Superliga-spiller bekræfter: Afviste tilbud

FC Midtjylland-spilleren Christian Sørensen afviste at skifte til Molde for en måned siden, som Tipsbladet kunne afsløre. Nu forklarer han hvorfor.



Det er under et år, at FC København-spilleren Christian Sørensen foretog et overraskende skifte fra FC København til FC Midtjylland.

Dengang blev Sørensen kastet i aktion med det samme, da FC Midtjylland var i problemer på venstrebacken, men efter at både Paulinho og Victor Bak er kommet tilbage og står til rådighed for træner Thomas Thomasberg, befinder den 32-årige back sig meget langt fra spilletid og i en dårlig situation.

Ja, faktisk befinder Christian Sørensen sig oftest på tribunen, når FC Midtjylland spiller kamp, og Tipsbladet kunne i starten af februar afsløre, at der var stor interesse fra norske Molde. Men også at Christian Sørensen selv havde takket nej til muligheden.

Historien bekræfter Christian Sørensen nu.

– Det er rigtigt. Jeg havde et tilbud fra Molde om at komme derop og spille frem til sommer, siger Christian Sørensen til Viaplay og forklarer årsagen bag:

– Jeg er flyttet fra København og her til Jylland, hvor vi skal slå os ned og få vores faste base, og jeg har to børn, der lige er startet i dagsinstitution, og hvor de skal gå, indtil de skal starte i skole. Vi har lige købt nyt hus, og vi har fået den faste base. Jeg vil ikke tage min familie ud af den faste, trygge hverdag, vi har.

Venstrebacken afviser ikke et skifte i fremtiden, men fastslår, at det var et dårligt tidspunkt for et skifte nu på grund af det nye hus, som Christian Sørensen og familien skulle flytte ind i.

Du kan se interviewet med Christian Sørensen i videoen øverst til denne artikel.





På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’




LIVE

TransferLIVE: Dansk profil spottet i lufthavnen

Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK

Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt

De jagter Henrik Meister

Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’

Arsenal-dansker vender hjem

Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage

Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Melder ud om fremtiden efter nedrykning

Afslører: Dolberg sat til salg

West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’

Millionindkøb vender tilbage til FC Midtjylland



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Højlund trækker overskrifter – del af stor plan

Monsterbud på vej

Afslører dansk toptræners millionløn

Hermansen: ‘Har ikke været i dialog, så…’

Tottenham henter Liverpool-profil



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta

– Det kan Riemer simpelthen ikke overleve

Overraskende transfer-melding om Kvistgaarden

Afsløring: Kent N. i spil som assistent for Riemer

‘Brøndby-stjerne er solgt inden VM’

Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann

Medier sender ham hjem til AGF

Ikon med opsang til FCK-stjerne: ‘Råb noget mere!’

Thelander holder døren åben efter stærk sæson

Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Rygtet til FCK: ‘Der er interesse, men…’



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden

Afsløring: Hobro henter historisk AaB-talent