Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Jens Maae
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #agfbif #sldk
Holdnyt:
AGF:
AGF søgte sejren mod FC Nordsjælland men måtte til sidst være tilfredse med det ene point, der dog er med til at trække spændingen til det sidste i forhold til, om medaljen bliver af sølv eller bronze.
Lettelsen over at have sikret sig metal er enorm i Aarhus og AGF, men der er ingen tvivl om, at det bliver et AGF-hold, der kommer til at strække sig meget langt søndag i forsøget på at hente de tre point mod Brøndby og dermed gøre sit til, at det skal være sølvmedaljerne, der skal overrækkes til hæder og jubel på Ceres Park.
Nicolai Poulsen og Jon Dagur Thorsteinsson er begge tilbage fra karantæne, hvilket betyder, at det “kun” er de skadede Mustafa Amini og Zach Duncan, der er ude sammen med corona-smittede Mustafa Bundu.
David Nielsen kan til gengæld glæde sig over, at anfører Niklas Backman er blevet klar til at spille igen.
Brøndby IF:
Brøndbys ambitiøse målsætning om at snuppe medaljer holdt ikke, så nu må man klare sig med at slås for fjerdepladsen, der trods alt kaster lidt flere tv-penge af sig og ser lidt pænere ude end femtepladsen i historiebøgerne.
Det samlede indtryk af Brøndby-holdet i mesterskabsspillet er, at det er et hold, der har spillet sig varmere og varmere i takt med, at de unge spillere er faldet bedre og bedre ind på holdet. Det giver fine forhåbninger for den kommende sæson, hvor presset igen vil være stort på Brøndby i forhold til at skulle være en del af medaljekampen.
Brøndby hentede uafgjort mod FC Midtjylland og har blot hentet to point i de seneste tre kampe, hvilket betyder, at fjerdepladsen ikke er sikret før sidste slag i sæsonen.
Jens Martin Gammelby er også ude til sæsonens sidste kamp – som han har været det i de seneste i den hæsblæsende sæsonafslutning. Heller ikke Kasper Fisker er med, så han spillede sin sidste Brøndby-kamp mod FC Midtjylland.
Karantæner:
AGF: Ingen
Brøndby IF: Ingen
Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Diks, Hausner, Tingager, Højer Nielsen – Hvidt, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen
Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Slimane, Frendrup, Tibbling, Mensah – Lindstrøm, Uhre
Læs også:‘CV’ freder Niels Frederiksen: Skuffende sæson får ingen konsekvenser
Profilen:
Brøndby solgte Kamil Wilczek i vinter, og den dygtige polak er først netop nu blevet overhalet på Superligaens topscorerliste. I Brøndby-kroge har frustrationerne over, at den oplagte afløser ikke sådan lige var til at få øje på. Men nu har Michael Uhre måske fået flere til at lette på hatten.
Uhre var på pletten senest mod FC Midtjylland og har i mesterskabsspillet scoret fem gange, hvilket bestemt er godt. Med til historien hører naturligvis, at hans hattrick mod FC Nordsjælland tynger godt i målregnskabet. Uhre har scoret seks gange i sæsonen men har også kun været at finde i startopstillingen otte gange. Han starter helt sikkert mod AGF søndag.
Vidste du, at..:
Brøndby måtte se forgæves efter at besejre FC Midtjylland i sæsonens fire møder. Sådan kan det også går mod AGF, for statistikken inden søndagens møde lyder på to sejre til de hvide fra Aarhus i grundspillet og et 0-0-opgør i det første møde i mesterskabspillet.
Faktisk har Brøndby kun vundet en af de seneste syv møder med AGF (to uafgjorte og fire AGF-sejre) AGF har vundet de tre seneste møder i Aarhus, hvor den seneste sejr er den 7-0-sejr fra 2016, som Brøndby-fans har det med at fiske frem fra gemmerne, når AGF-folket skal drilles.
Men lige nu er der ingen tvivl om, at AGF’erne løber rundt med det suverænt bredeste smil på i forhold til ærkerivalen fra den københavnske vestegn.
Dom:
AGF slås for sølv, mens Brøndby meget gerne vil slutte med at sikre sig fjerdepladsen. Det skal nok blive en god og intens fodboldkamp, men troen på, at det godt spillende AGF-hold lige præcis vil det en snert mere end gæsterne, inden medaljeoverrækkelsen på Ceres Park vil krone en flot sæson – ja, det bliver afgørende.
AGF vinder igen over Brøndby – men det bliver tæt. Et frækt bud er en målrig fest i Aarhus, hvor hjemmeholdet sejrer med 3-2
Læs også:AGF-boss om Bundus positive test: Han var dybt overrasket
Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Superliga powerranking: FCK og Brøndby ude af det gode selskab
Læs også:Stor AGF-profil har fået coronavirus
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud
LIVE
TransferLIVE: Superliga-klub køber angriber
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København jagter Henrik Falchener
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
MEDIE
Åbner for Kasper Dolberg-bombe
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lee til lægetjek i kæmpe FCM-salg
NYHEDER
AGF skaber vildt mirakel i Europa
LIVE
Superliga-LIVE: Her er AGF-truppen
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
BIZART
Færdig i dansk klub efter 55 dage
NYHEDER
Vildt Superliga-rygte afvises
MEDIE
Tottenham-flop i stor transfer
Danmark har solidt koefficient-udgangspunkt
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
TOPNYHED
‘Jeg har et dokument – Brøndby ville have ham’
Revser FC København: ‘Arrogant’
AVIS
De vil have Jelert
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
MEDIE
Bomber løs – her er prisen på Amin Chiakha
INTERVIEW
Ny FC København-stjerne imponerer
LIVE: Gyser! Nu er der straffe
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-træner dybt involveret
MEDIE
Diant Ramaj skal videre
Her kan du se FC København mod FC Polissya
MEDIE
I Brøndby-dialog – nu melder storklub sig på banen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby-bud – nærmer sig Olti Hyseni
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan se Olti på den højeste hylde’
MEDIE
Surt show – dumpet!
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Rekordtransfer sender penge til Danmarksserie-klub
TRANSFER
Her er Andreas Skov Olsens nye klub
MEDIE
Jagter dansk landsholdsspiller
TIPSBLADETS DOM
