Det danske transfervindue nærmer sig sin afslutning, men man kan alligevel godt forvente, at der bliver lavet flere handler i FC Midtjylland.
Det fortæller midtjydernes sportschef, Svend Graversen, som tror, at sidste sæsons nummer to i Superligaen må vinke farvel til et par profiler.
– Der kommer en enkelt eller to store afgange. Det er jeg næsten sikker på.
Graversen vil ikke kommentere på, om han her medregner midtbanedynamo Jens-Lys Cajuste og angriber Sory Kaba, som klubben længe har meldt på vej videre.
Derudover har der floreret rygter om, at anfører Erik Sviatchenko skal have et nyt udlandseventyr, mens også brasilianske Evander lader til at være attraktiv for andre klubber.
Sportschefen håber på, at både Sviatchenko og Evander er at finde i klubben efter transfervinduets lukning ved udgangen af august.
– Vi er sindssygt glade for dem, og vi håber på, at de er her efter 1. september, men det er klart, at når de præsterer, som de gør, så er de interessante.
– Jeg synes, vi har et rigtig godt hold, også selv om der måske kommer et par afgange. Men vi har også en fornemmelse af, at markedet først nu begynder at åbne rigtigt op.
Mens FCM måske skal sige farvel til et profiler, kan deres fans glæde sig over, at midtjyderne inden fredagens 3-0-sejr over Silkeborg præsenterede en ny angriber i form af 22-årige Marrony da Silva Liberato fra Brasilien.
B.T. har berettet om en købspris på 30 millioner kroner, som vil gøre ham til klubbens rekordindkøb.
Svend Graversen fortæller, at FCM har ressourcerne til at tiltrække bedre spillere end tidligere.
– Handlen er et bevis på, at vi handler på en højere hylde, men det er også et bevis på, at vi er interessant for en højere hylde af spillere.
– Det skyldes, at vi spiller i Europa kontinuerligt, og at vi genererer en økonomi, som er solid og sund.
– Når man kommer til vores klub, kan man se, at man bliver dygtigere, og at man kan komme videre til en større liga, siger Svend Graversen.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Lå i fosterstilling og græd efter sygdom
NYHEDER
Nu har Manchester United tilbudt ham en kontrakt
KOMMENTAR
Øv, Fredericia: Spillerne fortjener jeres stemmer!
MEDIE
To storklubber bejler til Morten Hjulmand
NYHEDER
Sker det for FCK? ‘Latterligt at sige igen!’
NYHEDER
Markus Solbakken har fået konstateret sklerose
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
MEDIE
OB-åbenbaring tæt på stort salg til Bundesligaen
TOPNYHED Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa
KARAKTERER
Er han virkelig fremtidens mand, FC København?
MEDIE
Han er førende til at erstatte Hjulmand
NYHEDER
Kylian Mbappé: Jeg er trænerens fjerdevalg
KOMMENTAR
Sindssygt Simsir: Og nu skal du til udlandet!
EKSKLUSIVT Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’
MEDIE
Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne
NYHEDER
De er favoritter til at hente Kasper Høgh
TIPSBLADET SPECIAL
FC Midtjylland-stjerne er Forårets Profil
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
EKSKLUSIVT
– Hvordan tænker man at Chilufya skal lave målene?
Her kan du se FC København mod FC Midtjylland
KARAKTERER
Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
Raser: Det er latterligt!
FCM-profil tordner: ‘En skandale’
LIGE NU
Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring
NYHEDER
Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
TOPNYHED
