FCM sniger kneben sejr hjem

FC Midtjylland vandt på et straffesparksmål mod Lyngby, der afsluttede elendigt på sine mange muligheder.




FC Midtjylland er alene i spidsen for Superligaen – i hvert fald indtil FC København har spillet mod Randers mandag aften.

Søndag indledte FCM nemlig superligaforåret med en hjemmesejr på 1-0 over bundholdet Lyngby.

Lyngby var ellers bedst i store perioder og havde et tocifret antal afslutninger, men skarpheden var alt for ringe til at hente point på Heden.

Lyngby var ovenpå og mest direkte i kampens første del, og efter de første 20 minutter førte udeholdet med 5-0 i afslutninger. Men heldigt for midtjyderne var Lyngbys forsøg ganske jammerlige.

Størst var chancen til Michael Opoku, der var helt alene igennem, men hans løftede skud gik langt forbi.

FCM kom bedre med midtvejs i halvlegen, men der skulle et lidt tyndt straffespark til for at få hjemmeholdet på tavlen.

Den polske spids Adam Buksa opsøgte kontakten og faldt let, da keeper Jannich Storch kom ud i ham, men trods et langt VAR-gennemsyn stod straffesparket ved magt, og Buksa eksekverede selv i sikker stil.

Målet gav FCM bedre kontrol både i slutningen af første halvleg og begyndelsen af anden halvleg, hvor det trak op til et mål mere.

Lyngby havde det svært i den periode, men livede op igen efter en times spil. Her havde Mathias Hebo Rasmussen chancen for at udligne, men fri foran mål løftede han bolden på overliggeren.

I den sidste halve time formåede midtjyderne i højere grad at lukke af for Lyngby, der manglede det sidste ved et par halve chancer i slutfasen.

På den måde lykkedes det for hjemmeholdet at trække tre point på en knap så prangende præstation.

FCM fører nu Superligaen an med 36 point. FCK kan med en sejr i Randers mandag komme på samme pointantal.

Næste søndag venter et topbrag mellem netop FCK og FCM i Parken. Forinden har de begge europæiske opgaver på torsdag mod henholdsvis Heidenheim og Real Sociedad.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Tidligere FCK-spiller færdig i tysk klub

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Roy Keane slagter dansk stjerne

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Fortryder FC Barcelona-transfer

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Færdig: Nu er han rejst til København



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Dansk stortalents værdi eksploderer

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Smutter AGF-stjerne? ‘Vi har haft god dialog’

Efter to måneders tørke: Højlund lyner

Jakob Poulsen uddeler topkarakter

Rørt Claesson kommer med kæmpe kærlighedserklæring

Fortid i Brøndby? ‘Klubben ved, hvad jeg vil’

Tæt på aftale med Andreas Christensen

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Lewandowski forlader FC Barcelona

Jakob Poulsen på blokken i Bundesliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Så er det officielt