FCM overkom drømmescoring i kvartfinaledyst

FC Midtjylland står med det bedste udgangspunkt til den afgørende pokalkvartfinale mod OB.



OB smed en 1-0-føring og måtte se FC Midtjylland løbe med en 2-1-sejr, da de to superligaklubber torsdag aften mødtes i Odense i den første af to pokalkvartfinaler.

Sejren var ganske fortjent. FC Midtjylland var således bedst spillende i kampen, der var præget af et knoldet og hårdt medtaget underlag.

Moses Opondo bragte OB foran i anden halvleg, inden Luca Pfeiffer og Gustav Isaksen sørgede for de to midtjyske scoringer.

FC Midtjylland har med sejren sikret sig et solidt udgangspunkt til returopgøret, som skal spilles 10. marts på MCH Arena i Herning.

Efter torsdagens andet kvartfinaleopgør mellem Vejle Boldklub og Randers FC er alt fortsat helt åbent.

Vejle havde et par store chancer undervejs i opgøret, men ingen af de to mandskaber formåede at få nettet til at blafre på Vejle Stadion. Dermed skal det hele afgøres i returopgøret i Randers i den kommende måned.

Opgøret i Odense var påvirket af, at man i timerne op til kampen havde skovlet banen fri for sne. Under det hvide lag gemte sig et græstæppe i dårlig stand. Knolde og huller skabte tydeligt problemer for spillerne.

FC Midtjylland formåede imidlertid at tage kontrollen i opgøret. OB blev måske en smule rystet af, at man allerede efter 16 minutter måtte pille Mads Frøkjær af banen på grund af en hovedskade.

Manden, der kom på banen i stedet for Frøkjær, gjorde dog hurtigt en forskel.

Moses Opondo fik efter 33 minutter bolden uden for feltet, hvor han tog et par træk, inden han knaldede den resolut i nettet bag Jonas Lössl, som fik sin første kamp i målet efter sit skifte hjem til FC Midtjylland.

Midtjyderne slap imidlertid ikke kontrollen, og syv minutter efter OB’s føringsmål dukkede den tyske angriber Luca Pfeiffer op i feltet og stangede bolden over stregen efter et indlæg fra Dion Cools.

Fem minutter inde i anden halvleg tog gæsterne føringen. Gustav Isaksen, som indtil da havde vist gode takter, løb fra Oliver Lund på højrekanten, rundede unge Christian Vestergaard og bankede bolden i nettaget.

OB forsøgte med et sidste tryk i det afsluttende kvarter. Det førte til chancer til Robin Østrøm og Aron Elis Thrandarson. Sidstnævnte var tættest på med et tip, der strøg snert over mål.

/ritzau/





Helt vildt! Så meget er Victor Froholdt værd


Her kan du se FC Midtjylland mod Celtic FC

Frendrup får italiensk legende som ny cheftræner

To trænere færdige i Superliga-klub

Ud med Kamil Grabara og Christian Eriksen!

Tidligere AGF-stjerne fristet af Tottenham-skifte

Angriber er færdig i Randers FC

Verdensstjerne har sendt besked til Billing

Droppet af Riemer: Skal finde sig selv

Kan gå for nul kroner – de vil have Jens Jønsson

Kommer med klar opfordring til presset Neestrup

Mange islændinge kan slet ikke forstå det

Udtaget til landsholdet – nu meldes han skadet

Det er gået fuldstændig fløjten for Emre Mor

Knuste FCK: Her er mediernes dom over Thomas Frank

United-legende jubler over Patrick Dorgu

Klubboss overrasket over Eriksens agent

Går i kødet på Rasmus Højlund

Holdt hemmeligt for alle: Var helt gal med Pogacar

FCM vinder 5-1 – U19-bomber igen ustyrlig

Raser over heksejagt: ‘Det er utilstedeligt’

Superliga-boss: Det er mærkeligt, Cooper!

Helt vilde rygter om dansker – klubben afviser

Så mange mål har Kotarski kostet FCK

Delte meldinger om Christian Nørgaard

Det siger Kasper Schmeichel om FCM-brag

Landstræner: Meget skidt for Gregoritsch i Brøndby

‘PC’ skyder tilbage: ‘Det er en opdigtet historie’

Bundesliga-topklub jagter William Osula

‘Kæmpe historie’ – dét afslørede Frank mandag

Av, FCK! Pinlig kasse går verden rundt

Raser over Jens Jønsson-behandling: SÅ respektløst

FC København-stjerne frifundet

Efter nederlag til Hjulmand: Det bedste hold tabte

Kasper Schmeichel med stor FC Midtjylland-ros

Højbjerg med kæmpe ros

Advarer Celtic mod FCM: ‘Han kan alt’

– FCK-ledelsen er marionetdukker for Skjærbæk

Stjerner i chok: ‘Undskyld!’

Vanvid: 30 millioner grunde til at bruge ham, FCK!

Vil I lave en film med Eriksen? – Nej tak!

Seks mål i vild Barcelona-kamp

Hjulmand hentede vigtig sejr mod Mourinho

Freiburg nyder fransk Riviera

Riemers joker: ‘Han er smækfyldt med selvtillid’

Pinligt, Chelsea! Skuffer fælt i Champions League

Rigtig træls melding om Óskarsson

Frygteligt for PSG – flere stjerner meldes skadet

Lucas Andersen afslører: Har afvist flere tilbud

15-årig overgik Moukoko: ‘En stor spiller’

Stor CL-nedtur: Det er så godt som forbi for FCK