FCM og FCK øjner CL-plads: – Bevist det i kampene

FC Midtjylland og FC København er snublende tæt på en ekstra CL-plads, hvis man kan matche upåagtede Lugano.



Mens Basel, Young Boys og Grasshoppers klinger velkendt her i Danmark, skal der graves dybt, når man siger FC Lugano.

For seks år siden slog FCK schweizerne to gange 1-0 på vejen mod Europa Leagues kvartfinaler, men eller er det ikke meget, klubben bonger ud på her i Danmark.

Men lige nu og den kommende måneds tid er Lugano den eneste åbenlyse udfordring, der står mellem Superligaen og dens to rigeste klubber FC København og FC Midtjylland og en ekstra plads i Champions League fra sommeren 2026.

Optakt til FC København - FC Heidenheim i Conference League
FC København jagter avancement mod Bundesliga-klubben Heidenheim i 1/16-finalerne i Conference League. Foto: MIchael Barrett Boesen / Alamy Stock Photo

Polske Legia Warszawa og Jagiellonia har også en chance med Polen på 17. pladsen men ligger betydeligt længere bagud, mens schweizerne kun er et mulehår efter Danmark.

Så ud over avancement i Europa League og Conference League har FC Midtjylland og FC København også deres egne europæiske chancer at spille for, for slutter Danmark sæsonen som 15’er eller bedre på UEFA-ranglisten, vanker der både en ekstra CL-kvalifikationsplads men også betydeligt større muligheder for at nå Europa League for danske klubhold.

– Det ligner jo, at der er en rigtig god chance her i år, i og med, at der er lidt længere ned til nummer 17 og 18, mens nummer 16 kun har ét hold tilbage men til gengæld har udsigt til en overkommelig modstander, siger FCM-cheftræner Thomas Thomasberg til Tipsbladet.

For Thomasberg er det væsentligt, at den ekstra plads også giver de danske Europa-deltagere betydeligt bedre muligheder for at komme i Europa League, end man har nu.

– Vi vil selvfølgelig alle med i Champions League, men det ligner også bare med de hold, der kommer med der, at det sportsligt bare er en anden liga. Der får man to-tre-fire modstandere, hvor der virkelig skal ske noget specielt, for at man får point, siger Thomas Thomasberg om en Champions League, hvor FCM’s overmænd i kvalifikationen Slovan Bratislava tabte samtlige kampe med en målscore på 7-27.

Som Porto og Frankfurt
Så galt var det sandsynligvis ikke gået for FC Midtjylland, der også dengang i august lignede et bedre hold end Slovan.

I Europa League endte FC Midtjylland i stedet med 11 point i otte spillerunder, hvor man var noget heldig i perioder af udesejrene over Maccabi Tel Aviv og Ludogorets og til gengæld uheldig hjemme mod tyske Hoffenheim (1-1) og Eintracht Frankfurt (1-2).

Torsdag aften skal FC Midtjylland igen stå på tæer mod Real Sociedad, der ganske vist har gang i en skuffende sæson i La Liga men til gengæld er gået videre i Europa hver af de seneste fem sæsoner.

FC Midtjylland tabte 0-2 i Porto men avancerede i Europa League efter en sejr over Ludogorets og uafgjort med Fenerbahce i januar. Foto: AP Photo/Luis Vieira

Men FC Midtjylland er ikke overvældet i kampene hverken spillemæssigt eller af rammerne og vigtigheden, mener Thomas Thomasberg.

– Vi har bevist det i kampene. Der er ikke nogen kampe, der er stukket ud helt vildt. Vi har leveret nogle gode præstationer i de fleste af kampene, og der har ikke været nogen, der tromlede modstanderen over.

– Real Sociedad er et af de hold, der har en ok chance for at vinde Europa League, og som ligger et niveau under favoritterne. Jeg ser dem på nogenlunde samme niveau som Porto og Frankfurt, bare på en lidt anden måde, siger FCM-cheftræneren.

– Frankfurt har deres power og deres gennembrudsspillere. Porto med lidt mere, der måske ligner Sociedad, der gerne vil have bolden og med nogle dygtige boldspillere, hvoraf nogle er inde omkring Spaniens landshold. Det er spillere, der har både teknik og fodboldintelligens, siger Thomas Thomasberg.

FC Københavns cheftræner Jacob Neestrup var også godt tilfreds med FCK’s optakt og forberedelser forud for aftenens vigtige kamp mod Heidenheim, da Tipsbladet talte med ham efter lørdagens testkamp i Århus mod AGF – læs om det her.

FC København står til en ottendedelsfinale mod Chelsea, hvis englænderne lever op til favoritværdigheden og slår portugisiske Vitoria ud i 1/16-finalerne, mens FC Midtjylland skal op mod enten Manchester United eller Tottenham, hvis man skaber overraskelsen over to kampe mod Real Sociedad.



Ny Brøndby-stjerne? ‘En åbenbaring!’

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Chok: Lassen stopper – stor post til Retov

Shopamok! Brøndby køber dyr midtbanestjerne

‘Kontraktbombe’: Bayern München tilbyder kongeløn

Dansker med kongemål mod Napoli

Brøndby meldes i dialog om salg af profil

Slagter United: ‘Det er pinligt’

På vej til Brøndby? ‘Fremragende præstation!’

Har talt med Ferguson om United-job

En vaskeægte “driblekonge” på vej til Brøndby

Liverpool-træner er ked af prædikat

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Fodboldlegenden Kevin Keegan har fået kræft

Opfordrer Brøndby: Hent denne Superliga-stjerne

Milliontransfer – penge på vej til Superliga-klub

Blæst bagover: ‘Jeg vil aldrig glemme det’

Vild målsluger – dansk klub vil købe ham fri

Slagter Man Utd: ‘En fiasko – han knækkede!’

Røverkøb? Så billig er AGF-profil

‘Så er Daramy nytteløs for FCK’

Kæmpetransfer i Brøndby? Her er de vilde historier

FCK-retur? Her er Mohamed Daramys løn i Frankrig

Rigtig skidt transfermelding for Hermansen

Afslører: Amorim i skænderi med United-spiller

Kæmpe lønnedgang for FC Barcelona-skifte

Hvad nu, Kent Nielsen? – Silkeborg-spiller skadet

‘I skal have mindst 100 mio. for ham, Brøndby!’

Eriksen og Kjær tager afsted

Stig Tøfting forbløffet: ‘Måske har han fået nok’

Manchester United sure over Dorgu-kommentarer

Rygter om AC Horsens-legende

TV-kendis er Brøndby-fan – søn skriver med FCK

Her er Ajax-danskers millionløn

Henter ham foran FCK – betaler 12,5 millioner

Simon Pytlick raser mod ledelsen i sin egen klub

Afsløring: Magnus Westergaard tæt på Vålerenga

Manchester United overvejer ham

Fortid i Brøndby – hjælper FCK på træningslejr

Brøndby tæt på angriber – har budt 22,5 millioner

Chok! Vingegaards nøglehjælper stopper karrieren

Schmedes melder ud: Stjerne vil ikke forlænge

Derfor udlejer Brøndby Gregoritsch

Køb billetter til Real Madrid i La Liga og CL

Schmedes jubler: ‘Et symbol på Brøndby’

Neymar tager en tørn mere

Brøndby-flop klar for karrierens 10. klub

Tauson er færdig i Brisbane

Puster til bålet under West Ham-træners sæde

Ulve æder Karameller i Liverpool