FCN-træner erkender: Han mangler stadig lidt

Der er stor tro på Andreas Schjelderup, selv om han ikke har scoret siden hjemkomsten til FC Nordsjælland.



Andreas Schjelderup brændte Superligaen af sidste efterår, hvilket sikrede den 19-årige offensivspiller et skifte til Benfica.

I den portugisiske storklub blev det dog kun til tre optrædener, og nu er nordmanden igen at finde i FC Nordsjælland, der har hentet ham på en lejeaftale for resten af sæsonen.

Siden hjemkomsten har Schjelderup endnu ikke scoret eller lavet assists, men cheftræner Johannes Hoff Thorup er alligevel fortrøstningsfuld.

– Han mangler nok lidt, hvilket er forståeligt nok, fordi han ikke har spillet særlig meget fodbold det sidste halve års tid.

– Han mangler det sidste flow og det sidste afgørende touch, men vi er overbeviste om, at det kommer. Vi har med en kvalitetspiller at gøre, siger cheftræneren efter mandagens 0-0-kamp mod Hvidovre og fortsætter:

– Vi kan godt se, at han godt kunne holde til flere minutter, da vi sagde farvel til ham i vinter, men nu går han død lidt tidligere. Det er noget, som vi skal have bygget op hen over nogle kampe, fordi kvalitet fornægter sig ikke, siger Johannes Hoff Thorup.

I mandagens kamp mod Hvidovre blev Andreas Schjelderup udskiftet efter cirka en time, og den beslutning var nordmanden ikke helt enig i.

– Jeg føler, at jeg er i god form, og at jeg kunne have spillet 90 minutter. Så jeg er selvfølgelig skuffet over, at jeg blev udskiftet.

– Målene og oplæggene skal nok komme, og det handler bare om at fortsætte, siger nordmanden.

Schjelderup peger dog også selv på, at han mangler en smule kampform, før han kan præstere som tidligere.

– Jeg har jo ikke spillet mange kampe i træk i lang tid, og nu skal jeg have lidt kampe i benene, før jeg er 100 procent i topform, lyder det fra nordmanden.

Normalt har nordmanden været kantspiller for FC Nordsjælland, men i mandagens kamp var han placeret som offensiv midtbanespiller.

Johannes Hoff Thorup peger på, at det kan blive en mere permanent position for Schjelderup.

– Han kan sparke, udfordre og drible på rigtig små områder, så hvis vi kan få ham ind at ligge bag nogle angribere, der tiltrækker sig noget opmærksomhed, kan det skabe noget plads, og så er det et spørgsmål om tid, før vi taler om mål og oplæg, siger cheftræneren.

Den 19-årige offensivspiller står i alt noteret for 17 scoringer og tre oplæg i 58 kampe for FCN i Superligaen.

/ritzau/





Han stiller ultimative krav




LIVE

LIVE: Neestrup efter ny nedtur: ‘Prøv at hør her!’

Benhård Gravesen: ‘Det svageste hold i top seks’

Blev informeret om mulig fyring onsdag

Vildt drama i Herning – hvad tænkte han dog på?

Kæmpe hyldest af Falk: ‘Han er 85 år gammel’

Tidligere Brøndby-træner en af verdens dyreste

– FCK var hurtige til at lægge alt hen på mig



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Klart svar, Riemer: Han bør stå for Danmark

TV 2: ‘Noget vitalt forsvinder’

Voldsom udmelding om Froholdt

– En gigantisk nedtur!

Skal han til FCK eller Brøndby? ‘Oplagt kandidat’



FANKLUBBEN

‘Ingen tvivl om, at de rykker ud af Superligaen’

Dansk klub blødte millioner: ‘Vi skal ramme plet’

Bayern er ved at løbe tør for målmænd

Husker du Hyballa? Spøger stadig i dansk klub

AaB-krisen fortsætter

Det må du aldrig gøre igen, Hatzidiakos!



FANKLUBBEN

Bekymret: Det kan falde helt sammen i Silkeborg

Landsholdsretur efter 4 år? Dansker med supersæson

Bendtner kritiserer Bodø/Glimt: ‘Latterligt!’

Engelske medier med klar dom over FC Midtjylland

‘De har gjort det modsatte af, hvad FCK har gjort’

De må have mareridt om ham i nat!

Markant transfermelding om Højlund

Hjulmand tager point i vanvittig kamp mod Bayern

Barcelona i kæmpesejr

Fans presser på: Vil se FCN-komet på landsholdet

United overvejer disse fem managers

PL-giganter sværmer om Superliga-stjerne

– Jeg tror ikke vi kan huske en lignende situation



Thomas Delaney FCK FC København Superligaen TOPNYHED

Skifte glæder Thomas Delaney

Slog transferrekord i Brøndby – sådan gik det til

Brøndby i transfer-kovending?

AGF smider sejren i de døende sekunder

Kæmpe udrensning? 11 spillere kan smutte

Supercomputer spår FCM-nedtur

Nu bekræfter de: Storkamp aflyst

– Vidste det ikke for tre dage siden!

Sønderjyske – AGF

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Her kan du se Brøndby IF mod Viborg FF

OB – FC København

Her kan du se Liverpool mod Tottenham

Silkeborg IF – Vejle Boldklub

Knuste dem på en halvleg – så var FCM overbevist

Endnu en pointdeling i Odense

Brøndby IF – Viborg FF

Arsenal tager stort skridt mod mesterskabet

Afgørende: Højlund scorede igen for Napoli

AGF-fans raser over Superliga-klub

Så du med, Riemer? Mæhle høster stor ros

Inter smider point i toppen af Serie A

Liverpool – Tottenham