FCM skal score millioner på Poulsen

FC Midtjylland regner så kraftigt med et salg af Jakob Poulsen, at der allerede er kalkuleret med en indtægt på omkring otte millioner kroner.



Da Jakob Poulsen sluttede Superliga-sæsonen af med bronze-medaljer på den gamle hjemmebane Århus, sagde midtbanespilleren, at han gerne igen vil prøve at spille i udlandet.

Og meget tyder på, at Poulsen får opfyldt sit ønske her i sommer.

FC Midtjylland har en stående aftale med alle spillere om, at klubben ikke vil afvise fornemme tilbud om kontrakter i udlandet, men Tipsbladet erfarer, at der arbejdes aktivt for at få en stor Jakob Poulsen-handel igennem, og at der er seriøs interesse for at købe den danske landsholdsspiller fra mindst en større udenlandsk klub.

Det er da også i FC Midtjyllands interesse at få solgt en spiller igen, da klubbens eneste større spillersalg siden Winston Reids skifte til West Ham for to år siden på knap 30 millioner kroner var af 17-årige Viktor Fischer, som FCM ifølge Tipsbladets oplysninger fik omkring 12 millioner kroner for.

FCM’s interesse for spillersalg hænger også tæt sammen med klubbens dårlige økonomi. Man er efter et styrtdykkende sponsor-salg på vej mod et underskud på 35-37 millioner kroner, og klubben risikerer ifølge en ekspert at løbe tør for penge næste år, hvis ikke der kommer en ny kapitaludvidelse eller andre begivenheder, der skaber bedre balance mellem indtægter og udgifter i FC Midtjylland.

Poulsen har gjort det godt i den forgangne sæson i FC Midtjylland, især i forårssæsonen, hvor Poulsen markerede sig og blev nier i cheftrænernes og Tipsbladets kåring af Forårets Profil.

Og interessen er ikke direkte knyttet til Poulsens præstationer ved EM, hvilket nok også er heldigt, da Poulsen ser ud til at blive reserve trods et godt indhop mod Brasilien i Hamborg.

Der skal endnu ikke være kommet håndfaste bud på midtbanespilleren, men interessen er seriøs, og FC Midtjylland vil efter alt at dømme være interesseret i at sælge.

I forbindelse med nedjusteringen af FC Midtjyllands regnskab umiddelbart før den ekstraordinære generalforsamling 10. maj, fortalte klubben, at nedjusteringen havde at gøre med periodiseringer, hvilket vil sige, hvornår visse indtægter og udgifter bliver bogført.

Ifølge Tipsbladets oplysninger handler den ændrede periodisering om en indtægt fra et spillersalg, FC Midtjylland havde regnet med at få på plads før slutningen på det aktuelle regnskab 30. juni, og som FCM har fået revisions-eksperternes forsikring om, at man gerne må bogføre efter 30. juni og dermed i 2012/2013-regnskabet, også selvom spillersalget skulle falde på plads før 30. juni.

I halvårsregnskabet for 2011/2012 sagde FC Midtjylland, at den ti millioner kroner store usikkerhed om forventningerne til årsresultatet primært skyldtes forventede transferindtægter.

Læs FCM’s halvårsregnskab ved at klikke her og nedjusteringen 10. maj ved at klikke her (eksterne links)

Og ifølge Tipsbladets oplysninger forventer FCM transferindtægter denne sommer på omkring otte millioner kroner, indtægter FC Midtjylland forventer skal komme fra et salg af Jakob Poulsen.

FC Midtjyllands ordførende direktør Claus Steinlein vil ikke kommentere på Tipsbladets oplysninger om et indkalkuleret salg af Jakob Poulsen i næste års FCM-regnskab. Men Steinlein bekræfter, at FCM har talt med Jakob Poulsen om, at man ikke vil have noget imod et større salg af midtbanespilleren til udlandet her til sommer.

– Jeg ved ikke, om jeg er bange for at miste ham. Bange er ikke det rigtige ord. Jakob er en interessant spiller. Hvis der kommer bud på ham, så er han i den alder, hvor vi har lovet ham, at han skal afsted, hvis det er det rigtige tilbud. Hvis han bliver solgt, så giver det os også (økonomisk, Red.) mulighed for at finde en anden, siger Claus Steinlein til tipsbladet.dk.

– Det vil være træls af miste ham, men omvendt er det en del af vores plan i FC Midtjylland at sælge spillere til udlandet. Vi skal ikke græde over, at vi kan sælge spillere, siger Claus Steinlein.

Jakob Poulsen har selv afvist, at han har en frikøbsklausul her til sommer, og med Jakob Poulsens gode præstationer i foråret og store stjerne hos landstræner Morten Olsen (og de gode landskampe, der dermed er på Poulsens CV) er det langt fra sikkert, at de interesserede udenlandske klubber kan nøjes med otte millioner kroner for at købe midtbanespilleren fri.

Jakob Poulsen skiftede i 2010 til FC Midtjylland fra AGF i en handel, der indbragte AGF syv-otte millioner kroner, og som med forskellige fees i alt koster FC Midtjylland omkring 11,5 millioner kroner.





INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Fortid i Brøndby? Der er dialog

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

Tjekkiet – Danmark

FC København afviser konspirationsteori



EKSKLUSIVT

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

FC København vil bruge mere data i transfers

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Bombe i FCK: ‘Det er et fantastisk valg!’



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Stor profil glad for Brøndby

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Melder ud om Kasper Hjulmand

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Skal han med Bo Svensson til FC København?

Thomsen jubler over direktør-job

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Superliga-bombe glippede – nu er medier i chok

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Dybt bekymret over VM i USA

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Drama efter nedtur i Parken – nu er han færdig

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Klar på chokskifte

Vild stime før Danmark-brag

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

– Hele holdet er trygge ved ham

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

Randers var tæt på – nu er han et monster

Spår flere træner-ændringer i FC København

Varme rygter: Han har været i FC København

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København tæt på ny assistenttræner

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København

‘Det er lidt skørt, men det er fedt’

Cypern moser Moldova

Han er også færdig i FC København

Afsløring: Neestrup færdig – FCK får Bo Svensson

De nye Wieghorst og Hjulmand?