Superliga-spiller bekræfter: Afviste tilbud

FC Midtjylland-spilleren Christian Sørensen afviste at skifte til Molde for en måned siden, som Tipsbladet kunne afsløre. Nu forklarer han hvorfor.



Det er under et år, at FC København-spilleren Christian Sørensen foretog et overraskende skifte fra FC København til FC Midtjylland.

Dengang blev Sørensen kastet i aktion med det samme, da FC Midtjylland var i problemer på venstrebacken, men efter at både Paulinho og Victor Bak er kommet tilbage og står til rådighed for træner Thomas Thomasberg, befinder den 32-årige back sig meget langt fra spilletid og i en dårlig situation.

Ja, faktisk befinder Christian Sørensen sig oftest på tribunen, når FC Midtjylland spiller kamp, og Tipsbladet kunne i starten af februar afsløre, at der var stor interesse fra norske Molde. Men også at Christian Sørensen selv havde takket nej til muligheden.

Historien bekræfter Christian Sørensen nu.

– Det er rigtigt. Jeg havde et tilbud fra Molde om at komme derop og spille frem til sommer, siger Christian Sørensen til Viaplay og forklarer årsagen bag:

– Jeg er flyttet fra København og her til Jylland, hvor vi skal slå os ned og få vores faste base, og jeg har to børn, der lige er startet i dagsinstitution, og hvor de skal gå, indtil de skal starte i skole. Vi har lige købt nyt hus, og vi har fået den faste base. Jeg vil ikke tage min familie ud af den faste, trygge hverdag, vi har.

Venstrebacken afviser ikke et skifte i fremtiden, men fastslår, at det var et dårligt tidspunkt for et skifte nu på grund af det nye hus, som Christian Sørensen og familien skulle flytte ind i.

Du kan se interviewet med Christian Sørensen i videoen øverst til denne artikel.





LIVE: AGF mangler to profiler




TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Schelderup får USA-visum trods dansk dom

Kalder tronskifte i Danmark

FC Nordsjælland – AGF

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer

Bombe på vej i Real Madrid?

Sønderjyske – FC Midtjylland

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta

Mulig Kasper Schmeichel-kovending

Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF

Kæmpekøb retur til FC København?

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

Arsenal skal til Danmark

Bombe i Tyskland: Dansker kan gå gratis

Medie: Frank er bedste bud til disse to PL-klubber

Melder klart ud: ‘Det har altid været Danmark’

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Randers FC – FC Fredericia

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

Junker: ‘Mere bange for AGF taber den kamp’

Hvad har du sagt til ham, Bo Svensson!?

Så du det? Wass i helt vild aktion



INTERVIEW

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Supercomputer: De vinder Superligaen 

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’