FC Midtjyllands sportschef, Svend Graversen, er glad for, at midtjyderne mandag trak hjemmebanefordelen, da holdet blev parret med Young Boys i tredje runde af Champions League-kvalifikationen.
Det giver midtjyderne optimale forberedelsesbetingelser, og holdet slipper for at skulle spille på kunstgræs, som det ville være tilfældet, hvis kampen skulle afvikles på udebane i Bern.
– Min første mavefornemmelse er, at vi er glade for at få en hjemmebanekamp. Vi kunne trække fem rigtigt dygtige modstandere, og det var fint, at det blev Young Boys på hjemmebane. Det bliver en spændende kamp, hvor vi virkelig skal præstere, og det skal vi forberede os bedst muligt på.
– Jeg ved ikke, om det flytter nogle procenter vores vej, men det er rart, at vi kan forberede os på, at vi skal spille på hjemmebane.
– Det havde været noget andet at skulle rejse til Schweiz og spille hos Young Boys, for så skulle vi have spillet på kunstgræs, og nu skal vi i stedet spille på vores egen gode græsbane, siger Svend Graversen.
Han afviser at forholde sig til, om favoritværdigheden er tippet midtjydernes vej, fordi holdet skal spille i vante rammer på MCH Arena.
– Vi tænker ikke på, hvem der er favorit. Vi tænker på, at vi skal vinde den her fodboldkamp. Det er det eneste, det går ud på, siger sportschefen.
Kampen skal spilles enten 15. eller 16. september.
Vinder midtjyderne, er holdet sikker på at deltage i et europæisk gruppespil af den ene eller anden karat.
En sejr over Young Boys vil give to afgørende playoffkampe – en ude og en hjemmekamp mod samme modstander – om en plads i Champions League-gruppespillet. Tabes playoffkampene, ryger holdet over i Europa Leagues gruppespil.
Taber FC Midtjylland til Young Boys, skal danmarksmestrene i stedet spille én afgørende playoffkamp om at komme i Europa Leagues gruppespil.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Kæmpe handel officiel
OPTAKT
Irak – Norge
Revser stjerne: ‘Han er rigtig, rigtig dårlig’
MEDIE
Rekordstort bud på Thomas Jørgensen
MEDIE
AGF køber ham
MEDIE
Denne Superliga-klub lurer på Kalipha Jawla
TRANSFER
Nelsson kan købes til spotpris – klubber står i kø
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København forlænger med Fetterlein
Medier i svime: Ingen ved VM kan føle sig trygge!
Chok for FC København-kending: ‘Jeg føler med ham’
MEDIE
Bombe: Real Madrid henter stjerne – her er prisen
TOPNYHED
– Måske er det fordi jeg ikke er dansk
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
TOPNYHED
Kæmpe hyldest: ‘Vi så en ny superstjerne’
Japan overrasker mod Holland
NYHEDER
‘Zanka’ melder ud om fremtiden
AVIS
Superliga-aktuel? Bundesliga-dansker ventes færdig
Roser Superliga-klub: Godt set!
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TOPNYHED
Brøndby melder duo færdig og teaser
TOPNYHED
Blæst bagover af 18-årig
EKSKLUSIVT
Jubel på Østerbro: Helt fantastisk!
MEDIE
Jagter tidligere FCK-stjerne
OPTAKT
Spanien – Kap Verde
MEDIE
Vil hente tysk landsholdsstjerne
TOPNYHED
– Jeg er dybt chokeret og forundret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Abdullah Aslani tæt på Utrecht
TOPNYHED
VM-overraskelse? ‘Et sindssygt spændende hold’
Transfer-bombe? ‘Vi gør alt, hvad vi kan’
TRANSFER
Barcelona skal bryde transferrekord for VM-stopper
TRANSFER
Brøndby- og AGF-emne: ‘Jeg skal videre nu’
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
NYHEDER
Alle taler om det: Nu fælder Superliga-stjerne dom
