FCM skal score millioner på Poulsen

FC Midtjylland regner så kraftigt med et salg af Jakob Poulsen, at der allerede er kalkuleret med en indtægt på omkring otte millioner kroner.



Da Jakob Poulsen sluttede Superliga-sæsonen af med bronze-medaljer på den gamle hjemmebane Århus, sagde midtbanespilleren, at han gerne igen vil prøve at spille i udlandet.

Og meget tyder på, at Poulsen får opfyldt sit ønske her i sommer.

FC Midtjylland har en stående aftale med alle spillere om, at klubben ikke vil afvise fornemme tilbud om kontrakter i udlandet, men Tipsbladet erfarer, at der arbejdes aktivt for at få en stor Jakob Poulsen-handel igennem, og at der er seriøs interesse for at købe den danske landsholdsspiller fra mindst en større udenlandsk klub.

Det er da også i FC Midtjyllands interesse at få solgt en spiller igen, da klubbens eneste større spillersalg siden Winston Reids skifte til West Ham for to år siden på knap 30 millioner kroner var af 17-årige Viktor Fischer, som FCM ifølge Tipsbladets oplysninger fik omkring 12 millioner kroner for.

FCM’s interesse for spillersalg hænger også tæt sammen med klubbens dårlige økonomi. Man er efter et styrtdykkende sponsor-salg på vej mod et underskud på 35-37 millioner kroner, og klubben risikerer ifølge en ekspert at løbe tør for penge næste år, hvis ikke der kommer en ny kapitaludvidelse eller andre begivenheder, der skaber bedre balance mellem indtægter og udgifter i FC Midtjylland.

Poulsen har gjort det godt i den forgangne sæson i FC Midtjylland, især i forårssæsonen, hvor Poulsen markerede sig og blev nier i cheftrænernes og Tipsbladets kåring af Forårets Profil.

Og interessen er ikke direkte knyttet til Poulsens præstationer ved EM, hvilket nok også er heldigt, da Poulsen ser ud til at blive reserve trods et godt indhop mod Brasilien i Hamborg.

Der skal endnu ikke være kommet håndfaste bud på midtbanespilleren, men interessen er seriøs, og FC Midtjylland vil efter alt at dømme være interesseret i at sælge.

I forbindelse med nedjusteringen af FC Midtjyllands regnskab umiddelbart før den ekstraordinære generalforsamling 10. maj, fortalte klubben, at nedjusteringen havde at gøre med periodiseringer, hvilket vil sige, hvornår visse indtægter og udgifter bliver bogført.

Ifølge Tipsbladets oplysninger handler den ændrede periodisering om en indtægt fra et spillersalg, FC Midtjylland havde regnet med at få på plads før slutningen på det aktuelle regnskab 30. juni, og som FCM har fået revisions-eksperternes forsikring om, at man gerne må bogføre efter 30. juni og dermed i 2012/2013-regnskabet, også selvom spillersalget skulle falde på plads før 30. juni.

I halvårsregnskabet for 2011/2012 sagde FC Midtjylland, at den ti millioner kroner store usikkerhed om forventningerne til årsresultatet primært skyldtes forventede transferindtægter.

Læs FCM’s halvårsregnskab ved at klikke her og nedjusteringen 10. maj ved at klikke her (eksterne links)

Og ifølge Tipsbladets oplysninger forventer FCM transferindtægter denne sommer på omkring otte millioner kroner, indtægter FC Midtjylland forventer skal komme fra et salg af Jakob Poulsen.

FC Midtjyllands ordførende direktør Claus Steinlein vil ikke kommentere på Tipsbladets oplysninger om et indkalkuleret salg af Jakob Poulsen i næste års FCM-regnskab. Men Steinlein bekræfter, at FCM har talt med Jakob Poulsen om, at man ikke vil have noget imod et større salg af midtbanespilleren til udlandet her til sommer.

– Jeg ved ikke, om jeg er bange for at miste ham. Bange er ikke det rigtige ord. Jakob er en interessant spiller. Hvis der kommer bud på ham, så er han i den alder, hvor vi har lovet ham, at han skal afsted, hvis det er det rigtige tilbud. Hvis han bliver solgt, så giver det os også (økonomisk, Red.) mulighed for at finde en anden, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

– Det vil være træls af miste ham, men omvendt er det en del af vores plan i FC Midtjylland at sælge spillere til udlandet. Vi skal ikke græde over, at vi kan sælge spillere, siger Claus Steinlein.

Jakob Poulsen har selv afvist, at han har en frikøbsklausul her til sommer, og med Jakob Poulsens gode præstationer i foråret og store stjerne hos landstræner Morten Olsen (og de gode landskampe, der dermed er på Poulsens CV) er det langt fra sikkert, at de interesserede udenlandske klubber kan nøjes med otte millioner kroner for at købe midtbanespilleren fri.

Jakob Poulsen skiftede i 2010 til FC Midtjylland fra AGF i en handel, der indbragte AGF syv-otte millioner kroner, og som med forskellige fees i alt koster FC Midtjylland omkring 11,5 millioner kroner.





Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg



EKSKLUSIVT

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby


Dansk træner under kæmpe pres – holdet er i krise

Carlo Ancelotti bliver brasiliansk landstræner



Man City går efter stjerne – koster over 500 mio.

FC København henter stortalent i AaB

FCK-emne har frikøbsklausul – koster småpenge

Menno van Dam reagerer på AaB-fyring

Legende raser: ‘Fuldstændigt skandaløst’



TRANSFER

Hjem til Superligaen? Nu er dansk bomber gratis


Uenighed om Rösler-fremtid

Vanvittig Casemiro-klausul afsløret

Nu skal FCKs keeperflirt videre fra Bayern München

Nu bekræfter han: ‘Transfer-dialog med Brøndby’



” Det mener Tipsbladet

Nej til United! Her ligger Thomas Franks fremtid


Arbejder på transfer – skal væk fra FCK

– Så tror jeg, at Birk er færdig i Brøndby

På vej til FC København? Lørdag skrev han historie

I spil til Brøndby-comeback

– Det er to hold, som har fået massiv kritik


TOPNYHED

‘FCK ville have mig – min far sagde klart nej’


Sårbare FCK og FCM får travlt på transfermarkedet

Kan redde FCM: ‘Så må vi sende en gave’

Neestrups store ønske: Intet jeg hellere vil

Skulle Delaney have rødt? ‘Sniger sig udenom kort’



Blades giver nådestød til Rødkælke

Charmerer dommerne? Har hørt det hele min karriere

– Jeg sagde ikke tillykke til Delaney

Lurede Pentz-svaghed: Ved at ramme den i røven

Kongen af København!

Vildt! Vi taler kæmpetransfer til FCM- profil!

AGF-profiler revser præstation efter nyt nederlag

Steinlein afslører kæmpestore tilbud


EKSKLUSIVT

Vil købe Oliver Christensen


Revser danskerkøb

Sådan bliver FCK og FCM dansk mester

Nej, nej, nej! AaB-keeper laver skandaløs fejl

Ekspert ikke i tvivl: Der står monstersalg på ham!

Jacob Neestrup bænker FCK-stjerne til skæbnebrag

AGF tangerer sensationel rekord

Vanvittigt: Sur Forest-ejer konfronterer træner

Randers tæver AGF og går på tredjepladsen

Åh nej, AGF: Spiller det på sidste vers for ham?

Brøndby-transfer? Frederik Birk kender ham

Birk fortryder: ’Det giver søvnløse timer’

‘Intet er besluttet endnu’

Silkeborgs reserver sejrer knebent

Virkelig, virkelig dumt: Brøndby smider point

Idiotisk: Holdkammeraterne må være rasende!

Tak for det, Kent Nielsen og Thomas Nørgaard!

Schmeichel roses efter comeback: ‘Fantastisk’

Jagtet af kæmpeklubber: – Tror du de kender mig?

– Dumme beslutninger

FC København – FC Midtjylland

Av, av, av: Det koster dyrt, Brøndby!

Begejstret Erik Sviatchenko hylder Superliga-komet