Superliga-spiller bekræfter: Afviste tilbud

FC Midtjylland-spilleren Christian Sørensen afviste at skifte til Molde for en måned siden, som Tipsbladet kunne afsløre. Nu forklarer han hvorfor.



Det er under et år, at FC København-spilleren Christian Sørensen foretog et overraskende skifte fra FC København til FC Midtjylland.

Dengang blev Sørensen kastet i aktion med det samme, da FC Midtjylland var i problemer på venstrebacken, men efter at både Paulinho og Victor Bak er kommet tilbage og står til rådighed for træner Thomas Thomasberg, befinder den 32-årige back sig meget langt fra spilletid og i en dårlig situation.

Ja, faktisk befinder Christian Sørensen sig oftest på tribunen, når FC Midtjylland spiller kamp, og Tipsbladet kunne i starten af februar afsløre, at der var stor interesse fra norske Molde. Men også at Christian Sørensen selv havde takket nej til muligheden.

Historien bekræfter Christian Sørensen nu.

– Det er rigtigt. Jeg havde et tilbud fra Molde om at komme derop og spille frem til sommer, siger Christian Sørensen til Viaplay og forklarer årsagen bag:

– Jeg er flyttet fra København og her til Jylland, hvor vi skal slå os ned og få vores faste base, og jeg har to børn, der lige er startet i dagsinstitution, og hvor de skal gå, indtil de skal starte i skole. Vi har lige købt nyt hus, og vi har fået den faste base. Jeg vil ikke tage min familie ud af den faste, trygge hverdag, vi har.

Venstrebacken afviser ikke et skifte i fremtiden, men fastslår, at det var et dårligt tidspunkt for et skifte nu på grund af det nye hus, som Christian Sørensen og familien skulle flytte ind i.

Du kan se interviewet med Christian Sørensen i videoen øverst til denne artikel.







LIVE

TransferLIVE: Fravalgt til VM – men flyver til USA

Gravesen overrasker: Vælg ham, Liverpool!

Transferopfordring: Hent Jonas Wind

Medie: Grønbæk er millimeter fra drømmeskifte

Udskiftning: Comeback på landsholdet efter to år

Brøndby-emne stordrømmer og afslører forhandlinger

Superliga-boss reagerer på Eriksen-rygte

Meldes færdig – Jens Stryger på vej til Danmark?



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Efter spionage-skandale: Nu reagerer klubejer

Meldes varm på ombejlet dansk stjerne

Jagter tidligere AGF’er

Superliga-bombe: ‘Nogle vil finde det her bizart’



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Patrick Mortensen: Derfor skifter jeg til Brøndby

Fatter intet af Brøndby-bombe

Storklubber står i kø for Roony Bardghji

Bekræfter kæmpebud

Lyon er interesseret i endnu en dansker



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Udpegede ham som ny Brøndby-boss for to år siden

Overraskende skifte lurer

Arne Slot sender afskedsbrev til Liverpool

Riemer: ‘Jeg synes, at det er en skamplet’

Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter

Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten

– Neestrup kan blive næste landstræner

Gave til Dorgu fra fodboldstjerne?

Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne

Transfer på vej? Nu svarer Grønbæk

Laudrup i chok: ‘Mener du det?’

Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Trist: Marios Oikonomou er død

Transferrekord på vej – pengene skal vælte ind