FCN-assistent løfter på hatten: Respekt for FCK-modgang

Frank Hjortebjerg er imponeret over, at FC København trods skader og modgang stadig ligger i en position, hvor de selv kan afgøre, om det skal bliv til sølv eller bronze denne sæson.



Om der er tale om en åben ansøgning eller ej, så er FC Nordsjællands assistenttræner ikke nærig med superlativerne over for søndagens modstander FC København.

Efter et rædderligt mesterskabsslutspil, hvor de forsvarende mestre så ud til at formøble en sikker sølvmedalje, så slog holdet tilbage i torsdags med en sejr over AaB. Noget der fremtvinger respekt hos søndagens modstander.

– Først og fremmest vil jeg gerne starte med at sige, at ja, de har haft det svært. Det har vi også selv haft. Men man skal også bare have respekt for, at de på trods af den modgang og lange sæson, som de har haft, stadig står i en position, hvor de selv kan afgøre, om de skal blive nummer to i 3F Superligaen.

Læs også:Optakt: FC København – FC Nordsjælland

– Og de kan også stadig spille Danmark videre i Europa. Det vil jeg gerne løfte på hatten for, siger Frank Hjortebjerg til FC Nordsjællands hjemmeside.

Selvom det ikke er så velanset i fodboldkredse at give skader skylden for dårlige præstationer, så anerkender FCN-assistenten, at det helt klart har haft en betydning.

– De har jo rendt ind i så mange skader på så forfærdelige tidspunkter. De har slidt voldsomt meget på de samme spillere over en meget, meget lang sæson. Og de er altså stadig med i Europa, ligesom de har chancen for at vinde sølvmedaljer. Kun overgået af en ekstraordinær og vanvittig sæson af FC Midtjylland, siger han og fortsætter:

Læs også:Backman er klar til AGF’s sølvbrag

– Så det synes jeg, at man skal huske at anerkende dem for. Man skal gøre, alt hvad man kan for at give dem et rygstød forud for Basaksehir-kampen. Så vi kan få skrabet nogle point sammen til Danmark, og de igen kan komme ud og repræsentere os og Superligaen på flot vis. 

Frank Hjortebjerg opridser alligevel en række forskellige måder, hvorpå nordsjællænderne kan stikke FC København. Men hvordan taktikken helt præcist bliver, vil han ikke ud med endnu.

– Det ser vi på i morgen. Det afhænger af, hvordan og hvorledes kampbilledet folder sig ud. Vi ved jo heller ikke, om FCK griber kampen an på samme måde. Så vi må prøve at analysere på starten af kampen og så tage et udgangspunkt derfra.

Kampen mellem FC København og FC Nordsjælland sparkes i gang klokken 19.

Læs også:FCN assistent: Vi vil eddermame gerne have den sejr
Læs også:Sulemana og Francis tilbage i FCN-truppen
Læs også:Stage før sæsonfinale: Vi skal som minimum tage sølvet




Afvist

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball