ÅRHUS (Tipsbladet): Resultatmæssigt udviklede lørdagens træningskamp mod AGF sig ganske dårligt for FC København, der smed en 3-0-føring og tabte 4-3.
Men der var altså blot tale om en træningskamp, hvorfor resultatet i sidste ende ikke var det afgørende aspekt for Jacob Neestrups tropper. For FCK-bossen var der utvivlsomt tale om en værdifuld tur til Århus.
– Det her er også det tætteste, du kommer på en Superliga-kamp. Det er derfor, at rejsen er det hele værd for os. Først og fremmest vidste vi, at vi ville få en god modstander, men også nogle omstændigheder, der ville kunne skabe en ramme om kampen, der kunne give en kompetitiv edge.
– Og så er der jo også den fordel for os, at nu har vi været her. Vi ved, hvad det handler om, lød det efter slutfløjtet fra Jacob Neestrup i et interview med Tipsbladet, med henvisning til, at kampen blev spillet på AGF’s nye hjemmebane i Vejlby.
Ifølge Jacob Neestrup er det ikke helt uvæsentligt at have set AGF’s nye hjemmebaneforhold an, inden FC København skal på besøg for at spille Superliga-fodbold.
– Nu har vi prøvet det. Så ved jeg godt, at der næste gang formentlig er 11.000 tilskuere. Men det er bare sådan en procent, hvor jeg tænker: ‘Hvad fanden kan vi tabe ved det? Ikke noget’.
– Første gang, hvor du lige skal herover, der er det sådan lidt: ‘Hvad fanden kan du egentlig forvente?’ Og nu tror jeg, at vi har en rimelig god idé om det. Og så må vi se, om vi kan komme lige så godt fra start igen næste gang, og så slutte bedre af, lød det fra Jacob Neestrup.
Ros til Chiakha
18-årige Amin Chiakha bragte FC København på 1-0 mod AGF, og den unge angriber fik også et par rosende ord med på vejen fra Jacob Neestrup:
– Han ser fin ud, og det er klart, at det også er en test for ham i dag, hvor du spiller mod så fysisk stærke midtstoppere. Jeg synes egentlig, at han slipper rigtigt, rigtigt fint fra dag og scorer et flot mål også.
Næste opgave for FC København er på torsdag, hvor Bundesliga-klubben Heidenheim kommer på besøg i Parken til den første af to playoff-kampe i Conference League.
– De (Heidenheim, red.) minder meget om det, vi mødte i dag. Det er også derfor, at kampen var god for os. Det er et aggressivt og fysisk stærkt hold. Godt indlægsspil, godt omstillingsspil. Et typisk tysk hold, positivt ment, men der er også nogle muligheder, som vi skal udnytte, lød Jacob Neestrups analyse af torsdagens modstander.
Trods nederlaget til AGF mente Jacob Neestrup ikke, at FC København kunne have fået en meget bedre test.
– Vi kunne have kørt safe play og være blevet derhjemme og spillet en træningskamp på 10’eren, men det gad vi ikke. Vi ville hellere herover, hvor der blev tacklet lidt igennem, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.
Efter opgøret mod Heidenheim indleder FC København forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod Randers FC på mandag om otte dage.
LIVE
LIVE: Afventer svar om Mikael Uhre
Revser FCM-stjerne: ‘Fuldstændig utilgiveligt!’
Thomas Frank-melding skaber overskrifter
INTERVIEW
Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre
NYHEDER
Stjerne peger på Højlund
TIPSBLADETS DOM
Som forandret: FCK-stjerne storskuffede trods sejr
NYHEDER
Storroser dansk super-talent
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens
TOPNYHED
Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse
INTERVIEW
Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne
AVIS
Enighed – Toni Kroos tæt på stort job
TOPNYHED
Laver aftale med Frederik Birk
Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’
TIPSBLADETS DOM
Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!
Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen
TOPNYHED
Ny dansk landstræner? Nu reagerer han
EKSKLUSIVT
Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
MEDIE
Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub
TOPNYHED
Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind
TIPSBLADETS DOM
Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!
EKSKLUSIVT
Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub
MEDIE
Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet
TIPSBLADET SPECIAL
– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup
HELT VILDT
Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret
EKSKLUSIVT
– Han ender i Premier League
OPTAKT
FC Fredericia – Vejle Boldklub
TOPNYHED
På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”
Bayern slår rekord i ny storsejr
TOPNYHED
Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder
MEDIE
Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite
Højlund forværrede Wolfsburg-krisen
TOPNYHED
Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine
INTERVIEW
Store transferkup: ‘Godt valg, Brøndby!’
TOPNYHED
Flere ændringer kan være på vej i FC København
FC København med overtidssejr over Randers
Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation
TOPNYHED
Afliver AGF-myte: Det er simpelthen ikke rigtigt
MEDIE
FCK meldes på banen – vilde bud på over 100 mio.
DAGENS SPILFORSLAG
Gil Vicente tryner Tondela
FCM sejrede over Brøndby i ond kamp
Silkeborg-comeback giver håb
NYHEDER
‘Det former ens karakter’
Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer
TOPNYHED
‘Han snakker ikke om andet!’
DAGENS SPILFORSLAG
Sky Blues deprimererer Blues på Broen
Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs
Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime
OPTAKT
Randers FC – FC København
Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå
TRANSFER