Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckfcn #sldk
Holdnyt:
FC København:
Det var ikke lang tid, FC København var på tredjepladsen. Allerede i første forsøg lykkedes det Ståle Solbakkens mandskab at tage andenpladsen tilbage fra AGF. Det skete i kølvandet på et århusiansk pointtab i Farum og en københavnsk sejr i Aalborg.
Det var ikke en køn præstation, FC København leverede i 1-0-sejren over AaB, men de tre point blev kriget hjem, og den evne skal et godt fodboldhold også have, så det var uden tvivl til stor glæde for Ståle Solbakken.
Den norske FCK-manager har trukket store veksler på sit mandskab i denne sæson, og han har varslet, at de 11, der startede inde mod AaB, ikke bliver de samme mod FC Nordsjælland søndag aften. Det giver sig selv, at Rasmus Falk ikke er med, da han har karantæne. Til gengæld er Dame N’Doye udtaget til opgøret og kan gøre comeback.
Det er sjældent, at Ståle Solbakken vier bort fra sin 4-4-2-formation, men det gjorde han mod AaB, hvor løverne stillede op i en 3-5-2. Det skal blive spændende, om det gentager sig mod FC Nordsjælland.
FC København har skæbnen i egne hænder og kan med en sejr sikre andenpladsen. Det vil kaste en direkte plads i Europa League-kvalifikationen af sig, og nok så væsentligt vil det spare holdet for en ekstra kamp i kalenderen inden mødet med Istanbul Basaksehir 5. august. Den ekstra forberedelsestid kan Ståle Solbakken helt sikkert godt bruge.
FC Nordsjælland:
De drømte om at blive nummer tre, men FC Nordsjælland slutter sæsonen som nummer seks. Det kan der ikke ændres på i løbet af sidste spillerunde.
FCN er et frisk pust til Superligaen, og man kan være sikker på, at holdet altid leverer seværdige kampe, men cheftræner Flemming Pedersen skal have lært sit mandskab at slå de bedste hold i Danmark. Det gør FC Nordsjælland kun meget sjældent, og derfor er det heller ikke blevet til så meget i mesterskabsspillet.
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Gæsterne tager formelt afsked med Mikkel Damsgaard, Abdul Mumin og Mohammed Kudus, der alle spiller deres sidste kamp for FC Nordsjælland søndag aften. Af de tre nævnte er det dog kun Damsgaard, der har mulighed for at komme i aktion, for hverken Mumin eller Kudus er udtaget til opgøret.
Forsvarsspilleren Ivan Mesik har for alvor bidt sig fast i FC Nordsjælland i løbet af foråret, men han har karantæne mod FC København. Til gengæld er Abu Francis tilbage fra karantæne, og så er Kamaldeen Sulemana igen udtaget, efter han ikke var med mod AGF.
Karantæner:
FC København: Rasmus Falk
FC Nordsjælland: Ivan Mesik
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Stage, Zeca, Thomsen – Wind, Daramy
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl Jensen – Thychosen, Hansen, Jenssen, Antwi – Rygaard, Kofod, Diomande – Atanga, Damsgaard, Sulemana
Profilen:
Den måske allermest uskarpe spiller i Superligaen i øjeblikket er Isaac Atanga, og han trænger til en succesoplevelse inden ferien. Søndag er det sidste chance. FC Nordsjælland vil naturligvis glæde sig over, at Atanga kommer frem til chancer, men han brænder dem i stor stil. Udeholdet krydser fingre for, at sigtekornet er indstillet korrekt mod FCK.
Vidste du, at..:
Normalt er FC Københavns sidste hjemmekamp i sæsonen forbundet med badedyr. Dem har tilskuerne lov til at medbringe i Telia Parken og undervejs i kampen kaste rundt med. Den tradition er dog aflyst i år på grund af Covid-19.
Dom:
FC København har alt at spille for, og det har FC Nordsjælland ikke. Det skal man kunne se i søndagens kamp.
FCK var voldsomt på hælene, da de to hold mødte hinanden i Farum tidligere i mesterskabsspillet, men løverne plejer at have bedre styr på det hjemme i Telia Parken mod FC Nordsjælland.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde
Gæsterne har nogle hurtige spillere, som kan true FC Københavns bagrum, og FCN skal nok få chancer i søndagens opgør, men det er en kamp, værterne skal vinde, og det tror vi også, at de gør. FC København vinder 2-1 og får hængt sølvmedaljer om halsen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Helten Zeca: Jeg er så stolt
Læs også:FCK-profil om tiltrængt sejr: Det var virkelig en lettelse
Læs også:Solbakken revser midtbanestjerne: Havde en decideret offday
Læs også:Andenplads er vital for FCK forud for næste sæson
LIVE
TransferLIVE: Forlænger med stortalent
NYHEDER
Frygteligt Napoli-nyt inden FCK-brag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle køber lynhurtige Ransford Amoo
MEDIE
Chok: Han kan erstatte Thomas Frank
NYHEDER
Arbejder på angriber-exit
TOPNYHED
‘En af mine bedste beslutninger nogensinde’
TIPSBLADET SPECIAL
Monsterdyrt FCM-emne har et kæmpe problem
Tipsbladets transfershow: Her er den nye vært
HELT VILDT
I svime over Dorgu – sammenligner med Haaland
NYHEDER
Fremhæver nye Brøndby-profiler efter debut
MEDIE
FC Midtjylland klar med vanvidsbud på 82 millioner
TRANSFER
Koster kæmpe beløb: ‘FCK har vist interesse’
I chok: ‘Jeg er færdig – fyr Thomas Frank!’
TRANSFER Lukas Podolski: Brøndby-stjerne er godt betalt
TOPNYHED
Legender med dyster melding
HELT VILDT
Dansk choktransfer: ‘Det sygeste salg!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Vejle Boldklub sælger Luka Hujber
STORT INTERVIEW
Daniel Wass overrasker i hitserie på DR
TOPNYHED
Reagerer på bombe: ‘Den her verden er vanvittig’
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
NYHEDER
Cooper om Nartey: ‘Ville være respektløst!’
NYHEDER
Frankfurt savner fremskridt og sparker træneren ud
TOPNYHED
Medie: Derfor er Thomas Frank ikke blevet fyret
AGF i milliontransfer? Kan blive rekorddyr
EKSKLUSIVT
I svime over Superliga-transfer: Fantastisk, OB!
MEDIE
Manchester United overvejer denne stjernetræner
Dorgu lyner! Manchester United slår City
MEDIE
Vil hente megastjerne og italiensk cheftræner
INTERVIEW
Gidsel: ‘Jeg kunne sagtens vende hjem til Danmark’
Verdensstjernes søn landet i København
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK-talent skifter til Næstved Boldklub
MEDIE
FCK’s nye højre back? Har et tilbud på bordet
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Så dyr er Thomas Jørgensen
Kommer med stikpille – nævner pludselig Højlund
NYHEDER
– Jeg havde det oprigtigt dårligt som menneske
EKSKLUSIVT
Afsløring: OB køber ny profil for en slik
– Buhråb var mod alle, først og fremmest mig
INTERVIEW
Kasper Fisker tilbage i Brøndby IF
MEDIE
Den værste i 18 år – de overvejer det
AVIS
Helt vildt – får FC Barcelona-stjerne til spotpris
NYHEDER
Brøndby-transfer på vej? ‘Tror, det sker’
INTERVIEW
Er det Narteys kongeløn i Lyon?
Nyt tilbageslag for Hjulmand
TOPNYHED
Michael Carrick storhylder
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Jeg følger med i disse to til FCK
MEDIE
Kongerne af transfervinduet
DAGENS SPILFORSLAG
Bretonere bøllebanker normannere
MEDIE
‘Afgørende dage’
Optur før FC København-brag
NYHEDER
– Jeg var meget, meget tæt på anden klub
PL-stjerner misser og koster Egypten bronze
Nederlag sender Thomas Frank dybere ned i krisen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ajax sælger Lasse Abildgaard
NYHEDER
