Superliga-spiller bekræfter: Afviste tilbud

FC Midtjylland-spilleren Christian Sørensen afviste at skifte til Molde for en måned siden, som Tipsbladet kunne afsløre. Nu forklarer han hvorfor.



Det er under et år, at FC København-spilleren Christian Sørensen foretog et overraskende skifte fra FC København til FC Midtjylland.

Dengang blev Sørensen kastet i aktion med det samme, da FC Midtjylland var i problemer på venstrebacken, men efter at både Paulinho og Victor Bak er kommet tilbage og står til rådighed for træner Thomas Thomasberg, befinder den 32-årige back sig meget langt fra spilletid og i en dårlig situation.

Ja, faktisk befinder Christian Sørensen sig oftest på tribunen, når FC Midtjylland spiller kamp, og Tipsbladet kunne i starten af februar afsløre, at der var stor interesse fra norske Molde. Men også at Christian Sørensen selv havde takket nej til muligheden.

Historien bekræfter Christian Sørensen nu.

– Det er rigtigt. Jeg havde et tilbud fra Molde om at komme derop og spille frem til sommer, siger Christian Sørensen til Viaplay og forklarer årsagen bag:

– Jeg er flyttet fra København og her til Jylland, hvor vi skal slå os ned og få vores faste base, og jeg har to børn, der lige er startet i dagsinstitution, og hvor de skal gå, indtil de skal starte i skole. Vi har lige købt nyt hus, og vi har fået den faste base. Jeg vil ikke tage min familie ud af den faste, trygge hverdag, vi har.

Venstrebacken afviser ikke et skifte i fremtiden, men fastslår, at det var et dårligt tidspunkt for et skifte nu på grund af det nye hus, som Christian Sørensen og familien skulle flytte ind i.

Du kan se interviewet med Christian Sørensen i videoen øverst til denne artikel.





TransferLIVE: Fortid i FCM – på vej til Chelsea




LIVE

Superliga-LIVE: Reagerer på transferspekulationer

Zorniger efterlyser OB-forstærkninger

Grubler over Mileta Rajovic: En interessant sag

Ajax-træner med kryptisk Dolberg-melding

Ny Brøndby-stjerne? ‘Har været fremragende’

Vejle dummer sig i premieren mod AB



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

‘Det vil være en stor ting i FCK’

Afsløring: B.93 stoppede Lorentzens udlandsskifte

Vildt Lindstrøm-comeback? ‘Helt fornuftigt valg’

Afsløring: Vejle tæt på stort salg af Lasse Flø

Supercomputer: De vinder Superligaen

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: Elias Achouri på plads i San Diego FC

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Fjerdeyngste nogensinde: ‘Det var fandme vildt’

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Viborg knækkede OB og tog kneben sejr

Tidligere Brøndby-keeper på vej til Bundesligaen?

‘Jeg formoder, at de brager ud af Superligaen’

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Køb, køb, køb!

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’

Frygtelig uge for Danmark: Ikke sket i 12 år

Her er 5 Superliga-indkøb vi glæder os til at se

Rigtig dårligt nyt for FC Barcelona

Skyder Brøndby-transfer ned



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Superliga-chok fik Andreas Christensen til mobilen

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

AGF – Brøndby IF

‘Hvad fanden skulle han lave i Brøndby nu?’