Neestrup understreger: ‘Det er en fordel for os’

Jacob Neestrup er ganske godt tilfreds med, at FC København nu har prøvet at spille på AGF's nye hjemmebane.



ÅRHUS (Tipsbladet): Resultatmæssigt udviklede lørdagens træningskamp mod AGF sig ganske dårligt for FC København, der smed en 3-0-føring og tabte 4-3.

Men der var altså blot tale om en træningskamp, hvorfor resultatet i sidste ende ikke var det afgørende aspekt for Jacob Neestrups tropper. For FCK-bossen var der utvivlsomt tale om en værdifuld tur til Århus.

– Det her er også det tætteste, du kommer på en Superliga-kamp. Det er derfor, at rejsen er det hele værd for os. Først og fremmest vidste vi, at vi ville få en god modstander, men også nogle omstændigheder, der ville kunne skabe en ramme om kampen, der kunne give en kompetitiv edge.

– Og så er der jo også den fordel for os, at nu har vi været her. Vi ved, hvad det handler om, lød det efter slutfløjtet fra Jacob Neestrup i et interview med Tipsbladet, med henvisning til, at kampen blev spillet på AGF’s nye hjemmebane i Vejlby.

Ifølge Jacob Neestrup er det ikke helt uvæsentligt at have set AGF’s nye hjemmebaneforhold an, inden FC København skal på besøg for at spille Superliga-fodbold.

– Nu har vi prøvet det. Så ved jeg godt, at der næste gang formentlig er 11.000 tilskuere. Men det er bare sådan en procent, hvor jeg tænker: ‘Hvad fanden kan vi tabe ved det? Ikke noget’.

– Første gang, hvor du lige skal herover, der er det sådan lidt: ‘Hvad fanden kan du egentlig forvente?’ Og nu tror jeg, at vi har en rimelig god idé om det. Og så må vi se, om vi kan komme lige så godt fra start igen næste gang, og så slutte bedre af, lød det fra Jacob Neestrup.

Ros til Chiakha
18-årige Amin Chiakha bragte FC København på 1-0 mod AGF, og den unge angriber fik også et par rosende ord med på vejen fra Jacob Neestrup:

– Han ser fin ud, og det er klart, at det også er en test for ham i dag, hvor du spiller mod så fysisk stærke midtstoppere. Jeg synes egentlig, at han slipper rigtigt, rigtigt fint fra dag og scorer et flot mål også.

Næste opgave for FC København er på torsdag, hvor Bundesliga-klubben Heidenheim kommer på besøg i Parken til den første af to playoff-kampe i Conference League.

– De (Heidenheim, red.) minder meget om det, vi mødte i dag. Det er også derfor, at kampen var god for os. Det er et aggressivt og fysisk stærkt hold. Godt indlægsspil, godt omstillingsspil. Et typisk tysk hold, positivt ment, men der er også nogle muligheder, som vi skal udnytte, lød Jacob Neestrups analyse af torsdagens modstander.

Trods nederlaget til AGF mente Jacob Neestrup ikke, at FC København kunne have fået en meget bedre test.

– Vi kunne have kørt safe play og være blevet derhjemme og spillet en træningskamp på 10’eren, men det gad vi ikke. Vi ville hellere herover, hvor der blev tacklet lidt igennem, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.

Efter opgøret mod Heidenheim indleder FC København forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod Randers FC på mandag om otte dage.





Bekræfter: Denis Vavro smidt ud af truppen




LIVE

Superliga-LIVE: Peter Sand på vej ind i dansk klub

Brøndby-stjerne imponeret af 18-årig løbekonge

Han bliver i FCM, siger Mike Tullberg

FC København-stjerne afviser storklub

Mads Junker: Derfor stoppede jeg på TV 2

Viborg FF – AGF

Brøndby-spiller skal til lægetjek fredag



LIVE

TransferLIVE: Colombiansk stjerne til Barcelona?

Afgiver hjemmefordel i pokalen til Superliga-klub

Ham må I ikke sælge, FC Midtjylland!

Lukas Leragers mareridt: Sådan er planen

Dufter af Europa: Dem møder FCK og FCM

Afslører: Skifter til Danmark efter denne kamp



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Vildt! På vej til Danmark – så dyr er Diant Ramaj

Afsløring: B.93 henter Kristian Pedersen

Nørgaard fremhæver Brøndby-stjerne: ‘En maskine’

Laudrup i svime: ‘Han kan blive en kultfigur’

Dansker gik viralt i Norge: ‘Meget uheldig timing’

Farzam om AGF-emne: Der er forhandlinger

FC København vil hente tidligere stjerne

TV 2-eksperter: De vinder Superligaen

Jubler over muligt Brøndby-exit: ‘Stort!’

Tre storklubber jagter Bruno Fernandes

Klar tale fra Thomas Nørgaard: Der er for mange

Tøfting: Glem det, AGF!

Afsløring: Diant Ramaj skifter til FCK i weekenden

Superliga-skifte? Flere klubber forhører sig

Manchester United forbereder ‘chokbud’

‘Så skal vi heller ikke snakke ham mere op’

Reagerer på skrækmelding: Jeg har skrevet til ham



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Toulouse-bud på Jørgensen – har plan B

Farzam: De er dark horse til mesterskabet