Der er talentspejdere til kampene, udenlandske klubber og medier spørger interesseret, og det ligner udelukkende et spørgsmål om, hvorvidt buddene bliver store nok på Ernest Nuamah denne sommer.
Der er rift om Ernest Nuamah, der er blevet kåret til Forårets Profil i Tipsbladet, og det er ikke noget nyt.
Marseilles interesse, og relativt beskedne bud, i begyndelsen af året var bare et af flere bud og henvendelser til FC Nordsjælland, men interessen begyndte endnu tidligere.
– Det kunne allerede være sket sidste sommer set i forhold til, hvordan interessen har været. Som jeg nogle gange siger til spillerne, er det en konsekvens af, at en spiller som ham er på holdet og præsterer godt. Men det er også på grund af det arbejde, man har leveret over lang tid, både her i Farum og på akademiet i Ghana, siger Jan Laursen, sportsdirektør i FC Nordsjælland, til Tipsbladet.
Stor interesse
Der er igen denne sommer interesse for Ernest Nuamah, og med kåringen til Forårets Profil og udtagelsen til landsholdet som symbol virker det tydeligt, at FC Nordsjælland igen skal forholde sig til tilbud.
Klubber fra England, Tyskland, Holland, Italien, Frankrig og Spanien ser FC Nordsjællands kampe, og en af dem, der bliver observeret tæt, er Ernest Nuamah.
– Når man spiller i FC Nordsjælland, behøver man ikke spekulere over, om man nu også bliver set. Der bliver holdt øje hele tiden. Der bliver holdt øje med, hvem der er den næste Damsgaard, den næste Andreas Skov Olsen, den næste Mathias Jensen, den næste Kudus og Kamaldeen. Det går bare hurtigere her. Det er lidt ærgerligt set for os med klubøjne. Jeg klager ikke over det. Spillerne ved, at der bliver holdt øje til hver eneste kamp, der er mindst 20 klubber hver gang, siger Jan Larusen.
– Vi forstår, at det er en del af forretningen, og at det er naturligt for spillerne i forhold til deres ambitioner. Vi forsøger at have en løbende dialog om det. Vi prøver at lade spillerne forstå, at når vi af og til er nødt til at sige nej, er det ikke et permanent nej. I de situationer skal de glæde sig over, at det er en positiv bekræftelse af, at de er på rette vej. Og så bliver det måske i næste vindue, som vi så senest med Andreas Schjelderup.
Fornemmelse for handler
Den snak har Jan Laursen også haft med Ernest Nuamah, der selv er meget bevidst om interessen, på trods af hans evne til fokusere på spillet.
– Jeg prøver at have den dialog løbende med en spiller som Ernest. Det er vigtigt, det er mit job. Og vi skal forstå, at det fylder mere for spilleren, end det gør for klubben. Ikke at det ikke er mega-vigtigt for os at sælge spillere, og det er også derfor, vi ikke så ofte har sagt nej.
– Vi forstår, at spillernes karrierer er korte, at situationer hurtigt kan ændre sig, at der kan opstå skader, der ændrer alt.
– Det giver mig en ballast at have været med i over 20 år og i over 100 handler. Så har jeg en god fornemmelse af, hvor seriøs en henvendelse er, og om det skal lukkes ned, eller om det er en klub, der er god for spilleren og for os. Det bruger vi meget tid på. Jeg har ofte en god fornemmelse for, om vi kan ramme hinanden, og om det er en klub, der er god for spilleren,, siger Jan Laursen.
Læs om kåringen af Ernest Nuamah til Forårets Profil her.

Nu åbner dansk træner op om fyring

Chelseas reserver overmander svenskere

Forsøgte at beholde FCK-talent: Han er enormt rar

Fantastisk og vanvittig fodboldkamp ender 3-3

Klar på transfers: ‘Godt forhold til Nees og Sune’

Silkeborg-stjerne færdig: Udlandet kalder

Fredericia gør stadion klar til Superligaen

Wow for en fodboldkamp!

Diant Ramaj: Jeg siger undskyld på søndag

Brøndby skifter tre mand

FCK-boss ramt: Har jeg det sindssygt stramt med

FCK uden stor stjerne til pokalbrag

AGF får tilskuerstraf efter pyro-brug

Supercomputer: De bliver danske mestre

Ståle Solbakken: De er Skandinaviens bedste hold

Hård Bruun Larsen-melding: ‘Et vinterflop’

Pokalfinale på MCH Arena: Trist vi er nået dertil

Oprykning kan sætte fut i Fredericias stadionplan

Dansker fik fejlagtigt skylden for Haaland-hetz

Kæmpe bøde til FC København

Mike Tullberg jubler: Prioriteterne har ændret sig

Inter kan drille Lewandowski-løse Barcelona

Robin van Persie vil informere FCK’er meget snart

Midtbane-flop færdig i AGF

Malaga og Granada interesseret i formstærk dansker

Brøndby har profil tilbage til semifinale

Ærgerligt OB-exit: ‘Jeg mistede tilliden’

Vilde Wrexham: Totalt sindssygt, siger dansker!

Så meget skal de betale for Jacob Neestrup

Michael Laudrup: ‘Det er noget helt specielt’

Kent Nielsen blæser til angreb

Afsløring: Angriber skal retur til Brøndby

Chokskifte? ‘Dolberg ville score minimum 25 mål’

Arsenal i problemer: PSG tager fra London med sejr

– En fattig forklaring, Birk!

Tidligere AaB-træner hjemsendt

Michael Laudrup: ‘Det er noget pjat’

Gik amok: Real Madrid-stjerne får lang karantæne

Superliga-spiller har gang i vild stime

Afsløring: Hillerød Fodbold sælger Ali Almosawe

Vil forlænge med attraktive Superliga-profiler

Hylder Brøndby-fans: ‘En helt absurd fankultur’

Han kan afløse Xabi Alonso

Erik Sviatchenko har fremtiden på plads

– Han er Superligaens bedste målmand

Stor Silkeborg-profil ude mod Brøndby

Vanvidskamp af udlejet Superliga-spiller

Klar på at vende hjem til Superligaen

– De er jo slet ikke FCK-backs!

Real Madrid-stjerne opereret

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

‘David Nielsen var fuldstændig fantastisk for mig’

Diant Ramaj skal ikke tilbage til Dortmund

Isaksen med stor hyldest: Et fantastisk menneske

Rundens Hold i Superligaen – 28. spillerunde