Optakt: AGF – Brøndby IF

Der skal deles medaljer ud til AGF i Aarhus for første gang siden 1997 – bliver de af sølv eller bronze?



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 19.00
Spillested: Ceres Park, Aarhus
Dommer: Jens Maae
Slutspil: Mesterskabsspillet
På TV: 3+
Hashtag: #agfbif #sldk

Holdnyt:
AGF:

AGF søgte sejren mod FC Nordsjælland men måtte til sidst være tilfredse med det ene point, der dog er med til at trække spændingen til det sidste i forhold til, om medaljen bliver af sølv eller bronze.

Lettelsen over at have sikret sig metal er enorm i Aarhus og AGF, men der er ingen tvivl om, at det bliver et AGF-hold, der kommer til at strække sig meget langt søndag i forsøget på at hente de tre point mod Brøndby og dermed gøre sit til, at det skal være sølvmedaljerne, der skal overrækkes til hæder og jubel på Ceres Park. 

Nicolai Poulsen og Jon Dagur Thorsteinsson er begge tilbage fra karantæne, hvilket betyder, at det “kun” er de skadede Mustafa Amini og Zach Duncan, der er ude sammen med corona-smittede Mustafa Bundu. 

David Nielsen kan til gengæld glæde sig over, at anfører Niklas Backman er blevet klar til at spille igen.

Brøndby IF:
Brøndbys ambitiøse målsætning om at snuppe medaljer holdt ikke, så nu må man klare sig med at slås for fjerdepladsen, der trods alt kaster lidt flere tv-penge af sig og ser lidt pænere ude end femtepladsen i historiebøgerne. 

Det samlede indtryk af Brøndby-holdet i mesterskabsspillet er, at det er et hold, der har spillet sig varmere og varmere i takt med, at de unge spillere er faldet bedre og bedre ind på holdet. Det giver fine forhåbninger for den kommende sæson, hvor presset igen vil være stort på Brøndby i forhold til at skulle være en del af medaljekampen. 

Brøndby hentede uafgjort mod FC Midtjylland og har blot hentet to point i de seneste tre kampe, hvilket betyder, at fjerdepladsen ikke er sikret før sidste slag i sæsonen. 

Jens Martin Gammelby er også ude til sæsonens sidste kamp – som han har været det i de seneste i den hæsblæsende sæsonafslutning. Heller ikke Kasper Fisker er med, så han spillede sin sidste Brøndby-kamp mod FC Midtjylland.

Karantæner:
AGF: Ingen
Brøndby IF: Ingen

Bud på startopstillinger:
AGF (4-3-3): Eskelinen – Diks, Hausner, Tingager, Højer Nielsen – Hvidt, Poulsen, Blume – Thorsteinsson, Mortensen, Ankersen

Brøndby IF (3-5-2): Schwäbe – Rosted, Maxsø, Jung – Bruus, Slimane, Frendrup, Tibbling, Mensah – Lindstrøm, Uhre

Læs også:‘CV’ freder Niels Frederiksen: Skuffende sæson får ingen konsekvenser

Profilen:
Brøndby solgte Kamil Wilczek i vinter, og den dygtige polak er først netop nu blevet overhalet på Superligaens topscorerliste. I Brøndby-kroge har frustrationerne over, at den oplagte afløser ikke sådan lige var til at få øje på. Men nu har Michael Uhre måske fået flere til at lette på hatten.

Uhre var på pletten senest mod FC Midtjylland og har i mesterskabsspillet scoret fem gange, hvilket bestemt er godt. Med til historien hører naturligvis, at hans hattrick mod FC Nordsjælland tynger godt i målregnskabet. Uhre har scoret seks gange i sæsonen men har også kun været at finde i startopstillingen otte gange. Han starter helt sikkert mod AGF søndag. 

Vidste du, at..:
Brøndby måtte se forgæves efter at besejre FC Midtjylland i sæsonens fire møder. Sådan kan det også går mod AGF, for statistikken inden søndagens møde lyder på to sejre til de hvide fra Aarhus i grundspillet og et 0-0-opgør i det første møde i mesterskabspillet. 

Faktisk har Brøndby kun vundet en af de seneste syv møder med AGF (to uafgjorte og fire AGF-sejre) AGF har vundet de tre seneste møder i Aarhus, hvor den seneste sejr er den 7-0-sejr fra 2016, som Brøndby-fans har det med at fiske frem fra gemmerne, når AGF-folket skal drilles.

Men lige nu er der ingen tvivl om, at AGF’erne løber rundt med det suverænt bredeste smil på i forhold til ærkerivalen fra den københavnske vestegn.  

Dom:
AGF slås for sølv, mens Brøndby meget gerne vil slutte med at sikre sig fjerdepladsen. Det skal nok blive en god og intens fodboldkamp, men troen på, at det godt spillende AGF-hold lige præcis vil det en snert mere end gæsterne, inden medaljeoverrækkelsen på Ceres Park vil krone en flot sæson – ja, det bliver afgørende.

AGF vinder igen over Brøndby – men det bliver tæt. Et frækt bud er en målrig fest i Aarhus, hvor hjemmeholdet sejrer med 3-2

Læs også:AGF-boss om Bundus positive test: Han var dybt overrasket

Tidligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Superliga powerranking: FCK og Brøndby ude af det gode selskab
Læs også:Stor AGF-profil har fået coronavirus
Læs også:Overblik: Sådan ser slutspillet i Superligaen ud






LIVE

TransferLIVE: Brøndby bekræfter – lejer ham ud

Per Frimann hylder Brøndby

I chok – Man Utd-transfer droppet i lufthavnen

Brøndby afvist: ‘Ekstraordinære kompetencer’

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Brøndby afviser to danske klubber

Afsløring: Munashe Garananga tæt på Hibernian



TIPSBLADET SPECIAL

Værsgo, Brøndby – en offensiv schweizerkniv!

Bekræfter: Kæmpe Brøndby-handel afblæst

Superliga-klub tæt på ny angriber

Klart svar om Tonni Adamsen

Afsløring: Viborg henter islandsk kant

Forlader AGF – lægetjek booket



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby lurer på Mahamadou Diawara

Deadline-bombe i Brøndby? Her er stjernes løn

Cristiano Ronaldo raser over choktransfer

Topscorer kritiserer Silkeborg

Kæmpeklub byder på Hjulmand – holdes ude af kamp

Til lægetjek i Superliga-klub



TIPSBLADET SPECIAL

Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026

Det kan ske mandag i FC København

U21-landsholdsanfører på vej til Superligaen

Steve Cooper slår fast: ‘Vi vil have ham’

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

Afsløring: Brøndby køber Mads Frøkjær-Jensen

Tøffe om Brøndbys vilde vinter: ‘Ragnarok’

Hjulmand i kæmpetransfer? Nu melder klubben ud

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

Lægetjek bestået – kæmpe Superliga-handel på plads

Frygtelig optakt for AGF – profiler må udgå

Kamil Wilczek opfordrer til Brøndby-transfer

Hård transfermelding: Glem det, Manchester United!



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Afsløring: Munksgaard skifter til Eliteserien

Dialog i gang: Vil have O’Riley nu

Afsløring: Sønderjyske forhøjer bud på Jalaei

Bombe på vej? Hvor er Cristiano Ronaldo?

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Zorniger med klar besked til Brøndby

Kæmpe FCK-nederlag mod AGF

Sender transferbøn til Brøndby-emne

Lægetjek i dag – Silkeborg tæt på dansk profil

Afsløring: Brøndby udlejer toptalentet Søndergaard

Millionbud fra Superligaen – bekræfter aktivitet

Disse to er på vej væk fra Superliga-klub

OB i fuld kontrol: Max Ejdum skal ikke til Brøndby

Afsløring: På plads – får lang Superliga-kontrakt

Klar besked fra FCK-boss: Har fået bud

Italiensk klub klar til at udfordre Brøndby

Millioner på lommen – men vil de bruge dem?

Under i Udine

I struben på Niels Frederiksen: Det er kriminelt

Kæmpebud på ny Brøndby-profils bror

Afsløring: Esbjerg sælger Tobias Stagaard

To AGF-stjerner udgik mod FCK: Her er status