Ikke-salget af Ibrahim Osman på januars transfermarked var en af de store historier i Superligaen.
Men nu er en gigantisk transferaftale ifølge Tipsbladets oplysninger snublende nær på at falde på plads.
Det er Brighton i Premier League, der køber Ibrahim Osman, og der skal ifølge Tipsbladets oplysninger være meget kort vej til, at en handel er på plads. Mediet The Athletic rapporterede som de første om handlen.
Transferen til Brighton sker i konkurrence med flere Premier League-klubber – Osman var tæt på et skifte til West Ham i januar, og Brentford, Arsenal og Tottenham skal også have været inde i billedet undervejs.
Og det er en voldsom transferaftale, FC Nordsjælland her får plads.
I januar var det prisskilt, flere Premier League-klubber nikkede ja til eller var indforståede med var den endelige pris, 20 millioner euro i transfer plus tre millioner i bonusser og en videresalgsklausul til FC Nordsjælland.
Nu ender aftalen ifølge Tipsbladets kilder på cirka 19,5 millioner euro, lige over 145 millioner kroner.
Og dertil kommer fire millioner euro, omkring 30 millioner kroner, fordelt på flere forskellige præstations-betingede klausuler, der indfries ud fra Osmans og Brightons præstationer og succes, og som der er relativt gode muligheder for kommer delvist eller helt til udbetaling.
Oveni kommer en videresalgsklausul på 15 procent til FC Nordsjælland.
(Artiklen fortsætter under billedet)

Det vil sige, at FCN får 15 procent af det beløb, Brighton eventuelt sælger Ibrahim Osman videre for, og som overstiger det, Brighton samlet set ender med at betale FCN for Osman.
Det er uvist, hvordan Brighton, FC Nordsjælland, Ibrahim Osman og eventuelle involverede agenter har løst den voldsomme strid, der var i januar, hvor Osmans hidtidige agent Darryl Powell blev droppet af Osman til fordel for en belgisk agent med base i De Forenede Arabiske Emirater.
Der er indbragt en sag i DBU om brud på Darryl Powells rettigheder i repræsentationsaftalen med Ibrahim Osman, en aftale der løber indtil december 2024, og det er uvist, hvad udfaldet af denne og eventuelle andre sager bliver, og hvordan skiftet til Brighton er blevet til.
Falder transferen på plads, kan selve skiftet først ske til sommer, når transfervinduet i England åbner igen.
Right To Dreams direktør Tom Vernon har et nært forhold til Brighton-ejer Tony Bloom, og Brighton har været opsat på at få fat i flere spillere fra FC Nordsjælland, efter Simon Adingra har haft stor succes i først Union SG og derefter Brighton siden skiftet fra FCN i 2022.
Brighton var sidste sommer ekstremt tæt på at købe Mohammed Kudus af Ajax, men den tidligere FCN-spiller skiftede i stedet til West Ham. Denne gang vandt Brighton altså et speget transferspil foran West Ham, der efter Kudus’ succes var opsat på at hente Ibrahim Osman i januar.
LIVE
LIVE: Fraværende inden FCK-brag
FC Midtjylland-spiller stukket ned
Spår stor Superliga-transfer: ‘Kommer til at ske’
Ryan Giggs med klar dom over Rasmus Højlund
NYHEDER
Junker: ‘Jeg tror, de bliver danske mestre!’
AGF- eller FCM-guld? Her er chancevurderingen
EKSKLUSIVT
Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
INTERVIEW
Mike Tullberg: ‘Jeg er jo ikke dum’
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
NYHEDER
Ekspert jubler over Brøndby-indkøb
Klinsmanns søn brækker ryggen kort før VM
Premier League-klub præsenterer ny cheftræner
MEDIE
Stjernetræner spøger i Real Madrid
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
Stak FCM-spiller ned – stadig på fri fod
TIPSBLADETS DOM
Gummiben i AGF – det skal nok lykkes for Tullberg
NYHEDER
Gravesen dødsdømmer Superliga-klub
MEDIE
Offentliggøres i dag
AVIS
Andreas Christensen afviser tilbud
Udenlandske medier med fokus på FCM-reserve
OPTAKT
Leverkusen – Bayern
Barcelona-avis fremhæver Martin Braithwaite
TIPSBLADETS DOM
Din store klovn – hvor kom det fra, FCK?
INTERVIEW
AGF ramt i slutfasen: En lidt chokerende situation
EKSKLUSIVT
Jacob Bruun Larsens gav ‘et ret stort pengebeløb’
TOPNYHED
Klaiber til denne klub? Jeg vil ikke udelukke det
EKSKLUSIVT
Hård skæbne – skrækskade til Superliga-spiller
NYHEDER
‘Det dårligste sted, de har stået hele sæsonen’
EKSKLUSIVT
Ny Graulund med vild kamp: ‘Okay, vanvittigt!’
EKSKLUSIVT
Kender FCK-træner: ‘Han får et stort job en dag’
Tøfting revser: Han er HELT ved siden af sig selv
Froholdt sparker FC Porto på guldkurs
INTERVIEW ‘Min tid i FC København var helt perfekt’
MEDIE
Vækker opsigt – Thomasberg bliver væk
TIPSBLADETS DOM