Thomasberg klar i mælet: Meget mere at komme efter

Thomas Thomasberg ser udviklingspotentiale i mange FC Midtjylland-spillere i forårssæsonen.



Superligaen er gået på vinterferie med FC Midtjylland i spidsen efter en forrygende slutspurt med seks sejre i træk og en serie på 11 kampe uden liganederlag.

Holdets træner, Thomas Thomasberg, er meget fortrøstningsfuld med henblik på forårssæsonen. Han mener ikke, at holdet har toppet endnu.

– Jeg ser mange spillere, der kan rykke sig individuelt. Det vil også give holdet noget. Vi tror, det kan klikke endnu mere både defensivt og offensivt. Der er meget mere at komme efter i det her hold, vurderer Thomas Thomasberg.

Nøglen til holdets succes skal ikke mindst findes i et godt transfervindue i den forgangne sommer, hvor spillere som Cho Gue-sung, Mads Bech Sørensen, Adam Gabriel, Sverrir Ingason, Ola Brynhildsen, Dario Osorio og Franculino kom til.

– Vi vidste, at det var spillere fra den rigtigt gode ende, så vi var ikke i tvivl om deres kvaliteter.

– Men det er ingen selvfølge, at det går så hurtigt, og de præsterer fra dag 1. Det har været en positiv overraskelse. Selv om der også stadig er spillere, som ikke har spillet så meget, som vi havde håbet på nuværende tidspunkt.

FCM kom fint i gang med Superligaen med tre sejre i de første fire runder. Derefter fulgte en periode med blot to point i fire kampe, og mange afskrev holdet som mesterskabskandidat.

Det helt store vendepunkt kom i Parken 30. september. I tilfælde af nederlag ville holdet bliver distanceret med 11 point af FCK, men i stedet vandt midtjyderne med 2-0 og mindskede afstanden til førstepladsen til fem point.

– Kampen i Parken gav os tro, både eksternt og internt, og siden er vi bare blevet bedre og bedre, og det er kun gået i en retning, mener Thomasberg, der tiltrådte i marts efter fem år som Randers-træner.

Op til vinterferien har FCM scoret mål på samlebånd, og efteråret blev lukket med en sejr på hele 5-1 over rivalen Viborg.

– På et tidspunkt måtte vi kæmpe meget for målene som mod OB, hvor vi scorede i sidste minut, men siden er sejrene blevet tydeligere.

– Vi er blevet mere effektive, og de seneste fem kampe har vi vundet med 17-4 samlet. Det har givet selvtillid. Også det at vi har en bænk, hvor vi har kunnet skifte ind og blive bedre, påpeger FCM-træneren.

FCM tager hul på forårssæsonen med topbraget på udebane mod Brøndby 18. februar.

Midtjyderne har 36 point foran Brøndby og FCK, der har henholdsvis 34 og 33.

/ritzau/



Andreas Christensen skriver snart under

Brøndby i dialog med profil: Han bliver dyr

Går langt ned i løn

Dyre drenge: FC Midtjylland skriver historie

Storroser Eriksen: ‘Jeg forstod det slet ikke’

Afsløring: FCK har spurgt på Kenay Myrie

På vej til Brøndby? Helt vild årsløn

Bach Bak i svime over Uhre

Transfers på vej? Brøndby-boss håber og teaser

‘Transferkup’: Så billig er Brøndby-angriber 

Brøndby-chef reagerer på Mikael Uhres FCM-skifte

Duo kan forlade Brøndby: ‘De er ikke tilfredse’

Se her, FCK: Blandt de bedste U20-backs

‘Brøndby famler i blinde om Tonni Adamsens pris’

Agent afslører: Det var Brøndbys trumfkort

Solbakken indlagt – missede Hareide-bisættelse

Raser over Rasmus Højlund-episode

Mikael Uhre: Derfor skifter jeg til FC Midtjylland

Dortmund dummer sig i vanvittig kamp

Brentford har gjort det igen

Dansk EM-stjerne: ‘Vil gerne tilbage til Danmark’

– Lange forhandlinger med FC København

Schmeichel slagter stjerne: ‘En total skændsel’

Midt i krise: Skidt nyt for Tottenham

Kræver 100.000 fra tidligere FCK-stjerne

Afsløring: Kæmpe Randers-profil får ny kontrakt

Steve Cooper med stor ros af Tonni Adamsen

Helt sikker: De arbejder på at hente FCM-angriber

Kæmpetransfer – guldregn over dansk klub

City betaler 560 millioner for ny stjerne

Se her, Brøndby: På ét punkt skiller Dennis sig ud

Afsløring: Westergaard har skiftet klub

FC Midtjylland henter Enzo Beck

Ousmane Sow: Derfor tager jeg til Brøndby

Afsløring: Her er Brøndbys plan med Tonni Adamsen

Afsløring: Brøndby tester Emmanuel Dennis af 

Overrasket af Brøndby-bombe: ‘Med al respekt…’

Superliga-kommentator stopper på Viaplay

Amorim-frustration: Blev nægtet dansk stjerne

Storklub vil have Filip Jörgensen

Vildt snevejr: Bundesliga-kamp aflyses

Afsløring: FC Midtjylland fornyer juvels ophold

Her er Brøndbys plan med Emmanuel Dennis

Jagtede Brøndby-spiller: ‘De havde dybere lommer’

Afsløring: Andreas Gülstorff stopper i norsk klub

Arsenal og Liverpool delte i ørkenvandring

Mulig ny Brøndby-stjerne ydmygede United

Dronningens Don Quixote får tæv på Tenerife

Real Madrid satte Atlético på plads

Schmedes roser ny transfer