FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok

FC Nordsjælland har sprunget en bombe i Hillerød Kommune ved at trække sig fra storstilet projekt i byen.



FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra et stort projekt i Hillerød, hvor Superliga-klubben var involveret i det såkaldte “Favrholm Stadionkvarter”, som blev politisk godkendt i 2022.

FC Nordsjælland vil ikke længere være en del af det ambitiøse projekt, som blandt andet skulle have indholdt et topmoderne stadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi, over 2.000 boliger og meget andet, og det betyder, at hele projektet nu hænger i en meget tynd tråd.

Det fastslår Thomas Elong, Moderaterne, som sidder i byrådet i Hillerød Kommune.

– Jeg er chokeret over, at et projekt, der er kommet så langt og har taget så mange ressourcer, nu er sat i bero. Vi har jo ikke det endelig overblik i forhold til, hvad Propreco (udviklingsselskabet bag, red.) måtte have af andre tanker omkring projektet, men planen var, at det skulle være en Superliga-klub, og jeg tror ikke, at andre Superliga-klubber rykker heropad, siger Elong til Tipsbladet og fortsætter:

– Det er en ret speciel situation, som er kommet væltende.

Han har umiddelbart svært ved at se projektet fortsætte uden FC Nordsjælland.

– Hele konstruktionen omkring Favrholm var et stadionkvarter, og jeg tvivler på, at man kan finde nogle, der vil bruge over en halv milliard på at bygge et stadion uden at have en kunde til det. Hvis det nu var et divisionsstadion, kunne man gå i dialog med divisionsklubber, for dem er der nogle stykker af i området, men et UEFA-godkendt Superliga-stadion uden at have en aftale til det kan jeg ikke se for mig.

– Det er super, super ærgerligt, at man har kigget så meget ned ad et spor, som nu ser ud til at ende blindt.

Thomas Elong håber nu, at der findes en løsning, så Hillerød Fodbold, der spiller i NordicBet Ligaen, vender tilbage og spiller klubbens hjemmekampe i byen. Det bør være en klar prioritet efter den seneste udvikling, mener han og Moderaterne.

– Det kræver, at vi rykker sammen i spillerbussen og finder en løsning, for det duer ikke, at Hillerød ikke kan spille i Hillerød, siger han.

Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra borgmester i Hillerød Kommune, Kirsten Jensen (A), men det har foreløbig ikke været muligt.



Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Dybt skuffet og trist

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Fyringstruet: – Han har to kampe

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Nu er han gratis – på vej til OB?

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

– Jeg synes, at det er helt latterligt

– Brøndby er chanceløse

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Dansk landsholdsspiller vende hjem

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Bo Henriksen fyret

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

FC København-profil ude med sygdom

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

Frank reddet i døende sekunder

Freiburg nupper pokalsejr