FCM jagter spiller i næstbedste spanske række

FC Midtjylland jagter en spiller fra den næstbedste spanske fodboldrække. Formand Rasmus Ankersen besøgte spilleren for nylig.



FC Midtjylland vinder med al sandsynlighed det danske mesterskab i denne sæson, og det betyder, at klubben for første gang i historien skal forsøge at kvalificere sig til Champions League i næste sæson. Det kommer til at kræve et stærkt spillermateriale, og som det ser lige nu, trækker det op til, at i hvert fald to – måske tre – nøglespillere forlader heden til sommer.

Izunna Uzochukwu har kontraktudløb og forlader klubben. Sylvester Igboun får formentlig det udlandseventyr, som han blev snydt for i 11. time i januars transfervindue. Derudover skal det for alvor blive spændende at se, om guldfuglen over dem alle, Pione Sisto, bliver solgt. Buddene vil i hvert fald regne ned over MCH Arena.

Dermed skal FC Midtjylland også på jagt efter nye spillere, og til det har klubben som bekendt deres meget omtalte scoutingsystem, hvor spillere bliver rekrutteret ved hjælp af statistik og data. Et system, der blev indført, da Matthew Benham gjorde sit indtog i klubben, og et system, der blandt andet fandt Tim Sparv, som har været en succes på Superliga-topholdet.

Nu har det samme system meldt sig på banen igen. Denne gang har det ført FCM-formand Rasmus Ankersen til Spanien. Men det er vel at mærke ikke en spiller fra den bedste spanske række, der kan være på vej til FC Midtjylland. Han er fundet i Segunda Division.

– Jeg var der ikke for at se ham spille. Jeg var der udelukkende for at overbevise ham om at skifte til Danmark, siger Rasmus Ankersen til decorrespondent.nl.

Historien melder ikke noget om, hvilken spiller der er tale om, eller hvilken position han spiller. Interessen fra FC Midtjylland blev vakt, da de data, som klubben har adgang til, kunne fortælle, at den klub, som den pågældende spiller tørner ud for, i denne sæson har præseteret som et midterhold i Primera Division. Og spilleren er altså en stor profil på dette hold.

I 2013 handlede Brøndby også ind i den næstbedste spanske række. Ved den lejlighed hentede de blå-gule Alexander Szymanowski i Recreativo Huelva.







LIVE

LIVE: Dansk klub får dispensation

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer

Nu forklarer Noah Nartey

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Måbende Tottenham-spiller afviser historie



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Tøfting slår fast: ‘Det ville være en skandale!’

Gravesen går til Riemer: Hvad er det for noget?

Sammenligner Damsgaard med Iniesta



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Troels Bech slår fast: Glem det!

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Tøfting: ‘Selvfølgelig i tale til en klub som BIF’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Her er din landsholdstrup, Riemer!

Interessant afsløring

Tidligere FCK-træner i alvorlig modvind

Pep Guardiola tager usædvanlig beslutning

Enorme Superliga-talenter udtaget

Av, av, av: Uhyggelig læsning, FC København!

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Brøndby-hyldest: Vi vandt jo alt!

Riemer om profil: ‘Han er helt klar’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Gustav Isaksen trækker overskrifter i Italien

– Ikke for debutanter!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Overraskende U21-trupudtagelse

Afsløring: Hobro IK sælger Villads Rasmussen

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Dansk landsholdskeeper skadet – skal scannes

– Derfor skal Man Utd IKKE hyre Michael Carrick

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

Revser Superliga-spiller: Han ødelægger karrieren!

Kevin Diks skriver historie

Tahirovic-situation skaber debat i Bosnien

Manchester City – Real Madrid

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’

Riemer ‘har ikke kunnet få fat i’ debutant

Rundens hold i Superligaen – 23. runde

Iran forhandler med FIFA om VM-kampe

Ekspert: ‘Jeg kan ikke se idéen!’

Stor bekymring: Damsgaard har haft ondt længe

Hjulmand graver sig ned i London

Flere problemer: Damsgaard udgår med skade

Skuffet VB-anfører: De andre hold er vel tilfredse

‘En klub vi gradvist har sværere ved at kende’

Sent mål skaffer SIF point i bundbrag mod Vejle