FCM skal score millioner på Poulsen

FC Midtjylland regner så kraftigt med et salg af Jakob Poulsen, at der allerede er kalkuleret med en indtægt på omkring otte millioner kroner.



Da Jakob Poulsen sluttede Superliga-sæsonen af med bronze-medaljer på den gamle hjemmebane Århus, sagde midtbanespilleren, at han gerne igen vil prøve at spille i udlandet.

Og meget tyder på, at Poulsen får opfyldt sit ønske her i sommer.

FC Midtjylland har en stående aftale med alle spillere om, at klubben ikke vil afvise fornemme tilbud om kontrakter i udlandet, men Tipsbladet erfarer, at der arbejdes aktivt for at få en stor Jakob Poulsen-handel igennem, og at der er seriøs interesse for at købe den danske landsholdsspiller fra mindst en større udenlandsk klub.

Det er da også i FC Midtjyllands interesse at få solgt en spiller igen, da klubbens eneste større spillersalg siden Winston Reids skifte til West Ham for to år siden på knap 30 millioner kroner var af 17-årige Viktor Fischer, som FCM ifølge Tipsbladets oplysninger fik omkring 12 millioner kroner for.

FCM’s interesse for spillersalg hænger også tæt sammen med klubbens dårlige økonomi. Man er efter et styrtdykkende sponsor-salg på vej mod et underskud på 35-37 millioner kroner, og klubben risikerer ifølge en ekspert at løbe tør for penge næste år, hvis ikke der kommer en ny kapitaludvidelse eller andre begivenheder, der skaber bedre balance mellem indtægter og udgifter i FC Midtjylland.

Poulsen har gjort det godt i den forgangne sæson i FC Midtjylland, især i forårssæsonen, hvor Poulsen markerede sig og blev nier i cheftrænernes og Tipsbladets kåring af Forårets Profil.

Og interessen er ikke direkte knyttet til Poulsens præstationer ved EM, hvilket nok også er heldigt, da Poulsen ser ud til at blive reserve trods et godt indhop mod Brasilien i Hamborg.

Der skal endnu ikke være kommet håndfaste bud på midtbanespilleren, men interessen er seriøs, og FC Midtjylland vil efter alt at dømme være interesseret i at sælge.

I forbindelse med nedjusteringen af FC Midtjyllands regnskab umiddelbart før den ekstraordinære generalforsamling 10. maj, fortalte klubben, at nedjusteringen havde at gøre med periodiseringer, hvilket vil sige, hvornår visse indtægter og udgifter bliver bogført.

Ifølge Tipsbladets oplysninger handler den ændrede periodisering om en indtægt fra et spillersalg, FC Midtjylland havde regnet med at få på plads før slutningen på det aktuelle regnskab 30. juni, og som FCM har fået revisions-eksperternes forsikring om, at man gerne må bogføre efter 30. juni og dermed i 2012/2013-regnskabet, også selvom spillersalget skulle falde på plads før 30. juni.

I halvårsregnskabet for 2011/2012 sagde FC Midtjylland, at den ti millioner kroner store usikkerhed om forventningerne til årsresultatet primært skyldtes forventede transferindtægter.

Læs FCM’s halvårsregnskab ved at klikke her og nedjusteringen 10. maj ved at klikke her (eksterne links)

Og ifølge Tipsbladets oplysninger forventer FCM transferindtægter denne sommer på omkring otte millioner kroner, indtægter FC Midtjylland forventer skal komme fra et salg af Jakob Poulsen.

FC Midtjyllands ordførende direktør Claus Steinlein vil ikke kommentere på Tipsbladets oplysninger om et indkalkuleret salg af Jakob Poulsen i næste års FCM-regnskab. Men Steinlein bekræfter, at FCM har talt med Jakob Poulsen om, at man ikke vil have noget imod et større salg af midtbanespilleren til udlandet her til sommer.

– Jeg ved ikke, om jeg er bange for at miste ham. Bange er ikke det rigtige ord. Jakob er en interessant spiller. Hvis der kommer bud på ham, så er han i den alder, hvor vi har lovet ham, at han skal afsted, hvis det er det rigtige tilbud. Hvis han bliver solgt, så giver det os også (økonomisk, Red.) mulighed for at finde en anden, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

– Det vil være træls af miste ham, men omvendt er det en del af vores plan i FC Midtjylland at sælge spillere til udlandet. Vi skal ikke græde over, at vi kan sælge spillere, siger Claus Steinlein.

Jakob Poulsen har selv afvist, at han har en frikøbsklausul her til sommer, og med Jakob Poulsens gode præstationer i foråret og store stjerne hos landstræner Morten Olsen (og de gode landskampe, der dermed er på Poulsens CV) er det langt fra sikkert, at de interesserede udenlandske klubber kan nøjes med otte millioner kroner for at købe midtbanespilleren fri.

Jakob Poulsen skiftede i 2010 til FC Midtjylland fra AGF i en handel, der indbragte AGF syv-otte millioner kroner, og som med forskellige fees i alt koster FC Midtjylland omkring 11,5 millioner kroner.





Bizart interview: AGF er ikke det bedste hold!




LIVE

LIVE: Afbud til landsholdet – så længe er han ude

Her kan du se FC Midtjylland mod Nottingham Forest

Det kommer formentlig til at ske

Bekræfter stor ‘AC’-nyhed – overrasker Laudrup

Lars Jacobsen scorer landsholdsjob

TV 2 hyrer Bo Henriksen og David Nielsen

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Færdig? Manchester City har udset afløser



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Morten Bruun med dyster spådom

Vanvidsdebut i Danmark: Hans pakke er exceptionel

Jubler over ny Brøndby-chef

Ballade i Brøndby – nu forklarer Steve Cooper



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Vejle Boldklub – OB

Er FCK Danmarks førende klub? – Nu svarer Neestrup

Dansker jubler: Vil være topscorer i Italien

Benhård Brian Riemer-melding

Nu dukker første historie op



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

‘De bygger fremtidens hold omkring Rasmus Højlund’

Håber på FC København-exit

Moukoko trækker overskrifter i Tyskland

Jubler over David Nielsen og Bo Henriksen

I svime over Morten Hjulmand

– Så har han ikke en fremtid som landstræner

‘Det må gøre ondt på selvforståelsen’

Forudset på landsholdet – hørte ikke fra Riemer

Cooper har smidt to Brøndby-stjerner af holdet

Kæmpe FCM-boost – Her er truppen til Europa-brag

Måbende Tottenham-spiller afviser historie

Jon Dahl roser uhyggelig bomber



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Stjerne ude: ‘Ved ikke om jeg vil have ham med’

Peger på toptræner: Han forkæler sin danske sjæl

Tottenham kom i gang, men skæbnekamp venter

Skal denne angriber nu til Superligaen?

Andreas Bjelland elsker det og har klart mål

Peter Schmeichel hårdt ramt: ‘Er seriøst skidt!’

‘Jeg har fået kærligheden til fodbolden tilbage’

Interessant afsløring

Stjerner rammer eksklusiv klub

Liverpool vender dobbeltopgøret

Tullbergs vilde statistik trækker overskrifter

– Jeg er en markant bedre cheftræner for FCK i dag

Kroater får klø i Alsace

Barcelona vandt 7-2

Presset træner vil rotere mod FCM

Barcelona – Newcastle United

Schmeichel trækker overskrifter i hele verden

FCM-kaptajn roser landsholdsdebutant

FCK: De skal rådgive os om ny sportsdirektør

‘Vi står og parerer som en groggy bokser’

Stjerne misser VM-kvalifikationskampe

Får pludselig trofæ: Ville bare overholde reglerne