FC Nordsjælland kan have dollartegn i øjnene – igen.
Købmandskabet har ikke fejlet noget i FC Nordsjælland, og Superliga-klubben ser ud til at have gjort sig endnu en rigtig god handel.
I sommeren 2022 blev unge Simon Adingra solgt til Brighton for 52 millioner kroner, og det alene er en flot handel.
Der kan dog komme endnu flere penge på FCN-kontoen for ivorianeren, der netop er vendt hjem til Brighton som AFCON-mester, hvor han tilmed blev kåret til den bedste yngste spiller.
I Brighton er han ved at få sit helt store gennembrud, og et stort salg kan derfor lure i horisonten.
Sker det, så kan FC Nordsjælland sætte mange millioner ind på kontoen, for Tipsbladet kan fortælle, at FCN i 2022 sikrede sig 20 procent i videresalgsklausul i handlen med Brighton.
Købmandskabet har heller ikke fejlet noget i Brighton, der har for vane at sælge profiler for utrolige summer.
I sommer solgte Brighton profilerne Moises Caicedo og Alexis Mac Allister for en samlet pris på 1,2 milliarder kroner til henholdsvis Chelsea og Liverpool.
Nærmer prisen på Simon Adingra sig bare en lille smule, så kan der altså tikke utroligt mange penge ind på den nordsjællandske konto.
Artiklen fortsætter under billedet…
Foto: Imago
FC Nordsjælland tjente i sommeren sidste år omkring 40 millioner kroner i 15 procents videresalgsklausul på Mohammed Kudus, da han rykkede fra Ajax til West Ham for 340 millioner kroner.
Skulle Simon Adingra blive handlet for omtrent samme beløb, ville det sende op mod 60 millioner kroner i kassen hos FC Nordsjælland, der ejes af familien Mansour, et af Egyptens mest velhavende erhvervs-dynastier.
Videresalgsklausuler udregnes fra en salgssum minus det, spilleren kostede ved det oprindelige skifte, hvilket altså i dette tilfælde vil sige, at FCN's videresalgsklausul udregnes fra en salgssum minus 52 millioner kroner og de million-bonusser, FC Nordsjælland siden har fået på baggrund af Adingras præstationer og de præstationsklausuler, der blev aftalt ved Adingras skifte til Brighton i 2022.
Simon Adingra har kontrakt til sommeren 2026 i Brighton, og han nåede at spille 40 kampe for FC Nordsjælland.
Adingra spillede i sidste sæson med stor succes på leje i Union SG, der ligesom Brighton ejes af Tony Bloom.
Brighton har i denne måned sikret en købsaftale med FC Nordsjællands Ibrahim Osman, der skifter til sommer for omkring 145 millioner kroner plus op mod 30 millioner kroner i bonusser, såfrem Osman og Brighton præsterer godt sammen.
LIVE
LIVE: Porto klager over Hjulmand-situation
MEDIE
Stuttgart overvejer forlængelse med dansker
HELT VILDT
Rasmus Højlund i massiv modvind
AVIS
Milliardær skylder Superliga-klub millioner
TOPNYHED
Avis: De forhandler med Andreas Christensen
NYHEDER
Fremhæver Brøndby-transfer: ‘Et scoop for ham’
Her kan du se AaB mod Aarhus Fremad
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
‘Han er den tredjebedste dansker nogensinde’
4 spillere ude med skader: Her er FCK’s pokaltrup
Her er forklaringen på hans FC København-fravær
NYHEDER
Nu kommer Riemer med ‘AC’-melding
TOPNYHED
Bombe – Superliga-klub nævnes
INTERVIEW Ekspert: ‘Det vil overgå FCKs katastrofesæson’
FCM ansætter ny topboss
Ville stoppe karrieren – nu bomber dansker løs
NYHEDER
Bestod FCM-lægetjek – eksploderet i Bundesligaen
MEDIE
– Der får David at vide, at han er fyret
NYHEDER
Lukket træningskamp – sådan gik det for Brøndby
EKSKLUSIVT Kæmpe scoop: Superliga-vinder til dansk klub
NYHEDER
Koryfæ roser Dolberg: ‘Han er bedre end ham’
Skræklodtrækning for FC Midtjylland
Deler nyt om fremtiden
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam: Presset er kolossalt på FC København
NYHEDER
‘AGF har været gode til at påvirke medierne’
EKSKLUSIVT
Slår fast: Her kommer Superliga-kampprogrammet
TOPNYHED
Bo Svensson slår fast: ‘Jeg er klar!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Knuder i Brøndby-forhandlinger
INTERVIEW
– Jeg er sikker på, at Frank bliver i England
‘Tottenham er i overhængende fare’
Lynfyring? ‘Han har givet Thomas Frank al skylden’
NYHEDER
I svime over Filip Jørgensen
NYHEDER Tøfting revser Superligaklub: ‘For nonchalant!’
NYHEDER
Chido Obi nomineret til pris
EKSKLUSIVT
Mourinho tog røven på Zeca
Hermansen matcher Areola på bare syv kampe
NYHEDER
Her lander kampprogrammet for slutspillet
Nu svarer David Nielsen
INTERVIEW
Jonas Schwartz lander nyt job
FANKLUBBEN
Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
Tottenham-træner positiv trods skrækstime
STORT INTERVIEW
Trist Zeca sender klar opfordring til FCK
STORT INTERVIEW
På vej til Danmark: Flere Superliga-henvendelser
NYHEDER
Hjulmand vinder i Hamborg
NYHEDER
‘Det bliver ikke nemt for Brøndby’
Tottenhams nedtur fortsætter
Dansker topper vild liste med Messi og Kane
Celta Vigo – Real Madrid
Donald Trump byder Inter Miami velkommen
DAGENS SPILFORSLAG
Få mål i München uden Kane
NYHEDER
Wolfsburg-træner bønfalder fans
‘Det bedste af de dårlige tidspunkter’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga: Fem spillere – fem vilde stats
NYHEDER
Horsens-chef: ‘For mig er det fuldstændig håbløst’
NYHEDER