OB smed en 1-0-føring og måtte se FC Midtjylland løbe med en 2-1-sejr, da de to superligaklubber torsdag aften mødtes i Odense i den første af to pokalkvartfinaler.
Sejren var ganske fortjent. FC Midtjylland var således bedst spillende i kampen, der var præget af et knoldet og hårdt medtaget underlag.
Moses Opondo bragte OB foran i anden halvleg, inden Luca Pfeiffer og Gustav Isaksen sørgede for de to midtjyske scoringer.
FC Midtjylland har med sejren sikret sig et solidt udgangspunkt til returopgøret, som skal spilles 10. marts på MCH Arena i Herning.
Efter torsdagens andet kvartfinaleopgør mellem Vejle Boldklub og Randers FC er alt fortsat helt åbent.
Vejle havde et par store chancer undervejs i opgøret, men ingen af de to mandskaber formåede at få nettet til at blafre på Vejle Stadion. Dermed skal det hele afgøres i returopgøret i Randers i den kommende måned.
Opgøret i Odense var påvirket af, at man i timerne op til kampen havde skovlet banen fri for sne. Under det hvide lag gemte sig et græstæppe i dårlig stand. Knolde og huller skabte tydeligt problemer for spillerne.
FC Midtjylland formåede imidlertid at tage kontrollen i opgøret. OB blev måske en smule rystet af, at man allerede efter 16 minutter måtte pille Mads Frøkjær af banen på grund af en hovedskade.
Manden, der kom på banen i stedet for Frøkjær, gjorde dog hurtigt en forskel.
Moses Opondo fik efter 33 minutter bolden uden for feltet, hvor han tog et par træk, inden han knaldede den resolut i nettet bag Jonas Lössl, som fik sin første kamp i målet efter sit skifte hjem til FC Midtjylland.
Midtjyderne slap imidlertid ikke kontrollen, og syv minutter efter OB’s føringsmål dukkede den tyske angriber Luca Pfeiffer op i feltet og stangede bolden over stregen efter et indlæg fra Dion Cools.
Fem minutter inde i anden halvleg tog gæsterne føringen. Gustav Isaksen, som indtil da havde vist gode takter, løb fra Oliver Lund på højrekanten, rundede unge Christian Vestergaard og bankede bolden i nettaget.
OB forsøgte med et sidste tryk i det afsluttende kvarter. Det førte til chancer til Robin Østrøm og Aron Elis Thrandarson. Sidstnævnte var tættest på med et tip, der strøg snert over mål.
/ritzau/

TransferLIVE: United tæt på ny målmand

Nu er der nyt om Eriksens fremtid

Gigantisk fejl! Thomas Frank i ekstase

Afsløring: FC Midtjylland accepterer kæmpe bud

Transfer tæt på: Her er Højlunds løn

Riis om Vingegaard: ‘Ærgerligt, trist, skuffende’

Brandvarmt Brøndby-emne sat til salg

Chok – de er ude efter Patrick Mortensen

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Dansk kanonkasse i Bundesligaen

Vildt skifte? Han er fantastisk, siger Schmeichel

‘Ekstremt voldeligt’: Højbjerg lukker i

Nedtur for Christian Nørgaard

Afsløring: Brøndby henter ny kant til spotpris

Har fået gigantbud: Nu reagerer FC Midtjylland

Forsvarer voldsomt udskældt dansk stjerne

Brøndbys milliontransfer slår rekord

‘En fantastisk situation’

AGF – Vejle Boldklub

Ny kæmpetransfer? FCM klar med stort millionbeløb

Vilde Roony matchvinder med panenka

Damsgaard fik annulleret flot mål i Brentford-sejr

Afsløring: Victor Pálsson på plads i AC Horsens

Afsløring: Bombe – byder DK-rekord på Franculino

Sønderjyske – Brøndby IF

Dolberg-bombe kan detonere når som helst

Transfernyt – indgår aftale med Brøndby

– Vi kunne have slået Brøndby 5-0

Thomas Frank og Spurs sænker City på udebane

Arsenal køber Crystal Palace-profil

To måneder i FCK – prisen steget med 17 millioner

Højbjerg reagerer på skandale

Gravesen måber: ‘Genialt indkøb, Thomas Frank!’

Neestrup: ‘Må rose manden – ikke så meget pis’

Drama – chokfyring i Premier League?

Alexander Sørloth i kæmpeskifte?

Nådesløse karakterer: ‘Hvad fanden foregår der?’

Fans så rødt: Brøndby får kæmpebøde

FC Nordsjælland – Viborg FF

Afsløring: Udinese smider kæmpe bud på Adam Buksa

Afsløring: Dansk klub forhandlede med Mathias Ross

Afsløring: Hovsa! AC Horsens fanget i transferløgn

Drama – stjernes mor raser: ‘Det er bedrag!’

Man Utd tæt på forstærkning – koster 150 millioner

Giver status på Daramy – her er planen

0,1 procent

Kaos truer: Politiet advarer

‘Sæt ham af!’

Solid Milan-defensiv holder stand

Voldsom magtdemonstration

FC Fredericia – Randers FC

Lynmål antænder AaB i udklassering af Hvidovre

Rekord i spil – afviser nyt bud på dansker

FC København – OB

Skæbnekamp i Brøndby: Her er chancevurderingen