FCM-planer: Drømmer om Kjær, Sviatchenko og Lössl

FC Midtjyllands direktør Claus Steinlein har store planer for fremtiden.



IKAST (TIPSBLADET): Når man ser FC Midtjyllands træning på hybridbanen i Herning eller bevæger sig i det nye træningscenter i Ikast, kan man ud over profiler som Cho Gue-sung, Aral Simsir og Oliver Sørensen dårligt undgå at støde ind i tidligere FC Midtjylland-spillere.

Kristian Bach Bak er assisterende sportschef, Peter Sand er hentet tilbage til FC Midtjylland i januar efter at have været spiller samme sted, da klubben blev født i 1999, og cheftræner Thomas Thomasberg var ligesom Sand med til at starte klubben, da daværende sportsdirektør Jens Ørgaard hev 'Berg' til fra AaB's stærke tophold.

Det er Erik Sviatchenko. Jonas Lössl. Simon Kjær. Joachim, Andersen. Rasmus Nissen Kristensen. Asger Sørensen

Claus Steinlein
Direktør i FC Midtjylland

Midtjyderne har de seneste år hentet nogle af deres første spillere fra ungdomsakademiet, der har 20-års jubilæum, tilbage i spillertruppen efter flere år i udlandet, og man skal ikke blive overrasket, hvis flere eks-spillere i de kommende år gør det samme, når de rammer den sidste tredjedel af karrieren.

Men interessen for tidligere spillere begrænser sig langt fra kun til at få de sidste gode sæsoner ud af spillere, man selv har uddannet i Ikast i teenageårene.

I et stort interview med Tipsbladet går Claus Steinlein i detaljer med klubbens position og overvejelser, og noget af det, der tiltaler FCM-direktøren, er at få klubbens tidligere topspillere, der nu er i store, udenlandske klubber, tilbage i positioner uden for banen, når karrieren er ovre.

Ifølge Tipsbladets oplysninger har FC Midtjylland haft god dialog i årevis med Simon Kjær, der var det første virkeligt store salg fra klubbens akademi, men andre navne er givet mere sandsynlige på kort sigt end landsholdsanføreren.

236568

Jonas Lössl og Erik Sviatchenko (med trøje nummer fire) sammen med holdkammeraten Mads Albæk (nummer 6) på U/21-landsholdet i 2011.

– Når vi kigger på de tre første spillere, vi købte, har vi jo hentet to af dem tilbage i form af Peter Sand og Thomas Thomasberg, siger Claus Steinlein om de to tidligere FCM-spillere, der også er afbilledet lige i indgangen til træningsanlægget.

– Vi vil meget gerne have folk, der har hentet inspiration udefra. Det er Peter Sand jo et rigtig godt billede på. Han har været væk i mange år, og så trækker vi ham ind igen. Han kender vores DNA, han har en dreng, der har været inde på vores akademi, så vi behøver ikke bruge så megen tid på at forklare ham, hvordan vi er, siger Claus Steinlein til Tipsbladet.

– Sådan kan vi nogle gange finde en perfekt ansættelse, men vi kan jo ikke hver gang finde en person med den perfekte profil som Peters. Så det er også godt at få inspiration udefra med folk, der ikke har været her før, der skal være en god blanding.

At få spillere fra FC Midtjyllands første akademi-årgange ind er for Steinlein at se helt oplagt, men han har også flere aktuelle A-landsholdsspillere i tankerne, når de når et sted i karrieren, hvor det giver mening.

– Spillerne i vores første akademiårgang er født i 1988 og 1989. Nu når de en alder, hvor de snart stopper karrieren, og så får vi forhåbentlig endnu flere af de her unge mennesker ind, som jeg nu kalder dem på 30-40 år. De har været væk fra FC Midtjylland for at finde inspiration, og i de kommende år kan de hjælpe os til at tage de næste skridt, siger Claus Steinlein.

236568

– Det er Erik Sviatchenko. Jonas Lössl. Simon Kjær. Joachim Andersen. Rasmus Nissen Kristensen. Asger Sørensen. Og mange flere af dem, der har været forbi også, siger Claus Steinlein.

– Det kan også sagtens være nogle af de navne, der ikke er lige så kendte i offentligheden, som Jeppe Qvist, der var anfører på vores første akademihold, og som nu er chef for den individuelle træning på akademiet. Der er allerede mange, der har taget rejsen ud og er kommet tilbage, og dem vil vi gerne have flere af.

Erik Sviatchenko fortalte i et interview med Tipsbladet i september sidste år, at han kan se sig selv vende tilbage til FC Midtjylland. Sviatchenko spiller i Houston Dynamo og mangler 28 kampe for at blive den spiller med flest kampe for FCM.

Jonas Lössl vendte tilbage til FC Midtjylland fra Everton i 2021 og har papir som spiller i klubben indtil sommeren 2026.

FC Midtjylland ligger før næstsidste runde i grundspillet på førstepladsen i Superligaen tæt forfulgt af Brøndby IF og FC København.





Medier fokuserer på Riemers ‘manglende erfaring’




LIVE

LIVE: To Real Madrid-transfers på plads

Brian Riemer sier disse to fra til brag i Tjekkiet

Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Oscar Højlund melder klar målsætning ud



INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Rasmus Højlund har ikke set det før

Tjekkiet – Danmark

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

FC København afviser konspirationsteori

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Stor profil glad for Brøndby

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

Han er også færdig i FC København

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Afslører hemmelige samtaler med FC København

De nye Wieghorst og Hjulmand?

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

VM-overraskelse i Pristina

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Thomsen jubler over direktør-job

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

Dybt bekymret over VM i USA