FC Nordsjælland ubekymrede over Bundus positive coronatest

AGF’s Mustapha Bundu testede positiv for corona tirsdag, men det bekymrer ikke FC Nordsjælland.



FC Nordsjælland er ikke bekymret for smitte, efter at AGF’s kantspiller Mustapha Bundu er testet positiv for corona.

– FC Nordsjælland er onsdag morgen blevet informeret om, at aftenens modstander i 3F Superligaen, AGF, har konstateret, at en af deres spillere er testet positiv for Covid-19.

– Dette bekymrer på ingen måde FC Nordsjælland generelt eller i forhold til aftenens kamp, lyder det i en pressemeddelelse fra klubben.

AGF oplyste onsdag morgen, at Mustapha Bundu havde testet positiv for corona, og at han derfor tages ud af truppen og sættes i karantæne de næste syv dage.

Kantspilleren testede positiv som en del af den ugentlige coronatest, der foretages efter Divisionsforeningens retningslinjer.

– Efter tirsdagens test kom Bundus resultat ud som positiv. Han er symptomfri, og vi følger nu de retningslinjer fra Divisionsforeningen for personer, der er testet positiv, siger sportschef Peter Christiansen til AGF’s hjemmeside.

Nordsjælland udtaler, at de har fuld tiltro til Divisionsforeningens protokoller for, hvordan klubber skal minimere risiko for coronasmitte, når de afvikler kampe.

Protokollerne foreskriver blandt andet, at de to klubbers ansatte og spillere skal holdes adskilt undtagen på banen. Derfor forventer Nordsjælland ikke, at der skulle kunne opstå smitte, selv hvis en anden AGF-spiller mod forventning skulle være smittet.

På nær Mustapha Bundu testede samtlige AGF-spillere negativ tirsdag.

– Protokollerne er udarbejdet til at beskytte spillerne bedst muligt.

– De er til for at minimere risikoen for, at en holdkammerat kan smitte en anden, og de har nu i flere tilfælde bevist deres værd som effektive og stærke, når en spiller har pådraget sig virus som privatperson uden for klubregi, lyder det videre i pressemeddelelsen.

FC Nordsjælland tager imod AGF onsdag klokken 18.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Kent Nielsen overrasker

Ipswich er tilbage i Premier League

Benhård kritik af Brøndby-stjerne: ‘Undskyld mig’

Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’

Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’

Brøndby staffes hårdt til AGF-brag

Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Storklub i dialog med Mohamed Salah

OB – Silkeborg IF

FCK lurer på landsholdsspiller

‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’

Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’

Emre Mor færdig

Et markant problem for Silkeborg

Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand

Manchester United – Liverpool



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Superliga-komet overgår flere monstersalg

Her er kandidaterne til trænerjobbet i Real Madrid

Det ser sort ud for B.93

Wass: ‘Han går en stor fremtid i møde’

Melder Lindstrøm helt færdig

To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen

Afslører: Angriber vender retur til Brøndby

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’

Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’

Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’

Miraklernes tid er ikke forbi