Dagen efter FC Midtjylland med 2-0 over Dinamo Zagreb sikrede sig klubbens første europæiske ottendedelsfinale nogensinde, viderefører førsteholdet en tradition i klubben.
Det sker, når spillere og ledere tager på overlevelsestur i Skotland med mentaltræner B.S. Christiansen i spidsen.
– Jeg har fire børn, så hver dag er lidt af en overlevelsestur for mig, siger cheftræner Mike Tullberg med et grin.
– Jeg har ikke været med tidligere, så jeg glæder mig. Jeg er som træner lidt et wildcard, som kan vælge, hvad jeg vil være med i og ikke med i.
Han har som forholdsvis ny i klubben været skeptisk, men kan sagtens se en værdi i turen som cheftræner.
– Vi har et ekstremt ungt hold, og det, jeg kan bruge turen rigtig meget til, er at se, hvem der tager ansvar, når tingene brænder på – som oppe i Brann, siger Tullberg med henvisning til sidste uges kamp i Europa League, hvor FCM smed tre føringer og spillede 3-3.
– Hvem er moden nok til at tage ansvar og samle gruppen? Jeg har ikke særlig mange erfarne spillere. Og når spillerne bliver presset, hvem reagerer så på den ene eller anden måde? Det er sindssygt givende for mig at se.
Turen kommer blot ti dage før forårspremieren hjemme mod FC København i Superligaen.
– Det kan godt være, udefrakommende tænker: “Hvad laver de lige inden en kamp mod FCK?”. Det tænkte jeg også første gang, jeg fik det at vide. Men det er en del af klubbens DNA og historie.
– Det bliver en lightudgave, fordi vi lige har spillet og skal spille mod FCK, men derfor kan vi stadig lære nogle ting, som vi kan bruge som klub, siger Tullberg.
Førstemålmand Elias Olafsson både ser frem til turen og ærgrer sig.
Islændingen går således glip af sit hjemlands EM-semifinale i håndbold mod Danmark, der afvikles fredag blot få meter fra keeperens normale hjemmebane i Herning.
– Det er den første semifinale for Island, i jeg ved ikke hvor lang tid, så det er lidt ærgerligt, at jeg ikke kan komme ind og se den.
Sportschef Kristian Bach Bak har med få dage tilbage af transfervinduet fået lov at tage sin mobiltelefon med, men Olafsson håber også, at B.S. Christiansen forbarmer sig over de håndboldsultne.
– Der er ingen mobiler, men jeg håber lidt, at han tager en iPad med, så vi kan se kampen. Det er jo en vigtig ting, siger målmanden.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Byder 1,048 milliarder
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
EKSKLUSIVT
Her er BIF’s ukendte træner: AaB-fan og skolelærer
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
MEDIE
Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Bekræfter ny drejning for Clement Bischoff
FANKLUBBEN
En af de bedste i Superligaen: Tak Thomas Nørgaard
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
TRANSFER
Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø
AVIS
OB jagter tidligere Superliga-profil
Supercomputer: De vinder VM
MEDIE
Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen
AVIS
‘Det er slut’
OPTAKT
Optakt: Sydkorea – Tjekkiet
NYHEDER
Succestræner forlader Premier League-klub
MEDIE
Meldes færdig – de er ‘besat’ af Ter Stegen
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
MEDIE
Han bliver cheftræner i Brøndby
TIPSBLADET SPECIAL