FCM-kulturbærer tæt på transfer: Her er prisen

Mads Døhr Thychosen er tæt på et skifte til AIK i Allsvenskan, og den nedrykningstruede klub betaler ikke alverden for FCM-forsvarsspilleren.



Det er trængselstider i AIK, der slås for at komme fra en nedrykningsplads i Sveriges bedste række.

AIK, der vandt mesterskabet i 2018 og blev toer i Allsvenskan i forrige sæson, har udset sig Mads Døhr Thychosen som forstærkning til den desperate overlevelseskamp, der nu venter.

Forsvarsspilleren skiftede til FC Midtjylland i januar 2022 som del af en opsigtsvækkende byttehandel, hvor FCM sendte omtrent 15 millioner kroner til FC Nordsjælland for forwarden Mads Hansen, mens Mads Døhr Thychosen røg den modsatte vej mod en betaling på cirka fire millioner kroner.

Men nu ser det altså ud til at være slut for 25-årige Thychosen, der snart kan være at finde i AIK.

Forsvarsspilleren har vekslet mellem at starte inde og være på bænken for FC Midtjylland, og udsigterne i et storsatsende FCM byder næppe på en fast startplads og en nøglerolle, men mere sandsynligt det modsatte.

Mads Døhr Thychosen skal have et ønske om mere regelmæssig spilletid, og FC Midtjylland er lydhør for ønsket fra en spiller og person, der er særdeles vellidt i klubben, som han var det som humørspreder og ildsjæl i en meget ung trup i FC Nordsjælland inden da.

Ifølge Tipsbladets oplysninger er AIK i færd med at købe Thychosen for cirka en halv million kroner, et beløb der ikke er uoverstigeligt for Stockholm-klubben.

Og en beskeden pris er ikke uvæsentligt for svenskerne, der i et usædvanligt træk har lånt 10 millioner svenske kroner (cirka 6,5 millioner danske kroner) af en gruppe private AIK-velyndere, penge der er direkte øremærket til transfers.

Forventningen er, at AIK skal hente adskillige nye folk til truppen, hvor den tidligere danske landsholdsspiller Viktor Fischer ikke er blevet den kampafgørende profil, man havde forventet ved indgåelsen af en lejeaftale med Royal Antwerp tidligere i år.

Klubbens anfører er den tidligere Vejle-spiller og svenske landsholdsspiller Alexander Milosevic, og man også over den tidligere FCK-stopper Sotirios Papagiannopoulos og den svenske landsholdsprofil John Guidetti.

FC Midtjylland står foran en sommer med forventninger om markante forstærkninger i forsvaret og angrebet, og der er også lagt op til, at nogle yngre spillere i blandt andet forsvaret kan få chancen ved siden af meget erfarne holdkammerater.

FC Midtjyllands nye cheftræner Thomas Thomasberg har siden sin ankomst forud for nedrykningsslutspillet placeret anfører Henrik Dalsgaard på højre back, der nok ville være den mest oplagte position for Mads Døhr Thychosen i FCM.

194434

Thychosen spillede i Dalsgaards fravær netop den plads i FCM's playoff-sejr over Viborg FF 9. juni.

AIK spiller på mandag mod IFK Norrköping og 1. juli mod Brommapojkarna.

Da Stockholm-klubben vandt det svenske mesterskab i 2018, var det med den nuværende OB-sportsdirektør Björn Wesström på en direktørpost i klubben





LIVE

TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber

Premier League-stjerne knuser transferrekord

Medie: Betaler 11 millioner kroner

Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen

Afsløring: FCM bokser om historisk handel

Her kan du se FC Barcelona mod FC København

Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.

Han kan erstatte Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter

Monstertransfer til FCM? Han græd i nat

Afsløring: Næstved henter to spændende talenter

AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp



EKSKLUSIVT

Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey

Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?

Flere Brøndby-handler lige om hjørnet

Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt

Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han

Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil

Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt

Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!

Bombe – Fremad Amager fratrækkes point

Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’

– Et kanon sted for ham

Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket

Afsløring: Her er “prisen” på Stijn Spierings

Stjerne i helt vildt angreb på Conte

‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’

De udviser konkret interesse for Brøndby-spiller

Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

– Det er ikke rigtig min beslutning

Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK

Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?

Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’

Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’

Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn

Afviser Youssoufa Moukoko-rygte

Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere

Kræver fuldstændig vanvittig løn

West Ham forventer Hermansen-skifte

Ny FCK-stjerne? Intet tyder på det

Eksperter med hård kritik af Dolberg

– FC København skal købe en stjerneangriber nu!

Tidligere FC København-angriber skifter klub

Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller

– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til

Færdig i dansk klub

Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer

Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco

Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker

Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika

Nørgaard kommenterer exitrygte