FC Nordsjælland kan have dollartegn i øjnene – igen.
Købmandskabet har ikke fejlet noget i FC Nordsjælland, og Superliga-klubben ser ud til at have gjort sig endnu en rigtig god handel.
I sommeren 2022 blev unge Simon Adingra solgt til Brighton for 52 millioner kroner, og det alene er en flot handel.
Der kan dog komme endnu flere penge på FCN-kontoen for ivorianeren, der netop er vendt hjem til Brighton som AFCON-mester, hvor han tilmed blev kåret til den bedste yngste spiller.
I Brighton er han ved at få sit helt store gennembrud, og et stort salg kan derfor lure i horisonten.
Sker det, så kan FC Nordsjælland sætte mange millioner ind på kontoen, for Tipsbladet kan fortælle, at FCN i 2022 sikrede sig 20 procent i videresalgsklausul i handlen med Brighton.
Købmandskabet har heller ikke fejlet noget i Brighton, der har for vane at sælge profiler for utrolige summer.
I sommer solgte Brighton profilerne Moises Caicedo og Alexis Mac Allister for en samlet pris på 1,2 milliarder kroner til henholdsvis Chelsea og Liverpool.
Nærmer prisen på Simon Adingra sig bare en lille smule, så kan der altså tikke utroligt mange penge ind på den nordsjællandske konto.
Artiklen fortsætter under billedet…
Foto: Imago
FC Nordsjælland tjente i sommeren sidste år omkring 40 millioner kroner i 15 procents videresalgsklausul på Mohammed Kudus, da han rykkede fra Ajax til West Ham for 340 millioner kroner.
Skulle Simon Adingra blive handlet for omtrent samme beløb, ville det sende op mod 60 millioner kroner i kassen hos FC Nordsjælland, der ejes af familien Mansour, et af Egyptens mest velhavende erhvervs-dynastier.
Videresalgsklausuler udregnes fra en salgssum minus det, spilleren kostede ved det oprindelige skifte, hvilket altså i dette tilfælde vil sige, at FCN's videresalgsklausul udregnes fra en salgssum minus 52 millioner kroner og de million-bonusser, FC Nordsjælland siden har fået på baggrund af Adingras præstationer og de præstationsklausuler, der blev aftalt ved Adingras skifte til Brighton i 2022.
Simon Adingra har kontrakt til sommeren 2026 i Brighton, og han nåede at spille 40 kampe for FC Nordsjælland.
Adingra spillede i sidste sæson med stor succes på leje i Union SG, der ligesom Brighton ejes af Tony Bloom.
Brighton har i denne måned sikret en købsaftale med FC Nordsjællands Ibrahim Osman, der skifter til sommer for omkring 145 millioner kroner plus op mod 30 millioner kroner i bonusser, såfrem Osman og Brighton præsterer godt sammen.
DAGENS SPILFORSLAG
Gounies kan røve Banken
TOPNYHED
FCK-komet: ‘Vil aldrig spille for denne klub’
NYHEDER
– Han har været en decideret atombombe
Han peger på Simon Kjær
HELT VILDT
Denis Vavro amok til indendørsstævne i Slovakiet
TRANSFER
Overvejer Mathias Jensen-køb
TIPSBLADET SPECIAL
Her er Superligaens 5 bedste off. midtbanespillere
– Du har udstråling som tagpap
MEDIE
Nyt job – Johannes Hoff Thorup skriver snart under
Kevin Diks jubler: Det var fantastisk!
NYHEDER
Grimme tv-billeder af dansker trækker overskrifter
TOPNYHED
Michael Gregoritsch flirter med denne klub
STORT INTERVIEW
Lukas Lerager er ellevild: Langt bedre end i FCK
FANKLUBBEN
Hvad vil Steve Cooper med det her Brøndby-hold?
NYHEDER
Presset Frank: Her er vores store problem
MEDIE
Afslører vild Lukas Lerager-bonus
Lerager ser forandret Kamil Grabara
LIGE NU
Udenlandsk klub henter OB’s U19-træner
TRANSFER
Bekræfter: Skifter til FC Midtjylland
HELT VILDT
Store problemer for tidligere FC Midtylland-bomber
EKSKLUSIVT
Tidligere Superliga-bomber sættes af på øde ø nu
Skal betale rekordbeløb for Superliga-profil
INTERVIEW
Mads Kristensen vælger Horsens: Store ambitioner
HELT VILDT
Kæmpe succes – Hjulmand overgår Xabi Alonso
EKSKLUSIVT
Afsløring: Ny trænerduo på plads i Lyngby Boldklub
NYHEDER
– Det tager på mig psykisk, og det er hårdt
TOPNYHED
Magisk aften for FC København-stjerne
Rasmus Højlund og Napoli vinder pokalfinale
Ny nedtur for Ansu Fati
FANKLUBBEN
Han har fået et gennembrud – ser livsfarlig ud!
Husker du Blas Riveros? Nu har han vild succes
MEDIE
Forlod FCK i sommer – nu vil han lave stort skifte
Kollapset skifte: Tidligere Brøndby-stjerne gratis
EKSKLUSIVT
Afsløring: Derby tæt på at købe Oscar Fraulo
NYHEDER
Fælder dom over Højlund
‘Mohamed Salah er et ikon’
DAGENS SPILFORSLAG
Målfattigt lokalderby i Afrika
HELT VILDT
I svime over Gidsel: ‘Legestue!’
NYHEDER
Dansker stjal overskrifterne: Virkelig smertefuldt
NYHEDER
Kryptisk Vingegaard: Vil pludselig ikke sige det
TIPSBLADET SPECIAL
Transferplanen: Få da bare hentet ham!
NYHEDER
Ny situation for Frank: Mister vigtig mand
NYHEDER
– Alle taler om dem!
NYHEDER
– Et frygteligt scenarie
NYHEDER
Vil gøre det onde ved Vingegaard-rival
Nævner pludselig Vingegaard: Kom fra en fiskebutik
Henter dansker – får god pakke
NYHEDER
Sammenligner med Superligaen: ‘Det er absurd’
– Det bliver en lang skade