Den 19-årige FC Midtjylland-angriber August Priske har i de seneste sæsoner været udlejet til PSV Eindhoven, og efter en opstart i FCM er der nu udsigt til, at han skal tilbage til Eindhoven igen.
Denne gang er det dog for FC Eindhoven, der spiller i den næstbedste hollandske række. Det er en aftale, som han er godt tilfreds med, fortæller han på FCM's hjemmeside.
– Jeg kommer ned til en rigtig fin liga med nogle gode hold og spændende kampe, hvor jeg håber på kontinuerlig spilletid. Jeg kender ligaen, kulturen og har allerede boet i byen nogle år, siger han og fortsætter:
– Nu skal jeg ned og vise mig frem, score mål og blive en vigtig spiller for holdet, lyder det fra August Priske.
Det er desuden blevet til en fem-årig kontrakt for Priske, som han virker til at sætte en hel del pris på.
– Nu har jeg skrevet under på fem år med FC Midtjylland, og så ruller bussen ellers, når jeg kommer hjem næste sommer. Klubben har præsenteret en fin plan, og slår jeg igennem i Midtjylland, venter der fodbold på en høj hylde, så det er mit klare mål, fortæller Priske.
Hos FC Midtjylland peger vicesportschef Kristian Bach Bak på, at det er vigtigt med spilletid for en i August Priskes alder, og man regner med, at han kommer endnu stærkere tilbage, når lejeopholdet er overstået.
– Det er en spiller, vi tror meget på, og kan han bygge yderligere på sine spidskompetencer, står vi med en utrolig spændende angriber, som besidder en interessant fysik og målfarlighed. Vi glæder os over at have lavet en god aftale for alle parter, og nu ser vi frem til at følge hans fortsatte udvikling i Holland, siger Kristian Bach Bak.
FCM er desuden også ude efter spillere, der kan komme til klubben. Blandt andet til midterforsvaret. Læs mere om det her.
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
– Cooper aner ikke, hvad der foregår i Brøndby!
AGF-profil stikker til FCM: Tror ikke det sker!
TOPNYHED
Snydt for straffe? Dommerekspert melder klart ud
INTERVIEW
Dalsgaard i DM-opråb: ‘Er jeg nødt til at tro på’
NYHEDER
Skidt nyt om Lukas Lerager
EKSKLUSIVT
Uvis fremtid for FCK-spiller – agenten deler nyt
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
NYHEDER
KEP revser Tullberg: ‘Han svækker holdet’
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
Svær tid: “Nu presser Randers mig ud”
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er pinligt for dansk fodbold’
Langer ud efter Hjulmand: Peger på fyring
NYHEDER
Ekspert: To stjerner kan sende guldet til AGF!
INTERVIEW
‘Vi skal finde de idioter, som har gjort det her’
NYHEDER
Tullberg afslører: FCM-stjerne opereret i udlandet
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
OPTAKT
FC København – Vejle Boldklub
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TIPSBLADETS DOM
Det kan man ikke være, hvis man vil være mester!
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
Esbjerg har brug for penge: ‘Ikke afskrækket’
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Voldsom udvikling: Sælg ham dyrt, nu!
Smider Salah-bombe
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
TOPNYHED
Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller
TIPSBLADETS DOM