FCM vil hente Skandinaviens guld

FC Midtjylland skal blive endnu bedre til at finde Skandinaviens største talenter, siger klubbens nye formand Rasmus Ankersen.



FC Midtjyllands nye bestyrelsesformand Rasmus Ankersen har i gennem flere år været en markant stemme i debatten om talentudvikling.

Med sine bøger ‘Opdragelse af en vinder’, ‘Sult i paradis’ og ‘Guldminerne’ har han blandt andet fokuseret på, hvordan man skaber de bedste rammer for talentudvikling med inspiration fra nogle af verdens bedste atleter, ligesom han har været fortaler for at pace sine børn positivt for at opnå succes.

Rasmus Ankersen skal nu sætte sig i formandsstolen i FC Midtjylland, og her vil hans tanker om talentudvikling også komme i spil.

– Ideen med min bog ‘Guldminerne’ var jo at se på, hvordan man kan bygge en guldmine eller et miljø, hvor man producerer den ene topatlet efter den anden. FC Midtjylland kan blive en klub, hvor vi kan se, om de teorier virker i praksis. Det betyder ikke, at FC Midtjylland skal være min legeplads, men der er nogle principper fra bogen, som jeg også har beskrevet før, som vi vil kigge på. Det handler blandt andet om at træne mere på et tidligere tidspunkt, og vi har en del projekter og andre ting, der handler om at spotte talent. Vi kommer til at gøre nogle ting anderledes, men vi tager et skridt ad gangen, fortæller Rasmus Ankersen til tipsbladet.dk.

LÆS OGSÅ: Ny FCM-boss gør op med rådden kultur: Flere profiler på vej

I dag ejer Rasmus Ankersen virksomheden 21st Club, der arbejder med at fortolke ‘big data’ i sport. Han har blandt andet være med til at studere og analysere engelske landsholdsspillere samt nogle af verdens bedste spillere.

– Vi havde et studie, hvor vi kiggede på alle landsholdsspillere i England og undersøgte, hvor mange der har spillet på U/17-landsholdet. Det er under 25 procent. Kigger man så på de spillere, der er blevet shortlistet til Ballon d’Or-prisen i løbet af årene, så er det mere end 95 procent, der har spillet på U/17-landsholdet for deres respektive land. Det betyder, at man allerede kan se de allerbedste spillere i verden, når de er 15 år. Alle kan se, at de vil blive gode, men der er en stor gruppe, der også bliver rigtig dygtige og når det højeste niveau, men som går under radaren, når de er 15 år gamle, siger Rasmus Ankersen, der har en vision om, at FC Midtjylland skal blive endnu bedre til at finde de store talenter i en ung alder.

– Skal man teoretisere det lidt, så handler det om, at der findes ‘talenter der råber’ – det synlige talent. Og så er der dem, man kan kalde ‘talenter der hvisker’ – det mindre synlige talent. Vi skal være bedre på begge områder. Vi skal være i stand til at tiltrække de spillere, der er de allerbedste, når de er 15 år. Ikke bare bare i Danmark, men i Skandinavien. Det kommer vi til at gøre nogle ting for. Vi skal også blive bedre til at finde de uslebne diamanter, og vi skal være klar over, hvad vi kigger efter, når vi spotter potentiale. Ofte ser man kun på det, der er lige nu, og dermed glemmer man at kigge på det, der kan blive. Vi skal være indstillet på, hvordan vi spotter potentiale, så vi ikke kun finder talentet, der råber, men også det hviskende talent, siger Rasmus Ankersen.

FC Midtjylland har i mange år været stærkt knyttet til det afrikanske kontinent, hvor klubben har et samarbejde med et talentakademi i Nigeria. Rasmus Ankersen slår fast, at FC Midtjylland fortsat vil prioritere arbejdet i Afrika.

– Vi kommer ikke til at ændre noget omkring akademiet i Lagos pt. Vi fortsætter det samarbejde, vi har, for det har ført mange gode ting med sig. Her tænker jeg ikke kun på de afrikanske spillere, men også det, de har tilført træningsmiløjet i FC Midtjylland. Når spillere som Winston Reid og Simon Kjær er blevet så gode, skyldes det også, at de har været i stand til at træne sammen med nigerianere, der har haft et højt, fysisk niveau på et tidspunkt. Jeg har personligt den mening, at der er et kæmpe uudnyttet potentiale i Afrika i forhold til at rekruttere fodboldspillere. Der har FC Midtjylland meget know-how, men lige nu ligger det ikke først for, at vi skal udvide vores satsning i Afrika, siger Rasmus Ankersen.

Den nye bestyrelsesformand udtalte torsdag, at FC Midtjylland har en ambition om at nå tre europæiske gruppespil inden 2020





Neestrup åbner for store udskiftninger til sommer




LIVE

LIVE: Tysk profil kan hentes gratis til sommer

I chok: Har aldrig set lignende

Jeg tror, denne stjerne er færdig i FCK til sommer

Mathias ‘Zanka’ Jørgensen: En latterlig kattelem

Avis: De forhandler med Andreas Christensen

Oskarsson går viralt med kæmpe hit

Revser forholdene i Viborg: ‘Forfærdeligt!’



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Vil have ham væk fra FC København

Milliardær skylder Superliga-klub millioner

Ståle: ‘FCK har ikke råd til at miste disse to’

Hvidovre tager stort skridt i oprykningskampen

Højlund står til at slå personlige rekorder



INTERVIEW

Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’

De danske kvinder tager førstepladsen

Kæmpe drops: FCK er i pokalfinalen, igen!

Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’

Melder om voldsom magtkamp i FC København

Farzam: Han kan blive afgørende mod AGF



EKSKLUSIVT

Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub

Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs

Neestrup chokerer med sin startopstilling

Yamal sikrede vigtige point til Barcelona

Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding

FCM ansætter ny topboss

City spiller sig videre i FA Cuppen

– Der får David at vide, at han er fyret

Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’

Narteys krav til ny kontrakt

Bombe – Superliga-klub nævnes

Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’

Fjernede AGF-trøje: Nu svarer FC Midtjylland



NYHEDER

Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’

Jacob Neestrups overraskelser reddede lidt af æren

Rangers-træner gør Skov Olsen-situation klar

Rasmus Højlund i massiv modvind

Mourinho tog røven på Zeca

LIVE: FCK er klar til pokalfinalen

‘Tottenham er i overhængende fare’

Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen

Her får du overblikket fra fredagens 1. division

Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby

Eriksen scorede i ny Wolfsburg-nedtur

Her kan du se Viborg FF mod FC København

Normannere får tæv i Bretagne

Rigtig glad på fansenes vegne

Arsenal slår Mansfield og er kvartfinaleklar

DBU-scoop: Tottenham-dansker får stor rolle

Arsenal-stjerne svarer igen

Marseille kan tage revanche mod Toulouse

Bayern tromler sig videre

Optakt: Newcastle – Manchester City

Mexico kommer med markant melding om VM

Stuttgart overvejer forlængelse med dansker

Osula slår alle andre