FCM sniger kneben sejr hjem

FC Midtjylland vandt på et straffesparksmål mod Lyngby, der afsluttede elendigt på sine mange muligheder.




FC Midtjylland er alene i spidsen for Superligaen – i hvert fald indtil FC København har spillet mod Randers mandag aften.

Søndag indledte FCM nemlig superligaforåret med en hjemmesejr på 1-0 over bundholdet Lyngby.

Lyngby var ellers bedst i store perioder og havde et tocifret antal afslutninger, men skarpheden var alt for ringe til at hente point på Heden.

Lyngby var ovenpå og mest direkte i kampens første del, og efter de første 20 minutter førte udeholdet med 5-0 i afslutninger. Men heldigt for midtjyderne var Lyngbys forsøg ganske jammerlige.

Størst var chancen til Michael Opoku, der var helt alene igennem, men hans løftede skud gik langt forbi.

FCM kom bedre med midtvejs i halvlegen, men der skulle et lidt tyndt straffespark til for at få hjemmeholdet på tavlen.

Den polske spids Adam Buksa opsøgte kontakten og faldt let, da keeper Jannich Storch kom ud i ham, men trods et langt VAR-gennemsyn stod straffesparket ved magt, og Buksa eksekverede selv i sikker stil.

Målet gav FCM bedre kontrol både i slutningen af første halvleg og begyndelsen af anden halvleg, hvor det trak op til et mål mere.

Lyngby havde det svært i den periode, men livede op igen efter en times spil. Her havde Mathias Hebo Rasmussen chancen for at udligne, men fri foran mål løftede han bolden på overliggeren.

I den sidste halve time formåede midtjyderne i højere grad at lukke af for Lyngby, der manglede det sidste ved et par halve chancer i slutfasen.

På den måde lykkedes det for hjemmeholdet at trække tre point på en knap så prangende præstation.

FCM fører nu Superligaen an med 36 point. FCK kan med en sejr i Randers mandag komme på samme pointantal.

Næste søndag venter et topbrag mellem netop FCK og FCM i Parken. Forinden har de begge europæiske opgaver på torsdag mod henholdsvis Heidenheim og Real Sociedad.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Interesse for dansk fodboldboss

Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe

Kasper Dolberg-bombe meldes på vej

Hård AGF-melding: ‘Det er virkelig alvorligt’

Oddset styrtdykker

Han er færdig i Brøndby

Spår stor transferaktivitet i FC København



Kæmpekøb retur til FC København?

Dyster SL-spådom: ‘De ryger under stregen’

Flere problemer – FCK jagter ny keeper

Stort pres på Spurs: Sunderland får tæsk

Opfordrer til stor Superliga-ændring 



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Bendtner med FCK-bombe: Afslører tilbud

Afsløring: OB præsenterer meget snart ny spiller

FCK-stjerne ude – ville ophæve aftale før tid

Ståle Solbakken overvejede at sige op

Drømmeresultat for Barça: Real Madrid smider point

Dufter af Superliga – Lyngby banker Esbjerg



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Historisk lavpunkt fra Daniel Wass!

‘Jeg tror næppe, han er der efter sommerferien’

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Morten Wieghorst stopper på landsholdet

‘Det er min måde at gøre det på, Peter’

Det dufter af guld – Superligaen er galimatias

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!

Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer