Neestrup understreger: ‘Det er en fordel for os’

Jacob Neestrup er ganske godt tilfreds med, at FC København nu har prøvet at spille på AGF's nye hjemmebane.



ÅRHUS (Tipsbladet): Resultatmæssigt udviklede lørdagens træningskamp mod AGF sig ganske dårligt for FC København, der smed en 3-0-føring og tabte 4-3.

Men der var altså blot tale om en træningskamp, hvorfor resultatet i sidste ende ikke var det afgørende aspekt for Jacob Neestrups tropper. For FCK-bossen var der utvivlsomt tale om en værdifuld tur til Århus.

– Det her er også det tætteste, du kommer på en Superliga-kamp. Det er derfor, at rejsen er det hele værd for os. Først og fremmest vidste vi, at vi ville få en god modstander, men også nogle omstændigheder, der ville kunne skabe en ramme om kampen, der kunne give en kompetitiv edge.

– Og så er der jo også den fordel for os, at nu har vi været her. Vi ved, hvad det handler om, lød det efter slutfløjtet fra Jacob Neestrup i et interview med Tipsbladet, med henvisning til, at kampen blev spillet på AGF’s nye hjemmebane i Vejlby.

Ifølge Jacob Neestrup er det ikke helt uvæsentligt at have set AGF’s nye hjemmebaneforhold an, inden FC København skal på besøg for at spille Superliga-fodbold.

– Nu har vi prøvet det. Så ved jeg godt, at der næste gang formentlig er 11.000 tilskuere. Men det er bare sådan en procent, hvor jeg tænker: ‘Hvad fanden kan vi tabe ved det? Ikke noget’.

– Første gang, hvor du lige skal herover, der er det sådan lidt: ‘Hvad fanden kan du egentlig forvente?’ Og nu tror jeg, at vi har en rimelig god idé om det. Og så må vi se, om vi kan komme lige så godt fra start igen næste gang, og så slutte bedre af, lød det fra Jacob Neestrup.

Ros til Chiakha
18-årige Amin Chiakha bragte FC København på 1-0 mod AGF, og den unge angriber fik også et par rosende ord med på vejen fra Jacob Neestrup:

– Han ser fin ud, og det er klart, at det også er en test for ham i dag, hvor du spiller mod så fysisk stærke midtstoppere. Jeg synes egentlig, at han slipper rigtigt, rigtigt fint fra dag og scorer et flot mål også.

Næste opgave for FC København er på torsdag, hvor Bundesliga-klubben Heidenheim kommer på besøg i Parken til den første af to playoff-kampe i Conference League.

– De (Heidenheim, red.) minder meget om det, vi mødte i dag. Det er også derfor, at kampen var god for os. Det er et aggressivt og fysisk stærkt hold. Godt indlægsspil, godt omstillingsspil. Et typisk tysk hold, positivt ment, men der er også nogle muligheder, som vi skal udnytte, lød Jacob Neestrups analyse af torsdagens modstander.

Trods nederlaget til AGF mente Jacob Neestrup ikke, at FC København kunne have fået en meget bedre test.

– Vi kunne have kørt safe play og være blevet derhjemme og spillet en træningskamp på 10’eren, men det gad vi ikke. Vi ville hellere herover, hvor der blev tacklet lidt igennem, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.

Efter opgøret mod Heidenheim indleder FC København forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod Randers FC på mandag om otte dage.







LIVE

TransferLIVE: Hundedyrt stjernefrø til Liverpool?

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Det kan ske mandag i FC København

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo

Falsk FC Midtjylland-historie i omløb

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Nordjysk drama: Stor AaB-profil på vej væk?

Lerager overrasket over én ting efter skifte

Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre

FCK-direktør bekræfter henvendelse

Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard

Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp

Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil

Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’

GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!

Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen

Morten Bruun er dybt, dybt bekymret

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status

Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’

Dansk toptræner vil have ny nationalitet

Stjerne flirter med Brøndby

Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’

Danskerklub fyrer træneren

Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Solgt til dansk klub: ‘Vi fik alle pengene hjem’

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Afsløring: Randers køber Benjamin Örn

Froholdt med klar transfermelding

Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde

Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?

Afsløring: Laurs Skjellerup skifter til Spezia 

Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

Brøndby har forhørt sig: ‘En naturlig interesse’

Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful

Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey

Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’

Brøndby meldes tæt på dansk profil

Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet

To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF

På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk

Store bud på dansker – her er klubbens reaktion

Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen

Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte

Brøndby præsenterer ny profil

David Moyes griner over gult kort for jubel