Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckfcn #sldk
Holdnyt:
FC København:
Det var ikke lang tid, FC København var på tredjepladsen. Allerede i første forsøg lykkedes det Ståle Solbakkens mandskab at tage andenpladsen tilbage fra AGF. Det skete i kølvandet på et århusiansk pointtab i Farum og en københavnsk sejr i Aalborg.
Det var ikke en køn præstation, FC København leverede i 1-0-sejren over AaB, men de tre point blev kriget hjem, og den evne skal et godt fodboldhold også have, så det var uden tvivl til stor glæde for Ståle Solbakken.
Den norske FCK-manager har trukket store veksler på sit mandskab i denne sæson, og han har varslet, at de 11, der startede inde mod AaB, ikke bliver de samme mod FC Nordsjælland søndag aften. Det giver sig selv, at Rasmus Falk ikke er med, da han har karantæne. Til gengæld er Dame N’Doye udtaget til opgøret og kan gøre comeback.
Det er sjældent, at Ståle Solbakken vier bort fra sin 4-4-2-formation, men det gjorde han mod AaB, hvor løverne stillede op i en 3-5-2. Det skal blive spændende, om det gentager sig mod FC Nordsjælland.
FC København har skæbnen i egne hænder og kan med en sejr sikre andenpladsen. Det vil kaste en direkte plads i Europa League-kvalifikationen af sig, og nok så væsentligt vil det spare holdet for en ekstra kamp i kalenderen inden mødet med Istanbul Basaksehir 5. august. Den ekstra forberedelsestid kan Ståle Solbakken helt sikkert godt bruge.
FC Nordsjælland:
De drømte om at blive nummer tre, men FC Nordsjælland slutter sæsonen som nummer seks. Det kan der ikke ændres på i løbet af sidste spillerunde.
FCN er et frisk pust til Superligaen, og man kan være sikker på, at holdet altid leverer seværdige kampe, men cheftræner Flemming Pedersen skal have lært sit mandskab at slå de bedste hold i Danmark. Det gør FC Nordsjælland kun meget sjældent, og derfor er det heller ikke blevet til så meget i mesterskabsspillet.
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Gæsterne tager formelt afsked med Mikkel Damsgaard, Abdul Mumin og Mohammed Kudus, der alle spiller deres sidste kamp for FC Nordsjælland søndag aften. Af de tre nævnte er det dog kun Damsgaard, der har mulighed for at komme i aktion, for hverken Mumin eller Kudus er udtaget til opgøret.
Forsvarsspilleren Ivan Mesik har for alvor bidt sig fast i FC Nordsjælland i løbet af foråret, men han har karantæne mod FC København. Til gengæld er Abu Francis tilbage fra karantæne, og så er Kamaldeen Sulemana igen udtaget, efter han ikke var med mod AGF.
Karantæner:
FC København: Rasmus Falk
FC Nordsjælland: Ivan Mesik
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Stage, Zeca, Thomsen – Wind, Daramy
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl Jensen – Thychosen, Hansen, Jenssen, Antwi – Rygaard, Kofod, Diomande – Atanga, Damsgaard, Sulemana
Profilen:
Den måske allermest uskarpe spiller i Superligaen i øjeblikket er Isaac Atanga, og han trænger til en succesoplevelse inden ferien. Søndag er det sidste chance. FC Nordsjælland vil naturligvis glæde sig over, at Atanga kommer frem til chancer, men han brænder dem i stor stil. Udeholdet krydser fingre for, at sigtekornet er indstillet korrekt mod FCK.
Vidste du, at..:
Normalt er FC Københavns sidste hjemmekamp i sæsonen forbundet med badedyr. Dem har tilskuerne lov til at medbringe i Telia Parken og undervejs i kampen kaste rundt med. Den tradition er dog aflyst i år på grund af Covid-19.
Dom:
FC København har alt at spille for, og det har FC Nordsjælland ikke. Det skal man kunne se i søndagens kamp.
FCK var voldsomt på hælene, da de to hold mødte hinanden i Farum tidligere i mesterskabsspillet, men løverne plejer at have bedre styr på det hjemme i Telia Parken mod FC Nordsjælland.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde
Gæsterne har nogle hurtige spillere, som kan true FC Københavns bagrum, og FCN skal nok få chancer i søndagens opgør, men det er en kamp, værterne skal vinde, og det tror vi også, at de gør. FC København vinder 2-1 og får hængt sølvmedaljer om halsen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Helten Zeca: Jeg er så stolt
Læs også:FCK-profil om tiltrængt sejr: Det var virkelig en lettelse
Læs også:Solbakken revser midtbanestjerne: Havde en decideret offday
Læs også:Andenplads er vital for FCK forud for næste sæson
KOMMENTAR Kæmpe fiasko: Selvfølgelig er Riemer fyringstruet
Christian Eriksen melder klart ud om fremtiden
HELT VILDT
Rystet Gravesen: Han er ikke dygtig nok!
Kæk Wass: Han filmede!
INTERVIEW
Daniel Wass i opsigtsvækkende interview
Morten Bruun: Dansk stjernes ‘dårligste landskamp’
NYHEDER
Tjekkiske medier fokuserer på én ting ved Riemer
Efter kæmpefiasko: Kræver at han trækker sig!
LIVE
LIVE: Brøndby-profil i skammekrogen?
Udenlandske medier med ens kritik af Danmark
Bo Henriksen udpeger dansk stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen
Ny Brøndby-spiller scorede i testkamp
EKSKLUSIVT Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub
INTERVIEW
Stjerner smidt af holdet: Cooper deler nyt
Vildt forslag: Hvad med at hyre Thomas Frank?
BIZART
Zorniger fatter det ikke: Hvorfor starter FCK’er?
EKSKLUSIVT
88 kampe i FCK – i dag laver han noget helt andet
TOPNYHED
Bo Henriksen med benhård dom over Danmark
MEDIE Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han
HELT VILDT
Chelsea med historiens største PL-underskud
Rasmus Højlund har ikke set det før
På vej til DK? Står bag transferkup og rekordsalg
AVIS
Tottenham tilbyder monsterkontrakt
KARAKTERER
En historisk katastrofe for Danmark
NYHEDER
Udenlandske medier spekulerer i Neestrup-fremtid
INTERVIEW
Tullberg revser medier og roser Neestrup
Tottenham præsenterer ny træner
Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby
Kæmpe stjerne besøger København
NYHEDER
Møllers job i fare? ‘Må trykke på knappen, hvis..’
NYHEDER
Storsejr: Danske talenter tager vigtige point
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
Skal han med Bo Svensson til FC København?
På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet
HELT VILDT
Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord
NYHEDER
Ekspert: Det vil Svensson ikke have i FCK
NYHEDER
Jammerlig sæson – Jens Stage roser ham til skyerne
NYHEDER
Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke
Dansk profil i tvivl om sin landsholdsfremtid
HELT VILDT
Kæmpe VM-skuffelse: Så mange millioner misser DK
INTERVIEW
FC Midtjylland jubler over Franculino-comeback
– Trænerspørgsmål må du tage med Peter Møller
NYHEDER
Venter med at hive fat i Jacob Neestrup
INTERVIEW
Oscar Højlund melder klar målsætning ud
INTERVIEW
Katastrofen lurer – nu reagerer Adam Daghim
DBU har ikke budgetteret med en kvalifikation
Undskylder efter italiensk fiasko
‘Det er sort – konsekvenserne er enorme’
TOPNYHED
Christian Eriksen: Jeg synes, det er en skandale
MEDIE
Engelsk sportschef rygtes til ‘topklub i Danmark’
Freder Brian Riemer: Vi tror på kontinuitet
NYHEDER
Dansk fiasko – nu reagerer Riemer
DAGENS SPILFORSLAG
Scoringer på Stamford Bridge
NYHEDER
