FC Midtjylland er alene i spidsen for Superligaen – i hvert fald indtil FC København har spillet mod Randers mandag aften.
Søndag indledte FCM nemlig superligaforåret med en hjemmesejr på 1-0 over bundholdet Lyngby.
Lyngby var ellers bedst i store perioder og havde et tocifret antal afslutninger, men skarpheden var alt for ringe til at hente point på Heden.
Lyngby var ovenpå og mest direkte i kampens første del, og efter de første 20 minutter førte udeholdet med 5-0 i afslutninger. Men heldigt for midtjyderne var Lyngbys forsøg ganske jammerlige.
Størst var chancen til Michael Opoku, der var helt alene igennem, men hans løftede skud gik langt forbi.
FCM kom bedre med midtvejs i halvlegen, men der skulle et lidt tyndt straffespark til for at få hjemmeholdet på tavlen.
Den polske spids Adam Buksa opsøgte kontakten og faldt let, da keeper Jannich Storch kom ud i ham, men trods et langt VAR-gennemsyn stod straffesparket ved magt, og Buksa eksekverede selv i sikker stil.
Målet gav FCM bedre kontrol både i slutningen af første halvleg og begyndelsen af anden halvleg, hvor det trak op til et mål mere.
Lyngby havde det svært i den periode, men livede op igen efter en times spil. Her havde Mathias Hebo Rasmussen chancen for at udligne, men fri foran mål løftede han bolden på overliggeren.
I den sidste halve time formåede midtjyderne i højere grad at lukke af for Lyngby, der manglede det sidste ved et par halve chancer i slutfasen.
På den måde lykkedes det for hjemmeholdet at trække tre point på en knap så prangende præstation.
FCM fører nu Superligaen an med 36 point. FCK kan med en sejr i Randers mandag komme på samme pointantal.
Næste søndag venter et topbrag mellem netop FCK og FCM i Parken. Forinden har de begge europæiske opgaver på torsdag mod henholdsvis Heidenheim og Real Sociedad.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Afvist af BIF – her er hans nye job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bud på Jonathan Fischer
NYHEDER
Vild genfødsel? Jesper Lindstrøm hyldes
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Achouri
EKSKLUSIVT
Emiliano Marcondes træner med i danskerklub
Priske måtte berolige fans efter FCN-fadæse
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Morten Hjulmand pillet ud af træning
MEDIE
Er det Clement Bischoffs nye klub?
TOPNYHED
Klar for FC København
INTERVIEW
Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’
NYHEDER
Tullberg bekræfter FCM-skifte
TRANSFER
Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’
HELT VILDT
Flere slagter dansker efter grim aktion
TOPNYHED
Daniel Wass får ny Brøndby-rolle
NYHEDER
Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig
EKSKLUSIVT
‘Horsens var et helvede’
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Snød FC København for keeper
TRANSFER
Brøndby har været i dialog med VM-profil
TOPNYHED
Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK
NYHEDER
FCM-profiler skadet inden Superliga-start
AVIS
Stjernetræner observerer Jesper Lindstrøm
EKSKLUSIVT
FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid
EKSKLUSIVT
FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe
VM-vækkeuret: Absurd drama udspillede sig
EKSKLUSIVT
Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Fransk klub overvejer Victor Bak
NYHEDER
Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’
NYHEDER
Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne
NYHEDER