Fra midten af august og en måned frem havde FC Midtjylland Superligaens måske mest interessante angrebsduo i form af Sylvester Igboun og Tim Janssen, der i løbet af fem kampe scorede syv mål.
Men siden 4-1 sejren i Odense 25. september har Tim Janssen ikke scoret og den seneste halvanden måned været skadet, mens Sylvester Igboun har scoret en enkelt gang.
For to uger siden åbnede sportsdirektør Jens Ørgaard i Herning Folkeblad op for, at han gerne vil hente en ny angriber til januar, men at pengene i FCM ikke er store trods de 70 millioner kroner, indiske Shrinivas Dempo har betalt for at få 34 procent af aktiekapitalen i klubben.
FC Midtjyllands cheftræner Glen Riddersholm har set sit hold score et mål per kamp i de seks runder efter sejren i Odense, og hvis FCM finansielt er i stand til det, ser Riddersholm gerne en ekstra angriber i truppen til januar.
– Vi har forsømt at omsætte vores overtag til mål. Vi har haft en halvskidt målhøst, og vi lider under, at Tim Janssen har været ude i halvanden måned. Det passer meget godt med, at problemerne starter, da han bliver skadet, siger Glen Riddersholm til tipsbladet.dk.
– Som træner vil jeg altid gerne forstærke truppen. Det skal være en spiller, der passer til vores plan, som kan overlæggeren sportsligt, som kan tage et stort ansvar, har erfaring og kommer med noget vinderkultur. Vi har tre angribere, og vi lider under, at vi er sårbare, når der er skader. Hvis vi vil have et realistisk håb om at spille med fremme, og hvis Janssen samtidig er skadet, så er det muligvis der, vi skal kigge, siger Glen Riddersholm.
Trods de 70 millioner kroner fra indiske Shrinivas Dempo er der ikke udsigt til, at FC Midtjyllands spillerbudget (penge til transfers og spillerløn, Red.) bliver hævet, og derfor er Glen Riddersholms tanker om en ny angriber langt fra et krav fra cheftræneren.
– Jeg er også realistisk omkring, at vi skal sætte tæring efter næring. Vi har ikke så meget at rutte med. Jeg er hele tiden informeret om, hvad der realistisk er mulighed for. Vi er nok blevet mere forsigtige end tidligere, og det synes jeg er rigtig godt, siger Glen Riddersholm.
Glen Riddersholm, der til januar får angriberne Mads Hvilsom og Baba Collins tilbage fra udlån, har faktisk ikke en ny angriber som sit vigtigste ønske til januar.
– Mit største ønske er at få mulighed for at arbejde videre med den samme trup. Der er meget at arbejde med, og truppen har vist, at den har et flot topniveau, siger Glen Riddersholm.
Tidligere på efteråret solgte FC Midtjylland dele af transferrettighederne til Sylvester Igboun, Rilwan Hassan og Izunna Uzochukwu til seks private investorer samt FCM selv for syv millioner kroner.
Investorerne gjorde det mod en årlig rente på 10 procent, hvilket vil sige, at et eller flere salg af ovennævnte spillere inden september næste år vil indbringe de syv investorer de første 7,7 millioner kroner af transfersummerne, mens resten vil gå til FC Midtjylland.
LIVE
VM-LIVE: Dansk træner kritiserer VM-regel
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
NYHEDER
Casper Højer er færdig i tyrkisk klub
MEDIE
Topklub forsøger at overtale Skov Olsen
AVIS
De forbereder et bud på Roony Bardghji
NYHEDER
Ståle i raserianfald: Han var ekstra “sur”
Afsløring: Bombe – FCM tæt på Rasmus ‘NK’
EKSKLUSIVT
Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden
Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
AVIS
Stefan Gartenmann testes i ny klub
NYHEDER
Ståle Solbakken i stort forsvar
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
EKSKLUSIVT
Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
AVIS
Dansker skifter til tysk traditionsklub
Av, av! Sverige får monstersvær vej til VM-finalen
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
TOPNYHED
Kontroversiel VM-udskiftning – her er forklaringen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
MEDIE