FCN-træner erkender: Han mangler stadig lidt

Der er stor tro på Andreas Schjelderup, selv om han ikke har scoret siden hjemkomsten til FC Nordsjælland.



Andreas Schjelderup brændte Superligaen af sidste efterår, hvilket sikrede den 19-årige offensivspiller et skifte til Benfica.

I den portugisiske storklub blev det dog kun til tre optrædener, og nu er nordmanden igen at finde i FC Nordsjælland, der har hentet ham på en lejeaftale for resten af sæsonen.

Siden hjemkomsten har Schjelderup endnu ikke scoret eller lavet assists, men cheftræner Johannes Hoff Thorup er alligevel fortrøstningsfuld.

– Han mangler nok lidt, hvilket er forståeligt nok, fordi han ikke har spillet særlig meget fodbold det sidste halve års tid.

– Han mangler det sidste flow og det sidste afgørende touch, men vi er overbeviste om, at det kommer. Vi har med en kvalitetspiller at gøre, siger cheftræneren efter mandagens 0-0-kamp mod Hvidovre og fortsætter:

– Vi kan godt se, at han godt kunne holde til flere minutter, da vi sagde farvel til ham i vinter, men nu går han død lidt tidligere. Det er noget, som vi skal have bygget op hen over nogle kampe, fordi kvalitet fornægter sig ikke, siger Johannes Hoff Thorup.

I mandagens kamp mod Hvidovre blev Andreas Schjelderup udskiftet efter cirka en time, og den beslutning var nordmanden ikke helt enig i.

– Jeg føler, at jeg er i god form, og at jeg kunne have spillet 90 minutter. Så jeg er selvfølgelig skuffet over, at jeg blev udskiftet.

– Målene og oplæggene skal nok komme, og det handler bare om at fortsætte, siger nordmanden.

Schjelderup peger dog også selv på, at han mangler en smule kampform, før han kan præstere som tidligere.

– Jeg har jo ikke spillet mange kampe i træk i lang tid, og nu skal jeg have lidt kampe i benene, før jeg er 100 procent i topform, lyder det fra nordmanden.

Normalt har nordmanden været kantspiller for FC Nordsjælland, men i mandagens kamp var han placeret som offensiv midtbanespiller.

Johannes Hoff Thorup peger på, at det kan blive en mere permanent position for Schjelderup.

– Han kan sparke, udfordre og drible på rigtig små områder, så hvis vi kan få ham ind at ligge bag nogle angribere, der tiltrækker sig noget opmærksomhed, kan det skabe noget plads, og så er det et spørgsmål om tid, før vi taler om mål og oplæg, siger cheftræneren.

Den 19-årige offensivspiller står i alt noteret for 17 scoringer og tre oplæg i 58 kampe for FCN i Superligaen.

/ritzau/





TOPNYHED

Stjerne er født – på landsholdet med ham

‘Det er sidste gang, jeg vil høre på det vrøvl!’

Skrækmelding: Så længe er FCM-profil ude

Rundens Hold i Superligaen – 19. runde

Dansk målsluger skifter til topklub

Wayne Rooney: ‘Frank er ældet 10 år’

Neestrup fremhæver tre spillere inden Pokal-brag



TOPNYHED

Man Utd-stjerne peger på Eriksen som den bedste

Forventer kæmpe jobtilbud

Ny stjerne? FCK på plads til kæmpekamp

Vild kamp – et hold kæft-bolsje fra AGF’erne!

Færdig i Real Madrid? Stjerne er ‘pissesur’

Viaplay-boss langer ud efter AGF



TOPNYHED

Dansk agentfirma opkøbt af gigant

Stor danskerduel – Froholdt er skuffet

‘Ronaldo vinder kampen’

Uforstående Zorniger: Hvorfor fik han ikke rødt?

Venter på tilbud: ‘Jeg elsker Brøndby’

Desperat Frank – favorit til trænerfyring



TIPSBLADET SPECIAL

Røven i klaskehøjde: De overrasker i Superligaen

Ser I med, AGF? Drømmedebut!

– Alt for meget kaos i Horsens

Avis melder rød alarm – Kasper Hjulmand sur

Riemer afslører: Lurer på disse Superliga-stjerner

Viaplay hæver priserne

AGF-transfers: Det overrasker mig en smule

Måber efter Brøndby-kamp: Fuldstændig vanvittigt!

Waow! Han bliver et stort Superliga-salg

Katastrofe for Jack Grealish

Så du det? Brøndby-stjerne overgav sig i pausen 

Randers-frygt: ‘Han bliver renset fuldstændigt’

Mathias Zanka deler nyt om fremtiden



INTERVIEW

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

Schmeichel revser bizar dom: Noget af det værste!

Hvad er der galt mellem Neestrup og Moukoko?

Lagde du mærke til det? ‘Jeg får et hvert 3. år’

Han kan blive en topspiller for Brøndby

‘Hvad fanden kan man gøre?’

Neestrup: Forkert og uansvarligt at snakke om

Ny Brøndby-stjerne: ‘Utroligt!’

Ekspert advarer FCK: Dét kan blive katastrofalt

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

AGF mangler flere profiler mod OB

Riemers hovedpine: ‘Ved at være et problem nu’

Populære Chelsea – køb billetter her!

På vild liste med Lionel Messi

Como kan vinde i Napoli

Gravesen kritiserer Brøndby: Vakkelvornt!

Manchester United kan afslutte viral gimmick 

‘Det er vigtigt for landsholdet’

Røven i klaskehøjde: De skuffer i Superligaen

Legender overrasker på Ceres Park Vejlby

Steve Cooper roser debutanter: ‘Dét er fantastisk’

Rådvild i Rom

Bertelsen: ‘Jeg føler, vi har en lille overhånd’