Thomasberg klar i mælet: Meget mere at komme efter

Thomas Thomasberg ser udviklingspotentiale i mange FC Midtjylland-spillere i forårssæsonen.



Superligaen er gået på vinterferie med FC Midtjylland i spidsen efter en forrygende slutspurt med seks sejre i træk og en serie på 11 kampe uden liganederlag.

Holdets træner, Thomas Thomasberg, er meget fortrøstningsfuld med henblik på forårssæsonen. Han mener ikke, at holdet har toppet endnu.

– Jeg ser mange spillere, der kan rykke sig individuelt. Det vil også give holdet noget. Vi tror, det kan klikke endnu mere både defensivt og offensivt. Der er meget mere at komme efter i det her hold, vurderer Thomas Thomasberg.

Nøglen til holdets succes skal ikke mindst findes i et godt transfervindue i den forgangne sommer, hvor spillere som Cho Gue-sung, Mads Bech Sørensen, Adam Gabriel, Sverrir Ingason, Ola Brynhildsen, Dario Osorio og Franculino kom til.

– Vi vidste, at det var spillere fra den rigtigt gode ende, så vi var ikke i tvivl om deres kvaliteter.

– Men det er ingen selvfølge, at det går så hurtigt, og de præsterer fra dag 1. Det har været en positiv overraskelse. Selv om der også stadig er spillere, som ikke har spillet så meget, som vi havde håbet på nuværende tidspunkt.

FCM kom fint i gang med Superligaen med tre sejre i de første fire runder. Derefter fulgte en periode med blot to point i fire kampe, og mange afskrev holdet som mesterskabskandidat.

Det helt store vendepunkt kom i Parken 30. september. I tilfælde af nederlag ville holdet bliver distanceret med 11 point af FCK, men i stedet vandt midtjyderne med 2-0 og mindskede afstanden til førstepladsen til fem point.

– Kampen i Parken gav os tro, både eksternt og internt, og siden er vi bare blevet bedre og bedre, og det er kun gået i en retning, mener Thomasberg, der tiltrådte i marts efter fem år som Randers-træner.

Op til vinterferien har FCM scoret mål på samlebånd, og efteråret blev lukket med en sejr på hele 5-1 over rivalen Viborg.

– På et tidspunkt måtte vi kæmpe meget for målene som mod OB, hvor vi scorede i sidste minut, men siden er sejrene blevet tydeligere.

– Vi er blevet mere effektive, og de seneste fem kampe har vi vundet med 17-4 samlet. Det har givet selvtillid. Også det at vi har en bænk, hvor vi har kunnet skifte ind og blive bedre, påpeger FCM-træneren.

FCM tager hul på forårssæsonen med topbraget på udebane mod Brøndby 18. februar.

Midtjyderne har 36 point foran Brøndby og FCK, der har henholdsvis 34 og 33.

/ritzau/





Ekspert: De rykker op i Superligaen




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’

Dem kan FCM trække i Europa League

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Nu svarer Pochettino på Tottenham-jobbet

Første gang nogensinde for Eriksen

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Stort medie langer ud efter Jens Stage

Kontant melding fra ny Spurs-boss

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

‘Han er tilgivet’

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Officielt: Victor Lind i rekordhandel

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Stor overraskelse til FCM-træning

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

Celtic vrager Kasper Schmeichel

Liverpool – West Ham United

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

‘Jeg hadede verden’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Her skal Sepp Piontek begraves

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

‘Det må ikke ske’

Augsburg kan tæve Gedebukke

Ny hooliganpakke er vedtaget

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

Juventus-profil: ‘Absurd’

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt