Den 19-årige FC Midtjylland-angriber August Priske har i de seneste sæsoner været udlejet til PSV Eindhoven, og efter en opstart i FCM er der nu udsigt til, at han skal tilbage til Eindhoven igen.
Denne gang er det dog for FC Eindhoven, der spiller i den næstbedste hollandske række. Det er en aftale, som han er godt tilfreds med, fortæller han på FCM's hjemmeside.
– Jeg kommer ned til en rigtig fin liga med nogle gode hold og spændende kampe, hvor jeg håber på kontinuerlig spilletid. Jeg kender ligaen, kulturen og har allerede boet i byen nogle år, siger han og fortsætter:
– Nu skal jeg ned og vise mig frem, score mål og blive en vigtig spiller for holdet, lyder det fra August Priske.
Det er desuden blevet til en fem-årig kontrakt for Priske, som han virker til at sætte en hel del pris på.
– Nu har jeg skrevet under på fem år med FC Midtjylland, og så ruller bussen ellers, når jeg kommer hjem næste sommer. Klubben har præsenteret en fin plan, og slår jeg igennem i Midtjylland, venter der fodbold på en høj hylde, så det er mit klare mål, fortæller Priske.
Hos FC Midtjylland peger vicesportschef Kristian Bach Bak på, at det er vigtigt med spilletid for en i August Priskes alder, og man regner med, at han kommer endnu stærkere tilbage, når lejeopholdet er overstået.
– Det er en spiller, vi tror meget på, og kan han bygge yderligere på sine spidskompetencer, står vi med en utrolig spændende angriber, som besidder en interessant fysik og målfarlighed. Vi glæder os over at have lavet en god aftale for alle parter, og nu ser vi frem til at følge hans fortsatte udvikling i Holland, siger Kristian Bach Bak.
FCM er desuden også ude efter spillere, der kan komme til klubben. Blandt andet til midterforsvaret. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: FCM har budt på Magnus Jensen
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
Klar besked om AGF
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
OPTAKT
Silkeborg IF – FC København
LIVE
Superliga-LIVE: Åbner for Brøndby-afsked
EKSKLUSIVT
AGF i kontakt om norsk angriber
NYHEDER
Derfor kan Brøndby-profil misse Viborg-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er Rosenborgs købspris på Chiakha
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
OPTAKT
FC Nordsjælland – Randers FC
OPTAKT
Lyngby BK – AGF
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
Helenius gør op med fortællingen om stor nedtur
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Rekordsalget Hyseni på plads i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mikael Dorsin lander nyt topjob
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
“Infantino er den forkerte til at lede FIFA”
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TIPSBLADETS DOM
Hvor er I vilde, AGF!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske henter engelsk assistent
STORT INTERVIEW
Målkongen Chiakha i centrum for millionindsamling
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
TRANSFER
Efter Hyseni-bud: Sønderjyske henter ny spiller
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
STORT INTERVIEW
Thomasberg overrasket ved OB-pressemøde
NYHEDER