FC Nordsjælland kan have dollartegn i øjnene – igen.
Købmandskabet har ikke fejlet noget i FC Nordsjælland, og Superliga-klubben ser ud til at have gjort sig endnu en rigtig god handel.
I sommeren 2022 blev unge Simon Adingra solgt til Brighton for 52 millioner kroner, og det alene er en flot handel.
Der kan dog komme endnu flere penge på FCN-kontoen for ivorianeren, der netop er vendt hjem til Brighton som AFCON-mester, hvor han tilmed blev kåret til den bedste yngste spiller.
I Brighton er han ved at få sit helt store gennembrud, og et stort salg kan derfor lure i horisonten.
Sker det, så kan FC Nordsjælland sætte mange millioner ind på kontoen, for Tipsbladet kan fortælle, at FCN i 2022 sikrede sig 20 procent i videresalgsklausul i handlen med Brighton.
Købmandskabet har heller ikke fejlet noget i Brighton, der har for vane at sælge profiler for utrolige summer.
I sommer solgte Brighton profilerne Moises Caicedo og Alexis Mac Allister for en samlet pris på 1,2 milliarder kroner til henholdsvis Chelsea og Liverpool.
Nærmer prisen på Simon Adingra sig bare en lille smule, så kan der altså tikke utroligt mange penge ind på den nordsjællandske konto.
Artiklen fortsætter under billedet…
Foto: Imago
FC Nordsjælland tjente i sommeren sidste år omkring 40 millioner kroner i 15 procents videresalgsklausul på Mohammed Kudus, da han rykkede fra Ajax til West Ham for 340 millioner kroner.
Skulle Simon Adingra blive handlet for omtrent samme beløb, ville det sende op mod 60 millioner kroner i kassen hos FC Nordsjælland, der ejes af familien Mansour, et af Egyptens mest velhavende erhvervs-dynastier.
Videresalgsklausuler udregnes fra en salgssum minus det, spilleren kostede ved det oprindelige skifte, hvilket altså i dette tilfælde vil sige, at FCN's videresalgsklausul udregnes fra en salgssum minus 52 millioner kroner og de million-bonusser, FC Nordsjælland siden har fået på baggrund af Adingras præstationer og de præstationsklausuler, der blev aftalt ved Adingras skifte til Brighton i 2022.
Simon Adingra har kontrakt til sommeren 2026 i Brighton, og han nåede at spille 40 kampe for FC Nordsjælland.
Adingra spillede i sidste sæson med stor succes på leje i Union SG, der ligesom Brighton ejes af Tony Bloom.
Brighton har i denne måned sikret en købsaftale med FC Nordsjællands Ibrahim Osman, der skifter til sommer for omkring 145 millioner kroner plus op mod 30 millioner kroner i bonusser, såfrem Osman og Brighton præsterer godt sammen.
LIVE
TransferLIVE: United henter Premier League-målmand
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
– Det vil være VM’s største overraskelse!
TRANSFER
Sønderjyske sælger profil
LIVE
VM-LIVE: Kæmpe Haaland-kaos
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Bekræfter dansk kæmpetransfer
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
OPTAKT
Frankrig – Marokko
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
MEDIE
Ingen Brøndby? Overraskende transfermelding
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
Dommervalg til VM-brag vækker opsigt – fans raser
Knuser transferrekord
‘Meget konkrete henvendelser’ på FCK-emne
MEDIE
Her er Aral Simsirs kongeløn i Tyrkiet
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Zanka træner med i dansk klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
NYHEDER
Hylder kæmpe FCM-transfer
EKSKLUSIVT