FCN-træner erkender: Han mangler stadig lidt

Der er stor tro på Andreas Schjelderup, selv om han ikke har scoret siden hjemkomsten til FC Nordsjælland.



Andreas Schjelderup brændte Superligaen af sidste efterår, hvilket sikrede den 19-årige offensivspiller et skifte til Benfica.

I den portugisiske storklub blev det dog kun til tre optrædener, og nu er nordmanden igen at finde i FC Nordsjælland, der har hentet ham på en lejeaftale for resten af sæsonen.

Siden hjemkomsten har Schjelderup endnu ikke scoret eller lavet assists, men cheftræner Johannes Hoff Thorup er alligevel fortrøstningsfuld.

– Han mangler nok lidt, hvilket er forståeligt nok, fordi han ikke har spillet særlig meget fodbold det sidste halve års tid.

– Han mangler det sidste flow og det sidste afgørende touch, men vi er overbeviste om, at det kommer. Vi har med en kvalitetspiller at gøre, siger cheftræneren efter mandagens 0-0-kamp mod Hvidovre og fortsætter:

– Vi kan godt se, at han godt kunne holde til flere minutter, da vi sagde farvel til ham i vinter, men nu går han død lidt tidligere. Det er noget, som vi skal have bygget op hen over nogle kampe, fordi kvalitet fornægter sig ikke, siger Johannes Hoff Thorup.

I mandagens kamp mod Hvidovre blev Andreas Schjelderup udskiftet efter cirka en time, og den beslutning var nordmanden ikke helt enig i.

– Jeg føler, at jeg er i god form, og at jeg kunne have spillet 90 minutter. Så jeg er selvfølgelig skuffet over, at jeg blev udskiftet.

– Målene og oplæggene skal nok komme, og det handler bare om at fortsætte, siger nordmanden.

Schjelderup peger dog også selv på, at han mangler en smule kampform, før han kan præstere som tidligere.

– Jeg har jo ikke spillet mange kampe i træk i lang tid, og nu skal jeg have lidt kampe i benene, før jeg er 100 procent i topform, lyder det fra nordmanden.

Normalt har nordmanden været kantspiller for FC Nordsjælland, men i mandagens kamp var han placeret som offensiv midtbanespiller.

Johannes Hoff Thorup peger på, at det kan blive en mere permanent position for Schjelderup.

– Han kan sparke, udfordre og drible på rigtig små områder, så hvis vi kan få ham ind at ligge bag nogle angribere, der tiltrækker sig noget opmærksomhed, kan det skabe noget plads, og så er det et spørgsmål om tid, før vi taler om mål og oplæg, siger cheftræneren.

Den 19-årige offensivspiller står i alt noteret for 17 scoringer og tre oplæg i 58 kampe for FCN i Superligaen.

/ritzau/







INTERVIEW

Topscorer kritiserer Silkeborg

– Jeg tror de vinder Superligaen

Brøndby og Genoa prøvede – glippede på målstregen

Skulle sprænge banken for dansk stjerne

Cooper melder Brøndby-stjerne ude i længere tid

Man Utd-stjerne jubler over Maher Carrizos skifte

Ny Superliga-stjerne? Skrev historie i sommer



TRANSFER

Forbløffet over transfer: ‘Det er sindssygt’

Ikke imponeret over FCK’s nye spiller

Markant lønnedgang for Bo Henriksen?

I chok over kæmpetransfer: ‘Latterligt, idioter!’

FC Nordsjælland – Sønderjyske

“De havde det bedste transfervindue”



EKSKLUSIVT

Riddersholm: ‘Tæt på et meget, meget stort job’

AGF – OB

Tottenham boykotter Viaplay

Xabi Alonso rygtes til kæmpeklub

Han er på vej væk fra AGF

Tøffe om FCK-melding: Så kan de ikke vinde guld!

Vejle Boldklub – FC Fredericia

Officielt: Karim Benzema skifter klub



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen

Klubejer rødglødende over Thomasberg-historie

Afsløring: Dansk klub i midnatstransfer

TransferLIVE: Dansker ikke med på fly – salg lurer

Stjernetransfer på plads alligevel

‘Katastrofe’ for Bundesliga-klub: Dansk duo ude

Brøndby afviser to danske klubber

Bekræftet: Køber spiller til 520 millioner

Stor mystik om Patrick Pentz

Afsløring: Ishøj IF henter Brøndby-spiller

Jubler over transfers: ‘Dejligt med FCK-klausul’

Stor Brøndby-transfer – nu går de shopamok

– Hvorfor opdagede de ikke ham?

Afsløring: Køber ung bomber – får lang kontrakt

Legende i hård kritik af Lukas Lerager

Dansk klub lejer i AGF og henter ny angriber

Tæt på en falliterklæring, FCK

Afsløring: Bo Henriksen er topkandidat i Werder

“Han skal være 3.000 gange bedre”

Troels Bechs drøm: ‘Det vil være fantastisk’

Tre Randers-spillere kan være på vej væk

‘Det mest betydningsfulde træk i hele vinduet’

Se topholdet Arsenal – køb billetter her

Ansigtsgenkendelse på næsten alle SL-stadioner

Mål i Manchester

Afsløring: Hillerød-profil nærmer sig skifte

Stor dramatik: Landsholdsbobler får konkurrent

– Mildest talt undervældende

Premier League skrev transferhistorie

AC Horsens bekræfter trænerexit efter et halvt år

Disse spillere kan stadig forlade Superligaen

Hertha Berlin jubler over dansk transfer

Tidligere FCM-talent skifter til islandsk topklub