Der er talentspejdere til kampene, udenlandske klubber og medier spørger interesseret, og det ligner udelukkende et spørgsmål om, hvorvidt buddene bliver store nok på Ernest Nuamah denne sommer.
Der er rift om Ernest Nuamah, der er blevet kåret til Forårets Profil i Tipsbladet, og det er ikke noget nyt.
Marseilles interesse, og relativt beskedne bud, i begyndelsen af året var bare et af flere bud og henvendelser til FC Nordsjælland, men interessen begyndte endnu tidligere.
– Det kunne allerede være sket sidste sommer set i forhold til, hvordan interessen har været. Som jeg nogle gange siger til spillerne, er det en konsekvens af, at en spiller som ham er på holdet og præsterer godt. Men det er også på grund af det arbejde, man har leveret over lang tid, både her i Farum og på akademiet i Ghana, siger Jan Laursen, sportsdirektør i FC Nordsjælland, til Tipsbladet.
Stor interesse
Der er igen denne sommer interesse for Ernest Nuamah, og med kåringen til Forårets Profil og udtagelsen til landsholdet som symbol virker det tydeligt, at FC Nordsjælland igen skal forholde sig til tilbud.

Klubber fra England, Tyskland, Holland, Italien, Frankrig og Spanien ser FC Nordsjællands kampe, og en af dem, der bliver observeret tæt, er Ernest Nuamah.
– Når man spiller i FC Nordsjælland, behøver man ikke spekulere over, om man nu også bliver set. Der bliver holdt øje hele tiden. Der bliver holdt øje med, hvem der er den næste Damsgaard, den næste Andreas Skov Olsen, den næste Mathias Jensen, den næste Kudus og Kamaldeen. Det går bare hurtigere her. Det er lidt ærgerligt set for os med klubøjne. Jeg klager ikke over det. Spillerne ved, at der bliver holdt øje til hver eneste kamp, der er mindst 20 klubber hver gang, siger Jan Larusen.
– Vi forstår, at det er en del af forretningen, og at det er naturligt for spillerne i forhold til deres ambitioner. Vi forsøger at have en løbende dialog om det. Vi prøver at lade spillerne forstå, at når vi af og til er nødt til at sige nej, er det ikke et permanent nej. I de situationer skal de glæde sig over, at det er en positiv bekræftelse af, at de er på rette vej. Og så bliver det måske i næste vindue, som vi så senest med Andreas Schjelderup.
Fornemmelse for handler
Den snak har Jan Laursen også haft med Ernest Nuamah, der selv er meget bevidst om interessen, på trods af hans evne til fokusere på spillet.
– Jeg prøver at have den dialog løbende med en spiller som Ernest. Det er vigtigt, det er mit job. Og vi skal forstå, at det fylder mere for spilleren, end det gør for klubben. Ikke at det ikke er mega-vigtigt for os at sælge spillere, og det er også derfor, vi ikke så ofte har sagt nej.
– Vi forstår, at spillernes karrierer er korte, at situationer hurtigt kan ændre sig, at der kan opstå skader, der ændrer alt.
– Det giver mig en ballast at have været med i over 20 år og i over 100 handler. Så har jeg en god fornemmelse af, hvor seriøs en henvendelse er, og om det skal lukkes ned, eller om det er en klub, der er god for spilleren og for os. Det bruger vi meget tid på. Jeg har ofte en god fornemmelse for, om vi kan ramme hinanden, og om det er en klub, der er god for spilleren,, siger Jan Laursen.
Læs om kåringen af Ernest Nuamah til Forårets Profil her.
LIVE
TransferLIVE: 105 millioner for dansk stortalent
TIPSBLADET SPECIAL
FCK jagter stjerne: Han er en magtfaktor
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby køber Hyseni i rekordtransfer
TOPNYHED
Her er FC Nordsjællands vej i Europa
AGF-chok: ‘Den største skandale i 20 år’
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
‘Zorniger har været grænsende til illoyal’
LIVE
Superliga-LIVE: Får indflydelse på transfers
TRANSFER
Tæt på Brøndby-transfer: Nu sprudler han
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
MEDIE
Transfer på vej: AGF vil score millioner
‘Vi har ikke hørt noget fra FC København’
TOPNYHED
AGF i Europa: De venter i næste runde
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Tidligere Zorniger-spiller undrer sig over fyring
MEDIE
Ekstremt dyr stjerne meldes enig med Liverpool
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
FC Midtjylland ser igen rødt i ny nedtur
Her kan du se FC Midtjylland mod Besiktas
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
NYHEDER
Nærmer sig vild FCK-præstation
FANKLUBBEN
De kan få et kæmpe gennembrud i Lyngby Boldklub
TOPNYHED
Bombe i England: Eddie Howe færdig i Newcastle
HELT VILDT
FCK-chok i Parken: Ikke set i 247 kampe
INTERVIEW
Er de også færdige i OB?
FC Nordsjælland i kæmpesejr – videre i Europa
Her er FCK’s næste modstander i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Bombe! Zorniger fyret – Thomasberg ind
Ny BIF-stjerne? Trækker overskrifter i udlandet
Stjerne på plads i Chelsea
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
AVIS
‘Grønt lys’ baner vejen for Lindstrøm-transfer
FC Midtjylland er ude
EKSKLUSIVT
Stort nedbrud: Chefredaktør siger undskyld
EKSKLUSIVT