Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Jens Maae
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #agfbif #sldk
Holdnyt:
AGF:
AGF søgte sejren mod FC Nordsjælland men måtte til sidst være tilfredse med det ene point, der dog er med til at trække spændingen til det sidste i forhold til, om medaljen bliver af sølv eller bronze.
Lettelsen over at have sikret sig metal er enorm i Aarhus og AGF, men der er ingen tvivl om, at det bliver et AGF-hold, der kommer til at strække sig meget langt søndag i forsøget på at hente de tre point mod Brøndby og dermed gøre sit til, at det skal være sølvmedaljerne, der skal overrækkes til hæder og jubel på Ceres Park.
Nicolai Poulsen og Jon Dagur Thorsteinsson er begge tilbage fra karantæne, hvilket betyder, at det “kun” er de skadede Mustafa Amini og Zach Duncan, der er ude sammen med corona-smittede Mustafa Bundu.
David Nielsen kan til gengæld glæde sig over, at anfører Niklas Backman er blevet klar til at spille igen.
Brøndby IF:
Brøndbys ambitiøse målsætning om at snuppe medaljer holdt ikke, så nu må man klare sig med at slås for fjerdepladsen, der trods alt kaster lidt flere tv-penge af sig og ser lidt pænere ude end femtepladsen i historiebøgerne.
Det samlede indtryk af Brøndby-holdet i mesterskabsspillet er, at det er et hold, der har spillet sig varmere og varmere i takt med, at de unge spillere er faldet bedre og bedre ind på holdet. Det giver fine forhåbninger for den kommende sæson, hvor presset igen vil være stort på Brøndby i forhold til at skulle være en del af medaljekampen.
Brøndby hentede uafgjort mod FC Midtjylland og har blot hentet to point i de seneste tre kampe, hvilket betyder, at fjerdepladsen ikke er sikret før sidste slag i sæsonen.
Jens Martin Gammelby er også ude til sæsonens sidste kamp – som han har været det i de seneste i den hæsblæsende sæsonafslutning. Heller ikke Kasper Fisker er med, så han spillede sin sidste Brøndby-kamp mod FC Midtjylland.
Karantæner:
AGF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Diks, Hausner, Tingager, Højer Nielsen – Hvidt, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Slimane, Frendrup, Tibbling, Mensah – Lindstrøm, Uhre
Læs også:‘CV’ freder Niels Frederiksen: Skuffende sæson får ingen konsekvenser
Profilen:
Brøndby solgte Kamil Wilczek i vinter, og den dygtige polak er først netop nu blevet overhalet på Superligaens topscorerliste. I Brøndby-kroge har frustrationerne over, at den oplagte afløser ikke sådan lige var til at få øje på. Men nu har Michael Uhre måske fået flere til at lette på hatten.
Uhre var på pletten senest mod FC Midtjylland og har i mesterskabsspillet scoret fem gange, hvilket bestemt er godt. Med til historien hører naturligvis, at hans hattrick mod FC Nordsjælland tynger godt i målregnskabet. Uhre har scoret seks gange i sæsonen men har også kun været at finde i startopstillingen otte gange. Han starter helt sikkert mod AGF søndag.
Vidste du, at..:
Brøndby måtte se forgæves efter at besejre FC Midtjylland i sæsonens fire møder. Sådan kan det også går mod AGF, for statistikken inden søndagens møde lyder på to sejre til de hvide fra Aarhus i grundspillet og et 0-0-opgør i det første møde i mesterskabspillet.
Faktisk har Brøndby kun vundet en af de seneste syv møder med AGF (to uafgjorte og fire AGF-sejre) AGF har vundet de tre seneste møder i Aarhus, hvor den seneste sejr er den 7-0-sejr fra 2016, som Brøndby-fans har det med at fiske frem fra gemmerne, når AGF-folket skal drilles.
Men lige nu er der ingen tvivl om, at AGF’erne løber rundt med det suverænt bredeste smil på i forhold til ærkerivalen fra den københavnske vestegn.
Dom:
AGF slås for sølv, mens Brøndby meget gerne vil slutte med at sikre sig fjerdepladsen. Det skal nok blive en god og intens fodboldkamp, men troen på, at det godt spillende AGF-hold lige præcis vil det en snert mere end gæsterne, inden medaljeoverrækkelsen på Ceres Park vil krone en flot sæson – ja, det bliver afgørende.
AGF vinder igen over Brøndby – men det bliver tæt. Et frækt bud er en målrig fest i Aarhus, hvor hjemmeholdet sejrer med 3-2
Læs også:AGF-boss om Bundus positive test: Han var dybt overrasket
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: FCK og Brøndby ude af det gode selskab
Læs også:Stor AGF-profil har fået coronavirus
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
