FCN og FCM deler: Nu peger guldpilen på Brøndby

Brøndby fører Superligaen før sidste spillerunde, efter at FCN og FCM spillede 3-3 i vanvittigt drama.



Brøndby fører Superligaen, når sidste spillerunde af mesterskabsspillet afvikles på søndag.

Sådan er situationen, efter at FC Nordsjælland og FC Midtjylland mandag spillede 3-3 i sæsonens måske mest medrivende og underholdende superligakamp.

FCN førte med 3-0 allerede i første halvleg, men FCM reducerede til 2-3 før pausen og fik uafgjort i slutningen af kampen.

Før sidste spillerunde har både Brøndby og FCM 62 point, men Brøndby kan formentlig selv afgøre det med en sejr, da holdet har en målforskel, der er syv mål bedre end midtjydernes.

FC København har 58 point, men mangler at spille i denne runde. Det sker tirsdag mod AGF i Aarhus.

Med det uafgjorte resultat har FCN udspillet sin guldchance.

Det må FCN ærgre sig voldsomt over efter kampens forløb. FCN førte med 2-0 allerede efter et kvarter, selv om FCM faktisk havde været bedst spillende.

Midtjyderne mødte FCN i et ekstremt højt pres, der skabte hjemmeholdet problemer.

Chancer skabte FCM også, og det var næsten ikke til at tro, at Franculino fra klos hold ved bageste stolpe formåede at heade bolden forbi mål og i sidenettet.

FCN skulle derimod ikke bruge mere end en chance for at score. På kanten af feltet driblede Ibrahim Osman sig fri og scorede sikkert til 1-0 efter ti minutter.

Fem minutter senere var forårets vel bedste superligaspiller Andreas Schjelderup på spil i venstre side, og den unge nordmand fandt Benjamin Nygren, der tog et smart træk i feltet og bankede bolden ind til 2-0.

Det var en kamp, der levede op til prædikatet topbrag i underholdning, kvalitet og intensitet. Spillet bølgede frem og tilbage, og begge mandskaber blev ved med at komme til chancer.

Efter omkring en halv time burde FCN have øget til 3-0, men FCM-keeper Martin Fraisl diskede op med en klasseredning på Adamo Nagalos hovedstød med hjælp fra overliggeren.

Men det var en stakket frist for FCM, der igen og igen var på hælene. Efter 35 minutter lynede Nygren igen, denne gang på Martin Freses skarpe aflevering, efter at Schjelderup havde sat angrebet i gang.

Bolden var dog knap nok givet op igen, før FCM tændte et lille håb, da Franculino reducerede.

Det gav FCM blod på tanden i de afsluttende minutter af den hæsblæsende halvleg, og det gav ny reducering til 2-3, da Mads Bech Sørensen sendte bolden i nettet efter kaos i feltet.

FCM fortsatte det aggressive pres fra første sekund i anden halvleg, og FCN havde svært ved at modstå det.

To gange i løbet af de første fem minutter sendte Franculino bolden i nettet, men i begge tilfælde vurderede VAR, at han stod marginalt offside.

FCN formåede at lægge en dæmper på FCM i fortsættelsen, men 12 minutter før tid kom udligningen. Sverrir Ingi Ingason steg til vejrs og headede et hjørnespark kraftfuldt i nettet.

FCN ville være ude af guldræset med uafgjort, og FCM ville miste førstepladsen med pointdeling, så begge hold var tvunget frem.

Begge hold jagtede da også målet til 4-3. Christian Rasmussen var centimeter fra at gøre det for FCN efter 87 minutter. Sekunder efter ramte Aral Simsir stolpen for FCM.

Men det blev ikke til mere i det vilde drama, og nu er der lagt op til endnu mere drama på sidste spilledag.

/ritzau/



FC København møder Kairat Almaty

Jack Wilshere om dansker: ‘En kæmpe spiller!’

Spørger på Jonas Wind

Ryan Giggs udpeger tidligere FCKer: ‘Den værste’

Michael Laudrup med klokkeklar besked til AC

Lukas Lerager: Så meget skulle jeg gå ned i løn

Skidt nyt for Danmark bekræftet af FIFA

Ekspert kritiserer Yussuf Poulsen-beslutning

Contador nævner Vingegaard: ‘Kan give hovedpin

Debatten raser: Skal Slot fyres?

Her kan du se FC København mod Kairat Almaty

Thomas Frank: ‘Jeg er 100 procent sikker på det’

Dansk rapper udgiver sang med FC København-stjerne

Italienske medier fælder dom over Rasmus Højlund

Vanvidstilbud – årsløn på over en milliard kroner

Stjerne til dansker: ‘Jeg slår dig ihjel’

AGF kan hente forsvarsspiller hjem

Kræver vanvittigt beløb for Pierre-Emile Højbjerg

Guardiola tabte til Hjulmand: Det var for meget

I spil til stort job

Ryster på hovedet af stjerne: ‘Må du aldrig gøre!’

Slog holdkammerat: Nu reagerer træneren

Derfor er Cornelius ude af FC Københavns trup

Neestrup hylder vild teenager: ‘Ser frem til det’

Fortryder Chido Obi-beslutning

Neestrup stikker til Steve Cooper: ‘I min top 1’

Fremtidig Superliga-bomber? Går målamok i Danmark

– Umuligt at håndtere sådan et omklædningsrum

Ronaldo slipper for VM-karantæne efter rødt kort

Tager kraftigt afstand fra Steve Cooper

Problemer inden brag: Flyet måtte vende om

Revser Dorgu: Bliver erstattet

Bomber løs – dansk stortalent skifter agent

Nye VM-problemer: Danmarks anfører misser kamp

Her er VAR-kommunikationen ved derby-straffe

Lerager taler ud om FCK-brud

Holger Rune og Mathias Gidsel nomineret

Har ikke spillet kamp i tre uger

Kasper Hjulmand: ‘Vi er så glade for denne sejr’

Højlund brænder straffe i Napoli-sejr

Chelsea tæver FC Barcelona

Tale of Two Cities: Spurs får stryg igen

Hjulmand og co. med mesterstykke mod Man City

Ekspert advarer: Pas på ham, FCK!

Vild med FCK-stjerne: Bare se på hans frisure

Ajax skraber bunden i Champions League

Xabi Alonso lever med presset

FCK-modstander har ikke spillet i 20 dage

Dansk stjerne skadet inden EM: Klubben deler nyt

Slagter stjerne: ‘Spild af tid’