Neestrup understreger: ‘Det er en fordel for os’

Jacob Neestrup er ganske godt tilfreds med, at FC København nu har prøvet at spille på AGF's nye hjemmebane.



ÅRHUS (Tipsbladet): Resultatmæssigt udviklede lørdagens træningskamp mod AGF sig ganske dårligt for FC København, der smed en 3-0-føring og tabte 4-3.

Men der var altså blot tale om en træningskamp, hvorfor resultatet i sidste ende ikke var det afgørende aspekt for Jacob Neestrups tropper. For FCK-bossen var der utvivlsomt tale om en værdifuld tur til Århus.

– Det her er også det tætteste, du kommer på en Superliga-kamp. Det er derfor, at rejsen er det hele værd for os. Først og fremmest vidste vi, at vi ville få en god modstander, men også nogle omstændigheder, der ville kunne skabe en ramme om kampen, der kunne give en kompetitiv edge.

– Og så er der jo også den fordel for os, at nu har vi været her. Vi ved, hvad det handler om, lød det efter slutfløjtet fra Jacob Neestrup i et interview med Tipsbladet, med henvisning til, at kampen blev spillet på AGF’s nye hjemmebane i Vejlby.

Ifølge Jacob Neestrup er det ikke helt uvæsentligt at have set AGF’s nye hjemmebaneforhold an, inden FC København skal på besøg for at spille Superliga-fodbold.

– Nu har vi prøvet det. Så ved jeg godt, at der næste gang formentlig er 11.000 tilskuere. Men det er bare sådan en procent, hvor jeg tænker: ‘Hvad fanden kan vi tabe ved det? Ikke noget’.

– Første gang, hvor du lige skal herover, der er det sådan lidt: ‘Hvad fanden kan du egentlig forvente?’ Og nu tror jeg, at vi har en rimelig god idé om det. Og så må vi se, om vi kan komme lige så godt fra start igen næste gang, og så slutte bedre af, lød det fra Jacob Neestrup.

Ros til Chiakha
18-årige Amin Chiakha bragte FC København på 1-0 mod AGF, og den unge angriber fik også et par rosende ord med på vejen fra Jacob Neestrup:

– Han ser fin ud, og det er klart, at det også er en test for ham i dag, hvor du spiller mod så fysisk stærke midtstoppere. Jeg synes egentlig, at han slipper rigtigt, rigtigt fint fra dag og scorer et flot mål også.

Næste opgave for FC København er på torsdag, hvor Bundesliga-klubben Heidenheim kommer på besøg i Parken til den første af to playoff-kampe i Conference League.

– De (Heidenheim, red.) minder meget om det, vi mødte i dag. Det er også derfor, at kampen var god for os. Det er et aggressivt og fysisk stærkt hold. Godt indlægsspil, godt omstillingsspil. Et typisk tysk hold, positivt ment, men der er også nogle muligheder, som vi skal udnytte, lød Jacob Neestrups analyse af torsdagens modstander.

Trods nederlaget til AGF mente Jacob Neestrup ikke, at FC København kunne have fået en meget bedre test.

– Vi kunne have kørt safe play og være blevet derhjemme og spillet en træningskamp på 10’eren, men det gad vi ikke. Vi ville hellere herover, hvor der blev tacklet lidt igennem, lød det afslutningsvist fra Jacob Neestrup.

Efter opgøret mod Heidenheim indleder FC København forårssæsonen i Superligaen med en udekamp mod Randers FC på mandag om otte dage.







LIVE

TransferLIVE: Skifte afsløret dagen efter FCK-brag

Choktransfer – dansker scorer rekordløn

Dansk stjerne meldes tæt på Tottenham-skifte

Husker du Awer Mabil? Nu har han vild succes

Dyr dansk bomber til Everton?

– Det er meget svært for Nørgaard

Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – FCK tæt på scoopet Richardson

FC København tjente millioner tirsdag aften

Eriksen reagerer på fyring: ‘Jeg kæmpede lidt’

Dansk stjerne i kæmpeskifte: Barcelona fik chancen

Vanvittigt: FC Midtjylland kan score 100 millioner

Vild Holger Rune-video: Bemærker særlig detalje



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Afsløring: Superliga-interesse i Brøndby-angriber

Seks bud på Noah Narteys afløser i Brøndby

Stjerne rasende på Frank – vil væk nu

Afsløring: Mathias Zanka stopper i LA Galaxy

Straffes efter hård aktion mod Gidsel



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Forventer mudderkrig mod FCM

Stjerne spøger: ‘Selvfølgelig kender jeg ham’

Chok i Polen – vil hente tidl. Superliga-spiller

Lyon kan blive nødsaget til at vrage Noah Nartey

Afsløring: Amin Chiakha skifter til Rosenborg

Store ord om Roony Bardghji

Frank grillet på møde – ét spørgsmål provokerede

Søn spiller for FCK – legende på plads i Parken

Jagter millioner: ‘Så vi en dag kan hente Yussuf’

Neestrup håber at se dansk bomber retur i FCK

Angriber meldes tæt på

Sebulonsen har kæmpesucces – sætter stort mål



TRANSFER

Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt

Sker ‘for første gang’ i Neestrups FCK-tid

Afsløring: Her er FC Københavns pris på Richardson

Hjulmand vil hente dansk landsholdsspiller

Brøndby-transfer glippet

Landet – på vej til lægetjek i Brøndby

Stortrives i Premier League – samme løn i Viborg

Til grin! Italienske medier slagter Højlund og Co.

Jacob Neestrup overrasker FCK-truppen

Dansk fyring? ‘Ser meget, meget svært ud’

Dialog strandet – åbner for Superliga-skifte

Dansk klub har ham på radaren

Farzams Fanzone: AGF-stjerne var tæt på FCM-skifte

OB-spiller ikke længere i truppen – på vej væk

Afsløring: FC København enig med Rosenborg

Højlund roser FC Københavns fans

Tricky Trees tryller i Portugal

Farzams fanzone: SL-klub glippede Gustav Lindgren

TV 2-interview får stor opmærksomhed: ‘Overrasket’

Jubler: Dansker fik Erling Haalands trøje

Elver kørt direkte på hospitalet under kamp

Lodz-træner i svime over Lerager: ‘Han er genial’

Laudrup: ‘Ser fuldstændig groteske ud’