Optakt: FC København – FC Nordsjælland

Slutter FC København sæsonen på andenpladsen, eller venter der en Europa-finale forude? Svaret får vi søndag mod FC Nordsjælland.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckfcn #sldk

Holdnyt:
FC København:

Det var ikke lang tid, FC København var på tredjepladsen. Allerede i første forsøg lykkedes det Ståle Solbakkens mandskab at tage andenpladsen tilbage fra AGF. Det skete i kølvandet på et århusiansk pointtab i Farum og en københavnsk sejr i Aalborg.

Det var ikke en køn præstation, FC København leverede i 1-0-sejren over AaB, men de tre point blev kriget hjem, og den evne skal et godt fodboldhold også have, så det var uden tvivl til stor glæde for Ståle Solbakken.

Den norske FCK-manager har trukket store veksler på sit mandskab i denne sæson, og han har varslet, at de 11, der startede inde mod AaB, ikke bliver de samme mod FC Nordsjælland søndag aften. Det giver sig selv, at Rasmus Falk ikke er med, da han har karantæne. Til gengæld er Dame N’Doye udtaget til opgøret og kan gøre comeback.

Det er sjældent, at Ståle Solbakken vier bort fra sin 4-4-2-formation, men det gjorde han mod AaB, hvor løverne stillede op i en 3-5-2. Det skal blive spændende, om det gentager sig mod FC Nordsjælland.

FC København har skæbnen i egne hænder og kan med en sejr sikre andenpladsen. Det vil kaste en direkte plads i Europa League-kvalifikationen af sig, og nok så væsentligt vil det spare holdet for en ekstra kamp i kalenderen inden mødet med Istanbul Basaksehir 5. august. Den ekstra forberedelsestid kan Ståle Solbakken helt sikkert godt bruge. 

FC Nordsjælland:
De drømte om at blive nummer tre, men FC Nordsjælland slutter sæsonen som nummer seks. Det kan der ikke ændres på i løbet af sidste spillerunde.

FCN er et frisk pust til Superligaen, og man kan være sikker på, at holdet altid leverer seværdige kampe, men cheftræner Flemming Pedersen skal have lært sit mandskab at slå de bedste hold i Danmark. Det gør FC Nordsjælland kun meget sjældent, og derfor er det heller ikke blevet til så meget i mesterskabsspillet.

Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF

Gæsterne tager formelt afsked med Mikkel Damsgaard, Abdul Mumin og Mohammed Kudus, der alle spiller deres sidste kamp for FC Nordsjælland søndag aften. Af de tre nævnte er det dog kun Damsgaard, der har mulighed for at komme i aktion, for hverken Mumin eller Kudus er udtaget til opgøret.

Forsvarsspilleren Ivan Mesik har for alvor bidt sig fast i FC Nordsjælland i løbet af foråret, men han har karantæne mod FC København. Til gengæld er Abu Francis tilbage fra karantæne, og så er Kamaldeen Sulemana igen udtaget, efter han ikke var med mod AGF.

Karantæner:
FC København: Rasmus Falk
FC Nordsjælland: Ivan Mesik

Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Stage, Zeca, Thomsen – Wind, Daramy

FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl Jensen – Thychosen, Hansen, Jenssen, Antwi – Rygaard, Kofod, Diomande – Atanga, Damsgaard, Sulemana

Profilen:
Den måske allermest uskarpe spiller i Superligaen i øjeblikket er Isaac Atanga, og han trænger til en succesoplevelse inden ferien. Søndag er det sidste chance. FC Nordsjælland vil naturligvis glæde sig over, at Atanga kommer frem til chancer, men han brænder dem i stor stil. Udeholdet krydser fingre for, at sigtekornet er indstillet korrekt mod FCK.

Vidste du, at..:
Normalt er FC Københavns sidste hjemmekamp i sæsonen forbundet med badedyr. Dem har tilskuerne lov til at medbringe i Telia Parken og undervejs i kampen kaste rundt med. Den tradition er dog aflyst i år på grund af Covid-19. 

Dom:
FC København har alt at spille for, og det har FC Nordsjælland ikke. Det skal man kunne se i søndagens kamp.

FCK var voldsomt på hælene, da de to hold mødte hinanden i Farum tidligere i mesterskabsspillet, men løverne plejer at have bedre styr på det hjemme i Telia Parken mod FC Nordsjælland.

Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde

Gæsterne har nogle hurtige spillere, som kan true FC Københavns bagrum, og FCN skal nok få chancer i søndagens opgør, men det er en kamp, værterne skal vinde, og det tror vi også, at de gør. FC København vinder 2-1 og får hængt sølvmedaljer om halsen. 

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Helten Zeca: Jeg er så stolt
Læs også:FCK-profil om tiltrængt sejr: Det var virkelig en lettelse
Læs også:Solbakken revser midtbanestjerne: Havde en decideret offday
Læs også:Andenplads er vital for FCK forud for næste sæson




LIVE

VM-LIVE: Kenneth Perez saver VM-hold over

‘Det SKAL give stjernespillere til FCK’

Klar besked til Haaland: Jeg er ligeglad

Afsløring: Viborg afviser kæmpe Bundesliga-bud

Afsløring: Superliga-nedrykker henter topscorer

FCK bekræfter salg: ‘Et ønske fra alle parter’

Åben for skifte: ‘Kan virkelig godt lide Danmark’

Medier i chok: ‘Er han historiens dårligste?’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Stor bet: Norsk profil misser Frankrig-brag

Bech: ‘Derfor er porten sparket op’

Bo Henriksen: Det er en katastrofe

De er enige med Mathias Jensen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

AGF-transfer ventes på plads inden 13. juli  

På vej til Danmark: ‘Jeg har ventet længe’

Supercomputer: Her er VM-finalen

Stjerne sender Sverige videre ved VM

Pokerspil i gang – de kæmper om Jens Stage



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Norge – Frankrig

Afslører: FCK ringede aldrig

Afsløring: Lyngby henter Mads Emil Larsen

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Her er Brasiliens vej til VM-finalen

Brager sammen med FCK: Hvilken forskel gør det?

Afslører danskers pris – så meget vil OB få

Delaney: ‘Han har niveauet til FC København’

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Vildt! Everton-stopper kan ende i Superligaen

I dialog om dansk bomber

Kap Verde – Saudi-Arabien



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag

Kryptisk: Er det der, de kender hinanden fra?