Et katastofalt Champions League-exit på Cypern. En ydmygelse i Haderslev. Og en kuldsejlet økonomi i moderselskabet, der truer det økonomiske fundament, FCK har bygget et stærkt fodboldhold op omkring.
Der har været meget at blive distraheret af i denne sæson for FC København, men alligevel har københavnerne vundet deres syvende mesterskab på ti år med sikker afstand til OB. FC Midtjyllands cheftræner Allan Kuhn har selv haft en turbulent sæson i FC Midtjylland med op og nedture og senest en tabt pokalfinale torsdag aften, og han er imponeret af den måde, FCK’s spillere og sportslige ledere har kunnet koncentrere sig om at spille i fodbold.
– Man glemmer, at FCK har haft kriser. Som da de røg ud af Champions League. FCK har vist, at man støtter sin træner. Ståle bytter (job, Red.), Flemming (Østergaard, Red.) stopper. Alligevel vinder man mesterskabet. Hvis man er stærk som gruppe, vinder man som FCK, selvom en masse ting går mod en. Det er fantastisk godt gået af dem. Det er også det, jeg forsøger at opbygge. For så varer kriserne ikke så længe, hvis man har det fundament og den opbakning. Det vil vi trænere jo undgå, for hvis kriserne bliver for lange, kommer de med sablen, siger Allan Kuhn til tipsbladet.dk.
FC Midtjylland vandt i øvrigt de to klubbers seneste opgør, da Jonas Borring på MCH Arena sikrede en 3-2 sejr i overtiden lørdag 19. april.
LIVE
TransferLIVE: FC København præsenterer ny spiller
INTERVIEW
Král tæt på FCK: Godt første indtryk, men så…
NYHEDER
Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
Han er hovednavn til VM-afslutningsceremoni
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København tæt på Alex Král
Lerby rystet: ‘Fik det ene chok efter det andet’
EKSKLUSIVT
Dansk klub jagter én særlig forstærkning
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Tuchel forsvarer sin taktik
INTERVIEW
Fra FCK til Brøndby – banker på til Superligaen
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
INTERVIEW
Skamroses af Thomas Nørgaard
Voldsom kritik
Messi sætter ord på vildt drama
TRANSFER
Så meget tjener Man Utd på Greenwood-transfer
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
INTERVIEW
‘Det var verdens undergang’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
EKSKLUSIVT