Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: Telia Parken, København
Dommer: Mads-Kristoffer Kristoffersen
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: Canal 9
Hashtag: #fckfcn #sldk
Holdnyt:
FC København:
Det var ikke lang tid, FC København var på tredjepladsen. Allerede i første forsøg lykkedes det Ståle Solbakkens mandskab at tage andenpladsen tilbage fra AGF. Det skete i kølvandet på et århusiansk pointtab i Farum og en københavnsk sejr i Aalborg.
Det var ikke en køn præstation, FC København leverede i 1-0-sejren over AaB, men de tre point blev kriget hjem, og den evne skal et godt fodboldhold også have, så det var uden tvivl til stor glæde for Ståle Solbakken.
Den norske FCK-manager har trukket store veksler på sit mandskab i denne sæson, og han har varslet, at de 11, der startede inde mod AaB, ikke bliver de samme mod FC Nordsjælland søndag aften. Det giver sig selv, at Rasmus Falk ikke er med, da han har karantæne. Til gengæld er Dame N’Doye udtaget til opgøret og kan gøre comeback.
Det er sjældent, at Ståle Solbakken vier bort fra sin 4-4-2-formation, men det gjorde han mod AaB, hvor løverne stillede op i en 3-5-2. Det skal blive spændende, om det gentager sig mod FC Nordsjælland.
FC København har skæbnen i egne hænder og kan med en sejr sikre andenpladsen. Det vil kaste en direkte plads i Europa League-kvalifikationen af sig, og nok så væsentligt vil det spare holdet for en ekstra kamp i kalenderen inden mødet med Istanbul Basaksehir 5. august. Den ekstra forberedelsestid kan Ståle Solbakken helt sikkert godt bruge.
FC Nordsjælland:
De drømte om at blive nummer tre, men FC Nordsjælland slutter sæsonen som nummer seks. Det kan der ikke ændres på i løbet af sidste spillerunde.
FCN er et frisk pust til Superligaen, og man kan være sikker på, at holdet altid leverer seværdige kampe, men cheftræner Flemming Pedersen skal have lært sit mandskab at slå de bedste hold i Danmark. Det gør FC Nordsjælland kun meget sjældent, og derfor er det heller ikke blevet til så meget i mesterskabsspillet.
Læs også:Optakt: AGF – Brøndby IF
Gæsterne tager formelt afsked med Mikkel Damsgaard, Abdul Mumin og Mohammed Kudus, der alle spiller deres sidste kamp for FC Nordsjælland søndag aften. Af de tre nævnte er det dog kun Damsgaard, der har mulighed for at komme i aktion, for hverken Mumin eller Kudus er udtaget til opgøret.
Forsvarsspilleren Ivan Mesik har for alvor bidt sig fast i FC Nordsjælland i løbet af foråret, men han har karantæne mod FC København. Til gengæld er Abu Francis tilbage fra karantæne, og så er Kamaldeen Sulemana igen udtaget, efter han ikke var med mod AGF.
Karantæner:
FC København: Rasmus Falk
FC Nordsjælland: Ivan Mesik
Bud på startopstillinger:
FC København (4-4-2): Johnsson – Varela, Nelsson, Bjelland, Bengtsson – Biel, Stage, Zeca, Thomsen – Wind, Daramy
FC Nordsjælland (4-3-3): Vindahl Jensen – Thychosen, Hansen, Jenssen, Antwi – Rygaard, Kofod, Diomande – Atanga, Damsgaard, Sulemana
Profilen:
Den måske allermest uskarpe spiller i Superligaen i øjeblikket er Isaac Atanga, og han trænger til en succesoplevelse inden ferien. Søndag er det sidste chance. FC Nordsjælland vil naturligvis glæde sig over, at Atanga kommer frem til chancer, men han brænder dem i stor stil. Udeholdet krydser fingre for, at sigtekornet er indstillet korrekt mod FCK.
Vidste du, at..:
Normalt er FC Københavns sidste hjemmekamp i sæsonen forbundet med badedyr. Dem har tilskuerne lov til at medbringe i Telia Parken og undervejs i kampen kaste rundt med. Den tradition er dog aflyst i år på grund af Covid-19.
Dom:
FC København har alt at spille for, og det har FC Nordsjælland ikke. Det skal man kunne se i søndagens kamp.
FCK var voldsomt på hælene, da de to hold mødte hinanden i Farum tidligere i mesterskabsspillet, men løverne plejer at have bedre styr på det hjemme i Telia Parken mod FC Nordsjælland.
Læs også:Rundens Hold i Superligaen – 35. spillerunde
Gæsterne har nogle hurtige spillere, som kan true FC Københavns bagrum, og FCN skal nok få chancer i søndagens opgør, men det er en kamp, værterne skal vinde, og det tror vi også, at de gør. FC København vinder 2-1 og får hængt sølvmedaljer om halsen.
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Helten Zeca: Jeg er så stolt
Læs også:FCK-profil om tiltrængt sejr: Det var virkelig en lettelse
Læs også:Solbakken revser midtbanestjerne: Havde en decideret offday
Læs også:Andenplads er vital for FCK forud for næste sæson
LIVE
LIVE: FCK uden flere stjerner
Riemer reagerer på stor landsholdschok
NYHEDER
Eriksen med nøglerolle i historisk kamp
NYHEDER
I svime over Chido Obi – stjæler alle overskrifter
INTERVIEW
Kæmpe Brøndby-transfer? Cooper med klart ønske
MEDIE
Kæmpe Martin Braithwaite-kovending
Fyrer landstræner to måneder før VM
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Nej, nej, nej: Tottenham dummer sig i overtiden
– Jeg elskede at arbejde med Michael Laudrup
Her spiller Lasse Schöne i dag
Stor FCK-straf! Nedre Sektion 12 lukkes
NYHEDER
Nedtur for Højlund og Napoli
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Fra FCK til Brøndby: Gået over al forventning
TIPSBLADET SPECIAL
‘Så brænder hele København ned’
‘Meget bedre end at tælle penge i Danmark’
TOPNYHED
‘Har intet at sige i Brøndby – han er på vej ud!’
NYHEDER
Manchester United sætter Chelsea på plads
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
TOPNYHED
Helt vildt: ‘Vi snakker 86 millioner kroner’
EKSKLUSIVT
Rejser til Aarhus: ‘Jeg håber inderligt på AGF’
OB siger farvel til seks spillere
EKSKLUSIVT
Dansk profil fejlopereret: Infektionen løb bare ud
NYHEDER
‘Det drømmer alle om’
Fik blackout på Brøndby Stadion
EKSKLUSIVT
Kan koste Brøndby flere millioner
NYHEDER
Så du med, Riemer? Magtdemonstration af Stage
AVIS
‘Bombe’ – jagter Alexander Sørloth
TOPNYHED
I chok over Brøndby-spiller: Undskyld mig lige!?
NYHEDER
– Ville være fuldstændig åndssvagt at sige!
NYHEDER
Det er aldrig sket før
‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Medie: De stod bag to af Brøndbys transferbrølere
MEDIE
Medie: Her er topkandidaterne som Hjulmand-afløser
TOPNYHED
Ringet op af Brøndby-træner
OPTAKT
Chelsea – Manchester United
Brøndby-relation: Thomas Frank på besøg
INTERVIEW
Steve Cooper storroser stjerne
Lukas Lerager fortryder slet ikke!
EKSKLUSIVT
Afslører: ‘Skulle snakke med Brøndby’
NYHEDER
FCK-stjerne: ‘Nødt til at tage mig af familien’
MEDIE
På vej væk – skuffet og utilfreds med Barcelona
DAGENS SPILFORSLAG
Mål i begge ender i Farum
Fifa kritiserer transportpriser under
Tilbage i PL – dansker spillede hovedrolle
DAGENS SPILFORSLAG
Gudinde tæmmer Ulve i Rom
Jannik Vestergaard stopper på landsholdet
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Han løber med alle overskrifterne
Forløsning i Brøndby – gennembanker Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Monster-sejr – hvor var forsvaret henne?
HELT VILDT
Jacob Ambæk skriver fodboldhistorie
