Det store FCN-transferønske: En decideret angriber

FC Nordsjælland-træner Flemming Pedersen savner en decideret angriber, men et indkøb skal være ekstraordinært.



Selv om FC Nordsjælland aktuelt viser stor skarphed foran mål og vinder kampe på stribe, er superligaklubben på jagt efter en spidsangriber.

Denne sommer sagt farvel til klubbens helt store offensive es i sidste sæson, Kamaldeen Sulemana, der blev solgt dyrt til franske Rennes, men nordsjællænderne har flittigt både skabt chancer og scoret alligevel.

Mandag aften vandt holdet med 3-1 hjemme over Vejle i Superligaen, men cheftræner Flemming Pedersen savner alternativer på pladsen som spidsangriber.

– Vi har tre angribere i truppen i form af Joachim Rothmann, Andreas Bredahl og Emeka Nnamani, men de er ikke gode nok endnu. Vi venter på deres udvikling, før en eller flere af dem bliver bragt i spil, forklarer FCN-træneren.

Transfervinduet er åbent til udgangen af august.

Cheftrænerens efterlysning får dog klubbens sportschef, Mikkel Hemmersam, til at smide alt, han har i hænderne, i jagten på at hente en ny angriber til truppen.

– Vi holder os hele tiden orienteret om, hvad der er af muligheder, men det er meget vigtigt, at vi ikke køber noget, medmindre det er en ekstraordinær mulighed.

– Det skal passe ind i truppen og strategien om unge spillere, for ellers satser vi på vores egne unge spillere, lyder det fra sportschefen.

For nylig opstod en lignende situation, da målmanden Peter Vindahl blev solgt til hollandske AZ Alkmaar.

Det fik FCN til at leje Eduardo Dos Santos hos Werder Bremen med en købsoption, da klubben ikke mente, at der var tilstrækkelig kvalitet på målmandsposten i truppen.

En lignende løsning kunne også være en mulighed til angrebet, men Hemmersam udelukker heller ikke et decideret køb.

– Der kan både blive tale om leje eller køb. Det handler om den konkrete case, der skal være god for os. Jeg udelukker ikke noget, for der kan ligge mange kreative modeller til at få købt noget for os, siger FCN-sportschefen.

FC Nordsjælland har grundet klubbens mange unge spillere også ofte interesserede købere fra udlandet.

Efter salgene af Kamaldeen Sulemana og Peter Vindahl håber Hemmersam dog, at vinduet snart lukker i forhold til salg, så FCN kan holde truppen konkurrencedygtig. Sportschefen erkender dog også, at et tilbud kan blive for godt til, at klubben kan sige nej.

Det kunne være på midtbanespilleren Magnus Kofod, der spillede et godt U21-EM i år og længe har gjort det godt i superligaklubben.

– Han er rigtig god for os, men jeg tror også, der er en del udenlandske klubber, der kigger på ham.

– Hvorvidt det er det rigtige tidspunkt nu, det afhænger af, om der kommer noget rigtigt spændende. Det ved jeg, at det skal være for Kofod, for ellers er han rigtig glad for at være her, siger Mikkel Hemmersam.

FCN har ikke hentet andre spillere end Eduardo Dos Santos denne sommer.

/ritzau/







EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Han er førende til at erstatte Hjulmand

Svensson vrisser: ‘Synes du FCM skaber nok?’

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

Vildt prisskilt! PL-trio jagter Superliga-stjerne

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

De overvejer Christian Eriksen

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Spaniens premierminister forsvarer Yamal

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Tullberg blæst bagover: ‘Fuldstændig voldsomt’

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Raser: Det er latterligt!

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

LIVE: Slutfløjt i Parken

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’