Tipsbladet i Ikast
Hvilken begyndelse på vinteropstarten serverer man for en gruppe fodboldspillere, der i efteråret gik de sidste ti ligakampe ubesejret og hev sig op på en førsteplads til vinterpausen?
I FC Midtjyllands tilfælde bød menuen i sidste uge på en vandre- og overlevelsestur i Skotland, hvor vejret var omtrent det samme som i Danmark og tog godt fat oppe i højderne.
Som ved flere tidligere lejligheder var det BS Christiansen, tidligere jægersoldat og gennem over 10 år mentaltræner og støtte i FC Midtjylland, der havde arrangeret turen, en tur der skulle presse spillere og trænere ud af vante rammer.
Og det lykkedes, når man spørger spillerne på en snekold træningsdag i Ikast, hvor træningen efter en omgang sne var rykket under tag i Stadome.
– Det var virkelig hårdt. Det er en oplevelse, man ikke lige kommer til at glemme. Vi var ude på lange vandreture, og vi skulle finde vores egen mad, hvor vi skulle sove, vand, alt. For mig er det værste, at man ikke får noget at spise. Vi fik lidt mad den ene dag, og så kunne vi lidt igen. Det var virkelig en test, både mentalt og fysisk. Især fysisk til sidst, fordi man ikke har noget energi, siger Kristoffer Olsson til Tipsbladet.
Olsson, der er født og opvokset i Norrköping i den tættere befolkede del af Sverige, var advaret på forhånd efter at have været med truppen i sit første ophold i klubben på en barsk tur med dårligt vejr i Norge i de første dage af 2015.
– Vi sov i et shelter i soveposer. Men det var ikke så nemt at falde i søvn, for der var virkelig koldt.
– Det var så flot med bjergene og bakkerne. Men ærlig talt, så havde vi ikke energi til at nyde det. Vi var slidte, og det handlede bare om at overleve. Det var dejligt at komme tilbage og få lidt varme og mad. Så kom man til at føle sig som et menneske igen, siger Kristoffer Olsson.
Fik ram på en fasan
Og maden, den skulle spillerne flere gange selv fange.
– I vores gruppe var Juninho en god jæger. Det var hårdt, men også en positiv oplevelse. Jeg ved godt, det lyder som en kliché, men man kommer altså tættere på hinanden som gruppe. Om ikke andet er man nødt til at tale med hinanden, når man ikke har sin mobiltelefon med, siger Kristoffer Olsson med et smil.
En af dem, der også fik gevinst, var den unge midtbanespiller Oliver Sørensen.
– Jeg fik skudt en fasan eller to. Det var ok. Men jeg var langt fra den bedste. Fraisl stod 20 meter fra mig, og han pløkkede til højre og venstre og fik ram på det hele, mens jeg selvfølgelig ikke kunne ramme noget som helst før til sidst, siger Oliver Sørensen.
– Det var en voldsom tur. Det var dejligt at komme ind i varmen og at ligge i en seng igen.
– Det får os tættere sammen, og vi fik set andre sider af hinanden. Når man bliver lidt presset, smider man filtret, og så bliver sagt nogle sjove ting, siger Oliver Sørensen.
FC Midtjyllands opstartsprogram herfra er noget mere normalt med en første testkamp mod AaB i Ikast på fredag efterfulgt af en kamp i slutningen af næste uge mod Häcken i Göteborg, mens FCM-truppen umiddelbart efter lukningen af transfervinduet skal på træningslejr i Portugal.

Bringer Thomas Thomasberg i spil til nyt job

Jagtede Superliga-boss – nu er cheftræneren fyret

Superliga-angriber solgt til mesterklub

Brøndby-legendes søn skifter til mesterklub

Afslører vild Jose Mourinho-klausul

Andreas Christensen afviste Danmark

I batalje – Philip Billing voldsomt utilfreds

Storklub vil hente Thomas Kristensen

Frank fortryder: ‘Jeg tog den forkerte beslutning’

Youssef Toutouh overrasker – scorer nyt job

Højlund-ekstase: ‘Bliver top fem-spiller i Europa’

River kontrakten over – stor stjerne arresteret

Medierne fælder dom over Frank – én stor bekymring

Holdkammerat måber over Eriksen: ‘Det er brutalt’

Leverkusen-stjerne hyldede Frank på pressemøde

Forundret Laudrup: ‘Det bliver vi aldrig enige om’

Christian Eriksen afviste Champions League-klub

Har forsøgt at lande kæmpetransfer

Dansk stjerne tog svær beslutning: ‘Ikke min drøm’

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Michael Laudrup meget overrasket over stjerneexit

Steve Cooper-kending tager til Brøndby IF

Debatten raser: ‘Bemærkelsesværdigt!”

Roser Dominik Sarapata: ‘En topspiller’

FC Midtjylland – Viborg FF

– En stor beslutning

Conte hylder Højlund: – Nu er det op til mig

Hylder dansk debutant

Hylder kæmpe Brøndby-transfer – FCK ville have ham

Afsløring: Andreas Bruus skifter til AC Horsens

Legende fælder dom over Jon Dahl Tomasson

Vild udtalelse blusser op i Italien

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

Undren i Ajax: ‘Han er usympatisk!’

Kæmpestjerne fremhæver dansker

Brøndby-boss udpeger sit største træneridol

OB – FC Fredericia

Sådan starter FC København mod Leverkusen

Holdt på stor hemmelighed

– Det bliver skamredet

Elkjær jubler over Frank

Fyring truer – kan hente afløser i Premier League

Supercomputer: Her ender FCK i Champions League

Bundskraber: Hård kritik af Riza Durmisi

Chok: Axelsen taber efter stort kollaps

‘Supermand’ – Bliver han snart Ståles stjerne?

Sneijder: – Det kan blive meget akavet

Laudrup: – Det kan godt blive svært, FCK

Chikaneret i 90 minutter

Neestrup: Derfor er Sarapata på U19-holdet

Højlund & Napoli kan overraske i Manchester

Neestrup: ‘Ja, for satan – på med klaphatten’

Bodø/Glimt sikrer sent Champions League-point

Kæmpe ros – Thomas Delaney fremhæver reserve
