Brøndby fører Superligaen, når sidste spillerunde af mesterskabsspillet afvikles på søndag.
Sådan er situationen, efter at FC Nordsjælland og FC Midtjylland mandag spillede 3-3 i sæsonens måske mest medrivende og underholdende superligakamp.
FCN førte med 3-0 allerede i første halvleg, men FCM reducerede til 2-3 før pausen og fik uafgjort i slutningen af kampen.
Før sidste spillerunde har både Brøndby og FCM 62 point, men Brøndby kan formentlig selv afgøre det med en sejr, da holdet har en målforskel, der er syv mål bedre end midtjydernes.
FC København har 58 point, men mangler at spille i denne runde. Det sker tirsdag mod AGF i Aarhus.
Med det uafgjorte resultat har FCN udspillet sin guldchance.
Det må FCN ærgre sig voldsomt over efter kampens forløb. FCN førte med 2-0 allerede efter et kvarter, selv om FCM faktisk havde været bedst spillende.
Midtjyderne mødte FCN i et ekstremt højt pres, der skabte hjemmeholdet problemer.
Chancer skabte FCM også, og det var næsten ikke til at tro, at Franculino fra klos hold ved bageste stolpe formåede at heade bolden forbi mål og i sidenettet.
FCN skulle derimod ikke bruge mere end en chance for at score. På kanten af feltet driblede Ibrahim Osman sig fri og scorede sikkert til 1-0 efter ti minutter.
Fem minutter senere var forårets vel bedste superligaspiller Andreas Schjelderup på spil i venstre side, og den unge nordmand fandt Benjamin Nygren, der tog et smart træk i feltet og bankede bolden ind til 2-0.
Det var en kamp, der levede op til prædikatet topbrag i underholdning, kvalitet og intensitet. Spillet bølgede frem og tilbage, og begge mandskaber blev ved med at komme til chancer.
Efter omkring en halv time burde FCN have øget til 3-0, men FCM-keeper Martin Fraisl diskede op med en klasseredning på Adamo Nagalos hovedstød med hjælp fra overliggeren.
Men det var en stakket frist for FCM, der igen og igen var på hælene. Efter 35 minutter lynede Nygren igen, denne gang på Martin Freses skarpe aflevering, efter at Schjelderup havde sat angrebet i gang.
Bolden var dog knap nok givet op igen, før FCM tændte et lille håb, da Franculino reducerede.
Det gav FCM blod på tanden i de afsluttende minutter af den hæsblæsende halvleg, og det gav ny reducering til 2-3, da Mads Bech Sørensen sendte bolden i nettet efter kaos i feltet.
FCM fortsatte det aggressive pres fra første sekund i anden halvleg, og FCN havde svært ved at modstå det.
To gange i løbet af de første fem minutter sendte Franculino bolden i nettet, men i begge tilfælde vurderede VAR, at han stod marginalt offside.
FCN formåede at lægge en dæmper på FCM i fortsættelsen, men 12 minutter før tid kom udligningen. Sverrir Ingi Ingason steg til vejrs og headede et hjørnespark kraftfuldt i nettet.
FCN ville være ude af guldræset med uafgjort, og FCM ville miste førstepladsen med pointdeling, så begge hold var tvunget frem.
Begge hold jagtede da også målet til 4-3. Christian Rasmussen var centimeter fra at gøre det for FCN efter 87 minutter. Sekunder efter ramte Aral Simsir stolpen for FCM.
Men det blev ikke til mere i det vilde drama, og nu er der lagt op til endnu mere drama på sidste spilledag.
/ritzau/
Voldsomme anklager mod ‘AC’ – nu svarer konen
NYHEDER
Brøndby straffet – får stor bøde
Monstersalg? ‘Mange vil godt se ham i FCK’
TOPNYHED
Snart færdig i Brøndby? ‘Er simpelthen for god’
TOPNYHED
Efter Tullberg-raseri – her er dommerens svar
NYHEDER
Viaplay henter ny Superliga-chef hos DR
AGF på rov i Hobro IK
KARAKTERER
Satme godt set, Jacob Neestrup!
Bo Svensson favorit til stort job
INTERVIEW
Overraskende landsholdscomeback? Nu svarer dansker
MEDIE
Andreas Christensen i chokskifte?
BIZART
I kødet på Cooper: Sorry, men hvad fanden er det?
INTERVIEW
Nicolai Vallys: Vi har pisse ondt i røven
TRANSFER Leragers næste klub? Her er Per Frimanns bud
NYHEDER
Vender hjem til AaB
HELT VILDT
Voldsomt hård Thomas Frank-kritik
TIPSBLADETS DOM
Et sjældent syn i FC Midtjylland
INTERVIEW
I karambolage med Brøndby-stjerne: ‘Hold din kæft’
HELT VILDT
Wolfsburg-chok: Var enige – men så hoppede han fra
TRANSFER Melder om svære forhandlinger med Brøndby
NYHEDER
Yuito Suzuki chokerer Bayern München
TOPNYHED
“Har set ham fra OB få karantæne”
Rasmus Højlund involveret i Napoli-triumf
INTERVIEW
Varme rygter – nu kommenterer Steve Cooper
OPTAKT
Randers FC – OB
Fandt sig selv i derbykaos efter måneders modvind
INTERVIEW
Steve Cooper med opsigtsvækkende dommer-kommentar
TOPNYHED
Lars Friis får ikke stort job
HELT VILDT
Tullberg raser: ‘Det er i øst og vest’
BIZART
Skørt optrin i Superliga-kamp: ‘Ikke så meget pis’
KARAKTERER
BIF tabte – men nej, hvor er han en lækker spiller
NYHEDER
Kæmpe nedtur for Ohi Omoijuanfo
EKSKLUSIVT Afsløring: AGF holder øje med dansker i Norge
INTERVIEW
Brøndby-stjerne langer ud efter dommer
TRANSFER
‘Så tror jeg, han kan skifte væk fra FCK’
TRANSFER
Det peger mod udlandet for Thomas Jørgensen
NYHEDER
FCM fyrer sportschef og træner på kvindeholdet
INTERVIEW
Neestrup slår fast: ‘Hans bedste kamp i FCK’
INTERVIEW
Neestrup: ‘Det er et rigtig godt Brøndby-hold’
HELT VILDT
FC Barcelona med chokerende besked til stjerne
Diskuteres heftigt – her er Neestrups svar
NYHEDER
Bedøm selv: Var der straffespark til FC København?
TRANSFER
“Det gider vi overhovedet ikke at snakke om”
NYHEDER
OB-stjerne straffet: ‘Jeg fortryder’
Guardiola frygter ikke stramt kampprogram
NYHEDER
– Det havde været en større katastrofe
INTERVIEW
Thomas Frank siger undskyld
Uhre kom på banen i stor skuffelse
DAGENS SPILFORSLAG
Miserabelt i Manchester
‘Tæt på ren elendighed’
Sønderjyske slår FCM i sent drama
Franks tabte transferdrøm bomber Spurs i sænk
INTERVIEW
Var på vej ud inden afgørende derby-mål
FCN ydmyger Fredericia i offensiv opvisning
