Det er ikke kun spillere, som skifter klub. Det samme gør sig også gældende for folk i staben rundt omkring. Hos FC Nordsjælland har man fået nye ansigter ind på Superliga-holdet i form af, at fysisk træner Anders Lund, som kommer op fra akademiet til en rolle med henblik på transitionen mellem akademi og Superliga
Det skriver FC Nordsjælland på klubbens hjemmeside, hvor de også løfter sløret for to helt nye. Det gælder Peter Skogsletten, som kommer fra de norske mestre Bodø/Glimt samt Sam Feringa fra hollandske Heerenveen.
Samtidig fratræder Mathias Zangenberg stillingen som såkaldt Head of Physical Performance. Det samme gør Michael Myhre. Her vil det være den førnævnte hollænder, som er ny i toppen af den fysiske stab.
Sportsdirektør Mikkel Hemmersam peger i den forbindelse på, at det er et fint tidspunkt at få lavet ændringer.
– En sommerpause er en oplagt mulighed til at få skruet på de knapper, vi mener kan få ekstra procenter ud af det store og strukturerede arbejde, som der udføres i FCN, siger han og fortsætter:
– Vi er en klub i konstant udvikling, og vi er forpligtede til at kigge på de muligheder vi har for at lave et endnu bedre udviklings- og præstationsmiljø for de unge mennesker, som har lagt deres drømme og ambitioner i vores hænder, lyder det fra FCN-sportsdirektøren.
I FC Nordsjælland møder truppen ind igen efter deres ferie 21. juni.
Kendskabet til Peter Skogslettens forbindelse til Farum-klubben har allerede været fremme, hvor det er blevet fortalt, at han har et særligt forhold til computerspillet Football Manager. Læs mere om det her.
LIVE
LIVE: Skriver under med Viborg
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
INTERVIEW
‘Det, der frustrerer mig lige nu, er…’
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
MEDIE
Offentliggøres i dag
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Inden guldbrag: Spillede i FCM – holder nu med AGF
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
Zorniger med iskoldt svar inden FCK-brag
NYHEDER
I svime over Froholdt: ‘Startede i København’
TIPSBLADETS DOM
Den største genistreg i Superligaen?
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
NYHEDER
Blev Viborg snydt? ‘Ser meget mistænkeligt ud’
Danmark når minimumsmål: Et drømmescenarie
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
INTERVIEW
