FCN-chef: Kunne have solgt Nuamah sidste sommer

Interessen for Forårets Profil er stor i disse uger, men FC Nordsjælland kunne allerede have solgt Ernest Nuamah for længe siden.



Der er talentspejdere til kampene, udenlandske klubber og medier spørger interesseret, og det ligner udelukkende et spørgsmål om, hvorvidt buddene bliver store nok på Ernest Nuamah denne sommer.

Der er rift om Ernest Nuamah, der er blevet kåret til Forårets Profil i Tipsbladet, og det er ikke noget nyt.

Marseilles interesse, og relativt beskedne bud, i begyndelsen af året var bare et af flere bud og henvendelser til FC Nordsjælland, men interessen begyndte endnu tidligere.

– Det kunne allerede være sket sidste sommer set i forhold til, hvordan interessen har været. Som jeg nogle gange siger til spillerne, er det en konsekvens af, at en spiller som ham er på holdet og præsterer godt. Men det er også på grund af det arbejde, man har leveret over lang tid, både her i Farum og på akademiet i Ghana, siger Jan Laursen, sportsdirektør i FC Nordsjælland, til Tipsbladet.

Stor interesse
Der er igen denne sommer interesse for Ernest Nuamah, og med kåringen til Forårets Profil og udtagelsen til landsholdet som symbol virker det tydeligt, at FC Nordsjælland igen skal forholde sig til tilbud.

190726

Klubber fra England, Tyskland, Holland, Italien, Frankrig og Spanien ser FC Nordsjællands kampe, og en af dem, der bliver observeret tæt, er Ernest Nuamah.

– Når man spiller i FC Nordsjælland, behøver man ikke spekulere over, om man nu også bliver set. Der bliver holdt øje hele tiden. Der bliver holdt øje med, hvem der er den næste Damsgaard, den næste Andreas Skov Olsen, den næste Mathias Jensen, den næste Kudus og Kamaldeen. Det går bare hurtigere her. Det er lidt ærgerligt set for os med klubøjne. Jeg klager ikke over det. Spillerne ved, at der bliver holdt øje til hver eneste kamp, der er mindst 20 klubber hver gang, siger Jan Larusen.

– Vi forstår, at det er en del af forretningen, og at det er naturligt for spillerne i forhold til deres ambitioner. Vi forsøger at have en løbende dialog om det. Vi prøver at lade spillerne forstå, at når vi af og til er nødt til at sige nej, er det ikke et permanent nej. I de situationer skal de glæde sig over, at det er en positiv bekræftelse af, at de er på rette vej. Og så bliver det måske i næste vindue, som vi så senest med Andreas Schjelderup.

Fornemmelse for handler
Den snak har Jan Laursen også haft med Ernest Nuamah, der selv er meget bevidst om interessen, på trods af hans evne til fokusere på spillet.

– Jeg prøver at have den dialog løbende med en spiller som Ernest. Det er vigtigt, det er mit job. Og vi skal forstå, at det fylder mere for spilleren, end det gør for klubben. Ikke at det ikke er mega-vigtigt for os at sælge spillere, og det er også derfor, vi ikke så ofte har sagt nej.

– Vi forstår, at spillernes karrierer er korte, at situationer hurtigt kan ændre sig, at der kan opstå skader, der ændrer alt.

– Det giver mig en ballast at have været med i over 20 år og i over 100 handler. Så har jeg en god fornemmelse af, hvor seriøs en henvendelse er, og om det skal lukkes ned, eller om det er en klub, der er god for spilleren og for os. Det bruger vi meget tid på. Jeg har ofte en god fornemmelse for, om vi kan ramme hinanden, og om det er en klub, der er god for spilleren,, siger Jan Laursen.

Læs om kåringen af Ernest Nuamah til Forårets Profil her.







Casper Ankergren, Thomas Mikkelsen, Gavin Beavers. Foto: Brøndby IF INTERVIEW

Brøndby-keeper bekræfter stor transferhistorie

Samler informationer om FCK’er

33 dage: Siger op efter Thomas Frank-fyring

Færdig i Brøndbys bestyrelse

Dommerekspert: Hold nallerne væk, VAR!

Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Hoff Thorup raser over hjemmepublikum



EKSKLUSIVT

– Kun FCM og FCK kommer i nærheden af ham!

– Humøret er rigtig dårligt lige nu

Rykker de ned fra SL? ‘Det dér ser farligt ud’

‘Fuldstændig ligeglade med AGF’

Revser kommentar: ‘Grænsende til at være dumt’

Christian Eriksen reagerer på Thomas Franks fyring



INTERVIEW

Færdig i Brøndby? Nu svarer Steve Cooper

Brøndby sagsøgte egne fans – nu er der afgørelse

Stor FCK-krise: ‘Ingen jobsikkerhed til Neestrup’

Midt i kæmpe krise: Drama om German Onugkha

Indrømmer: Vi var enige med Andreas Schjelderup

Bud på vej? De lurer på Younes Bakiz



AVIS

Jagter Christian Nørgaard

Thomasberg sender Superliga-køb på reserveholdet

José Mourinho klarmelder dansker

Kritiserer stor choktransfer: ‘Han er en radiobil’

Blæst bagover af Noah Nartey: Magiker!

Magiske indskiftninger sikrede Sønderjyske-sejr

Han er Nottingham Forests fjerde træner i sæsonen

30 år siden sidst: ‘FCK har fejlet på alle hylder’

‘Det var forfærdeligt at se på!’

FCK-bænken var rasende!

Fokus på AGF-stjerne: Solgte de ham for tidligt?

Dyr dansker udskammet – nu kaldes han ‘Iskold’

Nartey scorede igen for Lyon



FANKLUBBEN

‘Lykkes det ikke, er det en kæmpe falliterklæring’

Dommerekspert chokeret over AGF-straffe

Dybt bekymrende tal: Her er Brøndbys store problem

Chido Obi var ustyrlig

Benfica – Real Madrid

‘Brøndby når ikke guld eller sølv i år’

Et lyspunkt i kolossal Superliga-krise

Så mange millioner kostede Thomas Frank Tottenham

Parisiske dydsmønstre i Monaco

Endeligt godt nyt om Alexander Bah

– Ved ikke, hvad der sker, men jeg er glad!

Sønderjyske tæv til Kent Nielsens drenge

Afsløring: IFK Göteborg sælger Thomas Santos

Kæmpe kaos: Nu skrider endnu en Højbjerg-boss

‘Det er udelukkende mit ansvar’

Viborg besejrede Brøndby i egen hule

Revser Brøndby: ‘Totalt kaos’

Virkelig bekymrende – Hvad er der galt, Brøndby?

Zorniger med opsang efter ydmygelse

FC Midtjylland kørte OB over

Fuldstændig galimatias – han var vanvittig!

Vallys er tilbage og første start til storspiller

AGF dummer sig mod Fredericia