Thomasberg klar i mælet: Meget mere at komme efter

Thomas Thomasberg ser udviklingspotentiale i mange FC Midtjylland-spillere i forårssæsonen.



Superligaen er gået på vinterferie med FC Midtjylland i spidsen efter en forrygende slutspurt med seks sejre i træk og en serie på 11 kampe uden liganederlag.

Holdets træner, Thomas Thomasberg, er meget fortrøstningsfuld med henblik på forårssæsonen. Han mener ikke, at holdet har toppet endnu.

– Jeg ser mange spillere, der kan rykke sig individuelt. Det vil også give holdet noget. Vi tror, det kan klikke endnu mere både defensivt og offensivt. Der er meget mere at komme efter i det her hold, vurderer Thomas Thomasberg.

Nøglen til holdets succes skal ikke mindst findes i et godt transfervindue i den forgangne sommer, hvor spillere som Cho Gue-sung, Mads Bech Sørensen, Adam Gabriel, Sverrir Ingason, Ola Brynhildsen, Dario Osorio og Franculino kom til.

– Vi vidste, at det var spillere fra den rigtigt gode ende, så vi var ikke i tvivl om deres kvaliteter.

– Men det er ingen selvfølge, at det går så hurtigt, og de præsterer fra dag 1. Det har været en positiv overraskelse. Selv om der også stadig er spillere, som ikke har spillet så meget, som vi havde håbet på nuværende tidspunkt.

FCM kom fint i gang med Superligaen med tre sejre i de første fire runder. Derefter fulgte en periode med blot to point i fire kampe, og mange afskrev holdet som mesterskabskandidat.

Det helt store vendepunkt kom i Parken 30. september. I tilfælde af nederlag ville holdet bliver distanceret med 11 point af FCK, men i stedet vandt midtjyderne med 2-0 og mindskede afstanden til førstepladsen til fem point.

– Kampen i Parken gav os tro, både eksternt og internt, og siden er vi bare blevet bedre og bedre, og det er kun gået i en retning, mener Thomasberg, der tiltrådte i marts efter fem år som Randers-træner.

Op til vinterferien har FCM scoret mål på samlebånd, og efteråret blev lukket med en sejr på hele 5-1 over rivalen Viborg.

– På et tidspunkt måtte vi kæmpe meget for målene som mod OB, hvor vi scorede i sidste minut, men siden er sejrene blevet tydeligere.

– Vi er blevet mere effektive, og de seneste fem kampe har vi vundet med 17-4 samlet. Det har givet selvtillid. Også det at vi har en bænk, hvor vi har kunnet skifte ind og blive bedre, påpeger FCM-træneren.

FCM tager hul på forårssæsonen med topbraget på udebane mod Brøndby 18. februar.

Midtjyderne har 36 point foran Brøndby og FCK, der har henholdsvis 34 og 33.

/ritzau/





Coopers reformation: Her er ændringerne i Brøndby


Køber sig ind i dansk klub

Store ændringer: Her er Coopers transferplan

Skal Chiakha hjem til FCK? Vejle-boss melder ud

AGF præsenterer James Bogere og Hamuza Sengooba

Afsløring: Stortalent til prøvetræning hos FCM

Brøndbys store karantænemareridt

Lothar Matthaüs storroser dansker

‘Jeg har det ikke særlig godt’

Coopers krav: Disse ændringer meldes på vej

Frank fortryder opsigtsvækkende beslutning

Rasende! ‘Kan kraftedeme ikke være det bekendt’

Dansk dominans: Ikke sket i 70 år

Bo Henriksen fyret – dansker fortsætter i Mainz

Medier i svime: ‘Millioner godt givet ud!’

Mohamed Salah på vej til danskerklub?

Tænker ikke på Danmarks landshold

Rundens Hold i Superligaen – 18. runde

“Han bør følges af de største klubber i Danmark”

– Det er fuldkommen meningsløst

Afsløring: Svenske mestre lægger millionbud

Vil hente Schmeichels afløser i kæmpeklub

FC København henter Geovanni Vianney Aboh Ndjee

– De skal skille sig af med ham!

Giver opdatering på skadet Brøndby-keeper

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Ny sportsdirektør til Eriksen og co.

Blæst bagover af SL-komet: ‘Kan komme med til VM’

Wolfsburg-boss roser Eriksen

Voldelig FCM-fan anholdt: Gemte på hemmelighed

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Det var fuldstændig galimatias!

Forfærdeligt nyt for Mustapha Bundu 

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

Jacob Neestrup med klokkeklar Delaney-besked

Her sætter Vingegaard grænsen

‘De har nærmest hyret en anti Bo Henriksen’

Brøndby-katastrofe: Ikke sket i 15 år

Forlænger Nartey? Brøndby-boss deler nyt

Retter kritik mod Sune Smith-Nielsen

Efter vildt interview: Liverpool straffer Salah

Danmark skal spille mulige VM-kampe midt om natten

Tidligere Superliga-stjerne gratis om lidt

Drikkepauser til VM kan ødelægge rytmen i spillet

Brøndby-bøddel jubler: ‘Jeg scorer altid mod dem’

Stort comeback sender AC Milan på førstepladsen

Bruno Fernandes stråler i stor United-sejr

Cooper revser klubben: ‘Vi halter bagefter’

Barca spiser frankfurtere på Camp Nou

AaB-talent prøver sig af i Italien

Steve Cooper varsler store ændringer