Tipsbladet i Ikast
Hvilken begyndelse på vinteropstarten serverer man for en gruppe fodboldspillere, der i efteråret gik de sidste ti ligakampe ubesejret og hev sig op på en førsteplads til vinterpausen?
I FC Midtjyllands tilfælde bød menuen i sidste uge på en vandre- og overlevelsestur i Skotland, hvor vejret var omtrent det samme som i Danmark og tog godt fat oppe i højderne.
Som ved flere tidligere lejligheder var det BS Christiansen, tidligere jægersoldat og gennem over 10 år mentaltræner og støtte i FC Midtjylland, der havde arrangeret turen, en tur der skulle presse spillere og trænere ud af vante rammer.
Og det lykkedes, når man spørger spillerne på en snekold træningsdag i Ikast, hvor træningen efter en omgang sne var rykket under tag i Stadome.
– Det var virkelig hårdt. Det er en oplevelse, man ikke lige kommer til at glemme. Vi var ude på lange vandreture, og vi skulle finde vores egen mad, hvor vi skulle sove, vand, alt. For mig er det værste, at man ikke får noget at spise. Vi fik lidt mad den ene dag, og så kunne vi lidt igen. Det var virkelig en test, både mentalt og fysisk. Især fysisk til sidst, fordi man ikke har noget energi, siger Kristoffer Olsson til Tipsbladet.

Olsson, der er født og opvokset i Norrköping i den tættere befolkede del af Sverige, var advaret på forhånd efter at have været med truppen i sit første ophold i klubben på en barsk tur med dårligt vejr i Norge i de første dage af 2015.
– Vi sov i et shelter i soveposer. Men det var ikke så nemt at falde i søvn, for der var virkelig koldt.
– Det var så flot med bjergene og bakkerne. Men ærlig talt, så havde vi ikke energi til at nyde det. Vi var slidte, og det handlede bare om at overleve. Det var dejligt at komme tilbage og få lidt varme og mad. Så kom man til at føle sig som et menneske igen, siger Kristoffer Olsson.
Fik ram på en fasan
Og maden, den skulle spillerne flere gange selv fange.
– I vores gruppe var Juninho en god jæger. Det var hårdt, men også en positiv oplevelse. Jeg ved godt, det lyder som en kliché, men man kommer altså tættere på hinanden som gruppe. Om ikke andet er man nødt til at tale med hinanden, når man ikke har sin mobiltelefon med, siger Kristoffer Olsson med et smil.
En af dem, der også fik gevinst, var den unge midtbanespiller Oliver Sørensen.
– Jeg fik skudt en fasan eller to. Det var ok. Men jeg var langt fra den bedste. Fraisl stod 20 meter fra mig, og han pløkkede til højre og venstre og fik ram på det hele, mens jeg selvfølgelig ikke kunne ramme noget som helst før til sidst, siger Oliver Sørensen.
– Det var en voldsom tur. Det var dejligt at komme ind i varmen og at ligge i en seng igen.
– Det får os tættere sammen, og vi fik set andre sider af hinanden. Når man bliver lidt presset, smider man filtret, og så bliver sagt nogle sjove ting, siger Oliver Sørensen.
FC Midtjyllands opstartsprogram herfra er noget mere normalt med en første testkamp mod AaB i Ikast på fredag efterfulgt af en kamp i slutningen af næste uge mod Häcken i Göteborg, mens FCM-truppen umiddelbart efter lukningen af transfervinduet skal på træningslejr i Portugal.
Kæmpestjerne angrer
NYHEDER
Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag
TOPNYHED
Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!
MEDIE
Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord
Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’
EKSKLUSIVT
Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’
MEDIE
Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski
TOPNYHED
Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han
EKSKLUSIVT
‘AC’ med spændende Brøndby-melding
INTERVIEW
Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’
TOPNYHED
Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’
AVIS
Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet
TRANSFER
Gravesen til FCK: ‘Køb ham her omgående!’
NYHEDER
I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold
EKSKLUSIVT
Takkede nej til Superliga-klubber
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge
NYHEDER
Kæmpeklub jagter Højbjerg
Bøjer sig i støvet for Michael Laudrup
NYHEDER
Er det Chido Obis store chance?
Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid
INTERVIEW
Jens Stage med overraskende transfer-melding
Har flere gange skældt Horsens-profiler ud
Superligaboss om FCK: Pas på med det
INTERVIEW
Mathias “Zanka” Jørgensen skal hjem til København
TRANSFER
Rådede Manchester United: Hent ham i FCK!
TOPNYHED
Dansk stjerne kommer med gave til Philip Billing
TOPNYHED
Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil
På trænerjagt: ‘Jacob Neestrup er førstevalget’
INTERVIEW
‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer
MEDIE
Talentfabrik scouter Chiakha og Flø
Pernille Harder med perlemål
Jonas Vingegaard kan vinde stor pris
EKSKLUSIVT
‘AC’ storroser dansk komet: ‘Det er utroligt’
MEDIE
Nye detaljer: Revsede stjerne foran holdkammerater
NYHEDER
Skal ikke til FCK: Hans løn er for høj
NYHEDER
Jon Dahl til samtale i engelsk klub
MEDIE
Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM hapser toptalent i Malmö FF
STORT INTERVIEW
Kylet af holdet i Ajax? Nu svarer dansker
DAGENS SPILFORSLAG
Tricolorii driller Gli Azzurri
TOPNYHED
Yussuf Poulsen skadet – Riemer indkalder afløser
Tuchel ser ingen plads til engelske eksperimenter
STORT INTERVIEW
Begrænset spilletid: ‘Det giver god mening’
TOPNYHED
Mads Valentin Pedersen ventes på vej videre
Premier Leagues bundprop henter ny træner
NYHEDER
– Kraftedeme det sidste jeg gider
NYHEDER
Tog smutvej – Billing er overrasket
NYHEDER
Brown sigtet for drabsforsøg: Nægter sig skyldig
NYHEDER
VM-problemer: Helle Thomsen indkalder ny spiller
NYHEDER