Brøndby fører Superligaen, når sidste spillerunde af mesterskabsspillet afvikles på søndag.
Sådan er situationen, efter at FC Nordsjælland og FC Midtjylland mandag spillede 3-3 i sæsonens måske mest medrivende og underholdende superligakamp.
FCN førte med 3-0 allerede i første halvleg, men FCM reducerede til 2-3 før pausen og fik uafgjort i slutningen af kampen.
Før sidste spillerunde har både Brøndby og FCM 62 point, men Brøndby kan formentlig selv afgøre det med en sejr, da holdet har en målforskel, der er syv mål bedre end midtjydernes.
FC København har 58 point, men mangler at spille i denne runde. Det sker tirsdag mod AGF i Aarhus.
Med det uafgjorte resultat har FCN udspillet sin guldchance.
Det må FCN ærgre sig voldsomt over efter kampens forløb. FCN førte med 2-0 allerede efter et kvarter, selv om FCM faktisk havde været bedst spillende.
Midtjyderne mødte FCN i et ekstremt højt pres, der skabte hjemmeholdet problemer.
Chancer skabte FCM også, og det var næsten ikke til at tro, at Franculino fra klos hold ved bageste stolpe formåede at heade bolden forbi mål og i sidenettet.
FCN skulle derimod ikke bruge mere end en chance for at score. På kanten af feltet driblede Ibrahim Osman sig fri og scorede sikkert til 1-0 efter ti minutter.
Fem minutter senere var forårets vel bedste superligaspiller Andreas Schjelderup på spil i venstre side, og den unge nordmand fandt Benjamin Nygren, der tog et smart træk i feltet og bankede bolden ind til 2-0.
Det var en kamp, der levede op til prædikatet topbrag i underholdning, kvalitet og intensitet. Spillet bølgede frem og tilbage, og begge mandskaber blev ved med at komme til chancer.
Efter omkring en halv time burde FCN have øget til 3-0, men FCM-keeper Martin Fraisl diskede op med en klasseredning på Adamo Nagalos hovedstød med hjælp fra overliggeren.
Men det var en stakket frist for FCM, der igen og igen var på hælene. Efter 35 minutter lynede Nygren igen, denne gang på Martin Freses skarpe aflevering, efter at Schjelderup havde sat angrebet i gang.
Bolden var dog knap nok givet op igen, før FCM tændte et lille håb, da Franculino reducerede.
Det gav FCM blod på tanden i de afsluttende minutter af den hæsblæsende halvleg, og det gav ny reducering til 2-3, da Mads Bech Sørensen sendte bolden i nettet efter kaos i feltet.
FCM fortsatte det aggressive pres fra første sekund i anden halvleg, og FCN havde svært ved at modstå det.
To gange i løbet af de første fem minutter sendte Franculino bolden i nettet, men i begge tilfælde vurderede VAR, at han stod marginalt offside.
FCN formåede at lægge en dæmper på FCM i fortsættelsen, men 12 minutter før tid kom udligningen. Sverrir Ingi Ingason steg til vejrs og headede et hjørnespark kraftfuldt i nettet.
FCN ville være ude af guldræset med uafgjort, og FCM ville miste førstepladsen med pointdeling, så begge hold var tvunget frem.
Begge hold jagtede da også målet til 4-3. Christian Rasmussen var centimeter fra at gøre det for FCN efter 87 minutter. Sekunder efter ramte Aral Simsir stolpen for FCM.
Men det blev ikke til mere i det vilde drama, og nu er der lagt op til endnu mere drama på sidste spilledag.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Flere ændringer – stort navn ude igen
DAGENS SPILFORSLAG
AGF genfinder sejrsspor mod sønderjyder
Kæmpe succes for Albert Grønbæk
AVIS
Færdig i Real Madrid
EKSPERT
Farvel til Cooper? ‘Control, Alt, Delete’
AVIS
Drama i Real Madrid: ‘Han skal IKKE kontakte mig!’
TOPNYHED
Stort Brøndby-drama – nu reagerer Alexander Lind
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
10. gang i træk
Mikkel Damsgaard på tavlen – kan drømme stort
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
Dansk træner: ‘De bruger milliarder!’
NYHEDER
FCM-boss om stjerne: Klar til Premier League
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
OPTAKT
AGF – Sønderjyske
INTERVIEW
To Brøndby-profiler er ude resten af sæsonen
MEDIE
FCK lurer på landsholdsspiller
NYHEDER
Superliga-komet overgår flere monstersalg
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Enorm interesse – millionregn over FCK?
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd
MEDIE
Storklub i dialog med Mohamed Salah
OPTAKT
OB – Silkeborg IF
INTERVIEW
Fønsskov løfter sløret: ‘Han tog lige ordet’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Brøndby forlænger med Daniel Wass
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Vildt forslag: Spil Harry Maguire som angriber
NYHEDER
Martin Jørgensen lander nyt job
TIPSBLADET SPECIAL
Overraskende? Moukoko næstbedst i Superligaen
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
NYHEDER
Brøndby tager et heldigt point mod Nordsjælland
NYHEDER