Store bygge-planer i FCM: Her kommer pengene fra

Til en samlet pris på omkring 200 millioner kroner er det planen, at nogle af dem skal komme fra Ikast-Brande Kommunes fælleskasse.



Der er tidligere blevet skrevet om, at FC Midtjylland har planer om, at der skal bygges et stort anlæg i Ikast, hvor midtjyderne blandt andet kommer til at have et samlet sted for Superliga-truppen, akademiet og friskolen Guldminen.

Det kommer til at koste omkring 200 millioner kroner, og her er det i samarbejde med blandt andet kommunale midler, at man vil finde kapital nok til at gøre planerne til virkelighed. Det fortæller FCM-direktør Claus Steinlein i et interview med Canal 9, hvor han bliver spurgt til, hvor pengene skal komme fra.

– Vi kommer selv med nogle, og Ikast-Brande Kommune er positive på at se om, der er nogle muligheder, hvis vi kan skaffe nogle flere penge. Der er nogle private investorer, og så har ISI, vores efterskole og højskole, sagt, at de kommer med nogle penge, siger han og fortsætter:

– Så vi kæmper lidt for at få pengene til at slå til. Vi håber på, at der er nogle fonde, der vil hjælpe til med at prøve den her drøm om at åbne op og sige ‘Kan Superliga-spillere være med til at få en sundere livsstil’ – også for dem, som bare går en tur på banerne, lyder det fra Steinlein.

Netop Ikast-Brande Kommune modtager årligt 625 millioner kroner i forbindelse med udligningsreformen, og derfor vil det altså være penge, som kan komme fra flere dele af Danmark i første omgang. Her er det særligt østjyske og nordsjællandske kommuner, som bidrager.

Men når pengene altså ser ud til at kunne komme fra offentlige kasser, så er det også meningen, at det bliver åbent for alle, der vil besøge Ikast Complete, som stedet kommer til at hedde. Derfor ser Midtjylland-bossen ingen problemer med, at man samarbejder med kommunen.

– Man skal se det sådan, at FCM-huset, træningshuset, det betaler vi selvfølgelig selv. Men så er der hele Complete. Altså hele oplevelsescentret. Der er det ligesom Legoland, hvor man kan bygge med klodser og lege. Her kan man tage til FC Midtjylland i Complete og bruge sin krop sammen med børnene og forældrene løbe rundt og lege og få brugt kroppen. 

Endelig peger Claus Steinlein på, at man regner med, at byggeriet kan stå klar i sommeren 2022, som han erkender, at man altså stadig mangler nogle penge og tegninger, inden man er helt klar. 

Det er planen, at projektet omkring Ikast Complete skal kunne inspirere hele verden. Læs mere om det her.





Ser I med, AGF? Drømmedebut!




TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Stjerne er født – på landsholdet med ham

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Højlund roses efter storkamp: ‘Ekstremt vigtigt’



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

‘Ronaldo vinder kampen’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’



FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Viaplay-boss langer ud efter AGF

‘Hvad fanden kan man gøre?’

AGF mangler flere profiler mod OB

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

‘Nees’ fravalgte Moukoko: Jeg er fuldstændig kold

Viaplay hæver priserne

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘Det er vigtigt for landsholdet’

– Alt for meget kaos i Horsens

Røven i klaskehøjde: De rykker ud af Superligaen

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Sådan gik det til: FCM slår FCK!



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

Mener FC København det fortsat alvorligt?

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Slog transferrekord – nu jagter de dansker

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

‘De eneste, der taber i det her, det er Brøndby’

Til tider virkede han modløs og opgivende

Tilbudt kontrakt: Er det en stor, fed løgn?

Højlund med helterolle for Napoli

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’

‘Jeg gider ikke stå og snakke om FCK’

Steve Cooper ærgrer sig: En af sæsonens bedste

Løst krudt: Brøndby og Randers deler

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Vildt drama til sidst: City slår Liverpool

FCM slår FCK – ikke sket i snart fire år!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Cooper overrasker: Giver stortalent chancen