FCN-assistent løfter på hatten: Respekt for FCK-modgang

Frank Hjortebjerg er imponeret over, at FC København trods skader og modgang stadig ligger i en position, hvor de selv kan afgøre, om det skal bliv til sølv eller bronze denne sæson.



Om der er tale om en åben ansøgning eller ej, så er FC Nordsjællands assistenttræner ikke nærig med superlativerne over for søndagens modstander FC København.

Efter et rædderligt mesterskabsslutspil, hvor de forsvarende mestre så ud til at formøble en sikker sølvmedalje, så slog holdet tilbage i torsdags med en sejr over AaB. Noget der fremtvinger respekt hos søndagens modstander.

– Først og fremmest vil jeg gerne starte med at sige, at ja, de har haft det svært. Det har vi også selv haft. Men man skal også bare have respekt for, at de på trods af den modgang og lange sæson, som de har haft, stadig står i en position, hvor de selv kan afgøre, om de skal blive nummer to i 3F Superligaen.

Læs også:Optakt: FC København – FC Nordsjælland

– Og de kan også stadig spille Danmark videre i Europa. Det vil jeg gerne løfte på hatten for, siger Frank Hjortebjerg til FC Nordsjællands hjemmeside.

Selvom det ikke er så velanset i fodboldkredse at give skader skylden for dårlige præstationer, så anerkender FCN-assistenten, at det helt klart har haft en betydning.

– De har jo rendt ind i så mange skader på så forfærdelige tidspunkter. De har slidt voldsomt meget på de samme spillere over en meget, meget lang sæson. Og de er altså stadig med i Europa, ligesom de har chancen for at vinde sølvmedaljer. Kun overgået af en ekstraordinær og vanvittig sæson af FC Midtjylland, siger han og fortsætter:

Læs også:Backman er klar til AGF’s sølvbrag

– Så det synes jeg, at man skal huske at anerkende dem for. Man skal gøre, alt hvad man kan for at give dem et rygstød forud for Basaksehir-kampen. Så vi kan få skrabet nogle point sammen til Danmark, og de igen kan komme ud og repræsentere os og Superligaen på flot vis. 

Frank Hjortebjerg opridser alligevel en række forskellige måder, hvorpå nordsjællænderne kan stikke FC København. Men hvordan taktikken helt præcist bliver, vil han ikke ud med endnu.

– Det ser vi på i morgen. Det afhænger af, hvordan og hvorledes kampbilledet folder sig ud. Vi ved jo heller ikke, om FCK griber kampen an på samme måde. Så vi må prøve at analysere på starten af kampen og så tage et udgangspunkt derfra.

Kampen mellem FC København og FC Nordsjælland sparkes i gang klokken 19.

Læs også:FCN assistent: Vi vil eddermame gerne have den sejr
Læs også:Sulemana og Francis tilbage i FCN-truppen
Læs også:Stage før sæsonfinale: Vi skal som minimum tage sølvet


Brøndby-stjerner ude – Cooper udtager U19-spillere

Får fire års fængsel for at afpresse stjerne

Kæmpe ros: ‘Efterårets træner i Superligaen!’

Stjerner til FCK? ‘De må have været i dialog’

Fyring på vej? ‘Han har kniven for struben’

Kæmpe optur for Yussuf Poulsen

– Hader er et stort ord, men jeg kan ikke lide AGF

Klar besked til fans: ‘Det hjælper IKKE’

– De skal skille sig af med ham!

Har hevet fat i Cooper: Ikke det jeg købte ind på

Mourinho raser: Dansk stjerne er ‘urørlig’

FCM-stjerne udgik i tårer: Tullberg giver status

Kæmpe ros: – Han var fuldstændigt forrygende

Kæmpe triumf for Frank

‘Brøndby kan ramme denne pris på Nartey i januar’

Tysk medie fælder hård Eriksen-dom

Nu drømmer de stort i AGF

Ser et udbrændt hold: ‘Vi skal forstærke os’

– Jeg frygter ikke at blive fyret

Voldsom Franculino-spådom

Spanske medier i ekstase

Derby-drama: ‘Noget af det er meget alvorligt’

Dumper FCK-indkøb: ‘Tankevækkende’

Her er Efterårets Hold i Superligaen

Frustreret FCM-lejr: Det irriterer mig grænseløst

Slagter FCK efter gigantisk nedtur

Trækker overskrifter i Sydkorea

Revser Mohamed Salah efter utroligt interview

Mainz har fundet Bo Henriksens afløser

Sådan stemte trænerne til Efterårets Profil

Salah i brutalt angreb på Arne Slot og Liverpool

Solbakken slagter VM-lodtrækning: Et freak show

Han kommer til at have mareridt i nat

Kæmpe FCK-chok – man er fuldstændig lamslået!

Farzam Abolhosseini med vild transfer-forudsigelse

– Der er nogle ting, der stadig nager mig

Frank med opsang: ‘Absolut INGEN skal gøre det!’

Afsløring: Her er prisen på Franculino Djú

Flere danske klubber ville have Nathan Trott

Skidt melding: Brøndby-stjerne syg

Klubben konkurs: Dansk spiller tvunget til skifte

FCM melder ud: Han skal sælges til sommer

Sejr til Vitoria i lokalderby

Rystet Delaney: ‘Det er et stormvejr!’

‘Jeg er ked af det, men jeg kan ikke forklare det’

Krisen kradser: FCK ydmyget af Sønderjyske

Her sætter Vingegaard grænsen

AGF kriger sejren hjem

FCM smed point i kæmpe drama

FCN ydmyger Silkeborg