Om der er tale om en åben ansøgning eller ej, så er FC Nordsjællands assistenttræner ikke nærig med superlativerne over for søndagens modstander FC København.
Efter et rædderligt mesterskabsslutspil, hvor de forsvarende mestre så ud til at formøble en sikker sølvmedalje, så slog holdet tilbage i torsdags med en sejr over AaB. Noget der fremtvinger respekt hos søndagens modstander.
– Først og fremmest vil jeg gerne starte med at sige, at ja, de har haft det svært. Det har vi også selv haft. Men man skal også bare have respekt for, at de på trods af den modgang og lange sæson, som de har haft, stadig står i en position, hvor de selv kan afgøre, om de skal blive nummer to i 3F Superligaen.
Læs også:Optakt: FC København – FC Nordsjælland
– Og de kan også stadig spille Danmark videre i Europa. Det vil jeg gerne løfte på hatten for, siger Frank Hjortebjerg til FC Nordsjællands hjemmeside.
Selvom det ikke er så velanset i fodboldkredse at give skader skylden for dårlige præstationer, så anerkender FCN-assistenten, at det helt klart har haft en betydning.
– De har jo rendt ind i så mange skader på så forfærdelige tidspunkter. De har slidt voldsomt meget på de samme spillere over en meget, meget lang sæson. Og de er altså stadig med i Europa, ligesom de har chancen for at vinde sølvmedaljer. Kun overgået af en ekstraordinær og vanvittig sæson af FC Midtjylland, siger han og fortsætter:
Læs også:Backman er klar til AGF’s sølvbrag
– Så det synes jeg, at man skal huske at anerkende dem for. Man skal gøre, alt hvad man kan for at give dem et rygstød forud for Basaksehir-kampen. Så vi kan få skrabet nogle point sammen til Danmark, og de igen kan komme ud og repræsentere os og Superligaen på flot vis.
Frank Hjortebjerg opridser alligevel en række forskellige måder, hvorpå nordsjællænderne kan stikke FC København. Men hvordan taktikken helt præcist bliver, vil han ikke ud med endnu.
– Det ser vi på i morgen. Det afhænger af, hvordan og hvorledes kampbilledet folder sig ud. Vi ved jo heller ikke, om FCK griber kampen an på samme måde. Så vi må prøve at analysere på starten af kampen og så tage et udgangspunkt derfra.
Kampen mellem FC København og FC Nordsjælland sparkes i gang klokken 19.
Læs også:FCN assistent: Vi vil eddermame gerne have den sejr
Læs også:Sulemana og Francis tilbage i FCN-truppen
Læs også:Stage før sæsonfinale: Vi skal som minimum tage sølvet
LIVE
VM-LIVE: Stjerneparade klar for Tyskland
VM-brag i vente: Sådan er 1/16-finalerne lige nu
EKSKLUSIVT
Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen
Supercomputer: Her er VM-finalen
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
MEDIE
De er enige med Mathias Jensen
NYHEDER
FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’
NYHEDER
Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad
AVIS
AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli
OPTAKT
Ecuador – Tyskland
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Real Madrid køber stjerne – vil sælge ham dyrt
Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?
OPTAKT
Norge – Frankrig
MEDIE
Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne
NYHEDER
På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
I dialog om dansk bomber
AVIS
Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag
NYHEDER
Bombede løs i danske U-rækker: Ny chance venter
AVIS
Så mange millioner kræver Sønderjyske for profil
INTERVIEW
Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?
Her er Brasiliens vej til VM-finalen
OPTAKT
New Zealand – Belgien
Hvor er han? ‘En kæmpe fejl af Tuchel!’
OPTAKT
Curaçao – Elfenbenskysten
OPTAKT
Paraguay – Australien
INTERVIEW
– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede
TOPNYHED
Irriteret Jürgen Klopp skrider fra interview
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
Afslører: FCK ringede aldrig
MEDIE
