FCM raser over FCK: Ligegyldigt kvæk fra en presset klub

FC Københavns kommentar om, at FCM før er snublet, vækker ikke glæde hos FC Midtjylland. Tværtimod. Klubben skyder for alvor tilbage mod Johan Lange og FCK og kalder FCK-kritikken for “et ligegyldigt kvæk fra en presset klub”.



Tekniske direktør Johan Lange fra FC København indikerede tidligere torsdag over for tipsbladet.dk, at FC Midtjylland er en klub, der ikke har et vindergen. Johan Lange pegede ganske enkelt på, at klubben har det med at gå ned, når det bliver afgørende.

– De har været i flere pokalfinaler uden at vinde, de har endnu ikke vundet et mesterskab, og sidste år røg de ned på andenpladsen efter at have ført længe for så til sidst at ryge helt væk. Det må være de mekanismer, der går i gang hos dem, når vi nærmer os. Otte point er hentet tidligere i historien, så vi glæder os til at komme i gang, sagde Johan Lange i dette interview.

Kommentar blev krydret med en kritk af nogle klubber i Superligaen – som Lange ikke satte navn på – som efter hans mening ikke lever op til det, de siger. At klubberne siger, de vil talenter, men at de i virkeligheden ikke giver talenterne chancen. Den kritik kunne være rettet mod FC Midtjylland, der åbent har sagt, at de vil talenter, men i januar-vinduet hentede ny førstemålmand samt Superliga-topscorer Martin Pusic.

Og tipsbladet.dk har talt med FC Midtjylland, der mildest talt er uforstående og rasende over den kritik, Johan Lange retter. I weekenden var det i øvrigt Ståle Solbakken, der rettede kritik af FCM. At klubben ikke længere kan prale af at være en talentklub.

Tipsbladet.dk gav derfor FC Midtjyllands sportsdirektør, Claus Steinlein, mulighed for at svare på den konkrete kritik fra FC København og teknisk direktør Johan Lange.

Som du ser det, er I så før snublet i afgørende situationer, som Johan Lange siger?

– Fordi vi tabte de sidste tre kampe i sidste sæson, kommer det jo til at se ud, som om det var til allersidst vi snublede, selv om det egentligt var over hele forårssæsonen, at vi ikke fik nok point. Det var der flere årsager til, men primært, at vores to største defensive profiler blev langtidsskabet, og vi havde ikke bredden til at holde niveauet. Det var ærgerligt, men det var ikke gummiben.

Spiller tabte pokalfinaler og sidste forår i Superligaen ind i denne forårssæson og det forspring, I skal forsvare?

– Nej. Og vi har ingen ambitioner om, at vi skal ud og forsvare vores forspring. Vores målsætning er at udbygge forspringet og vise, at vi er det bedste hold i ligaen.

Hvordan forholder I jer til Johan Langes kritik, og hvordan har I det med, at Johan Lange i bund og grund siger, at I altid fejler, når I er tæt på en titel?

– I vores ører er det et ligegyldigt kvæk fra en klub, der er presset og higer efter den succes, de ikke har smagt i rigtig lang tid.

Johan Lange siger også, at “der er nogle klubber, der snakker om at give unge spillere chancen, og så er der nogen, der rent faktisk gør det – som os – mens der er nogen, der med kirurgisk præcision henter rutinerede spillere ind for at tage over for nogle af klubbens unge spillere.” Som du ser det, er det så jer, han henviser til, når han taler om kirurgisk præcision?

– Du må spørge Johan Lange om, hvem han tænker på, når han siger det. Det eneste, jeg kan sige, er, at det faktuelt står hævet over enhver tvivl, at FCM er en af de bedste klubber i Nordeuropa til at bringe egne akademispillere ind på førsteholdet. Jeg vil tro, at vi i dette forår vil have i gennemsnit fem-seks spillere i startopstillingen, som har været hos os, siden de var 15 år gamle.

Med de seneste indkøb, I har foretaget, er I så stadig en klub, der giver unge spillere muligheder og chancer for at spille og udvikle sig?

– Vi vil også i fremtiden være en klub, der satser på talentudvikling, og vi har det seneste halve år lavet yderligere investeringer i vores akademi. Vores ageren i de sidste to transfervinduer er et forsøg på at hæve niveauet på de spillere, som de unge skal læne sig op af. I dette vindue er Tim Janssen og “Femi”, der tidligere tilhørte den kategori, gået ud, og Johan Dahlin og Martin Pusic er kommet ind. Samtidig har vi rykket to ynglingespillere op i førsteholdstruppen.

Hvad tænker du om dette “angreb” og Ståle Solbakkens “angreb” tidligere på ugen på tv3sport.dk?

– Jeg tager det som udtryk for, at FCK er en presset klub med det klart største budget. Men de har desværre underpræsteret de sidste to sæsoner. Deres træner kommer med to fyringer i bagagen, og de er i år blevet tævet ud af Europa League, så det næsten var pinligt. Jeg tror, de har glemt, hvordan det er at vinde og ligge nummer et, og derfor forsøger de sig at tale sig selv op og andre ned.







LIVE

TransferLIVE: FCK bekræfter – nu er han solgt

Trods nedrykning – West Ham-stjerne bliver

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Klar for FC København

Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

FCM-profiler skadet inden Superliga-start



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

‘Horsens var et helvede’

Rygtet til FCK – nu vil Manchester United have ham

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Frankrig – England

FCK-boss åben for lejeaftaler

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Sender flere millionbud – Brøndby trækker sig

Endnu en FCK-transfer? De vil have Gabriel Pereira

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

Han bestemmer det hele

Dansk dommer gik kort-amok – udviste tre spillere

Afsløring: André Rømer skifter til ny klub

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Nicolai Vallys i rørende Brøndby-afsked

Transferchok på Amager: Er det 1. april?

Smadrer transferrekord

Superliga-klub henter David Helgi Aronsson