Den 19-årige FC Midtjylland-angriber August Priske har i de seneste sæsoner været udlejet til PSV Eindhoven, og efter en opstart i FCM er der nu udsigt til, at han skal tilbage til Eindhoven igen.
Denne gang er det dog for FC Eindhoven, der spiller i den næstbedste hollandske række. Det er en aftale, som han er godt tilfreds med, fortæller han på FCM's hjemmeside.
– Jeg kommer ned til en rigtig fin liga med nogle gode hold og spændende kampe, hvor jeg håber på kontinuerlig spilletid. Jeg kender ligaen, kulturen og har allerede boet i byen nogle år, siger han og fortsætter:
– Nu skal jeg ned og vise mig frem, score mål og blive en vigtig spiller for holdet, lyder det fra August Priske.
Det er desuden blevet til en fem-årig kontrakt for Priske, som han virker til at sætte en hel del pris på.
– Nu har jeg skrevet under på fem år med FC Midtjylland, og så ruller bussen ellers, når jeg kommer hjem næste sommer. Klubben har præsenteret en fin plan, og slår jeg igennem i Midtjylland, venter der fodbold på en høj hylde, så det er mit klare mål, fortæller Priske.
Hos FC Midtjylland peger vicesportschef Kristian Bach Bak på, at det er vigtigt med spilletid for en i August Priskes alder, og man regner med, at han kommer endnu stærkere tilbage, når lejeopholdet er overstået.
– Det er en spiller, vi tror meget på, og kan han bygge yderligere på sine spidskompetencer, står vi med en utrolig spændende angriber, som besidder en interessant fysik og målfarlighed. Vi glæder os over at have lavet en god aftale for alle parter, og nu ser vi frem til at følge hans fortsatte udvikling i Holland, siger Kristian Bach Bak.
FCM er desuden også ude efter spillere, der kan komme til klubben. Blandt andet til midterforsvaret. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Smadrer transferrekord
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
MEDIE
FC Midtjylland kræver kæmpe millionbeløb
TOPNYHED
Peter og Kasper Schmeichel stikker til England
AVIS
Kæmpe talent rygtes til Superligaen
TOPNYHED
Imponeret af FCK: På Champions League-niveau
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby-profil kan skifte for 0 kroner
Vallys afslører flere års hemmelig dialog
MEDIE
FC København kan miste endnu en stjerne
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
TOPNYHED
Udpeger VM’s tre bedste trænere
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Strunck forhandler med andre klubber
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby lejer David Helgi Aronsson
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
EKSKLUSIVT
Afsløring: Markus Jensen på plads i CD Nacional
INTERVIEW
Bekræfter dialog: ‘Jeg ved ikke, hvor han er’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
TOPNYHED
Klar for FC København
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
Spanien har et ekstra øje på Messi
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
EKSKLUSIVT