange: ‘Der frygter man det værste’

Får Frank sparket? ‘Det er blevet giftigt’

Dansker ‘har nok pådraget sig alvorlig skade’

Maurits Kjærgaard på blokken i traditionsklub

Rygtet til FCK – nu rykker angriber til Polen

Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud

Danskerklub meldes interesseret

Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut

Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber

Kongerne af transfervinduet

Den værste i 18 år – de overvejer det