Henrik Jensen er tilbage i rollen som assistenttræner i FC Midtjylland efter en tid som midlertidig cheftræner efter fyringen af Bo Henriksen. Nu er det Albert Capellas, der er den nye mand i spidsen for midtjyderne.
Nu venter den første kamp på hjemmebane efter, at Jensen er tilbage som assistent. Det er mod AaB, hvor fokus til træningen for FCM har været klar. Det fortæller assistenten i et interview på klubbens hjemmeside.
– Vi har blandt andet brugt træningsugen på at arbejde videre på vores defensiv, som vi fortsat gerne vil forbedre. Vi var utroligt glade for det cleansheet, vi fik ovre i Brøndby, og vores fokus har været at bygge endnu mere på der. Vi har holdt et højt intensitetsniveau i starten af ugen, mens vi i slutningen har sporet os ind på kampen mod AaB, siger han og fortsætter:
– Jeg tror, det bliver en intens kamp. AaB spiller et relativt direkte spil og en intens form for fodbold, hvilket er noget, vi også gerne vil. Derfor bliver det en kamp om intensiteten langt henad vejen, hvor det handler om at dominere modstanderen. Vores klare mål er, at det er os, der skal være dominerende på vores hjemmebane, lyder det fra Henrik Jensen.
Netop hjemmebanens bane var da også i fokus sidste gang, at den var i brug. Det var mod AGF, hvor plænen simpelthen ikke sad fast. Det skulle den gøre nu, og det får da også et par ord med på vejen af FCM-træneren.
– Det er vanvittigt vigtigt, at vi får skrabet nogle point sammen nu, så vi kan få hægtet os på toppen, hvor vi alle har ambitioner om at ligge. Det handler om at få vundet nogle kampe i Superliga. Dernæst glæder vi os til at komme ind på en græsplæne, der er skruet godt sammen og er klar til en omgang temporig fodbold. fortæller Jensen.
Banen fik meget kritik efter opgøret mod AGF. Det kan ses i videoen i toppen af artiklen.
LIVE
LIVE: Superligaspiller: ‘Jeg har sagt undskyld’
TOPNYHED
Rigmand vil ikke købe FCK: Er mere til Brøndby
NYHEDER
Klar besked til Real Madrid: Sælg Vinicius Junior!
NYHEDER
Her er mediernes dom over Jesper Lindstrøm
Det skriver portugisiske medier efter FCK’s sejr
EKSKLUSIVT
Det laver Lasse Schöne i dag
INTERVIEW
Delaney: ‘Vi kommer til at savne ham’
INTERVIEW Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’
NYHEDER
Birk: ‘At give FCK det virker helt ude i skoven’
EKSKLUSIVT
16-årig Superliga-komet bjergtager alle
TOPNYHED
Bekymrende udvikling for Rasmus Lauritsen
Ekspert vil have Niels Frederiksen fyret
TOPNYHED
Cheftræner: ‘Det er ikke let med Ousmane Sow’
EKSKLUSIVT Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø
NYHEDER
Afslører ny Højlund-plan?
TOPNYHED
– Jeg vil få mareridt på grund af Dominik Kotarski
FANKLUBBEN
Stop klynkeriet, FCK – I tabte på banen!
TIPSBLADETS DOM
Kæmpe FCM-fiasko – hvad sker der, Billing?
TIPSBLADETS DOM
Hvad i alverden skete der dér, AGF!?
INTERVIEW
Ny aftale? – Svensson har sagt det til Speakman
TIPSBLADETS DOM
FCK har travlt – forlæng med ham nu!
EKSKLUSIVT
Jubler over danskerkøb og hollandsk transferbombe
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
– Det kan definere hele deres Superliga-sæson!
NYHEDER
Silkeborg-spiller måtte have psykologhjælp
INTERVIEW
Det giver stof til eftertanke for hele Superligaen
OPTAKT
Sønderjyske – Silkeborg IF
TOPNYHED
Mange millioner på højkant i denne Superliga-runde
INTERVIEW
Beijmo fatter det ikke: Eksperterne gør det altid
OPTAKT
Lyngby BK – FC Nordsjælland
TOPNYHED
Andreas Cornelius-agent langer ud
TIPSBLADETS DOM
Det havde været helt katastrofalt for dem!
Isaksen afslører glippet skifte: ‘Havde sagt ja’
