FCM mister 25.000 – Billing skal afsone karantæne

FC Midtjylland har klaget over Philip Billings røde kort, men dommeren fastholder sin vurdering af aktionen.



FC Midtjylland har appelleret Philip Billings udvisning i weekendens nederlag mod Sønderjyske, men midtjyderne får ikke medhold i sagen.

Kampens dommer, Mikkel Redder, har set videomateriale og fastholder vurderingen, at Billing “svinger sin arm hensynsløst baglæns”, så det røde kort og karantænepointene står til troende.

Det fremgår af en kendelse fra Fodboldens Disciplinærinstans.

I slutfasen i søndagens nederlag til Sønderjyske fik midtbaneprofilen Philip Billing fik sit andet gule kort for at svinge en arm i hovedet på Olti Hyseni.

Kort efter lukkede mesterskabsbejleren målet ind til slutresultatet 1-2.

Efterfølgende klagede Midtjylland over det røde kort, da klubben mener, at Billing “brugte sine arme som et naturligt led i driblebevægelsen og ikke som et våben”, lyder det i kendelsen.

Midtjylland mener derfor, at det andet gule kort bør annulleres, så de tilhørende karantænepoint også frafalder.

Men det får topklubben altså ikke medhold i.

Efter nederlaget i Sønderjyske fortalte Philip Billing, at han ikke kunne gøre noget anderledes i situationen.

– Når jeg bliver holdt tilbage og prøver at løbe, kunne jeg godt tænke mig et frispark lidt før. Så var det ikke sket. Jeg prøvede at løbe fremad, så det var derfor, jeg ikke gad give op.

– Jeg prøvede at komme fremad, og jeg har lange arme, og jeg endte med at ramme ham. Måske skulle jeg have tænkt mig bedre om, men det er ikke sådan, at jeg slog ham i hovedet med vilje, sagde han til Viaplay.

FC Midtjylland betalte 25.000 kroner for at få behandlet appellen hos Fodboldens Disciplinærinstans.

/ritzau/





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Sådan starter Brøndby i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldes tæt på storklub

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Monstertransfer: Her er hans kongeløn



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De vil have Gaaei – her er prisen

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Sydafrika – Canada

Markant ændring i Silkeborg

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri