Hvis Manchester City en dag skulle få lyst til at hente bestemte spillere i FC Nordsjælland, kan klubben gøre det ganske gratis. Det fremgår af en hemmelig aftale, som Politiken er kommet i besiddelse af via Football Leaks-platformen.
Aftalen gælder spillere, som har en fortid på Right to Dream-akademiet, som har samme ejere som FC Nordsjælland. Aftalen gælder frem til april 2020. Politiken fremhæver tre punkter i aftalen:
- FC Nordsjælland forpligter sig til at afgive spillere fra Right to Dream til Manchester City gratis. Ønsker City at hente en spiller, skal FCN “gøre sit bedste” for at effektuere skiftet.
- FC Nordsjælland må ikke sælge nogen spillere uden skriftligt samtykke fra Manchester City.
- Manchester City skal have 25 procent af transfersummen, hvis FCN sælger en af de afrikanske spillere til en tredje klub.
Flere sportsjurister kritiserer i artiklen den aftale, som den danske og den engelske klub har indgået, og Dan Chapman, sportsjurist fra firmaet Full Contact, siger om de to sidstnævnte punkter:
– Det virker til at være et åbenlyst tilfælde af tredjepartsejerskab.
Tredjepartsejerskaber af spillere er i strid med FIFA’s regler, og selvsamme Dan Chapman vurderer også, at aftalen mellem FC Nordsjælland og Manchester City er ulovlig.
Tom Vernon, der er formand i FC Nordsjælland, er også stifter af Right to Dream-akademiet. Det har modtaget 8,5 millioner kroner i sponsorarter fra Manchester City siden 2010. Vernon kalder det dog “donationer” og siger i en udtalelse:
– MCFC var ikke garanteret noget som helst den anden vej. Kun muligheden for at tilbyde 18-årige spillere kontrakt, når de skulle forlade akademiet. Ligesom enhver anden klub kunne. Det var dengang, lige som det er i dag, 100 procent spilleren selv der afgjorde, hvor han ville spille og hvem, han ville skrive kontrakt med.
Han tilføjer desuden, at FC Nordsjælland ham bekendt ikke har brudt nogen regler, og at det i hvert fald ikke har været hensigten at overtræde reglerne med aftalerne.
Administrerende direktør i FC Nordsjælland Søren Kristensen supplerer angående aftalen om at sende spillere fra den danske klub til Manchester City:
– Skulle MCFC så senere mene, at en, eller flere, af dem med bagrund på akademiet i Ghana er dygtige nok til toppen af Premier League, hvilket endnu aldrig har været tilfældet, så kan de så tilbyde en kontrakt til den/de pågældende spiller(e). Det er dog 100 procent spillerens afgørelse om det er noget, han gerne vil. Han er frit stillet til at takke nej.
Aftalen dikterer ellers som nævnt, at FC Nordsjælland er “forpligtet til at gøre sit bedste for at effektuere transferen til Manchester City.”
Direktøren tilføjer:
– Der rejses i artikler spørgsmålstegn ved, om denne aftale er i overensstemmelse med det gældende regelsæt på området. Det føler vi os helt trygge ved. Og skulle FIFA have lyst til at undersøge det nærmere, så hilser vi dem velkomne.
LIVE
LIVE: Ny skade hos FCK
MEDIE
United overvejer disse fem managers
NYHEDER
Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli
Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland
MEDIE
Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros
EKSKLUSIVT
Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’
HELT VILDT
Kæmpe stigning – Patrick Dorgu den mest værdifulde
NYHEDER
Vild spådom om FC Midtjylland
OPTAKT
Sønderjyske – AGF
NYHEDER
Markant transfermelding om Højlund
Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet
OPTAKT
Liverpool – Tottenham
FANKLUBBEN ‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’
NYHEDER
Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern
NYHEDER
Frøkjær: ‘Ikke det, jeg eller Brøndby havde håbet’
Mølby: Han skal starte i målet for Danmark
MEDIE
Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte
EKSKLUSIVT
FCK og Brøndby på rov i FCM? ‘Ville være bomben!’
FANKLUBBEN Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg
MEDIE
Vil kun tage Tottenham-job på én betingelse
NYHEDER
Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’
Laudrup og Elkjær: ‘Tror ikke de klarer den’
OPTAKT
OB – FC København
OPTAKT
FC Midtjylland – FC Nordsjælland
MEDIE
PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne
Kæk Randers-boss med stikpille til egne profiler
Farzam: En gave for FC København
Vildt trænerskifte? ‘Jeg er sikker på han smutter’
AaB-krisen fortsætter
– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation
Fremhæver stor Thomas Frank-fejl
TOPNYHED Skifte glæder Thomas Delaney
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: Gyser venter i Superligaen
TRANSFER
Danskers værdi eksploderer: Han skal koste 100 mio
Supercomputer spår FCM-nedtur
STORT INTERVIEW
Peter Kjær: Her er min bekymring
Ellevild med Kasper Hjulmand-‘stik’
NYHEDER
Nu taler David Nielsen ud om Horsens-exit
EKSKLUSIVT
Nyt stadion til dansk klub: Nu vil vi se gravkoen
EKSKLUSIVT
Afslører: Derfor skal ‘PC’ IKKE til FCK lige nu
MEDIE
Drømmestart for FCM-floppet Marrony
Utilfredse med særbehandling af Bodø/Glimt
NYHEDER
Klart nummer et: Lyngby tager markant sejr
FANKLUBBEN
Superliga-overvejelser: ‘Jeg er bekymret!’
HELT VILDT
Alverdens medier skriver om FC Midtjylland
Brian Riemer ser på tre Superliga-stjerner søndag
INTERVIEW
To Brøndby-profiler ‘ude resten af sæsonen’
NYHEDER
Inter smider point i toppen af Serie A
Tilbage efter lang pause
OPTAKT
Barcelona – Sevilla
NYHEDER
Katastrofen lurer i Tottenham: ‘Græd eller kæmp!’
FANKLUBBEN
Brøndbys sæson: Uha – en turbulent sommer?
DAGENS SPILFORSLAG
Impotens på Emirates
NYHEDER
