Ståle Solbakken var alt andet end imponeret over Rasmus Falks præstation mod AaB.
FC København udnyttede torsdag aften, at AGF havde smidt point mod FC Nordsjælland, og kravlede tilbage på andenpladsen med en sejr over AaB. Men det var ikke alle, der præsterede lige godt.
Især Rasmus Falk havde en dårlig dag på kontoret, understreger Ståle Solbakken over for Ekstra Bladet.
Læs også:FCK-profil om tiltrængt sejr: Det var virkelig en lettelse
Nordmanden siger til avisen, at det ikke var københavnernes bedste præstation, og at flere spillere var præget af træthed. Deroveni ramte Rasmus Falk ikke det niveau, man forventer fra den 28-årige midtbanekreatør.
- Og så havde Rasmus Falk en decideret offday, slår Ståle Solbakken fast ifølge Ekstra Bladet.
Læs også:Helten Zeca: Jeg er så stolt
Rasmus Falk var også, den første FC København-spiller, der blev skiftet ud, da Ståle Solbakken erstattede ham med Nicolaj Thomsen efter knap en times spil.
Til trods for midtbanestjernens ”offday” lykkedes det dog FC København at tage de tre point, og det betyder som bekendt, at de overtager andenpladsen. Den kan de endegyldigt sikre mod FC Nordsjælland søndag med en sejr på hjemmebane.
Læs også:Tom van Weert var tæt på portugisisk storklub før AaB-skifte
-----
Få de bedste spilforslag hos Oddsavisen.dk for bare 29,- kr/md - brug koden Tip2020 ved betaling
Seneste rygter
Argentiner kan afløse Zinedine Zidane
PSG vil snuppe City-spiller for næsen af Barcelona
AaB-kriger på blokken i fransk klub
18-årigt dansk angrebstalent på vej til Italien
Juventus-favorit på vej til Simon Kjærs Milan
Fokus
Tipsbladet vurderer: Sådan gik sommerens transfervindue i BIF, AaB og LBK
I januar tager Tipsbladet hver fredag et hurtigt kig på tre Superliga-klubber og de aftaler, de indgik i transfervinduet fra august til start-oktober.
Blokering af vores annoncer.
Vi kan se din browser forhindre visning af vores annoncer. Det betyder med stor sandsynlighed at du har en adblocker installeret.
Vi er nød til at vise dig annoncer for at kunne levere gratis indhold til dig.
Derfor beder vi dig tillade/whiteliste vores domæne i adblockeren.
Får du denne besked selvom du ikke benytter en adblocker, så kontakt os her.
På forhånd tak Tipsbladet.dk