ÅRHUS (Tipsbladet): Resultatmæssigt udviklede lørdagens træningskamp mod AGF sig ganske dårligt for FC København, der smed en 3-0-føring og tabte 4-3.
Men der var altså blot tale om en træningskamp, hvorfor resultatet i sidste ende ikke var det afgørende aspekt for Jacob Neestrups tropper. For FCK-bossen var der utvivlsomt tale om en værdifuld tur til Århus.
– Det her er også det tætteste, du kommer på en Superliga-kamp. Det er derfor, at rejsen er det hele værd for os. Først og fremmest vidste vi, at vi ville få en god modstander, men også nogle omstændigheder, der ville kunne skabe en ramme om kampen, der kunne give en kompetitiv edge.
– Og så er der jo også den fordel for os, at nu har vi været her. Vi ved, hvad det handler om, lød det efter slutfløjtet fra Jacob Neestrup i et interview med Tipsbladet, med henvisning til, at kampen blev spillet på AGF’s nye hjemmebane i Vejlby.
Ifølge Jacob Neestrup er det ikke helt uvæsentligt at have set AGF’s nye hjemmebaneforhold an, inden FC København skal på besøg for at spille Superliga-fodbold.
– Nu har vi prøvet det. Så ved jeg godt, at der næste gang formentlig er 11.000 tilskuere. Men det er bare sådan en procent, hvor jeg tænker: ‘Hvad fanden kan vi tabe ved det? Ikke noget’.
– Første gang, hvor du lige skal herover, der er det sådan lidt: ‘Hvad fanden kan du egentlig forvente?’ Og nu tror jeg, at vi har en rimelig god idé om det. Og så må vi se, om vi kan komme lige så godt fra start igen næste gang, og så slutte bedre af, lød det fra Jacob Neestrup.
Ros til Chiakha
18-årige Amin Chiakha bragte FC København på 1-0 mod AGF, og den unge angriber fik også et par rosende ord med på vejen fra Jacob Neestrup:
– Han ser fin ud, og det er klart, at det også er en test for ham i dag, hvor du spiller mod så fysisk stærke midtstoppere. Jeg synes egentlig, at han slipper rigtigt, rigtigt fint fra dag og scorer et flot mål også.
Næste opgave for FC København er på torsdag, hvor Bundesliga-klubben Heidenheim kommer på besøg i Parken til den første af to playoff-kampe i Conference League.
– De (Heidenheim, red.) minder meget om det, vi mødte i dag. Det er også derfor, at kampen var god for os. Det er et aggressivt og fysisk stærkt hold. Godt indlægsspil, godt omstillingsspil. Et typisk tysk hold, positivt ment, men der er også nogle muligheder, som vi skal udnytte, lød Jacob Neestrups analyse af torsdagens modstander.
Trods nederlaget til AGF mente Jacob Neestrup ikke, at FC København kunne have fået en meget bedre test.
– Vi kunne have kørt safe play og være blevet derhjemme og spillet en træningskamp på 10’eren, men det gad vi ikke. Vi ville hellere herover, hvor der blev tacklet lidt igennem, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.
Efter opgøret mod Heidenheim indleder FC København forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod Randers FC på mandag om otte dage.
LIVE
LIVE: Højlund misser topkamp
MEDIE
Thomas Frank er favorit til jobbet
‘Du skal ikke belære mig om ambitioner’
Raser: ‘En af Europas mest usympatiske klubber!’
NYHEDER
Uden Højlund: Napoli vinder over AC Milan
NYHEDER
Dansk succes-træner fyret – ‘manglede passion’
NYHEDER Brøndby-lejesvend amok – stjæler overskrifterne
MEDIE
Nu åbner Wind op for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: Stortalent tæt på lang Brøndby-kontrakt
TRANSFER
Dyr angriber nok færdig i Danmark til sommer
TIPSBLADETS DOM
Hold op, han bliver svær at holde på til sommer!
INTERVIEW
‘Jeg vil ikke stå her og bagtale Neestrup’
MEDIE
Akut Rasmus Højlund-bekymring
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
NYHEDER
Verdensstjerne roser Højlund
Moukoko vækker opsigt i udlandet
NYHEDER
Simeone fatter det ikke
INTERVIEW
‘Det har irriteret mig helt vildt’
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Superliga-ekspert i svime over FCK
NYHEDER
Hårdt ramt – nu deler United video af Dorgu
NYHEDER
Sejr sender AGF på guldkurs
INTERVIEW
FC København-profil griner ad Zorniger-kommentar
NYHEDER
Gravesen: Sker dét, rykker FCK ud af Superligaen!
NYHEDER
Jakob Poulsen maner til ro
Laudrup advarer træner: ‘Skal han overleve så…’
MEDIE
Blandt dette årtusindes bedste
MEDIE
Kasper Dolberg i choktransfer?
NYHEDER
Her slår Superligaen samtlige top-5 ligaer
Færdig i Manchester City
HELT VILDT
Afslører detaljer fra skæbnemøde med Neestrup
NYHEDER
Endeligt tilbage – ‘Måske det værste år i mit liv’
OPTAKT
FC Nordsjælland – Brøndby IF
NYHEDER
Afslører særlig Thomas Frank-detalje
NYHEDER
Langer ud efter Superliga-stjerne
INTERVIEW
Roser Superliga-træners søn
NYHEDER
OB tager vigtig sejr mod Fredericia
STORT INTERVIEW
I tvivl om Bo Svenssons FCK
TIPSBLADETS DOM
Han kan meget vel ende som en lille legende
MEDIE
Besøg i Danmark – lurer på Superliga-stjerne
NYHEDER
Juventus tager vigtig skalp
NYHEDER
Vejle snyder Randers i overtiden
EKSKLUSIVT
– Når de aftaler bliver brudt, bliver man rasende!
La Liga fordømmer Sevilla-fans’ tilsvining
OPTAKT
Viborg FF – AGF
Opsigtsvækkende kritik af dansk mestertræner
OPTAKT
OB – FC Fredericia
OPTAKT
Vejle Boldklub – Randers FC
INTERVIEW
‘Svært at sætte sig ind i for os herhjemme’
DAGENS SPILFORSLAG
Daka kan gøre det onde ved Onsdagsklubben
NYHEDER
– Jeg knækkede mig og fik piller inden kampen
NYHEDER
Av, Silkeborg! – Det dårligste i SL-historien