FC Nordsjælland var halvvejs mod en særdeles tiltrængt sejr med en 2-0-føring. Men et stærkt comeback af FC Midtjylland gav slutresultatet 2-2 på Right to Dream Park.
Stærk kan man bestemt ikke kalde FCM’s indsats før pausen, hvor Bo Henriksens tropper var langsomme, idéforladte og til tider virkede decideret viljeløse, hvilket sagtens kunne have kostet flere end to mål imod.
Med en helt anden power og et bedre presspil sled FCM sig dog tilbage efter pausen, hvor FCN i store perioder blev trykket langt tilbage og generelt dalede i kvalitet.
Resultatet betyder, at midtjyderne har 28 point for 12 kampe og fører 3F Superligaen med fire point ned til FCK, som senere søndag gæster Sønderjyske.
FCN fik sat en prop i efter fem nederlag på stribe og har nu 14 point på en foreløbig syvendeplads.
Hurtige omstillinger er et kendetegn hos FCN, og sådan én kastede 1-0-målet af sig i det 14. minut, hvor offensivspilleren Simon Adingra huggede bolden højt i nettet.
Adingra gjorde endnu en gang ondt på FCM et lille kvarter senere. Ivorianeren snød en modspiller på baglinjen og fandt stopperen Mads Døhr Thychosen, som midt for mål øgede til 2-0.
FCM lavede herefter et hav af tekniske fejl og kan kun takke unge Elias Olafsson i målet for, at der ikke blev scoret yderligere.
Bo Henriksens utilfredshed var ikke til at tage fejl af. I pausen lavede FCM-træneren en tredobbelt udskiftning og sendte Raphael Onyedika, Marrony og Nikolas Dyhr i aktion.
Med fornyet energi kom midtjyderne flyvende ud til anden halvleg, og angriberen Junior Brumado skulle blot bruge tre minutter, før han bankede en returbold i nettet til 1-2.
Balance i regnskabet bragte netop indskiftede Victor Lind efter 62 minutter, hvor den unge angriber scorede til 2-2 efter en stor fejl i FCN-defensiven.
Det bølgede frem og tilbage i kampens afslutning, hvor begge hold havde chancer for at få fuld gevinst. Men den sidste skarphed udeblev foran mål.
/ritzau/
LIVE
LIVE: FCK afviser bud på angriber ifølge medie
NYHEDER
Guardiola stopper – han skal erstatte ham
TRANSFER
FCK og FCM vil have AGF-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen
MEDIE
Vil hente FC Midtjylland-profil
EKSKLUSIVT
Munashe Garananga på vej tilbage til FCK
Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!
MEDIE
Neestrup jagtes af storklub
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
TRANSFER
FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop
Bischoff-comeback? Nu er han fyret
Fortryder FC Barcelona-transfer
TRANSFER
I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
INTERVIEW
Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!
MEDIE
AGF jagter hollandsk talent
EKSKLUSIVT
Sådan stemte trænerne til Forårets Profil
EKSKLUSIVT
Han var en ‘gulddreng’: Nu er der ridser i lakken
Færdig: Nu er han rejst til København
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
Jess Thorup indlagt
HELT VILDT
Rasende Wayne Rooney: Smid ham af holdet!
TOPNYHED
Ny stjerne: En guldspiller for AGF
TOPNYHED
Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt
HELT VILDT
Roy Keane slagter dansk stjerne
MEDIE
Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’
TRANSFER
160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle
TRANSFER
Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!
INTERVIEW
Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans
TRANSFER
Dansk stortalents værdi eksploderer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
TOPNYHED
“Brøndby er skræddersyet til ham”
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Her er FCK’s modstander i Europa Playoff
INTERVIEW
