FCM i underholdende deler mod formsvage FCN

En chancerig og tempofyldt affære mellem FCN og FCM endte 2-2 i Farum, hvor holdene havde hver deres halvleg.



FC Nordsjælland var halvvejs mod en særdeles tiltrængt sejr med en 2-0-føring. Men et stærkt comeback af FC Midtjylland gav slutresultatet 2-2 på Right to Dream Park.

Stærk kan man bestemt ikke kalde FCM’s indsats før pausen, hvor Bo Henriksens tropper var langsomme, idéforladte og til tider virkede decideret viljeløse, hvilket sagtens kunne have kostet flere end to mål imod.

Med en helt anden power og et bedre presspil sled FCM sig dog tilbage efter pausen, hvor FCN i store perioder blev trykket langt tilbage og generelt dalede i kvalitet.

Resultatet betyder, at midtjyderne har 28 point for 12 kampe og fører 3F Superligaen med fire point ned til FCK, som senere søndag gæster Sønderjyske.

FCN fik sat en prop i efter fem nederlag på stribe og har nu 14 point på en foreløbig syvendeplads.

Hurtige omstillinger er et kendetegn hos FCN, og sådan én kastede 1-0-målet af sig i det 14. minut, hvor offensivspilleren Simon Adingra huggede bolden højt i nettet.

Adingra gjorde endnu en gang ondt på FCM et lille kvarter senere. Ivorianeren snød en modspiller på baglinjen og fandt stopperen Mads Døhr Thychosen, som midt for mål øgede til 2-0.

FCM lavede herefter et hav af tekniske fejl og kan kun takke unge Elias Olafsson i målet for, at der ikke blev scoret yderligere.

Bo Henriksens utilfredshed var ikke til at tage fejl af. I pausen lavede FCM-træneren en tredobbelt udskiftning og sendte Raphael Onyedika, Marrony og Nikolas Dyhr i aktion.

Med fornyet energi kom midtjyderne flyvende ud til anden halvleg, og angriberen Junior Brumado skulle blot bruge tre minutter, før han bankede en returbold i nettet til 1-2.

Balance i regnskabet bragte netop indskiftede Victor Lind efter 62 minutter, hvor den unge angriber scorede til 2-2 efter en stor fejl i FCN-defensiven.

Det bølgede frem og tilbage i kampens afslutning, hvor begge hold havde chancer for at få fuld gevinst. Men den sidste skarphed udeblev foran mål.

/ritzau/



Brendan Rodgers i chokskifte

– Du bliver fyret i morgen tidlig!

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Målmand håber på Brøndby-transfer

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Froholdt afslører svær tid i FCK

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Sergio Ramos i chokskifte?

‘Det kan afgøre mesterskabet’

FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne

Færdig i Superligaen – skifter for småpenge

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

CV afslører transferplaner: ‘Får travlt’

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Anders Dreyer hylder dansk toptræner

En vanvittig optur – forlæng kontrakten omgående!

Superliga-ekspert om FCK: Jeg NÆGTER at tro det!

John Arne Riise hylder kæmpe Superliga-transfer

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division

Mainz tog point mod Bayern München

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Dansk landsholdsspiller skal skifte klub

Vild optur for Jens Berthel Askou 

Fanget på tv – stjerne dybt utilfreds med Frank?

Vildt skifte i Superligaen?

Chok i NFL

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

Nyt tophold i Serie A

Katastrofe for Frank – Spurs får smæk af bundhold

Miraklet i Aarhus fortsætter – AGF kører OB over

Zorniger joker med ekspert om stor Brøndby-triumf

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Vanvittigt efterår: ‘Det er til et 12-tal’

Arsenal-manager forlanger forbedring efter ny sejr

Snupper niende pris som årets danske spiller

‘Selvfølgelig går vi efter det hele. Det skal vi’

Flot gestus – Neestrup fremhæver to øjeblikke