FCM i underholdende deler mod formsvage FCN

En chancerig og tempofyldt affære mellem FCN og FCM endte 2-2 i Farum, hvor holdene havde hver deres halvleg.



FC Nordsjælland var halvvejs mod en særdeles tiltrængt sejr med en 2-0-føring. Men et stærkt comeback af FC Midtjylland gav slutresultatet 2-2 på Right to Dream Park.

Stærk kan man bestemt ikke kalde FCM’s indsats før pausen, hvor Bo Henriksens tropper var langsomme, idéforladte og til tider virkede decideret viljeløse, hvilket sagtens kunne have kostet flere end to mål imod.

Med en helt anden power og et bedre presspil sled FCM sig dog tilbage efter pausen, hvor FCN i store perioder blev trykket langt tilbage og generelt dalede i kvalitet.

Resultatet betyder, at midtjyderne har 28 point for 12 kampe og fører 3F Superligaen med fire point ned til FCK, som senere søndag gæster Sønderjyske.

FCN fik sat en prop i efter fem nederlag på stribe og har nu 14 point på en foreløbig syvendeplads.

Hurtige omstillinger er et kendetegn hos FCN, og sådan én kastede 1-0-målet af sig i det 14. minut, hvor offensivspilleren Simon Adingra huggede bolden højt i nettet.

Adingra gjorde endnu en gang ondt på FCM et lille kvarter senere. Ivorianeren snød en modspiller på baglinjen og fandt stopperen Mads Døhr Thychosen, som midt for mål øgede til 2-0.

FCM lavede herefter et hav af tekniske fejl og kan kun takke unge Elias Olafsson i målet for, at der ikke blev scoret yderligere.

Bo Henriksens utilfredshed var ikke til at tage fejl af. I pausen lavede FCM-træneren en tredobbelt udskiftning og sendte Raphael Onyedika, Marrony og Nikolas Dyhr i aktion.

Med fornyet energi kom midtjyderne flyvende ud til anden halvleg, og angriberen Junior Brumado skulle blot bruge tre minutter, før han bankede en returbold i nettet til 1-2.

Balance i regnskabet bragte netop indskiftede Victor Lind efter 62 minutter, hvor den unge angriber scorede til 2-2 efter en stor fejl i FCN-defensiven.

Det bølgede frem og tilbage i kampens afslutning, hvor begge hold havde chancer for at få fuld gevinst. Men den sidste skarphed udeblev foran mål.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Wayne Rooney vild med dansk angriber

Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli

Bo Svensson: Det er vanvittigt – rent ud sagt

Dansk sensation: Der er interesse for ham

HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’

Kræver flere hold i Superligaen



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Dansker blev kaldt “problembarn” – nu hyldes han

Sir Alex Ferguson kørt på hospitalet

Glæder sig over aftale: FCK betaler hele hans løn

FC Midtjylland – Viborg FF

Vilde scener! James Bogere sikrer AGF-sejr



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Færdig i Real Madrid

10. gang i træk

Enorm interesse – millionregn over FCK?

Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort

Kæmpe skuffelse: ‘Klassisk Lyngby’



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Hjemmesejr sikrer Inter Serie A-titlen i god tid

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Danskershow spoleret efter 14 minutters overtid

Sammenligner Dolberg med kæmpe stjerne

Gerard Pique helt amok – voldsom straf lurer 

Sablen rasler i Frankfurt – spøger Neestrup?

Storklub i dialog med Mohamed Salah

Nu åbner Dorgu op: ‘Det ramte mig, da…’

Farzam: Det er simpelthen forfærdeligt

Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

FCK lurer på landsholdsspiller

Det ser sort ud for B.93