FCN-chef: Kunne have solgt Nuamah sidste sommer

Interessen for Forårets Profil er stor i disse uger, men FC Nordsjælland kunne allerede have solgt Ernest Nuamah for længe siden.



Der er talentspejdere til kampene, udenlandske klubber og medier spørger interesseret, og det ligner udelukkende et spørgsmål om, hvorvidt buddene bliver store nok på Ernest Nuamah denne sommer.

Der er rift om Ernest Nuamah, der er blevet kåret til Forårets Profil i Tipsbladet, og det er ikke noget nyt.

Marseilles interesse, og relativt beskedne bud, i begyndelsen af året var bare et af flere bud og henvendelser til FC Nordsjælland, men interessen begyndte endnu tidligere.

– Det kunne allerede være sket sidste sommer set i forhold til, hvordan interessen har været. Som jeg nogle gange siger til spillerne, er det en konsekvens af, at en spiller som ham er på holdet og præsterer godt. Men det er også på grund af det arbejde, man har leveret over lang tid, både her i Farum og på akademiet i Ghana, siger Jan Laursen, sportsdirektør i FC Nordsjælland, til Tipsbladet.

Stor interesse
Der er igen denne sommer interesse for Ernest Nuamah, og med kåringen til Forårets Profil og udtagelsen til landsholdet som symbol virker det tydeligt, at FC Nordsjælland igen skal forholde sig til tilbud.

190726

Klubber fra England, Tyskland, Holland, Italien, Frankrig og Spanien ser FC Nordsjællands kampe, og en af dem, der bliver observeret tæt, er Ernest Nuamah.

– Når man spiller i FC Nordsjælland, behøver man ikke spekulere over, om man nu også bliver set. Der bliver holdt øje hele tiden. Der bliver holdt øje med, hvem der er den næste Damsgaard, den næste Andreas Skov Olsen, den næste Mathias Jensen, den næste Kudus og Kamaldeen. Det går bare hurtigere her. Det er lidt ærgerligt set for os med klubøjne. Jeg klager ikke over det. Spillerne ved, at der bliver holdt øje til hver eneste kamp, der er mindst 20 klubber hver gang, siger Jan Larusen.

– Vi forstår, at det er en del af forretningen, og at det er naturligt for spillerne i forhold til deres ambitioner. Vi forsøger at have en løbende dialog om det. Vi prøver at lade spillerne forstå, at når vi af og til er nødt til at sige nej, er det ikke et permanent nej. I de situationer skal de glæde sig over, at det er en positiv bekræftelse af, at de er på rette vej. Og så bliver det måske i næste vindue, som vi så senest med Andreas Schjelderup.

Fornemmelse for handler
Den snak har Jan Laursen også haft med Ernest Nuamah, der selv er meget bevidst om interessen, på trods af hans evne til fokusere på spillet.

– Jeg prøver at have den dialog løbende med en spiller som Ernest. Det er vigtigt, det er mit job. Og vi skal forstå, at det fylder mere for spilleren, end det gør for klubben. Ikke at det ikke er mega-vigtigt for os at sælge spillere, og det er også derfor, vi ikke så ofte har sagt nej.

– Vi forstår, at spillernes karrierer er korte, at situationer hurtigt kan ændre sig, at der kan opstå skader, der ændrer alt.

– Det giver mig en ballast at have været med i over 20 år og i over 100 handler. Så har jeg en god fornemmelse af, hvor seriøs en henvendelse er, og om det skal lukkes ned, eller om det er en klub, der er god for spilleren og for os. Det bruger vi meget tid på. Jeg har ofte en god fornemmelse for, om vi kan ramme hinanden, og om det er en klub, der er god for spilleren,, siger Jan Laursen.

Læs om kåringen af Ernest Nuamah til Forårets Profil her.





Vallys jubler over mirakel: ‘Det er fedt!’




TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Sker det? ‘Vil tage røven på os alle sammen’

Afsløring: Brøndby forhandler om Lauritsen

Stort medie langer ud efter Jens Stage

FCM-profil – Riemer har ikke ringet

Vild melding: City kan få fratrukket 60 point

Første gang nogensinde for Eriksen



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Superliga-dommer erkender kæmpe fejl

Bekræfter: Dansk klub i choktransfer

Stor overraskelse til FCM-træning

Slår fast: ‘Med længder den bedste i Danmark!’

– Fyringen af Jess Thorup var uforståelig for mig



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Skal Schmeichel spille? Nu svarer Riemer

Har ikke hørt fra Riemer siden sidste sæson

Her skal Sepp Piontek begraves

Kontant melding fra ny Spurs-boss



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Bekræfter kæmpe Brøndby-bud

Vanvittigt – snart er det 11 milliarder

Ekspert: ‘Tror han kommer til at stå!’

‘Jeg hadede verden’

Lykkelige omstændigheder – 4 profiler tvivlsomme

Celtic vrager Kasper Schmeichel

‘Han kan blive den nye Rasmus Højlund’

Skrækkeligt af Dominik Sarapata

Kaldt en flok ‘skoledrenge’ – nu reagerer Eriksen

‘Han er tilgivet’

AGF-profil: ‘Jeg bliver kun bedre’

Liverpool – West Ham United

Officielt: Victor Lind i rekordhandel



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Spiller ‘Zanka’ søndag? Her er Neestrups svar

Ronaldo køber sig ind i fodboldklub

FCM-træner regner ikke med profil mod Brøndby

Slår fast: ‘Det giver ikke meget mening’

Kæmpe transferbombe: Han overgår Lukas Lerager

Afsløring: Mads Agger sælges i millionhandel

Laudrup: Blev han ikke lige landsholdsudtaget der?

Neestrup erkender: ‘Måske dumt af mig’

Elkjær i hård kritik efter Bisseck-interview

Vicepræsident forklarer chokerende danskerskifte

Anbefaler belgiske storklubber: Køb dansk stjerne

Rekord har holdt i 20 år: ‘Nu er det på tide’

Ny hooliganpakke er vedtaget

Frimann: ‘Det er meget kritisabelt!’

Juventus-profil: ‘Absurd’

‘Det må ikke ske’

Manchester-duel: Vil hente midtbane-profiler

Chok: Dortmund ude af Champions League

Officielt: Sønderjyske sælger profil

Endelig er der godt nyt

Serie A-boss om dansker: ‘I hjertet af projektet’

– En skandale at du kan stille mig det spørgsmål!