Hvis FC Porto eller andre vil hente Evander, skal de have en check med plads til mange nuller klar. Sådan lyder budskabet fra FC Midtjyllands administrerende direktør, Claus Steinlein.
Klubben har groft sagt ikke brug for pengene fra et salg, så med mindre de bliver så store, at Steinlein og co. ikke kan sige nej, vil de hellere holde på pengene og spillerne. For nu skal FC Midtjylland snart i et europæisk gruppespil igen.
– Der skal et ekstraordinært godt tilbud til, før vi overhovedet vil overveje at sælge. Vi står i en stærk situation økonomisk i klubben, så i modsætning til andre klubber er vi ikke tvunget til at sælge. Vi vil holde sammen på truppen, så der skal ske noget helt ekstraordinært, hvis vi skal sælge, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
Læs også:Avis: Storklub følger FC Midtjylland-stjerne tæt
FC Midtjylland har i de to seneste regnskaber lavet lidt over 120 millioner kroner i overskud samlet set. Det har altså efterladt lidt på klubkontoen, selv om coronakrisen har været hård ved dansk og international fodbold.
At FC Porto er interesseret i Evander, fremførte A Bola i slutningen af maj. Dengang skrev den portugisiske avis, at Porto var klar til at betale 60 millioner kroner for FC Midtjylland, og at klubben håbede, at coronakrisen havde fået prisen til at falde.
Læs også:FCM-stjerne rygtes til storklubber: Er glad for de spørger til mig
I februar sagde FC Midtjylland-formand Rasmus Ankersen nemlig, at han håbede at få en noget højere pris for Evander.
– Han kan måske godt blive klubbens rekordsalg, og så snakker vi på den anden side af de 100 millioner kroner. Hvis den rigtige klub kommer på banen og vil have ham, kan prisen gå op. Vi lader ham i hvert fald ikke gå billigt, lød det fra Ankersen.
FC Midtjylland har kontrakt med Evander til 2024, så klubben er ikke tvunget til at sælge endnu for at få en høj pris for brasilianeren.
Læs også:Superliga powerranking: Optur i Århus, nerver før derby og bunddramaer
MEDIE FC København i intense transferforhandlinger
DAGENS SPILFORSLAG
Bollklubben baskes i Stockholm
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
LIVE
VM-LIVE: Harry Kane kommer med løfte
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland køber Kjell Wätjen
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
MEDIE
AC Milan vil hente Man Utd-profil
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-spiller har revet skulderen af led
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADETS DOM
Høj klasse – det var vidunderligt lavet!
MEDIE
PSG meldes enig med Barca-profil
EKSKLUSIVT
Afsløring: San Diego vil give 22 mio. for Achouri
EKSKLUSIVT
Jubler over transfer: Tak, Brøndby!
INTERVIEW
Sur Zorniger med opsang til Ejdum
EKSKLUSIVT
Afslører dialog: ‘Målet er Superligaen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Hvidovre tæt på Filip Djukic
EKSKLUSIVT
Det bliver afgørende for Dolberg-transfer
Pressede på for FC København-exit
EKSKLUSIVT
Verdensstjerne afslører opkald fra Jakob Poulsen
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: ‘VK’ til lægetjek i Panathinaikos
NYHEDER
Stort medie: Blev Norge snydt?
NYHEDER
Sønderjyske henter landsholdsspiller
NYHEDER
