Ikke-salget af Ibrahim Osman på januars transfermarked var en af de store historier i Superligaen.
Men nu er en gigantisk transferaftale ifølge Tipsbladets oplysninger snublende nær på at falde på plads.
Det er Brighton i Premier League, der køber Ibrahim Osman, og der skal ifølge Tipsbladets oplysninger være meget kort vej til, at en handel er på plads. Mediet The Athletic rapporterede som de første om handlen.
Transferen til Brighton sker i konkurrence med flere Premier League-klubber – Osman var tæt på et skifte til West Ham i januar, og Brentford, Arsenal og Tottenham skal også have været inde i billedet undervejs.
Og det er en voldsom transferaftale, FC Nordsjælland her får plads.
I januar var det prisskilt, flere Premier League-klubber nikkede ja til eller var indforståede med var den endelige pris, 20 millioner euro i transfer plus tre millioner i bonusser og en videresalgsklausul til FC Nordsjælland.
Nu ender aftalen ifølge Tipsbladets kilder på cirka 19,5 millioner euro, lige over 145 millioner kroner.
Og dertil kommer fire millioner euro, omkring 30 millioner kroner, fordelt på flere forskellige præstations-betingede klausuler, der indfries ud fra Osmans og Brightons præstationer og succes, og som der er relativt gode muligheder for kommer delvist eller helt til udbetaling.
Oveni kommer en videresalgsklausul på 15 procent til FC Nordsjælland.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Det vil sige, at FCN får 15 procent af det beløb, Brighton eventuelt sælger Ibrahim Osman videre for, og som overstiger det, Brighton samlet set ender med at betale FCN for Osman.
Det er uvist, hvordan Brighton, FC Nordsjælland, Ibrahim Osman og eventuelle involverede agenter har løst den voldsomme strid, der var i januar, hvor Osmans hidtidige agent Darryl Powell blev droppet af Osman til fordel for en belgisk agent med base i De Forenede Arabiske Emirater.
Der er indbragt en sag i DBU om brud på Darryl Powells rettigheder i repræsentationsaftalen med Ibrahim Osman, en aftale der løber indtil december 2024, og det er uvist, hvad udfaldet af denne og eventuelle andre sager bliver, og hvordan skiftet til Brighton er blevet til.
Falder transferen på plads, kan selve skiftet først ske til sommer, når transfervinduet i England åbner igen.
Right To Dreams direktør Tom Vernon har et nært forhold til Brighton-ejer Tony Bloom, og Brighton har været opsat på at få fat i flere spillere fra FC Nordsjælland, efter Simon Adingra har haft stor succes i først Union SG og derefter Brighton siden skiftet fra FCN i 2022.
Brighton var sidste sommer ekstremt tæt på at købe Mohammed Kudus af Ajax, men den tidligere FCN-spiller skiftede i stedet til West Ham. Denne gang vandt Brighton altså et speget transferspil foran West Ham, der efter Kudus’ succes var opsat på at hente Ibrahim Osman i januar.
LIVE
TransferLIVE: Ikke meldt ud – første mål i to år
Afsløring: Italiensk dialog – sværmer om dansker
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
INTERVIEW
Gravesen til dansk stjerne: ‘Vend hjem til FCK’
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
EKSKLUSIVT
Skrækmelding om Patrick Dorgu – Man Utd afviser
Vilde Grabara opfordres: Pak dine ting og skift!
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
NYHEDER
Vil væk fra Brøndby
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
AVIS
Bringer Bo Henriksen i spil til stort job, men…
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
Så meget kræver Adamsen i Brøndby-løn
INTERVIEW
Thomas Gravesen til Brøndby: ‘Køb ham lige nu!’
TOPNYHED
Brøndby-legendes søn til lægetjek i Danmark
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
TOPNYHED
FCK-stjerne ude: ‘Han følte sig ikke klar’
AVIS
Storklub har taget kontakt
TOPNYHED
Medie: FC København nægter
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TRANSFER
Bundesliga-klub meldes varm på Brøndby-stjerne
EKSKLUSIVT
Klar Brøndby-transfermelding: ‘Det passer ikke’
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
HELT VILDT
Skandale: Dansk klubboss angrebet i Sydafrika
Youssoufa Moukoko trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk klub tæt på to nye spillere
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
HELT VILDT
Brøndby går transferamok: 3 salg og 4 køb på vej?
TRANSFER
AaB-angriber på vej til Serie A
MEDIE
Choktransfer på vej?
Ny drejning i FC Midtjyllands mulige kæmpetransfer
MEDIE
Flere meldinger: Christian Nørgaard i chok-exit?
TOPNYHED
Transferudmelding fra Vallys
MEDIE
Deler transfernyt om Andreas Maxsø
AVIS
Transferrygter svirrer – Nørgaard-‘chok’ i Arsenal
TIPSBLADETS DOM
– Han er bare ren verdensklasse!
MEDIE
FC København-spiller til lægetjek i dag
EKSKLUSIVT
Afsløring: Oliver Sonne skifter til Sparta Prag
NYHEDER
Stor AGF-transfer – tysk ekspert rasede over ham
TRANSFER
Afslører nye detaljer i FC København-transfer
DAGENS SPILFORSLAG
Gammel Dame svinger håndtaske i Monaco
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Superliga-klub kan hente tre mand
Græske fodboldfans omkommer i busulykke
MEDIE
Afviser stort bud på dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Louka Prip tæt på Hvidovre IF
NYHEDER
Melder ud om transfervinduet: ‘Enormt vigtigt’
MEDIE
Albert Grønbæk-exit? Tæt på denne klub
EKSKLUSIVT
