FC Nordsjælland er ikke bekymret for smitte, efter at AGF’s kantspiller Mustapha Bundu er testet positiv for corona.
– FC Nordsjælland er onsdag morgen blevet informeret om, at aftenens modstander i 3F Superligaen, AGF, har konstateret, at en af deres spillere er testet positiv for Covid-19.
– Dette bekymrer på ingen måde FC Nordsjælland generelt eller i forhold til aftenens kamp, lyder det i en pressemeddelelse fra klubben.
AGF oplyste onsdag morgen, at Mustapha Bundu havde testet positiv for corona, og at han derfor tages ud af truppen og sættes i karantæne de næste syv dage.
Kantspilleren testede positiv som en del af den ugentlige coronatest, der foretages efter Divisionsforeningens retningslinjer.
– Efter tirsdagens test kom Bundus resultat ud som positiv. Han er symptomfri, og vi følger nu de retningslinjer fra Divisionsforeningen for personer, der er testet positiv, siger sportschef Peter Christiansen til AGF’s hjemmeside.
Nordsjælland udtaler, at de har fuld tiltro til Divisionsforeningens protokoller for, hvordan klubber skal minimere risiko for coronasmitte, når de afvikler kampe.
Protokollerne foreskriver blandt andet, at de to klubbers ansatte og spillere skal holdes adskilt undtagen på banen. Derfor forventer Nordsjælland ikke, at der skulle kunne opstå smitte, selv hvis en anden AGF-spiller mod forventning skulle være smittet.
På nær Mustapha Bundu testede samtlige AGF-spillere negativ tirsdag.
– Protokollerne er udarbejdet til at beskytte spillerne bedst muligt.
– De er til for at minimere risikoen for, at en holdkammerat kan smitte en anden, og de har nu i flere tilfælde bevist deres værd som effektive og stærke, når en spiller har pådraget sig virus som privatperson uden for klubregi, lyder det videre i pressemeddelelsen.
FC Nordsjælland tager imod AGF onsdag klokken 18.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Brøndby jagter dansk træner
INTERVIEW
‘Jeg skal hjem og banke hovedet ind i væggen’
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud på Brøndbys nye træner
MEDIE
Hjulmand i Real Madrid-transfer? Det er naturligt
INTERVIEW
‘Det siger alt om, hvor stor Eriksen er’
TRANSFERPLANEN
Han er gratis – ligger lige til højrebenet, AGF!
EKSKLUSIVT
Bekræfter farvel: Åben for dansk skifte
STORT INTERVIEW Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner
NYHEDER
Beijmo: Derfor skifter jeg til FCK
TOPNYHED
Her er FC Københavns vej i Europa
NYHEDER
Han er ny fodbolddirektør i Brøndby
Reagerer på Superliga-bombe: ‘Genialt køb!’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansk profil færdig – kan hentes gratis
STORT INTERVIEW Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid
AVIS
Tæt på – henter Silas Andersen i stor handel
FANKLUBBEN
Nu skal vi bare have købt Alexander Lind!
NYHEDER
Stor klub bekræfter interesse for dansker
EKSKLUSIVT
Afsløring: Beijmo ankommer før chokskifte til FCK
MEDIE
Stor melding om Andreas Christensens fremtid
Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser
HELT VILDT
Tuchel overrasker – vrager store stjerner til VM
TOPNYHED
FC København kan få Jens Stage-millioner
NYHEDER
Kommer med frækt bud på dansk mester
Brøndby fyrer Steve Cooper
TOPNYHED
Dommerekspert: Glem det, FCK!
TOPNYHED
Brian Riemer overrasker – her er landsholdstruppen
Færdig som cheftræner i Real Madrid
EKSKLUSIVT
Vildt forår i Danmark: ‘Han er for dyr, men…’
STORT INTERVIEW Aral Simsir i kæmpe kærlighedserklæring
KARAKTERER
Helt ærligt, Bo Svensson – hvad skal han gøre?
NYHEDER
AaB får bøllebank i Aarhus – ydmyget med 5-0
MEDIE
Medie: Neestrup i forhandlinger med topklub
OPTAKT
Liverpool – Brentford
TIPSBLADET SPECIAL
Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
INTERVIEW
