ÅRHUS (Tipsbladet): Resultatmæssigt udviklede lørdagens træningskamp mod AGF sig ganske dårligt for FC København, der smed en 3-0-føring og tabte 4-3.
Men der var altså blot tale om en træningskamp, hvorfor resultatet i sidste ende ikke var det afgørende aspekt for Jacob Neestrups tropper. For FCK-bossen var der utvivlsomt tale om en værdifuld tur til Århus.
– Det her er også det tætteste, du kommer på en Superliga-kamp. Det er derfor, at rejsen er det hele værd for os. Først og fremmest vidste vi, at vi ville få en god modstander, men også nogle omstændigheder, der ville kunne skabe en ramme om kampen, der kunne give en kompetitiv edge.
– Og så er der jo også den fordel for os, at nu har vi været her. Vi ved, hvad det handler om, lød det efter slutfløjtet fra Jacob Neestrup i et interview med Tipsbladet, med henvisning til, at kampen blev spillet på AGF’s nye hjemmebane i Vejlby.
Ifølge Jacob Neestrup er det ikke helt uvæsentligt at have set AGF’s nye hjemmebaneforhold an, inden FC København skal på besøg for at spille Superliga-fodbold.
– Nu har vi prøvet det. Så ved jeg godt, at der næste gang formentlig er 11.000 tilskuere. Men det er bare sådan en procent, hvor jeg tænker: ‘Hvad fanden kan vi tabe ved det? Ikke noget’.
– Første gang, hvor du lige skal herover, der er det sådan lidt: ‘Hvad fanden kan du egentlig forvente?’ Og nu tror jeg, at vi har en rimelig god idé om det. Og så må vi se, om vi kan komme lige så godt fra start igen næste gang, og så slutte bedre af, lød det fra Jacob Neestrup.
Ros til Chiakha
18-årige Amin Chiakha bragte FC København på 1-0 mod AGF, og den unge angriber fik også et par rosende ord med på vejen fra Jacob Neestrup:
– Han ser fin ud, og det er klart, at det også er en test for ham i dag, hvor du spiller mod så fysisk stærke midtstoppere. Jeg synes egentlig, at han slipper rigtigt, rigtigt fint fra dag og scorer et flot mål også.
Næste opgave for FC København er på torsdag, hvor Bundesliga-klubben Heidenheim kommer på besøg i Parken til den første af to playoff-kampe i Conference League.
– De (Heidenheim, red.) minder meget om det, vi mødte i dag. Det er også derfor, at kampen var god for os. Det er et aggressivt og fysisk stærkt hold. Godt indlægsspil, godt omstillingsspil. Et typisk tysk hold, positivt ment, men der er også nogle muligheder, som vi skal udnytte, lød Jacob Neestrups analyse af torsdagens modstander.
Trods nederlaget til AGF mente Jacob Neestrup ikke, at FC København kunne have fået en meget bedre test.
– Vi kunne have kørt safe play og være blevet derhjemme og spillet en træningskamp på 10’eren, men det gad vi ikke. Vi ville hellere herover, hvor der blev tacklet lidt igennem, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.
Efter opgøret mod Heidenheim indleder FC København forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod Randers FC på mandag om otte dage.
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!
INTERVIEW
Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’
MEDIE
Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber
OPTAKT
Viborg FF – Brøndby IF
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
EKSKLUSIVT
Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
MEDIE
Historisk katastrofe – dyreste nogensinde!
OPTAKT
FC København – OB
‘Det er det værste, vi kan gøre lige nu’
TRANSFER
Dansk bomber med klar transferbøn til FCK’er
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Bekræfter: Spændende besøg i FC Midtjylland
EKSKLUSIVT
Vil have dansk stjerne til Brøndby
Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere
NYHEDER
Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’
Mulig Kasper Schmeichel-kovending
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Ekspert blæst bagover – sender besked til Cooper
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
Stage-salg til sommer? Her er Werders svar
FC Midtjylland-spiller stukket ned
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
NYHEDER
Afslører samtale med Roony Bardghji
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
INTERVIEW
‘Du er en anelse for hurtigt ude med de ben der’
MEDIE
Offentliggøres i dag
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens henter Ismaila Ceesay
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
NYHEDER
Ekspert: Brøndby kan tjene kassen på ham!