FCM sender spiller til Holland: Nu ruller bussen

August Priske vender tilbage til en by, som han kender særdeles godt.



Den 19-årige FC Midtjylland-angriber August Priske har i de seneste sæsoner været udlejet til PSV Eindhoven, og efter en opstart i FCM er der nu udsigt til, at han skal tilbage til Eindhoven igen.

Denne gang er det dog for FC Eindhoven, der spiller i den næstbedste hollandske række. Det er en aftale, som han er godt tilfreds med, fortæller han på FCM's hjemmeside.

– Jeg kommer ned til en rigtig fin liga med nogle gode hold og spændende kampe, hvor jeg håber på kontinuerlig spilletid. Jeg kender ligaen, kulturen og har allerede boet i byen nogle år, siger han og fortsætter:

– Nu skal jeg ned og vise mig frem, score mål og blive en vigtig spiller for holdet, lyder det fra August Priske.

Det er desuden blevet til en fem-årig kontrakt for Priske, som han virker til at sætte en hel del pris på.

– Nu har jeg skrevet under på fem år med FC Midtjylland, og så ruller bussen ellers, når jeg kommer hjem næste sommer. Klubben har præsenteret en fin plan, og slår jeg igennem i Midtjylland, venter der fodbold på en høj hylde, så det er mit klare mål, fortæller Priske.

Hos FC Midtjylland peger vicesportschef Kristian Bach Bak på, at det er vigtigt med spilletid for en i August Priskes alder, og man regner med, at han kommer endnu stærkere tilbage, når lejeopholdet er overstået.

– Det er en spiller, vi tror meget på, og kan han bygge yderligere på sine spidskompetencer, står vi med en utrolig spændende angriber, som besidder en interessant fysik og målfarlighed. Vi glæder os over at have lavet en god aftale for alle parter, og nu ser vi frem til at følge hans fortsatte udvikling i Holland, siger Kristian Bach Bak.

FCM er desuden også ude efter spillere, der kan komme til klubben. Blandt andet til midterforsvaret. Læs mere om det her.





Røven i klaskehøjde: De skuffer fælt til VM




LIVE

TransferLIVE: Host op, Man City – koster 950 mio.!

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Storklub har kontaktet Brøndby

Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

VM-LIVE: Her er Jürgen Klopps favoritter

Afslører: Storklub missede Højlund

Klubpræsident udtaler sig om Simsir



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Han afløser Mourinho

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Jonas Wind til danskerklub?

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Bud på 1,12 milliard afvist

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Klar melding fra Thomas Gravesen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.