ÅRHUS (Tipsbladet): Resultatmæssigt udviklede lørdagens træningskamp mod AGF sig ganske dårligt for FC København, der smed en 3-0-føring og tabte 4-3.
Men der var altså blot tale om en træningskamp, hvorfor resultatet i sidste ende ikke var det afgørende aspekt for Jacob Neestrups tropper. For FCK-bossen var der utvivlsomt tale om en værdifuld tur til Århus.
– Det her er også det tætteste, du kommer på en Superliga-kamp. Det er derfor, at rejsen er det hele værd for os. Først og fremmest vidste vi, at vi ville få en god modstander, men også nogle omstændigheder, der ville kunne skabe en ramme om kampen, der kunne give en kompetitiv edge.
– Og så er der jo også den fordel for os, at nu har vi været her. Vi ved, hvad det handler om, lød det efter slutfløjtet fra Jacob Neestrup i et interview med Tipsbladet, med henvisning til, at kampen blev spillet på AGF’s nye hjemmebane i Vejlby.
Ifølge Jacob Neestrup er det ikke helt uvæsentligt at have set AGF’s nye hjemmebaneforhold an, inden FC København skal på besøg for at spille Superliga-fodbold.
– Nu har vi prøvet det. Så ved jeg godt, at der næste gang formentlig er 11.000 tilskuere. Men det er bare sådan en procent, hvor jeg tænker: ‘Hvad fanden kan vi tabe ved det? Ikke noget’.
– Første gang, hvor du lige skal herover, der er det sådan lidt: ‘Hvad fanden kan du egentlig forvente?’ Og nu tror jeg, at vi har en rimelig god idé om det. Og så må vi se, om vi kan komme lige så godt fra start igen næste gang, og så slutte bedre af, lød det fra Jacob Neestrup.
Ros til Chiakha
18-årige Amin Chiakha bragte FC København på 1-0 mod AGF, og den unge angriber fik også et par rosende ord med på vejen fra Jacob Neestrup:
– Han ser fin ud, og det er klart, at det også er en test for ham i dag, hvor du spiller mod så fysisk stærke midtstoppere. Jeg synes egentlig, at han slipper rigtigt, rigtigt fint fra dag og scorer et flot mål også.
Næste opgave for FC København er på torsdag, hvor Bundesliga-klubben Heidenheim kommer på besøg i Parken til den første af to playoff-kampe i Conference League.
– De (Heidenheim, red.) minder meget om det, vi mødte i dag. Det er også derfor, at kampen var god for os. Det er et aggressivt og fysisk stærkt hold. Godt indlægsspil, godt omstillingsspil. Et typisk tysk hold, positivt ment, men der er også nogle muligheder, som vi skal udnytte, lød Jacob Neestrups analyse af torsdagens modstander.
Trods nederlaget til AGF mente Jacob Neestrup ikke, at FC København kunne have fået en meget bedre test.
– Vi kunne have kørt safe play og være blevet derhjemme og spillet en træningskamp på 10’eren, men det gad vi ikke. Vi ville hellere herover, hvor der blev tacklet lidt igennem, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.
Efter opgøret mod Heidenheim indleder FC København forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod Randers FC på mandag om otte dage.
LIVE
TransferLIVE: Hjulmand præsenteret i Atlético
NYHEDER
Det bestemmer Messi selv
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viktor Fischer træner med i dansk klub
LIVE
VM-LIVE: Bekræfter golftur med Trump
AVIS
På vej til FC Midtjylland – her er prisen
AVIS
Forhandler med Jannik Vestergaard
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
NYHEDER
Harry Kane med kæmpe ros: ‘Han er et bæst’
MEDIE
Diant Ramaj forhandler om et skifte
OPTAKT
Norge – England
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Afsløring: Morten Hjulmand på plads i drømmeskifte
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
Dialog – Morten Frendrup i stor byttehandel?
INTERVIEW
Toptræner hylder FCK: ‘Måske kan jeg tage dertil’
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Drama: Kæmpe Manchester United-transfer kollapset
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber Topi Keskinen
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
OPTAKT
Argentina – Schweiz
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Nedslag i prisen: Det koster ombejlet dansker
NYHEDER