FCN-assistent løfter på hatten: Respekt for FCK-modgang

Frank Hjortebjerg er imponeret over, at FC København trods skader og modgang stadig ligger i en position, hvor de selv kan afgøre, om det skal bliv til sølv eller bronze denne sæson.



Om der er tale om en åben ansøgning eller ej, så er FC Nordsjællands assistenttræner ikke nærig med superlativerne over for søndagens modstander FC København.

Efter et rædderligt mesterskabsslutspil, hvor de forsvarende mestre så ud til at formøble en sikker sølvmedalje, så slog holdet tilbage i torsdags med en sejr over AaB. Noget der fremtvinger respekt hos søndagens modstander.

– Først og fremmest vil jeg gerne starte med at sige, at ja, de har haft det svært. Det har vi også selv haft. Men man skal også bare have respekt for, at de på trods af den modgang og lange sæson, som de har haft, stadig står i en position, hvor de selv kan afgøre, om de skal blive nummer to i 3F Superligaen.

Læs også:Optakt: FC København – FC Nordsjælland

– Og de kan også stadig spille Danmark videre i Europa. Det vil jeg gerne løfte på hatten for, siger Frank Hjortebjerg til FC Nordsjællands hjemmeside.

Selvom det ikke er så velanset i fodboldkredse at give skader skylden for dårlige præstationer, så anerkender FCN-assistenten, at det helt klart har haft en betydning.

– De har jo rendt ind i så mange skader på så forfærdelige tidspunkter. De har slidt voldsomt meget på de samme spillere over en meget, meget lang sæson. Og de er altså stadig med i Europa, ligesom de har chancen for at vinde sølvmedaljer. Kun overgået af en ekstraordinær og vanvittig sæson af FC Midtjylland, siger han og fortsætter:

Læs også:Backman er klar til AGF’s sølvbrag

– Så det synes jeg, at man skal huske at anerkende dem for. Man skal gøre, alt hvad man kan for at give dem et rygstød forud for Basaksehir-kampen. Så vi kan få skrabet nogle point sammen til Danmark, og de igen kan komme ud og repræsentere os og Superligaen på flot vis. 

Frank Hjortebjerg opridser alligevel en række forskellige måder, hvorpå nordsjællænderne kan stikke FC København. Men hvordan taktikken helt præcist bliver, vil han ikke ud med endnu.

– Det ser vi på i morgen. Det afhænger af, hvordan og hvorledes kampbilledet folder sig ud. Vi ved jo heller ikke, om FCK griber kampen an på samme måde. Så vi må prøve at analysere på starten af kampen og så tage et udgangspunkt derfra.

Kampen mellem FC København og FC Nordsjælland sparkes i gang klokken 19.

Læs også:FCN assistent: Vi vil eddermame gerne have den sejr
Læs også:Sulemana og Francis tilbage i FCN-truppen
Læs også:Stage før sæsonfinale: Vi skal som minimum tage sølvet




Vil have stjernetræner til Tottenham


Lothar Matthäus fælder dom over Danmark

‘FCK overrasker – de går all in på denne stjerne’

Liverpool-spiller i chokskifte?

De vil købe FC Midtjylland-profil

Vejle-transfer: Hent denne pivfarlige angriber!

Stor dansk profil ser ikke sig selv i Brøndby

Raser over Patrick Dorgu-beslutning

Købt for 225 mio. i sommer – nu sendes han væk

Tilbyder “statsministerløn” – FC København lurer

Vavro og dansk stjerne meldes på vej væk

– Jeg sagde hent ham i Brøndby!

Stjerne vil væk i januar – koster 450 mio.

Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Mads Kikkenborg på vej væk fra Anderlecht

44 målinvolveringer i 2025 – dansker er brandvarm

Frederik Birk bryder tavsheden

FCK ville hellere af med ham – og tak for det!

Taler om Dorgu-transfer: Det gjorde ondt

Ståle Solbakken raser: Det er et galehus

‘Dette er Jonas Vingegaards største problem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Sådan stemte målmændene til Det Gyldne Bur

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

På vej til storklub

Spøger i kæmpeklub

Jagtet af FCK – nu skifter han

Stopper alle forhandlinger

Lurer på dyr dansk stjerne

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Afsløring: Strømsgodset hapser Jimmy Brinksby

Afsløring: FC København binder stortalent

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Storklub lurer på Mohamed Salah

Philadelphia Union forhandler om dansker

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Solgt for 285 millioner

Slår transferrekord for Thomas Franks bænkevarmer

Solgte dansk stjerne: ‘Det gør stadig ondt’

Tysk landsholdsangriber rykker til AC Milan

Se videoen: Her buher Spurs-fans af Thomas Frank

Dansker rykker fra Bundesligaen til Derby

Det er et mysterium for Pep Guardiola

Guld i 1. division: 9 oplagte Superliga-emner

Tahirys Dos fløjet på hospitalet med brandskader

Zinckernagel om dansk klub: ‘Gik kold i projektet’

Pibekoncert til Thomas Frank

Thomas Frank fik point i gensyn med Brentford

Sløv kampstart på Sardinien