FCN scorer kassen på Ibrahim Osman: Her er prisen

FC Nordsjælland scorer kassen på at sælge Ibrahim Osman til Brighton. Se hvor meget her.



Ikke-salget af Ibrahim Osman på januars transfermarked var en af de store historier i Superligaen.

Men nu er en gigantisk transferaftale ifølge Tipsbladets oplysninger snublende nær på at falde på plads.

Det er Brighton i Premier League, der køber Ibrahim Osman, og der skal ifølge Tipsbladets oplysninger være meget kort vej til, at en handel er på plads. Mediet The Athletic rapporterede som de første om handlen.

Transferen til Brighton sker i konkurrence med flere Premier League-klubber – Osman var tæt på et skifte til West Ham i januar, og Brentford, Arsenal og Tottenham skal også have været inde i billedet undervejs.

Og det er en voldsom transferaftale, FC Nordsjælland her får plads.

I januar var det prisskilt, flere Premier League-klubber nikkede ja til eller var indforståede med var den endelige pris, 20 millioner euro i transfer plus tre millioner i bonusser og en videresalgsklausul til FC Nordsjælland.

Nu ender aftalen ifølge Tipsbladets kilder på cirka 19,5 millioner euro, lige over 145 millioner kroner.

Og dertil kommer fire millioner euro, omkring 30 millioner kroner, fordelt på flere forskellige præstations-betingede klausuler, der indfries ud fra Osmans og Brightons præstationer og succes, og som der er relativt gode muligheder for kommer delvist eller helt til udbetaling.

Oveni kommer en videresalgsklausul på 15 procent til FC Nordsjælland.

(Artiklen fortsætter under billedet)

231726

Det vil sige, at FCN får 15 procent af det beløb, Brighton eventuelt sælger Ibrahim Osman videre for, og som overstiger det, Brighton samlet set ender med at betale FCN for Osman.

Det er uvist, hvordan Brighton, FC Nordsjælland, Ibrahim Osman og eventuelle involverede agenter har løst den voldsomme strid, der var i januar, hvor Osmans hidtidige agent Darryl Powell blev droppet af Osman til fordel for en belgisk agent med base i De Forenede Arabiske Emirater.

Der er indbragt en sag i DBU om brud på Darryl Powells rettigheder i repræsentationsaftalen med Ibrahim Osman, en aftale der løber indtil december 2024, og det er uvist, hvad udfaldet af denne og eventuelle andre sager bliver, og hvordan skiftet til Brighton er blevet til.

Falder transferen på plads, kan selve skiftet først ske til sommer, når transfervinduet i England åbner igen.

Right To Dreams direktør Tom Vernon har et nært forhold til Brighton-ejer Tony Bloom, og Brighton har været opsat på at få fat i flere spillere fra FC Nordsjælland, efter Simon Adingra har haft stor succes i først Union SG og derefter Brighton siden skiftet fra FCN i 2022.

Brighton var sidste sommer ekstremt tæt på at købe Mohammed Kudus af Ajax, men den tidligere FCN-spiller skiftede i stedet til West Ham. Denne gang vandt Brighton altså et speget transferspil foran West Ham, der efter Kudus’ succes var opsat på at hente Ibrahim Osman i januar.







TOPNYHED

Denne Superliga-kamp droppet på TV

Lige efter Thomas Frank-fyring: ‘Jeg skal væk nu’

Vildt rygte om Wolfsburg passer ikke

Vanvittigt! Bodø/Glimt fuldender sensation

Historisk transfer i dansk klub: En af de største

Kæmpe mirakel: 330 millioner kroner!

Bekymring: Hvor er Kasper Dolberg?



NYHEDER

Hvem kommer i top-6? Her er alle scenarierne

Udenlandsk medie forventer AGF-transfer

Flere ændringer på vej i FC København  

Advarer stjerne: ‘Jeg oplevede det selv i Danmark’

Riemer afslører: Han er inde i billedet til marts

Alle ved det: Han fik 3,8 millioner kroner



TOPNYHED

‘Absolut ingen tvivl’ om Thomas Franks fremtid

Hvad i alverden foregår der, Brøndby IF?

– Vil være den ringeste præstation i SL-historien

Nu kommenterer Sune Smith-Nielsen sin fyring

Fransk verdensmester saver Real Madrid ned



Dommer-ekspert i chok: Fuldkommen grotesk! 

Ny Superliga-stjerne? ‘Han er fucking god!’

Fremhæver Chido Obi: ‘Vanvittigt!’

Hovedrysten i Brøndby – men profil slipper heldigt

Er han Brøndbys nye Michael Laudrup?

Rundens hold i Superligaen – 21. runde

Deler godt Brøndby-nyt

Indkøbene var for dårlige – uenighed med Neestrup?

Ser Brøndby-kvalitet: ‘Giv dem 25 kampe’

Derfor vises Superliga-kamp kun på streaming

Ekspert: Han kunne være interessant, FCK!

Afslører: Afviste gigantisk transferbeløb

I tvivl – er Steve Cooper den rette?

‘AGF gav mig alt – jeg håber, de vinder guld’



Medier hylder Nørgaard: Vidunderligt – topspiller!

Joel Kabongo lander aftale med Brøndby

Værsgo, FCK: Her er syv bud på Sune Smiths afløser

Farzam: Han er oplagt afløser for Smith-Nielsen

Thomasberg står bag sensation – ikke sket i 17 år

Nicolai Vallys og Steve Cooper dybt frustrererede

– Der er ingen, der sover godt i FCK i øjeblikket

Det har jeg ikke set før i Superligaen

‘Schmedes er under pres’

Afsløring: FCK henter Mathias ‘Zanka’ Jørgensen

Slagter FCK-stjerne: ‘Tåbeligt og uansvarligt’

Tidligere Superliga-stjerne brillerer

Giver VM-garanti

‘Tæt på et rædselskabinet’

PSG-stjerne tiltalt for voldtægt

Real Madrid – Benfica

Argentinske klubber strejker

Oprykker henter FCK-emne

United tager kæmpe skridt mod Champions League

Tjekke tryner grækere i Leverkusen

Kæmpe målkrise – ikke sket siden 1998

Brøndbys offensive problemer fortsatte

Det er helt galt, Brøndby!