FC Nordsjælland ubekymrede over Bundus positive coronatest

AGF’s Mustapha Bundu testede positiv for corona tirsdag, men det bekymrer ikke FC Nordsjælland.



FC Nordsjælland er ikke bekymret for smitte, efter at AGF’s kantspiller Mustapha Bundu er testet positiv for corona.

– FC Nordsjælland er onsdag morgen blevet informeret om, at aftenens modstander i 3F Superligaen, AGF, har konstateret, at en af deres spillere er testet positiv for Covid-19.

– Dette bekymrer på ingen måde FC Nordsjælland generelt eller i forhold til aftenens kamp, lyder det i en pressemeddelelse fra klubben.

AGF oplyste onsdag morgen, at Mustapha Bundu havde testet positiv for corona, og at han derfor tages ud af truppen og sættes i karantæne de næste syv dage.

Kantspilleren testede positiv som en del af den ugentlige coronatest, der foretages efter Divisionsforeningens retningslinjer.

– Efter tirsdagens test kom Bundus resultat ud som positiv. Han er symptomfri, og vi følger nu de retningslinjer fra Divisionsforeningen for personer, der er testet positiv, siger sportschef Peter Christiansen til AGF’s hjemmeside.

Nordsjælland udtaler, at de har fuld tiltro til Divisionsforeningens protokoller for, hvordan klubber skal minimere risiko for coronasmitte, når de afvikler kampe.

Protokollerne foreskriver blandt andet, at de to klubbers ansatte og spillere skal holdes adskilt undtagen på banen. Derfor forventer Nordsjælland ikke, at der skulle kunne opstå smitte, selv hvis en anden AGF-spiller mod forventning skulle være smittet.

På nær Mustapha Bundu testede samtlige AGF-spillere negativ tirsdag.

– Protokollerne er udarbejdet til at beskytte spillerne bedst muligt.

– De er til for at minimere risikoen for, at en holdkammerat kan smitte en anden, og de har nu i flere tilfælde bevist deres værd som effektive og stærke, når en spiller har pådraget sig virus som privatperson uden for klubregi, lyder det videre i pressemeddelelsen.

FC Nordsjælland tager imod AGF onsdag klokken 18.

/ritzau/





LIVE

LIVE: Brøndby melder udsolgt på en time

Østrig og Kroatien udtager Superliga-spillere

Afsløring: FCK i dialog med Boldt og Jensen

Munashe Garananga på vej tilbage til FCK

I dialog med FCK: Her er hans vilde genistreger

Opfordrer FCK: Hent disse Superliga-stjerner nu!

FCM jagter dansk stjerne: Ville være et scoop

Bischoff-comeback? Nu er han fyret



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Nicolai Poulsen: Han ender et langt større sted!

Fortryder FC Barcelona-transfer

Færdig: Nu er han rejst til København

Roy Keane slagter dansk stjerne



STORT INTERVIEW

Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring

Jakob Poulsen med drømmemelding til AGF-fans

Jess Thorup indlagt

Gift Links chokeret: ‘Jakob kom og tyssede på os’

Tullberg blandt favoritterne til kæmpe job

Blev advaret mod Jon Dahl: ‘Han er iskold!’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

160 millioner kroner skiller Bayern og Newcastle

Opfordrer FCK: Hent tidligere Brøndby-spiller!

Rundens hold i Superligaen – 32. runde

Ny stjerne: En guldspiller for AGF

Daniel Carvajal færdig i Real Madrid

Her er FCK’s modstander i Europa Playoff

Færdig i Brøndby: Det overrasker mig lidt

Dansk stortalents værdi eksploderer

“Brøndby er skræddersyet til ham”

Hold nu kæft, hvor er han god!

Sådan stemte trænerne til Forårets Profil

Sindssygt: Brug ham dog noget mere, Cooper!



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

I dialog – stor klub vil have denne dansker

Så er det officielt