FC Midtjylland er ti point fra Superligaens førsteplads efter mandagens nullert mod topholdet FC Nordsjælland, og midtjyderne er ikke vildt optimistiske i forhold til at nå helt til tops i denne sæson.
Gustav Isaksen, som er en af profilerne hos FC Midtjylland, medgiver i hvert fald, at det bliver svært.
– Jeg tror stadig, at vi kan nå toppen, men så skal der ske underværker.
– FCN er mulige at hente, men vi skal til at steppe op og gøre det bedre, end vi har gjort hidtil i Superligaen. Ellers når vi dem ikke.
– Det er muligt, og vi har tidligere set, at FC København og Brøndby har været langt bagud og er kommet op igen i mesterskabsspillet, siger Gustav Isaksen.
En skuffende pointhøst i de første 16 runder betyder, at midtjyderne har hentet 22 point, hvilket rækker til en ottendeplads.
Midtjydernes vigtigste mål er derfor at være i top-6, når grundspillet er ovre efter 22 runder.
Det fortæller anfører Erik Sviatchenko.
– Det hele er på en knivsæg, fordi det er så tæt. Det vigtigste for os er at komme i top-6, fordi så møder vi alle de andre hold i indbyrdes kampe.
– Nordsjælland er mulig at hente, hvis vi kommer i top-6, fordi så vil vi have en kamp mod dem både ude og hjemme, siger FCM-anføreren.
Den samme opfattelse har Gustav Isaksen, der påpeger, at det er muligt, at vicemestrene ikke når med i det gode selskab, selv om der kun er ét point op til Randers på sjettepladsen.
– Man skal ikke være arrogant og sige, at det er umuligt, at vi misser top-6, men det er klart, at vi skal til at steppe op og gøre det godt i de sidste kampe i grundspillet.
– Det ligger så tæt, at vi stadig kan nå med i medaljekampen, hvis vi kommer i top-6. Men vi skal til at vinde fodboldkampe, og det tror jeg også, at vi kan, siger Gustav Isaksen.
På trods af at FCN har hele 10 point ned til FCM, så vil træneren for Farum-klubben, Flemming Pedersen, ikke afskrive midtjyderne i guldkampen.
– FCM er stadig med i guldkampen på grund af turneringsstrukturen, hvor alle hold møder hinanden to gange i mesterskabsspillet.
– Det bliver nogle benhårde kampe hver eneste weekend, og derfor kan der ske nogle rigtig store forskydninger.
– Hvis FCM forbedrer sit spil lidt, så bliver det muligt at hente 10 point, siger Flemming Pedersen.
I næste runde får FCN besøg af kriseramte AaB, mens FCM skal møde Randers på udebane FC. Inden da venter en midtugerunde i pokalturneringen for begge hold.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Surt show
MEDIE
Stort medie: Bliver Hjulmand den nye landstræner?
TRANSFER
Her er Jonas Winds nye klub
TOPNYHED
Brøndby med transferscoop?
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
TRANSFER
Medie: FCN betaler 10 mio. for VM-spiller
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TOPNYHED
Rygtet til Superligaen: ‘Jeg vil prøve noget nyt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
MEDIE
Dortmund meldes interesseret i Brøndby-profil
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TRANSFER
Vildt vindue: ‘Bare en forsmag på hvad der kommer’
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC Midtjylland henter stortalent
NYHEDER
Han er ny assistenttræner i Brøndby
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
MEDIE
Schwartau er et emne i storklub – her er buddet
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
De meldes i forhandlinger med Andreas Skov Olsen
TRANSFER
Forlader FC Nordsjælland – til lægetjek i dag
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TransferLIVE: Lewandowski skifter klub
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Frankrig – Sverige
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Her er Nicolai Vallys’ frikøbsklausul
TRANSFER
Superliga-klub tæt på FCK’er
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Elfenbenskysten – Norge
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE