FCM-profil om Viborg: Et had der hele tiden vokser

FC Midtjylland-profilen Mikkel Duelund kalder forholdet til arvefjenden Viborg FF for et had, der hele tiden vokser.



Bragt første gang 17. februar

FC Midtjylland og Viborg FF har ikke meget pænt at sige om hinanden, og der er altid knald på lægterne og på grønsværen, når de to jyske rivaler tørner sammen. Det gør de på søndag i Superliga-premieren, når MCH Arena danner rammen om sæsonens andet derby. Det første i Viborg endte 0-0.

Rivaliseringen mellem FC Midtjylland og Viborg FF kan sagtens sammenlignes med Brøndby og FC København, og ifølge ulvenes Mikkel Duelund er der især udenfor banen tale om et decideret had de to arvefjender imellem.

– Det er fedt, at vi starter mod Viborg. Det er en god måde at komme i gang på, for vi ved, at der bliver fuld knald på lægterne, og fansene har glædet sig i ugevis, siger Mikkel Duelund til tipsbladet.dk og sætter nogle ord på rivaliseringen mellem FCM og Viborg:

– Nu er jeg ikke selv fra Herning-området, men jeg kan forstå på Kristian Bak og de øvrige, som har været med helt fra start, at det er et had, som bare har vokset sig større og større. Det er FCK-Brøndby i en mindre udgave, og det skulle ikke undre mig, at opgørene på et tidspunkt bliver lige så store som på Sjælland. Jeg har aldrig oplevet et lignende had – heller ikke da jeg var i AGF.

Mikkel Duelund tøver altså ikke med at tage ordet “had” i sin mund for at beskrive forholdet mellem de to jyske klubber, men han understreger, at der ikke er en ond stemning på banen, når holdene tørner sammen.

– Jeg vil ikke sige, der er en fjendsk stemning på banen, og det vil også være forkert at sige, at vi hader Viborgs spillere, for det er trods alt levende mennesker, vi har med at gøre, men selvfølgelig bliver man påvirket af fansene og optakten til netop de her kampe. Man giver sig måske lige det ekstra og løber lige en meter længere, end man ellers ville have gjort.

– Det hele koger mod Viborg, og man skal være en meget følelseskold person, hvis man ikke bliver lidt påvirket af det. Vi har en del udlændinge, som jo ikke har noget specielt forhold til Viborg, men selv de forstår det også. Det gør alle i FC Midtjylland, siger Mikkel Duelund.

Vil vinde pokalturneringen
FC København har inden foråret 21 point ned til FC Midtjylland på tredjepladsen, mens ulvene har 10 point op til Brøndby, så guldmedaljerne er for længst forduftet, mens sølvet ser vanskeligt ud at nå. Blandt andet derfor har ulvene også et andet stort mål for sæsonen.

– Vi vil vinde pokalturneringen. Det er et rigtig stort mål for os. Selvfølgelig går vi også efter at slutte højt i tabellen, men pokalen betyder rigtig meget for os. Når det er sagt, så synes jeg bestemt, det også er muligt at indhente Brøndby. 10 point lyder af meget, men det er bare et spørgsmål om en dårlig weekend til dem og en god weekend til os. Og så har vi hinanden et par gange i slutspillet. Det kan sagtens lade sig gøre, lyder det fra Duelund.

Han fastslår, at både han og holdet står godt forud for premieren på søndag.

– Jeg har det som en ko, der lige er blevet lukket på græs. Jeg glæder mig helt vildt til at komme i gang, og at vi starter mod Viborg er helt perfekt. Jeg synes, vi står super skarpt, efter vi er kommet hjem fra Dubai. Jeg synes, vi kan matche alle top 3-hold, og det skal vi også bare ud at bevise i foråret. Vi kommer med en fornyet tro på tingene efter en halvsæson, hvor vi sluttede skidt af, siger Mikkel Duelund.

Der er kickoff mellem FC Midtjylland og Viborg FF søndag klokken 18.00.






Fuld opbakning til Jacob Neestrup




LIVE

LIVE: Brøndby-stjerner skal scannes

André Rømer om FCK-fans: ‘Respektløst!’

Rundens hold i Superligaen – 22. runde

Heftigt skænderi – nu reagerer FC København

Flemming Povlsen stjæler overskrifter i udlandet

Hvad har du gang i, Tonni Adamsen?

Rystet Gravesen: Alle pile peger på ham!



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

Simpelthen en genistreg, ‘CV’!

‘Det er tæt på uforklarligt’

Tullberg nægter: ‘I vil gerne lave overskrifter’

Jakob Poulsen hylder ‘vanvittig’ Superliga-stjerne

Randers-træner er slet ikke i tvivl om Neestrup

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Voldsomt interview: Her er Neestrups svar



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

FCM raser ovenpå Brøndby fans’ hærværk

Jagtet af Brøndby – nu kan han hentes gratis

Rødt kort til Brøndby? ‘Kan man ikke diskutere’

Ny optur for Man Utd – ny nedtur for Tottenham

Alle jubler over FCK-nedtur – en dødbringende duo

Kasper Hjulmand raser: Det er ufatteligt

Her er forklaringen på Kasper Schmeichel-chok

FIFA-boss vil lave regel – skal give rødt kort!

Bekymret for FCK-spiller: Alarmklokkerne ringer

Forstår ikke Steve Cooper: Det er mærkeligt



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Blæst bagover: ‘Han udstrålede klasse’

Trænerlegende fremhæver Steve Cooper

Han bliver Man Utd-træner på én betingelse

Voldsomt skænderi i FC København

Chokpris på Victor Froholdt

Ny kæmpe nedtur for Wolfsburg

Ophæver i Brøndby – dansk klub henter ham

FC København-fans raser

Henter kæmpe Superliga-flop

LIVE: Superliga-træner vil tage sin FCK-trøje på

I struben på Thorup: Han er svag og under niveau

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

“Der bliver sagt ting, som ikke er passende”

Chokfyring af Jürgen Klopp? Nu reagerer Red Bull

Dolberg til debat: Han tager ingen steder

Kæmpe skandale – ganske enkelt pinligt!

Boro deprimerer Blues

Superliga-træner enormt stolt

‘Jeg er fucking irriteret’

Arsenal vinder London-derby

– Jeg skammer mig ind i helvede

Katastrofekurs: Silkeborg begravet under stregen

FCM og Brøndby deler i intens kamp

Carstensen-genialiteter: AGF tager vigtig sejr

Viborg vandt: Begge hold i mesterskabsspillet

Sønderjyske tager vigtig sejr over OB

FC København misser top seks