FC Nordsjælland er ikke bekymret for smitte, efter at AGF’s kantspiller Mustapha Bundu er testet positiv for corona.
– FC Nordsjælland er onsdag morgen blevet informeret om, at aftenens modstander i 3F Superligaen, AGF, har konstateret, at en af deres spillere er testet positiv for Covid-19.
– Dette bekymrer på ingen måde FC Nordsjælland generelt eller i forhold til aftenens kamp, lyder det i en pressemeddelelse fra klubben.
AGF oplyste onsdag morgen, at Mustapha Bundu havde testet positiv for corona, og at han derfor tages ud af truppen og sættes i karantæne de næste syv dage.
Kantspilleren testede positiv som en del af den ugentlige coronatest, der foretages efter Divisionsforeningens retningslinjer.
– Efter tirsdagens test kom Bundus resultat ud som positiv. Han er symptomfri, og vi følger nu de retningslinjer fra Divisionsforeningen for personer, der er testet positiv, siger sportschef Peter Christiansen til AGF’s hjemmeside.
Nordsjælland udtaler, at de har fuld tiltro til Divisionsforeningens protokoller for, hvordan klubber skal minimere risiko for coronasmitte, når de afvikler kampe.
Protokollerne foreskriver blandt andet, at de to klubbers ansatte og spillere skal holdes adskilt undtagen på banen. Derfor forventer Nordsjælland ikke, at der skulle kunne opstå smitte, selv hvis en anden AGF-spiller mod forventning skulle være smittet.
På nær Mustapha Bundu testede samtlige AGF-spillere negativ tirsdag.
– Protokollerne er udarbejdet til at beskytte spillerne bedst muligt.
– De er til for at minimere risikoen for, at en holdkammerat kan smitte en anden, og de har nu i flere tilfælde bevist deres værd som effektive og stærke, når en spiller har pådraget sig virus som privatperson uden for klubregi, lyder det videre i pressemeddelelsen.
FC Nordsjælland tager imod AGF onsdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Monsterbrag i vente ved VM
MEDIE
‘Den mest magtfulde nogensinde’
Ny FC Midtjylland-angriber scorer igen-igen
TIPSBLADETS DOM
Grotesk – godt det ikke var en Superliga-kamp
INTERVIEW
Derfor var flere Brøndby-stjerner fraværende
NYHEDER
Spår transfer: ‘Jeg har ondt af Nørgaard’
TOPNYHED
FC Porto-præsident: ‘Froholdt burde ikke være her’
EKSKLUSIVT Dansk kæmpetransfer: Razak Pimpong er taknemmelig
MEDIE
Her er prisen på Aral Simsir
MEDIE
Skyder stor FCM-historie ned
MEDIE
Efter VM-exit: Vil have dansk succestræner
INTERVIEW
Rekordkøb – ‘et fedt signal til Superligaen!’
MEDIE
Dansker på blokken i ny storklub
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
TOPNYHED
‘Det er et angreb på FCK’
NYHEDER
Kontroversielt skifte: Der kommer formentlig flere
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers henter Mohamed Sankoh
INTERVIEW
Klapper i om stor Superliga-transfer
OPTAKT
Brasilien – Norge
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
MEDIE
Stort FCK-talent er blevet solgt
NYHEDER
Ikke i tvivl: De kommer i VM-semifinalen
NYHEDER
Youssef Toutouh får nyt job i dansk klub
TRANSFER
Medie: Stort bud på AGF-stjerne
NYHEDER
Hjulmand-transfer tæt på – det er den sidste knast
TOPNYHED
Blæst bagover: ‘Han er godt nok vild’
EKSKLUSIVT
‘PC’ afslører: Sådan fik jeg AGF-stjerne
INTERVIEW
Brøndby tæt på transfer – det kan blive et problem
NYHEDER
Her er 1/8-finalerne ved VM
EKSKLUSIVT
FCK tjener millioner på ung stopper
NYHEDER
Officielt: Højlund får ny stjernetræner
MEDIE
Storklub forhørte sig på FCK-boss
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
‘I har et hold til VM – I kalder det Norddanmark’
MEDIE
