Der er talentspejdere til kampene, udenlandske klubber og medier spørger interesseret, og det ligner udelukkende et spørgsmål om, hvorvidt buddene bliver store nok på Ernest Nuamah denne sommer.
Der er rift om Ernest Nuamah, der er blevet kåret til Forårets Profil i Tipsbladet, og det er ikke noget nyt.
Marseilles interesse, og relativt beskedne bud, i begyndelsen af året var bare et af flere bud og henvendelser til FC Nordsjælland, men interessen begyndte endnu tidligere.
– Det kunne allerede være sket sidste sommer set i forhold til, hvordan interessen har været. Som jeg nogle gange siger til spillerne, er det en konsekvens af, at en spiller som ham er på holdet og præsterer godt. Men det er også på grund af det arbejde, man har leveret over lang tid, både her i Farum og på akademiet i Ghana, siger Jan Laursen, sportsdirektør i FC Nordsjælland, til Tipsbladet.
Stor interesse
Der er igen denne sommer interesse for Ernest Nuamah, og med kåringen til Forårets Profil og udtagelsen til landsholdet som symbol virker det tydeligt, at FC Nordsjælland igen skal forholde sig til tilbud.

Klubber fra England, Tyskland, Holland, Italien, Frankrig og Spanien ser FC Nordsjællands kampe, og en af dem, der bliver observeret tæt, er Ernest Nuamah.
– Når man spiller i FC Nordsjælland, behøver man ikke spekulere over, om man nu også bliver set. Der bliver holdt øje hele tiden. Der bliver holdt øje med, hvem der er den næste Damsgaard, den næste Andreas Skov Olsen, den næste Mathias Jensen, den næste Kudus og Kamaldeen. Det går bare hurtigere her. Det er lidt ærgerligt set for os med klubøjne. Jeg klager ikke over det. Spillerne ved, at der bliver holdt øje til hver eneste kamp, der er mindst 20 klubber hver gang, siger Jan Larusen.
– Vi forstår, at det er en del af forretningen, og at det er naturligt for spillerne i forhold til deres ambitioner. Vi forsøger at have en løbende dialog om det. Vi prøver at lade spillerne forstå, at når vi af og til er nødt til at sige nej, er det ikke et permanent nej. I de situationer skal de glæde sig over, at det er en positiv bekræftelse af, at de er på rette vej. Og så bliver det måske i næste vindue, som vi så senest med Andreas Schjelderup.
Fornemmelse for handler
Den snak har Jan Laursen også haft med Ernest Nuamah, der selv er meget bevidst om interessen, på trods af hans evne til fokusere på spillet.
– Jeg prøver at have den dialog løbende med en spiller som Ernest. Det er vigtigt, det er mit job. Og vi skal forstå, at det fylder mere for spilleren, end det gør for klubben. Ikke at det ikke er mega-vigtigt for os at sælge spillere, og det er også derfor, vi ikke så ofte har sagt nej.
– Vi forstår, at spillernes karrierer er korte, at situationer hurtigt kan ændre sig, at der kan opstå skader, der ændrer alt.
– Det giver mig en ballast at have været med i over 20 år og i over 100 handler. Så har jeg en god fornemmelse af, hvor seriøs en henvendelse er, og om det skal lukkes ned, eller om det er en klub, der er god for spilleren og for os. Det bruger vi meget tid på. Jeg har ofte en god fornemmelse for, om vi kan ramme hinanden, og om det er en klub, der er god for spilleren,, siger Jan Laursen.
Læs om kåringen af Ernest Nuamah til Forårets Profil her.
LIVE
TransferLIVE: Stor dansk transfer er en done deal
TRANSFER
Rygtet til FCK – nu bekræfter klubben handlen
EKSKLUSIVT
Chokskifte til FCK? Han passer ikke ind alligevel
TOPNYHED
Ekspert fatter intet af Amin Chiakhas klausul
INTERVIEW
Træner med i Brøndby: Ikke et velgørenhedsprojekt
TOPNYHED
Ekstraregning på 441.942,58 kroner
TOPNYHED
Dansk skrækskade: Det er et kæmpe chok
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
LIVE
Superliga-LIVE: ‘Det er tungt’
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Tog fat i Brøndby-helt: ‘Der er jo en grænse’
OPTAKT
OB – Sønderjyske
TIPSBLADETS DOM
Han er den nye Superliga-juvel!
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF køber Colin Rösler fra Malmö FF
MEDIE
Lindstrøm skifter til Schalke
NYHEDER
Dansker scorer mod Barcelona
INTERVIEW
Tidl. FCK-komet blomster igen efter sandt helvede
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TIPSBLADETS DOM
Bliver han ved, behøves FCK ingen nyindkøb!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved gør det igen – sælger profil
TIPSBLADETS DOM
Han ligner en ny Brøndby-darling!
TRANSFER
Speakman om transfer: En unik situation
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
NYHEDER
Svinedyr Brøndby-profil kan være fortid
EKSKLUSIVT
Afsløring: Adam Daghim til lægetjek i kæmpe handel
NYHEDER
OB-boss: Derfor fyrer vi Alexander Zorniger
TOPNYHED
Alexander Zorniger sætter ny fyringsrekord
TIPSBLADET SPECIAL
Aggressiv udvikling i FCM? Her skiller de sig ud
TOPNYHED
Her er FC Midtjyllands vej i Europa
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
NYHEDER
Kommer med kryptisk transfermelding om ‘TK’