FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, er glad for, at midtjyderne mandag trak hjemmebanefordelen, da holdet blev parret med Young Boys i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.
Det giver midtjyderne optimale forberedelsesbetingelser, og holdet slipper for at skulle spille på kunstgræs, som det ville være tilfældet, hvis kampen skulle afvikles på udebane i Bern.
– Min første mavefornemmelse er, at vi er glade for at få en hjemmebanekamp. Vi kunne trække fem rigtigt dygtige modstandere, og det var fint, at det blev Young Boys på hjemmebane. Det bliver en spændende kamp, hvor vi virkelig skal præstere, og det skal vi forberede os bedst muligt på.
– Jeg ved ikke, om det flytter nogle procenter vores vej, men det er rart, at vi kan forberede os på, at vi skal spille på hjemmebane.
– Det havde været noget andet at skulle rejse til Schweiz og spille hos Young Boys, for så skulle vi have spillet på kunstgræs, og nu skal vi i stedet spille på vores egen gode græsbane, siger Svend Graversen.
Han afviser at forholde sig til, om favoritværdigheden er tippet midtjydernes vej, fordi holdet skal spille i vante rammer på MCH Arena.
– Vi tænker ikke på, hvem der er favorit. Vi tænker på, at vi skal vinde den her fodboldkamp. Det er det eneste, det går ud på, siger sportschefen.
Kampen skal spilles enten 15. eller 16. september.
Vinder midtjyderne, er holdet sikker på at deltage i et europæisk gruppespil af den ene eller anden karat.
En sejr over Young Boys vil give to afgørende playoffkampe – en ude og en hjemmekamp mod samme modstander – om en plads i Champions League-gruppespillet. Tabes playoffkampene, ryger holdet over i Europa Leagues gruppespil.
Taber FC Midtjylland til Young Boys, skal danmarksmestrene i stedet spille én afgørende playoffkamp om at komme i Europa Leagues gruppespil.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Hæslig statistik
OPTAKT
Brasilien – Haiti
TOPNYHED
Viaplay med stor AGF-nyhed
Superliga-skifte? I dialog med Kasper Dolberg
Zanka ville spille gratis for FC København
Brøndby ansætter Mathias Zangenberg
TOPNYHED
Jonas Lössl stopper karrieren
TOPNYHED
Udpeger dansk stjerne: Kan ramme et nyt niveau
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
Dårlig Conference League-lodtrækning for FCK
NYHEDER
Afviste muligt cheftrænerjob i Superligaen
NYHEDER
‘CV’: Her er AGF’s transferplaner
MEDIE
Solgt i vinter – nu vil FCM købe ham tilbage
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Landstræner affejer Ronaldo-kritik
NYHEDER
Fremhæver Bodø/Glimt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby sender angriber til Japan
TRANSFER
Teaser for transfer: ‘Vi har en god dialog’
TRANSFER
FCK-boss roser varm bomber
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
I kæmpe shitstorm – nu undskylder Van der Vaart
TRANSFER
Officielt: Real Madrid henter Premier League-ikon
TRANSFER
Køber Mads Bidstrup til spotpris
EKSKLUSIVT
Afsløring: Sønderjyske forhandler om Abdirahman
TRANSFER
Jagter FC Barcelona-stjerne
Nu skal FCK-stjerne redde dem fra kæmpe krise
NYHEDER
Her er FCK’s modstander i Conference League
NYHEDER
Rekordstort tilbud afvist: Nu siger Man. Utd. ‘Ja’
EKSKLUSIVT
Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’
AVIS
Møde med agenten – de vil have Højbjerg
Tæt på FCK: Rekordsalg og flere kæmpe scoops
Undskylder til Riemer: ‘Jeg er et kæmpe pikhoved’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
Raser over Messi-situation: Skandaløst!
