FCN scorer kassen på Ibrahim Osman: Her er prisen

FC Nordsjælland scorer kassen på at sælge Ibrahim Osman til Brighton. Se hvor meget her.



Ikke-salget af Ibrahim Osman på januars transfermarked var en af de store historier i Superligaen.

Men nu er en gigantisk transferaftale ifølge Tipsbladets oplysninger snublende nær på at falde på plads.

Det er Brighton i Premier League, der køber Ibrahim Osman, og der skal ifølge Tipsbladets oplysninger være meget kort vej til, at en handel er på plads. Mediet The Athletic rapporterede som de første om handlen.

Transferen til Brighton sker i konkurrence med flere Premier League-klubber – Osman var tæt på et skifte til West Ham i januar, og Brentford, Arsenal og Tottenham skal også have været inde i billedet undervejs.

Og det er en voldsom transferaftale, FC Nordsjælland her får plads.

I januar var det prisskilt, flere Premier League-klubber nikkede ja til eller var indforståede med var den endelige pris, 20 millioner euro i transfer plus tre millioner i bonusser og en videresalgsklausul til FC Nordsjælland.

Nu ender aftalen ifølge Tipsbladets kilder på cirka 19,5 millioner euro, lige over 145 millioner kroner.

Og dertil kommer fire millioner euro, omkring 30 millioner kroner, fordelt på flere forskellige præstations-betingede klausuler, der indfries ud fra Osmans og Brightons præstationer og succes, og som der er relativt gode muligheder for kommer delvist eller helt til udbetaling.

Oveni kommer en videresalgsklausul på 15 procent til FC Nordsjælland.

(Artiklen fortsætter under billedet)

231726

Det vil sige, at FCN får 15 procent af det beløb, Brighton eventuelt sælger Ibrahim Osman videre for, og som overstiger det, Brighton samlet set ender med at betale FCN for Osman.

Det er uvist, hvordan Brighton, FC Nordsjælland, Ibrahim Osman og eventuelle involverede agenter har løst den voldsomme strid, der var i januar, hvor Osmans hidtidige agent Darryl Powell blev droppet af Osman til fordel for en belgisk agent med base i De Forenede Arabiske Emirater.

Der er indbragt en sag i DBU om brud på Darryl Powells rettigheder i repræsentationsaftalen med Ibrahim Osman, en aftale der løber indtil december 2024, og det er uvist, hvad udfaldet af denne og eventuelle andre sager bliver, og hvordan skiftet til Brighton er blevet til.

Falder transferen på plads, kan selve skiftet først ske til sommer, når transfervinduet i England åbner igen.

Right To Dreams direktør Tom Vernon har et nært forhold til Brighton-ejer Tony Bloom, og Brighton har været opsat på at få fat i flere spillere fra FC Nordsjælland, efter Simon Adingra har haft stor succes i først Union SG og derefter Brighton siden skiftet fra FCN i 2022.

Brighton var sidste sommer ekstremt tæt på at købe Mohammed Kudus af Ajax, men den tidligere FCN-spiller skiftede i stedet til West Ham. Denne gang vandt Brighton altså et speget transferspil foran West Ham, der efter Kudus’ succes var opsat på at hente Ibrahim Osman i januar.





Forhandler om Albert Grønbæk




INTERVIEW

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner

Derfor kommer han IKKE til FC København

Han er årets træner i Premier League

Brøndby tæt på ansættelse: Han bliver dansk 

Peter Hyballa raser: Det er hyklerisk og uærligt!

Her lander Superliga-kampprogrammet

Oliver Sonne vender tilbage



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Christian Eriksen til OB? Drøm da om ham!

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort

Dansk profil overrasker: Han er så god



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Storklub jagter to danskere

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Forklarer – derfor gik det galt for Hoff Thorup

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Stjerner i ordkrig: ‘Æslet tror, han er en løve’