FCM-profil tilbage på træningsbanen: Skadet knæ i bedring

Profil Tim Sparv er ude med et springerknæ, men der er gode nyheder for den finske landsholdsspiller, der qua hård genoptræning allerede er tilbage på træningsbanen og satser på at være klar, før der er gået seks måneder.



Den finske landsholdsspiller Tim Sparv blev i sommer dømt ude i et halvt år med et springerknæ, men FC Midtjylland-spilleren er både hårdtarbejdende og stædig, og det betaler sig nu.

Således er han allerede tilbage på træningsbanen, hvor han indgår i dele af træningen, og nu satser Sparv på, at han ikke skal sidde ude i de bebudede seks måneder.

– Jeg har arbejdet hårdt i næsten tre måneder og har fået god hjælp af min fysio. Jeg har været lidt i Sverige, jeg har været lidt i Finland, og jeg har gjort alt for, at jeg hurtigt skulle komme tilbage, siger Tim Sparv til tipsbladet.dk og forklarer:

– Jeg kan godt sige, at jeg er foran tid. Som det ser ud lige nu skal det ikke tage seks måneder, men jeg hverken vil eller kan sætte en dato på, hvornår jeg er tilbage. Det er for dumt. Jeg har været på træningsbanen i to uger nu, og selv om jeg ikke har været en del af holdtræningen, har jeg indgået i lidt øvelser med aflevering og ‘non-contact’. Vi bygger stille og roligt op og forsøger at øge hele tiden for at prøve at udfordre mit knæ lidt mere for at se, hvordan det reagerer, siger han.

Den finske landsholdsspiller har været fremragende, siden han for lidt over to år siden skiftede til FC Midtjylland, og selv om det aldrig er sjovt ikke at være en del af holdet, har Sparv set positivt på sin tid uden for banen.

– Det lyder mærkeligt, når man er skadet, men det har været en god tid. Jeg har ikke været meget skadet i hele min karriere, så jeg har brugt tiden på nogle fornuftige ting. Jeg har set det som en lille pause, så jeg har kunnet arbejde med nogle ting, jeg ikke tidligere har haft mulighed for. Det er lidt mere styrkemæssigt, så jeg kommer tilbage i en bedre version af mig selv.

– Det eneste frustrerende har egentlig været, når jeg har siddet på tribunen og kigget på kampen, for man vil helst være en del af det, siger Tim Sparv.

På søndag spiller FC Midtjylland ude mod Lyngby, og her er Tim Sparv altså ikke med, men fortsætter den gode genoptræning, kan det være, han vender tilbage til holdet allerede i dette efterår.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

Jubler over ny Brøndby-chef

Nu dukker første historie op

Håber på FC København-exit



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Sat på plads af FCM – nu vil Bayern have ham

Jon Dahl roser uhyggelig bomber

LIVE: Brøndby ansætter ny chef

Absurd guldregn over Wolfsburg – 520 millioner



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

Troels Bech slår fast: Glem det!

Presset træner vil rotere mod FCM



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Nej, nej, nej – dansk stjerne udgår med skade

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Forarget: – Der er ingen, der er gode!

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

– Er der virkelig brug for ham i truppen?

Stortalenter ikke udtaget – nu svarer Knudsen

Enorme Superliga-talenter udtaget

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Nu forklarer Noah Nartey

Hvor er Jens Stage? – Nu svarer Riemer



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Bombe: Rønnow er tilbage på landsholdet!

Voldsom udmelding om Froholdt

Skifte på vej: Marcondes meldes færdig i England

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Barcelona vandt 7-2

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne

‘Det var en grædefærdig ung mand, jeg talte med’

Barcelona – Newcastle United

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Så du detaljen på tv? Går verden rundt

Vred Senegal-leder vil anke fratagelse af titel

Efter skandaløse scener: Mister mesterskabstrofæ

Schmeichel afslører: Min karriere kan være slut

‘Steve Cooper må være under et markant pres’

Sammenligner Damsgaard med Iniesta

Sådan har du aldrig set dem før

Vildt comeback slukker Bodø/Glimts eventyr

Manchester City – Real Madrid

Klar besked fra Hjulmand: ‘Ikke tilfreds!’

– Ikke for debutanter!

Chelsea – Paris Saint-Germain

Riemer kræver ‘Fuck jer-mentalitet’