Optakt: AGF – Brøndby IF

Der skal deles medaljer ud til AGF i Aarhus for første gang siden 1997 – bliver de af sølv eller bronze?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Jens Maae
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #agfbif #sldk

Holdnyt:
AGF:

AGF søgte sejren mod FC Nordsjælland men måtte til sidst være tilfredse med det ene point, der dog er med til at trække spændingen til det sidste i forhold til, om medaljen bliver af sølv eller bronze.

Lettelsen over at have sikret sig metal er enorm i Aarhus og AGF, men der er ingen tvivl om, at det bliver et AGF-hold, der kommer til at strække sig meget langt søndag i forsøget på at hente de tre point mod Brøndby og dermed gøre sit til, at det skal være sølvmedaljerne, der skal overrækkes til hæder og jubel på Ceres Park. 

Nicolai Poulsen og Jon Dagur Thorsteinsson er begge tilbage fra karantæne, hvilket betyder, at det “kun” er de skadede Mustafa Amini og Zach Duncan, der er ude sammen med corona-smittede Mustafa Bundu. 

David Nielsen kan til gengæld glæde sig over, at anfører Niklas Backman er blevet klar til at spille igen.

Brøndby IF:
Brøndbys ambitiøse målsætning om at snuppe medaljer holdt ikke, så nu må man klare sig med at slås for fjerdepladsen, der trods alt kaster lidt flere tv-penge af sig og ser lidt pænere ude end femtepladsen i historiebøgerne. 

Det samlede indtryk af Brøndby-holdet i mesterskabsspillet er, at det er et hold, der har spillet sig varmere og varmere i takt med, at de unge spillere er faldet bedre og bedre ind på holdet. Det giver fine forhåbninger for den kommende sæson, hvor presset igen vil være stort på Brøndby i forhold til at skulle være en del af medaljekampen. 

Brøndby hentede uafgjort mod FC Midtjylland og har blot hentet to point i de seneste tre kampe, hvilket betyder, at fjerdepladsen ikke er sikret før sidste slag i sæsonen. 

Jens Martin Gammelby er også ude til sæsonens sidste kamp – som han har været det i de seneste i den hæsblæsende sæsonafslutning. Heller ikke Kasper Fisker er med, så han spillede sin sidste Brøndby-kamp mod FC Midtjylland.

Karantæner:
AGF: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Diks, Hausner, Tingager, Højer Nielsen – Hvidt, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Slimane, Frendrup, Tibbling, Mensah – Lindstrøm, Uhre

Læs også:‘CV’ freder Niels Frederiksen: Skuffende sæson får ingen konsekvenser

Profilen:
Brøndby solgte Kamil Wilczek i vinter, og den dygtige polak er først netop nu blevet overhalet på Superligaens topscorerliste. I Brøndby-kroge har frustrationerne over, at den oplagte afløser ikke sådan lige var til at få øje på. Men nu har Michael Uhre måske fået flere til at lette på hatten.

Uhre var på pletten senest mod FC Midtjylland og har i mesterskabsspillet scoret fem gange, hvilket bestemt er godt. Med til historien hører naturligvis, at hans hattrick mod FC Nordsjælland tynger godt i målregnskabet. Uhre har scoret seks gange i sæsonen men har også kun været at finde i startopstillingen otte gange. Han starter helt sikkert mod AGF søndag. 

Vidste du, at..:
Brøndby måtte se forgæves efter at besejre FC Midtjylland i sæsonens fire møder. Sådan kan det også går mod AGF, for statistikken inden søndagens møde lyder på to sejre til de hvide fra Aarhus i grundspillet og et 0-0-opgør i det første møde i mesterskabspillet. 

Faktisk har Brøndby kun vundet en af de seneste syv møder med AGF (to uafgjorte og fire AGF-sejre) AGF har vundet de tre seneste møder i Aarhus, hvor den seneste sejr er den 7-0-sejr fra 2016, som Brøndby-fans har det med at fiske frem fra gemmerne, når AGF-folket skal drilles.

Men lige nu er der ingen tvivl om, at AGF’erne løber rundt med det suverænt bredeste smil på i forhold til ærkerivalen fra den københavnske vestegn.  

Dom:
AGF slås for sølv, mens Brøndby meget gerne vil slutte med at sikre sig fjerdepladsen. Det skal nok blive en god og intens fodboldkamp, men troen på, at det godt spillende AGF-hold lige præcis vil det en snert mere end gæsterne, inden medaljeoverrækkelsen på Ceres Park vil krone en flot sæson – ja, det bliver afgørende.

AGF vinder igen over Brøndby – men det bliver tæt. Et frækt bud er en målrig fest i Aarhus, hvor hjemmeholdet sejrer med 3-2

Læs også:AGF-boss om Bundus positive test: Han var dybt overrasket

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Superliga powerranking: FCK og Brøndby ude af det gode selskab
Læs også:Stor AGF-profil har fået coronavirus
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud






LIVE

TransferLIVE: Køber stjerne for 410 mio.

Canada kan vinde hjørneduellen

‘Det er et angreb på FCK’

Guf for Superligaen – disse danskere er nu gratis

FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’

På vej til Brøndby? En klon af stjernespiller

Superliga-klub beder om hjælp: Har du en bolig?



LIVE

VM-LIVE: Grimt vejr truer – bliver brag flyttet?

Her er prisen på Aral Simsir

Medie: Stort bud på AGF-stjerne

Brøndby tæt på Superliga-profil

Otte tunesere testet positive for forbudt stof

‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Afsløring: FCM forlænger med stort talent

Afsløring: Viborg køber Mohamed Iyadh Riahi

Profil presser på for transfer – AGF afviser bud

Officielt: Højlund får ny stjernetræner

Søren Lerby rystet: ‘Det er ulækkert!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Medie: De lurer på FCM-profil

Superliga-klub jagter Jakob Bonde

Afsløring: AC Horsens afviser bud på Julius Madsen

Salah og Egypten sender Australien ud af VM

Dansk U17-bomber skal besøge Besiktas

Laudrup stopper på TV 2

Real Madrid afviser køb af stjernespiller

FC København i forhandlinger med svensk klub

Nu er der nyt om Robert Skov

Vil de købe rettighederne til Superligaen?

Afsløring: AZ Alkmaar overvejer Byskov-bud

Dario Dumic fyret – sagsøger spansk klub



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Colombia – Ghana

Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub