Efter lang tørke: FCN-forward blev helten

Efter 30 ligakampe uden mål scorede Mads Kristian Hansen to gange, da FC Nordsjælland slog Silkeborg hjemme.



FC Nordsjælland spillede sig mandag en smule tættere på Superligaens top-3 med en hjemmesejr på 3-1 over Silkeborg.

Blandt andet to mål af Mads Kristian Hansen sendte FCN op på 33 point på fjerdepladsen – seks færre end ligaens treer, FC København.

Nederlaget var Silkeborgs femte i træk i ligaen. Dette til trods kunne holdet med en sejr have sikret sin plads i mesterskabsspillet.

Silkeborg er fortsat i en god position til at nå top-6. Kent Nielsens hold har 27 point på sjettepladsen foran Viborg med 23.

FCN-træner Johannes Hoff Thorup havde sendt topscorer Marcus Ingvartsen en tur på bænken efter en stribe kampe uden mål.

Derimod fandt han startplads til Mads Kristian Hansen for første gang i ligaen siden august – dette i en rolle som 10'er. Det kom træneren ikke til at fortryde.

Mads Kristian Hansen blev nemlig den store helt for FCN, da han scorede to gange. Trods sin status som angriber havde han ikke scoret i sine seneste 30 ligakampe, så det var lidt af en forløsning for ham mandag aften.

Kampuret havde kun lige rundet et minut, da Hansen slog til første gang. Andreas Schjelderup lagde et følt indlæg ind i feltet, hvor Hansen tog bolden til sig og flugtede den i hjørnet. En flot sekvens af begge.

Midtvejs i halvlegen fandt han igen den rette position i feltet, og lige foran mål skulle han blot prikke bolden det sidste stykke over stregen til 2-1 efter et meget velspillet FCN-angreb.

I mellemtiden havde Silkeborg udlignet efter et hjørnespark i kampens sjette minut, da Pelle Mattsson havde bugseret bolden i mål blandt venner og fjender.

Men derudover havde Silkeborg stort set intet at byde ind med offensivt i første halvleg.

FCN sad på spillet og burde have sikret en mere solid pauseføring, da særligt Schjelderup og målscorer Hansen havde store tilbud.

Farum-holdets chanceproduktion gik mere trægt i starten af anden halvleg trods stor boldbesiddelse, som i det mindste holdt udeholdet fra at kunne jagte et udlignende mål.

Med et kvarter tilbage foretog Kent Nielsen fire udskiftninger i forsøget på at slå tilbage, men i stedet kom dødsstødet tre minutter senere.

Ingen Silkeborg-spillere gik for alvor til skudstærke Martin Frese, der tog chancen og scorede til 3-1 med et tørt hug fra 20 meter.

I slutningen havde FCN muligheder til at score endnu flere gange, men Silkeborg slap for flere ydmygelser i den pauvre indsats.

/ritzau/





FCK bød: ‘Det bliver et rekordsalg’


Vingegaard afslører: ‘Var tæt på at brænde ud’

‘Sur over Brøndby-transfer’

Legende med chokmelding

Stjernetræner til Real Madrid? ‘Ingen hemmelighed’

Afslører: Jeg har en aftale med Carsten V. Jensen

Premier League-klub meldes varm på Filip Jörgensen

– De lignede lort!

Michael Carrick foretager kæmpe ændring i Man Utd

Xabi Alonso med iskold besked til Real Madrid

Ny FCK-stjerne? Så dyr er Damir Redzic

Superliga-jubel: ‘Virkelig en stor signing’

Særlig klausul koster Alonso vildt millionbeløb

– Klart en af de værste oplevelser, jeg har haft

Klubboss bekræfter: ‘Handlen med FCK er på plads’

Antonsen bliver væk – får stor bøde

‘Han har ikke noget at tilføre FC København’

Afblæst: German Onugkha ødelægger fodboldkamp

Bevæger sig videre fra Andreas Maxsø

‘Det er kæmpe – en kæmpe nyhed’

Skamroser dansker: ‘Han skal sælges’

Agent: FC Midtjylland-bud for lavt

Nicklas Bendtner deler ‘upopulær fodboldholdning’

FCK og FCM interesseret – ny klub på banen

‘Med al respekt – FCK er mest interessant’

På vej til FCK? ‘I Sverige var han et kæmpe scoop’

Ny Brøndby-spiller har allerede imponeret Cooper

FC København viser interesse for Udinese-spiller

Afsløring: Andreas Skov Olsen skifter til Rangers

FC København-emne har ‘en virkelig god kontrakt’

Transferdrama: Afslører nye detaljer om millionbud

Vil have FCK-stjerne: ‘Vi gør alt, hvad vi kan’

Transfer på vej? AaB spørger på profil

Afsløring: Udenlandske klubber lurer på Daramy

Afsløring: FC København køber Kenay Myrie

Delaney sætter ord på kontraktsituation

Rune afslører ‘brutal snak’ med sit team

Bekræfter FC København-historie

På vej til Superligaen? Har vild målnæse

Malmö FF tester dansk midtbanespiller

Nyindkøb stråler i Manchester City-sejr

Flere danskerscoringer i Bundesliga-duel

Mål i begge ender i Marokko

Farzams Fanzone: ‘Det er førsteprioriteten’

Bundesliga-kamp aflyst med meget kort varsel

Afsløring: FC Helsingør får dansk cheftræner

Dansk målsluger færdig

Juventus kørte Cremonese over

Sociedad snupper pokalsejr i baskerderby

Liverpool vinder trods gigantisk brøler

Frendrup scorer for første gang i et år