Superliga-spiller bekræfter: Afviste tilbud

FC Midtjylland-spilleren Christian Sørensen afviste at skifte til Molde for en måned siden, som Tipsbladet kunne afsløre. Nu forklarer han hvorfor.



Det er under et år, at FC København-spilleren Christian Sørensen foretog et overraskende skifte fra FC København til FC Midtjylland.

Dengang blev Sørensen kastet i aktion med det samme, da FC Midtjylland var i problemer på venstrebacken, men efter at både Paulinho og Victor Bak er kommet tilbage og står til rådighed for træner Thomas Thomasberg, befinder den 32-årige back sig meget langt fra spilletid og i en dårlig situation.

Ja, faktisk befinder Christian Sørensen sig oftest på tribunen, når FC Midtjylland spiller kamp, og Tipsbladet kunne i starten af februar afsløre, at der var stor interesse fra norske Molde. Men også at Christian Sørensen selv havde takket nej til muligheden.

Historien bekræfter Christian Sørensen nu.

– Det er rigtigt. Jeg havde et tilbud fra Molde om at komme derop og spille frem til sommer, siger Christian Sørensen til Viaplay og forklarer årsagen bag:

– Jeg er flyttet fra København og her til Jylland, hvor vi skal slå os ned og få vores faste base, og jeg har to børn, der lige er startet i dagsinstitution, og hvor de skal gå, indtil de skal starte i skole. Vi har lige købt nyt hus, og vi har fået den faste base. Jeg vil ikke tage min familie ud af den faste, trygge hverdag, vi har.

Venstrebacken afviser ikke et skifte i fremtiden, men fastslår, at det var et dårligt tidspunkt for et skifte nu på grund af det nye hus, som Christian Sørensen og familien skulle flytte ind i.

Du kan se interviewet med Christian Sørensen i videoen øverst til denne artikel.







LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

Nu melder Christian Eriksen ud

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bud på 1,12 milliard afvist

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM

Erstatter han Kent Nielsen? Alt kan lade sig gøre

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Supercomputer: De vinder VM

Jonas Wind til danskerklub?



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Silas Andersen på plads i Sporting CP

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Sat til salg – så dyr er han

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Kæmpe mystik: I dag sker det

De vil købe Munashe Garananga i FCK



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen