Glad FCM-boss: Der er lidt forskel i budgetter

Onsdagens lodtrækning behagede FCM-sportschef Svend Graversen, som er tilfreds med at undgå Fenerbahce.



FC Midtjylland kunne trække enten det tyrkiske storhold Fenerbahce eller lidt mere upåagtede AEK Larnaca fra Cypern i kvalifikationen til Champions League.

Derfor åndede FCM-sportschef Svend Graversen lettet op, da cyprioterne kom op af bowlen onsdag eftermiddag i Nyon.

– Der var jo kun to muligheder, og skulle man vælge, så ville vi foretrække Larnaca. Når det er sagt, er det kampe, der skal spilles. Det bliver spændende.

– Men det var en gunstig lodtrækning i forhold til det, vi ellers kunne have fået, siger Svend Graversen.

Fenerbahce havde været en klart vanskeligere modstander, erkender sportschefen.

– Der er lidt forskel i budgetter på de to hold. Det er det, vi kan se. Vi kender ikke så meget til dem, og hvad de har af spillemæssige kvaliteter. Men når man står i den lodtrækning, så har man kvalitet, understreger han.

Målsætningen i de to kampe er samlet sejr, men det havde også været tilfældet, hvis FCM skulle møde tyrkerne.

– Succeskriteriet er det samme uanset hvad. Det er der, vi er som klub. Vi sigter efter at komme ind i top-50 i Europa.

– For at komme det skal vi i et gruppespil og helst i det højeste – i Champions League, siger han.

FCM har som mål at komme op i top-50 i Europa inden 2025, og derfor skal hold som Larnaca helst besejres.

– Det kræver, at vi gentagne gange kommer i et gruppespil og gentagne gange får europæiske point hjem til FC Midtjylland og selvfølgelig også til Danmark.

– I sidste ende drejer det sig om at nå de sportslige målsætninger, vi har. Det er at blive en top-50-klub i Europa. Vi tog et kæmpe hop i sidste sæson, hvor vi gik fra nummer 112 til 87.

– Vi skal igen tage et hop i den kommende sæson, inden vi i 2025 skal være i top-50, lyder det fra Svend Graversen.

FCM er med samlet sejr over cyprioterne sikker på mindst at komme i gruppespillet i Europa League.

FCM skal igennem tre succesfulde runder, inden holdet er klar til gruppespillet i Champions League.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

Peter Schmeichel lander stort job

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen

PSG er i Champions League-finalen efter drama

Laudrup og Elkjær: ‘Dér så det sort ud!’

Blev svinet til af Mourinho: ‘You f…… bastard’



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Afsløring: Færdig i Silkeborg

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Freiburg – Braga

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Dansk træner vinder stor pris

Bayern – PSG

Rundens hold i Superligaen – 30. runde



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Stort drop: FCM smider sejr mod Viborg