IKAST (TIPSBLADET): Når man ser FC Midtjyllands træning på hybridbanen i Herning eller bevæger sig i det nye træningscenter i Ikast, kan man ud over profiler som Cho Gue-sung, Aral Simsir og Oliver Sørensen dårligt undgå at støde ind i tidligere FC Midtjylland-spillere.
Kristian Bach Bak er assisterende sportschef, Peter Sand er hentet tilbage til FC Midtjylland i januar efter at have været spiller samme sted, da klubben blev født i 1999, og cheftræner Thomas Thomasberg var ligesom Sand med til at starte klubben, da daværende sportsdirektør Jens Ørgaard hev 'Berg' til fra AaB's stærke tophold.
Det er Erik Sviatchenko. Jonas Lössl. Simon Kjær. Joachim, Andersen. Rasmus Nissen Kristensen. Asger Sørensen
Claus SteinleinDirektør i FC Midtjylland
Midtjyderne har de seneste år hentet nogle af deres første spillere fra ungdomsakademiet, der har 20-års jubilæum, tilbage i spillertruppen efter flere år i udlandet, og man skal ikke blive overrasket, hvis flere eks-spillere i de kommende år gør det samme, når de rammer den sidste tredjedel af karrieren.
Men interessen for tidligere spillere begrænser sig langt fra kun til at få de sidste gode sæsoner ud af spillere, man selv har uddannet i Ikast i teenageårene.
I et stort interview med Tipsbladet går Claus Steinlein i detaljer med klubbens position og overvejelser, og noget af det, der tiltaler FCM-direktøren, er at få klubbens tidligere topspillere, der nu er i store, udenlandske klubber, tilbage i positioner uden for banen, når karrieren er ovre.
Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Midtjylland haft god dialog i årevis med Simon Kjær, der var det første virkeligt store salg fra klubbens akademi, men andre navne er givet mere sandsynlige på kort sigt end landsholdsanføreren.

Jonas Lössl og Erik Sviatchenko (med trøje nummer fire) sammen med holdkammeraten Mads Albæk (nummer 6) på U/21-landsholdet i 2011.
– Når vi kigger på de tre første spillere, vi købte, har vi jo hentet to af dem tilbage i form af Peter Sand og Thomas Thomasberg, siger Claus Steinlein om de to tidligere FCM-spillere, der også er afbilledet lige i indgangen til træningsanlægget.
– Vi vil meget gerne have folk, der har hentet inspiration udefra. Det er Peter Sand jo et rigtig godt billede på. Han har været væk i mange år, og så trækker vi ham ind igen. Han kender vores DNA, han har en dreng, der har været inde på vores akademi, så vi behøver ikke bruge så megen tid på at forklare ham, hvordan vi er, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.
– Sådan kan vi nogle gange finde en perfekt ansættelse, men vi kan jo ikke hver gang finde en person med den perfekte profil som Peters. Så det er også godt at få inspiration udefra med folk, der ikke har været her før, der skal være en god blanding.
At få spillere fra FC Midtjyllands første akademi-årgange ind er for Steinlein at se helt oplagt, men han har også flere aktuelle A-landsholdsspillere i tankerne, når de når et sted i karrieren, hvor det giver mening.
– Spillerne i vores første akademiårgang er født i 1988 og 1989. Nu når de en alder, hvor de snart stopper karrieren, og så får vi forhåbentlig endnu flere af de her unge mennesker ind, som jeg nu kalder dem på 30-40 år. De har været væk fra FC Midtjylland for at finde inspiration, og i de kommende år kan de hjælpe os til at tage de næste skridt, siger Claus Steinlein.

– Det er Erik Sviatchenko. Jonas Lössl. Simon Kjær. Joachim Andersen. Rasmus Nissen Kristensen. Asger Sørensen. Og mange flere af dem, der har været forbi også, siger Claus Steinlein.
– Det kan også sagtens være nogle af de navne, der ikke er lige så kendte i offentligheden, som Jeppe Qvist, der var anfører på vores første akademihold, og som nu er chef for den individuelle træning på akademiet. Der er allerede mange, der har taget rejsen ud og er kommet tilbage, og dem vil vi gerne have flere af.
Erik Sviatchenko fortalte i et interview med Tipsbladet i september sidste år, at han kan se sig selv vende tilbage til FC Midtjylland. Sviatchenko spiller i Houston Dynamo og mangler 28 kampe for at blive den spiller med flest kampe for FCM.
Jonas Lössl vendte tilbage til FC Midtjylland fra Everton i 2021 og har papir som spiller i klubben indtil sommeren 2026.
FC Midtjylland ligger før næstsidste runde i grundspillet på førstepladsen i Superligaen tæt forfulgt af Brøndby IF og FC København.
INTERVIEW Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie
NYHEDER
‘Fuldstændig ligeglade med AGF’
Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup
TOPNYHED
Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring
EKSKLUSIVT
Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’
TRANSFER
Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz
NYHEDER
Dommerekspert chokeret over AGF-straffe
EKSKLUSIVT – Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!
NYHEDER
Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’
NYHEDER
Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’
NYHEDER
Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’
NYHEDER
Chido Obi var ustyrlig
NYHEDER
Superliga-transfer på vej? Ude af truppen
INTERVIEW Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper
NYHEDER
Fik jobbet i sommer: Boilesen stopper
NYHEDER
Daramy med nøglerolle i kæmpe FCK-transfer
TIPSBLADETS DOM
Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?
MEDIE
United fortryder: Stor uenighed om Rashford
MEDIE
Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham
AVIS Jagter Christian Nørgaard
– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!
NYHEDER
Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?
NYHEDER
‘Det var forfærdeligt at se på!’
‘Don Ø’ i angreb på FC Københavns ledelse
TOPNYHED
FCK-fans rasende: ‘Jeg har prøvet det før’
NYHEDER
Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss
STORT INTERVIEW
– Det er en gigantisk fiasko
NYHEDER
AGF dummer sig mod Fredericia
NYHEDER
Nartey scorede igen for Lyon
TIPSBLADETS DOM
Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!
FCK-bænken var rasende!
TIPSBLADETS DOM
Det er simpelthen ikke godt nok, AGF!
FANKLUBBEN ‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
MEDIE
Rejser til Danmark – samtale med FCK-angriber
NYHEDER
‘Vi er favoritter mod Danmark!’
Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen
NYHEDER
Præsenterer Thomas Franks afløser
NYHEDER
‘Det er udelukkende mit ansvar’
TIPSBLADETS DOM
Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise
NYHEDER
Lukker og slukker i dansk klub: Tak for kampen!
INTERVIEW
Brøndbys stortalent: ‘Det er altid i baghovedet’
DAGENS SPILFORSLAG
Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge
EKSKLUSIVT
Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos
NYHEDER
Viborg besejrede Brøndby i egen hule
NYHEDER
Zorniger med opsang efter ydmygelse
‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’
NYHEDER
FC Midtjylland kørte OB over
NYHEDER
Vallys er tilbage og første start til storspiller
Video: Her kommer AGF bagud
AGF overrasker: 17-årig starter mod Fredericia
INTERVIEW
‘Atmosfæren i ligaen virker helt utrolig’
FC Midtjylland plaget af skader før OB-brag
Brøndby er uden tre mand mod VFF – to er fravalgt
OPTAKT