Dansk klub kan score kassen på PL-profil

FC Nordsjælland kan komme til at tjene endnu flere millioner på Simon Adingra, der kan stå på spring.



FC Nordsjælland kan have dollartegn i øjnene – igen.

Købmandskabet har ikke fejlet noget i FC Nordsjælland, og Superliga-klubben ser ud til at have gjort sig endnu en rigtig god handel.

I sommeren 2022 blev unge Simon Adingra solgt til Brighton for 52 millioner kroner, og det alene er en flot handel.

Der kan dog komme endnu flere penge på FCN-kontoen for ivorianeren, der netop er vendt hjem til Brighton som AFCON-mester, hvor han tilmed blev kåret til den bedste yngste spiller.

I Brighton er han ved at få sit helt store gennembrud, og et stort salg kan derfor lure i horisonten.

Sker det, så kan FC Nordsjælland sætte mange millioner ind på kontoen, for Tipsbladet kan fortælle, at FCN i 2022 sikrede sig 20 procent i videresalgsklausul i handlen med Brighton.

Købmandskabet har heller ikke fejlet noget i Brighton, der har for vane at sælge profiler for utrolige summer.

I sommer solgte Brighton profilerne Moises Caicedo og Alexis Mac Allister for en samlet pris på 1,2 milliarder kroner til henholdsvis Chelsea og Liverpool.

Nærmer prisen på Simon Adingra sig bare en lille smule, så kan der altså tikke utroligt mange penge ind på den nordsjællandske konto.

Artiklen fortsætter under billedet…

Foto: Imago

FC Nordsjælland tjente i sommeren sidste år omkring 40 millioner kroner i 15 procents videresalgsklausul på Mohammed Kudus, da han rykkede fra Ajax til West Ham for 340 millioner kroner.

Skulle Simon Adingra blive handlet for omtrent samme beløb, ville det sende op mod 60 millioner kroner i kassen hos FC Nordsjælland, der ejes af familien Mansour, et af Egyptens mest velhavende erhvervs-dynastier.

Videresalgsklausuler udregnes fra en salgssum minus det, spilleren kostede ved det oprindelige skifte, hvilket altså i dette tilfælde vil sige, at FCN's videresalgsklausul udregnes fra en salgssum minus 52 millioner kroner og de million-bonusser, FC Nordsjælland siden har fået på baggrund af Adingras præstationer og de præstationsklausuler, der blev aftalt ved Adingras skifte til Brighton i 2022.

Simon Adingra har kontrakt til sommeren 2026 i Brighton, og han nåede at spille 40 kampe for FC Nordsjælland.

Adingra spillede i sidste sæson med stor succes på leje i Union SG, der ligesom Brighton ejes af Tony Bloom.

Brighton har i denne måned sikret en købsaftale med FC Nordsjællands Ibrahim Osman, der skifter til sommer for omkring 145 millioner kroner plus op mod 30 millioner kroner i bonusser, såfrem Osman og Brighton præsterer godt sammen.





Overrasket over FCM-stjerne: Dumt at gøre




LIVE

LIVE: Sådan starter FCK

Thomas Frank-melding skaber overskrifter

Stjerne peger på Højlund

Storroser dansk super-talent

Pludselig fremhæver han omdiskuteret FCM-stjerne

Afslører: Skred efter Lars Olsen-ansættelse

Laver aftale med Frederik Birk



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – smidt af efter drama i Horsens

Ondt blod – de 2 fik Brøndby Stadion på nakken!

Kunne lave chokskifte til FCK – nu lurer storklub

Hyrer første kvindelige cheftræner i Bundesligaen

Enighed – Toni Kroos tæt på stort job

Klar Eriksen-spådom: Det kommer ikke til at ske



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

Det kræver klasse af dimensioner at gøre det der!

Sammenligner med Brøndby: ‘De var fire om det!’

Kæmpe million-lønforhøjelse venter Braithwaite

Chelsea-legende i Noah Nartey-opråb

Ny dansk landstræner? Nu reagerer han



Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve

– Han ender i Premier League

Vil lokke Brøndby-spiller til denne klub

FC København med overtidssejr over Randers

Chok i Norge: Ståle er nok ikke imponeret

Bombe – Clement Bischoff kylet af holdet

– De havde ikke vundet 7-0 med Jacob Neestrup

Ikke i tvivl – Dolberg skal ingen steder

Bayern slår rekord i ny storsejr

Foreslår ny BIF-træner: Ville passe fantastisk ind

Tottenham under stregen

På vej tilbage? “Han ser totalt anderledes ud”

På besøg i AGF – skifter til Bodø/Glimt



Fanklubben
" Tipsbladet's fan panel

‘Min tid i FC København var helt perfekt’

Får statsborgerskab: Det giver Solbakken hovedpine

Raser efter Slimane-dom: Han snyder!

Skreget op: Bo Svensson forstår FCK-stjerne

Gytkjær sikrer Lyngby vital sejr i overtiden

FC Fredericia – Vejle Boldklub

FCM sejrede over Brøndby i ond kamp

Jubler over dansk transferscoop: ‘Fantastisk!’

SMS fra træner – fortid i BIF halvanden uge efter

Gil Vicente tryner Tondela

Viborg sejrer i Haderslev efter grusom situation

Silkeborg-comeback giver håb

‘Det former ens karakter’

Brøndby jagter succesoplevelse i nye relationer

‘Han snakker ikke om andet!’

Sky Blues deprimererer Blues på Broen

Ferran Torres sendte Barcelona på guldkurs

Teenager skyder Liverpool fri af dårlig stime

Randers FC – FC København

Mikkel Rygaard chokeret: Det er svært at forstå

Højlund forværrede Wolfsburg-krisen

Brøndby IF – FC Midtjylland

Sønderjyske – Viborg FF