Tekniske direktør Johan Lange fra FC København indikerede tidligere torsdag over for tipsbladet.dk, at FC Midtjylland er en klub, der ikke har et vindergen. Johan Lange pegede ganske enkelt på, at klubben har det med at gå ned, når det bliver afgørende.
– De har været i flere pokalfinaler uden at vinde, de har endnu ikke vundet et mesterskab, og sidste år røg de ned på andenpladsen efter at have ført længe for så til sidst at ryge helt væk. Det må være de mekanismer, der går i gang hos dem, når vi nærmer os. Otte point er hentet tidligere i historien, så vi glæder os til at komme i gang, sagde Johan Lange i dette interview.
Kommentar blev krydret med en kritk af nogle klubber i Superligaen – som Lange ikke satte navn på – som efter hans mening ikke lever op til det, de siger. At klubberne siger, de vil talenter, men at de i virkeligheden ikke giver talenterne chancen. Den kritik kunne være rettet mod FC Midtjylland, der åbent har sagt, at de vil talenter, men i januar-vinduet hentede ny førstemålmand samt Superliga-topscorer Martin Pusic.
Og tipsbladet.dk har talt med FC Midtjylland, der mildest talt er uforstående og rasende over den kritik, Johan Lange retter. I weekenden var det i øvrigt Ståle Solbakken, der rettede kritik af FCM. At klubben ikke længere kan prale af at være en talentklub.
Tipsbladet.dk gav derfor FC Midtjyllands sportsdirektør, Claus Steinlein, mulighed for at svare på den konkrete kritik fra FC København og teknisk direktør Johan Lange.
Som du ser det, er I så før snublet i afgørende situationer, som Johan Lange siger?
– Fordi vi tabte de sidste tre kampe i sidste sæson, kommer det jo til at se ud, som om det var til allersidst vi snublede, selv om det egentligt var over hele forårssæsonen, at vi ikke fik nok point. Det var der flere årsager til, men primært, at vores to største defensive profiler blev langtidsskabet, og vi havde ikke bredden til at holde niveauet. Det var ærgerligt, men det var ikke gummiben.
Spiller tabte pokalfinaler og sidste forår i Superligaen ind i denne forårssæson og det forspring, I skal forsvare?
– Nej. Og vi har ingen ambitioner om, at vi skal ud og forsvare vores forspring. Vores målsætning er at udbygge forspringet og vise, at vi er det bedste hold i ligaen.
Hvordan forholder I jer til Johan Langes kritik, og hvordan har I det med, at Johan Lange i bund og grund siger, at I altid fejler, når I er tæt på en titel?
– I vores ører er det et ligegyldigt kvæk fra en klub, der er presset og higer efter den succes, de ikke har smagt i rigtig lang tid.
Johan Lange siger også, at “der er nogle klubber, der snakker om at give unge spillere chancen, og så er der nogen, der rent faktisk gør det – som os – mens der er nogen, der med kirurgisk præcision henter rutinerede spillere ind for at tage over for nogle af klubbens unge spillere.” Som du ser det, er det så jer, han henviser til, når han taler om kirurgisk præcision?
– Du må spørge Johan Lange om, hvem han tænker på, når han siger det. Det eneste, jeg kan sige, er, at det faktuelt står hævet over enhver tvivl, at FCM er en af de bedste klubber i Nordeuropa til at bringe egne akademispillere ind på førsteholdet. Jeg vil tro, at vi i dette forår vil have i gennemsnit fem-seks spillere i startopstillingen, som har været hos os, siden de var 15 år gamle.
Med de seneste indkøb, I har foretaget, er I så stadig en klub, der giver unge spillere muligheder og chancer for at spille og udvikle sig?
– Vi vil også i fremtiden være en klub, der satser på talentudvikling, og vi har det seneste halve år lavet yderligere investeringer i vores akademi. Vores ageren i de sidste to transfervinduer er et forsøg på at hæve niveauet på de spillere, som de unge skal læne sig op af. I dette vindue er Tim Janssen og “Femi”, der tidligere tilhørte den kategori, gået ud, og Johan Dahlin og Martin Pusic er kommet ind. Samtidig har vi rykket to ynglingespillere op i førsteholdstruppen.
Hvad tænker du om dette “angreb” og Ståle Solbakkens “angreb” tidligere på ugen på tv3sport.dk?
– Jeg tager det som udtryk for, at FCK er en presset klub med det klart største budget. Men de har desværre underpræsteret de sidste to sæsoner. Deres træner kommer med to fyringer i bagagen, og de er i år blevet tævet ud af Europa League, så det næsten var pinligt. Jeg tror, de har glemt, hvordan det er at vinde og ligge nummer et, og derfor forsøger de sig at tale sig selv op og andre ned.
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
NYHEDER
Brian Riemer giver klar besked
NYHEDER
Kæmpe kærlighedserklæring
I svime: Som en ny spiller
MEDIE
Fyring? Han tilbyder sig selv til Tottenham
TIPSBLADETS DOM
Wow – det må man ALDRIG gøre!
NYHEDER
Neestrup: ‘Hvorfor skrider eksperterne?’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
NYHEDER
Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar
Froholdt på tavlen i storkamp
MEDIE
Fremhæver Yuito Suzuki: ‘Et fænomen’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF-stopper afviste to Superliga-tilbud
Vil have ham væk fra FC København
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
I chok: Har aldrig set lignende
MEDIE
Narteys krav til ny kontrakt
Alpha retter hård kritik
MEDIE
Ren elendighed: Medie fremhæver Eriksen
NYHEDER
– Han har måske været lagt lidt på is
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’
NYHEDER
Han er Eriksen og co’s nye træner
HELT VILDT
Oskarsson går viralt med kæmpe hit
LIVE: Hold da op – kanonkasse!
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
Var direkte fra træningsbanen
EKSKLUSIVT
Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer
NYHEDER
Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen
STORT INTERVIEW
Ekspert: ‘Alt er gået galt!’
NYHEDER
Tragedie: Besøger grav inden hver Superliga-kamp
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
Her kan du se FC Midtjylland mod AGF
Shop-amok i Danmark: ‘Vi må være brutale’
AVIS
Melder om voldsom magtkamp i FC København
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
EKSKLUSIVT
Afsløring: Peter Christiansen færdig i Wolfsburg
MEDIE
Dobbeltfyring: Medie melder ‘PC’ færdig
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
NYHEDER
Dansk turnering opkaldes efter Hermansen
INTERVIEW
Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem
INTERVIEW
Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
DAGENS SPILFORSLAG
Tung mandagskamp i Rom
NYHEDER
FCM er i pokalfinalen efter drømmemål
NYHEDER
‘Altid været vanvittigt hårde kampe’
NYHEDER
Færdig i 2030: Møller valgt uden modstand
NYHEDER
DBU: Ham peger vi på
NYHEDER
Officielt: Wolfsburg fyrer Peter Christiansen
NYHEDER
Michelsen: Langt til Copacabana
INTERVIEW
Vil forlænge: ‘Den dag stopper jeg min karriere’
NYHEDER
City spiller sig videre i FA Cuppen
NYHEDER
Yamal sikrede vigtige point til Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
