Der er tidligere blevet skrevet om, at FC Midtjylland har planer om, at der skal bygges et stort anlæg i Ikast, hvor midtjyderne blandt andet kommer til at have et samlet sted for Superliga-truppen, akademiet og friskolen Guldminen.
Det kommer til at koste omkring 200 millioner kroner, og her er det i samarbejde med blandt andet kommunale midler, at man vil finde kapital nok til at gøre planerne til virkelighed. Det fortæller FCM-direktør Claus Steinlein i et interview med Canal 9, hvor han bliver spurgt til, hvor pengene skal komme fra.
– Vi kommer selv med nogle, og Ikast-Brande Kommune er positive på at se om, der er nogle muligheder, hvis vi kan skaffe nogle flere penge. Der er nogle private investorer, og så har ISI, vores efterskole og højskole, sagt, at de kommer med nogle penge, siger han og fortsætter:
– Så vi kæmper lidt for at få pengene til at slå til. Vi håber på, at der er nogle fonde, der vil hjælpe til med at prøve den her drøm om at åbne op og sige ‘Kan Superliga-spillere være med til at få en sundere livsstil’ – også for dem, som bare går en tur på banerne, lyder det fra Steinlein.
Netop Ikast-Brande Kommune modtager årligt 625 millioner kroner i forbindelse med udligningsreformen, og derfor vil det altså være penge, som kan komme fra flere dele af Danmark i første omgang. Her er det særligt østjyske og nordsjællandske kommuner, som bidrager.
Men når pengene altså ser ud til at kunne komme fra offentlige kasser, så er det også meningen, at det bliver åbent for alle, der vil besøge Ikast Complete, som stedet kommer til at hedde. Derfor ser Midtjylland-bossen ingen problemer med, at man samarbejder med kommunen.
– Man skal se det sådan, at FCM-huset, træningshuset, det betaler vi selvfølgelig selv. Men så er der hele Complete. Altså hele oplevelsescentret. Der er det ligesom Legoland, hvor man kan bygge med klodser og lege. Her kan man tage til FC Midtjylland i Complete og bruge sin krop sammen med børnene og forældrene løbe rundt og lege og få brugt kroppen.
Endelig peger Claus Steinlein på, at man regner med, at byggeriet kan stå klar i sommeren 2022, som han erkender, at man altså stadig mangler nogle penge og tegninger, inden man er helt klar.
Det er planen, at projektet omkring Ikast Complete skal kunne inspirere hele verden. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Superliga-boss til håndboldfinale
HELT VILDT
I svime over vilde Noah Nartey – ikke sket i 21 år
EKSKLUSIVT
Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads
TOPNYHED
Kæmpe FCK-nederlag mod AGF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby har spurgt på Gammelgaard
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby får Mads Frøkjær billigt
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers køber Benjamin Örn
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Mayckel Lahdo
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers får millioner for Oliver Olsen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Uwe Rösler henter Superliga-profil
TRANSFER
Falsk FC Midtjylland-historie i omløb
TOPNYHED
FCK-direktør bekræfter henvendelse
EKSKLUSIVT
Transfer på vej? ‘Spørg Brøndby’
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
TOPNYHED
Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå
MEDIE
Brøndby meldes tæt på dansk profil
TIPSBLADETS DOM
GULD til Danmark! Han var fuldstændig vanvittig!
MEDIE
Dialog i gang: Vil have O’Riley nu
TOPNYHED
Drømmer om AGF-retur: ‘Der er noget uforløst’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara
NYHEDER
Klar besked: ‘Hent Højlund tilbage til United!’
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til Brøndby? Her er mulig ny profil stærk
EKSKLUSIVT
Transferbombe i 2. division: ‘Helt vildt!’
TRANSFER
Helt ude af truppen: ‘Håber, han sidder i et fly’
Thomas Frank ‘bryder reglerne’ på pressemøde
TOPNYHED
Brøndby præsenterer ny profil
AVIS
AGF var klar med rekordbeløb
TOPNYHED
Trækker overskrifter i Tyskland efter superkamp
TOPNYHED
Chelsea-boss storroser dansk forsvarsspiller
EKSKLUSIVT
Storroser FCM-stjerne: ‘Noget man sjældent ser’
MEDIE
Dramatisk udvikling: På vej til danskerklub?
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
NYHEDER
Morten Bruun er dybt, dybt bekymret
TOPNYHED
Ambæk starter inde – Brøndby-stjerne er skadet
NYHEDER
Lerager overrasket over én ting efter skifte
TOPNYHED
Siet helt fra lørdag – er det nu, Brøndby?
TOPNYHED
Ny hovedpine: Endnu en dansk profil skadet
TOPNYHED
Johannes Hoff Thorup ydmyget: En fiasko
TRANSFER
Stort Brøndby-bud: ‘Jeg er skuffet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Besiktas vil have Mads Hermansen
TOPNYHED
Kupper FCM-handel: Et stort aktiv for fremtiden
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 køber Joseph Kinful
Drømmedebut – medie fremhæver Noah Nartey
TOPNYHED
To FCK-nyindkøb debuterer mod AGF
TRANSFER
Store bud på dansker – her er klubbens reaktion
Danskerklub fyrer træneren
TRANSFER
Mayckel Lahdo sætter ord på Brøndby-skifte
David Moyes griner over gult kort for jubel
MEDIE
Liverpool forhandler med hollandsk stopper
Hjulmand vild med dansker: En lovende spiller
TOPNYHED
Tidligere AGF-træner tager til Israel
DAGENS SPILFORSLAG
Semenyo scorer igen mod Spurs
Barcelona i hopla – tager ny sejr
