Da Jakob Poulsen sluttede Superliga-sæsonen af med bronze-medaljer på den gamle hjemmebane Århus, sagde midtbanespilleren, at han gerne igen vil prøve at spille i udlandet.
Og meget tyder på, at Poulsen får opfyldt sit ønske her i sommer.
FC Midtjylland har en stående aftale med alle spillere om, at klubben ikke vil afvise fornemme tilbud om kontrakter i udlandet, men Tipsbladet erfarer, at der arbejdes aktivt for at få en stor Jakob Poulsen-handel igennem, og at der er seriøs interesse for at købe den danske landsholdsspiller fra mindst en større udenlandsk klub.
Det er da også i FC Midtjyllands interesse at få solgt en spiller igen, da klubbens eneste større spillersalg siden Winston Reids skifte til West Ham for to år siden på knap 30 millioner kroner var af 17-årige Viktor Fischer, som FCM ifølge Tipsbladets oplysninger fik omkring 12 millioner kroner for.
FCM’s interesse for spillersalg hænger også tæt sammen med klubbens dårlige økonomi. Man er efter et styrtdykkende sponsor-salg på vej mod et underskud på 35-37 millioner kroner, og klubben risikerer ifølge en ekspert at løbe tør for penge næste år, hvis ikke der kommer en ny kapitaludvidelse eller andre begivenheder, der skaber bedre balance mellem indtægter og udgifter i FC Midtjylland.
Poulsen har gjort det godt i den forgangne sæson i FC Midtjylland, især i forårssæsonen, hvor Poulsen markerede sig og blev nier i cheftrænernes og Tipsbladets kåring af Forårets Profil.
Og interessen er ikke direkte knyttet til Poulsens præstationer ved EM, hvilket nok også er heldigt, da Poulsen ser ud til at blive reserve trods et godt indhop mod Brasilien i Hamborg.
Der skal endnu ikke være kommet håndfaste bud på midtbanespilleren, men interessen er seriøs, og FC Midtjylland vil efter alt at dømme være interesseret i at sælge.
I forbindelse med nedjusteringen af FC Midtjyllands regnskab umiddelbart før den ekstraordinære generalforsamling 10. maj, fortalte klubben, at nedjusteringen havde at gøre med periodiseringer, hvilket vil sige, hvornår visse indtægter og udgifter bliver bogført.
Ifølge Tipsbladets oplysninger handler den ændrede periodisering om en indtægt fra et spillersalg, FC Midtjylland havde regnet med at få på plads før slutningen på det aktuelle regnskab 30. juni, og som FCM har fået revisions-eksperternes forsikring om, at man gerne må bogføre efter 30. juni og dermed i 2012/2013-regnskabet, også selvom spillersalget skulle falde på plads før 30. juni.
I halvårsregnskabet for 2011/2012 sagde FC Midtjylland, at den ti millioner kroner store usikkerhed om forventningerne til årsresultatet primært skyldtes forventede transferindtægter.
Læs FCM’s halvårsregnskab ved at klikke her og nedjusteringen 10. maj ved at klikke her (eksterne links)
Og ifølge Tipsbladets oplysninger forventer FCM transferindtægter denne sommer på omkring otte millioner kroner, indtægter FC Midtjylland forventer skal komme fra et salg af Jakob Poulsen.
FC Midtjyllands ordførende direktør Claus Steinlein vil ikke kommentere på Tipsbladets oplysninger om et indkalkuleret salg af Jakob Poulsen i næste års FCM-regnskab. Men Steinlein bekræfter, at FCM har talt med Jakob Poulsen om, at man ikke vil have noget imod et større salg af midtbanespilleren til udlandet her til sommer.
– Jeg ved ikke, om jeg er bange for at miste ham. Bange er ikke det rigtige ord. Jakob er en interessant spiller. Hvis der kommer bud på ham, så er han i den alder, hvor vi har lovet ham, at han skal afsted, hvis det er det rigtige tilbud. Hvis han bliver solgt, så giver det os også (økonomisk, Red.) mulighed for at finde en anden, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.
– Det vil være træls af miste ham, men omvendt er det en del af vores plan i FC Midtjylland at sælge spillere til udlandet. Vi skal ikke græde over, at vi kan sælge spillere, siger Claus Steinlein.
Jakob Poulsen har selv afvist, at han har en frikøbsklausul her til sommer, og med Jakob Poulsens gode præstationer i foråret og store stjerne hos landstræner Morten Olsen (og de gode landskampe, der dermed er på Poulsens CV) er det langt fra sikkert, at de interesserede udenlandske klubber kan nøjes med otte millioner kroner for at købe midtbanespilleren fri.
Jakob Poulsen skiftede i 2010 til FC Midtjylland fra AGF i en handel, der indbragte AGF syv-otte millioner kroner, og som med forskellige fees i alt koster FC Midtjylland omkring 11,5 millioner kroner.
LIVE
LIVE: Stort SIF-problem til FCK-kamp
Højlund stjæler overskrifter
NYHEDER
Fælder hård dom: ‘Alt for mange problemer’
NYHEDER
Medie: Alt peger på, at han er færdig
OPTAKT
FC København – Silkeborg IF
FANKLUBBEN
‘Næsten det mest AGF’ske scenarie’
Jakob Poulsen med dyster melding
MEDIE
Spotpris – så billig er Højbjerg
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
29 år: Tidl. Superliga-stjerne klubløs på 8. måned
TOPNYHED
Stort internationalt medie sætter fokus på FCM
EKSKLUSIVT
Ekspert: ‘Ufølsom dommerpåsætning’ til FCK-brag
NYHEDER
– Nu har Riemers hold et helt andet ry i verden
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
NYHEDER
Jakob Poulsen afslører besked til Neestrup
HELT VILDT
Smider stjerne til 900 mio. af holdet
NYHEDER
På vej væk – nu roses Jonas Wind til skyerne
OPTAKT
FC Midtjylland – Sønderjyske
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
MEDIE
Møde afsløret – han vil til Manchester United
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
NYHEDER
Tøfting: ‘Hvad fanden’ gjorde FCK dét for?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
INTERVIEW
Delaney: Tiden er ikke den rette til det
EKSKLUSIVT
Målamok i udlandet: ‘Kent Nielsen lærte mig meget’
Revser dansk retorik: Kan ikke holde det ud!
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
INTERVIEW
Dansk topscorer jubler over monstertransfer
NYHEDER
Vild debat: ‘Han mangler nosser!’
MEDIE
Transferpres på Albert Grønbæk
EKSKLUSIVT
– Den SL-spiller der har tjent allerflest penge!
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
AVIS
Chokskifte? Pep Guardiola nævnes
NYHEDER
Kæmpe forløsning: FCM-stjerne er tilbage
INTERVIEW
Riemer-detalje ryster: Huset brænder for helvede!
NYHEDER
Bo Henriksen: ‘Kæmpe Riemer-fejl var helt håbløs’
AVIS
Katjiiing: Dansker tjener kassen i Frankrig
NYHEDER
Afgørende i mesterskabskampen? Snydt for straffe
MEDIE
FCK bød på landsholdsmålmand
NYHEDER
Rønnow om fremtiden: Det kommer ikke til at ske
AVIS
Kongeløn: Så meget tjener Højbjerg
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
NYHEDER
Chelsea-profil forstår ikke sin straf
NYHEDER
Nicolaisen scorede mod PSG
DAGENS SPILFORSLAG
Romere spiser skinkeklub til aftensmad
Louka Prip på tavlen i uforløst topbrag
INTERVIEW
Det er han ekstremt god til
HELT VILDT
Færdig – nåede kun otte kampe
INTERVIEW
‘Hvem fanden ringer man til?’
NYHEDER
Sønderjyske melder klar transferambition ud
NYHEDER
Brøndby med opløftende nyt om profil
EKSKLUSIVT
Store spørgsmålstegn inden FCK
NYHEDER
Helt gal med stjerne: Indlagt i tre døgn
NYHEDER