FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra et stort projekt i Hillerød, hvor Superliga-klubben var involveret i det såkaldte “Favrholm Stadionkvarter”, som blev politisk godkendt i 2022.
FC Nordsjælland vil ikke længere være en del af det ambitiøse projekt, som blandt andet skulle have indholdt et topmoderne stadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi, over 2.000 boliger og meget andet, og det betyder, at hele projektet nu hænger i en meget tynd tråd.
Det fastslår Thomas Elong, Moderaterne, som sidder i byrådet i Hillerød Kommune.
– Jeg er chokeret over, at et projekt, der er kommet så langt og har taget så mange ressourcer, nu er sat i bero. Vi har jo ikke det endelig overblik i forhold til, hvad Propreco (udviklingsselskabet bag, red.) måtte have af andre tanker omkring projektet, men planen var, at det skulle være en Superliga-klub, og jeg tror ikke, at andre Superliga-klubber rykker heropad, siger Elong til Tipsbladet og fortsætter:
– Det er en ret speciel situation, som er kommet væltende.
Han har umiddelbart svært ved at se projektet fortsætte uden FC Nordsjælland.
– Hele konstruktionen omkring Favrholm var et stadionkvarter, og jeg tvivler på, at man kan finde nogle, der vil bruge over en halv milliard på at bygge et stadion uden at have en kunde til det. Hvis det nu var et divisionsstadion, kunne man gå i dialog med divisionsklubber, for dem er der nogle stykker af i området, men et UEFA-godkendt Superliga-stadion uden at have en aftale til det kan jeg ikke se for mig.
– Det er super, super ærgerligt, at man har kigget så meget ned ad et spor, som nu ser ud til at ende blindt.
Thomas Elong håber nu, at der findes en løsning, så Hillerød Fodbold, der spiller i NordicBet Ligaen, vender tilbage og spiller klubbens hjemmekampe i byen. Det bør være en klar prioritet efter den seneste udvikling, mener han og Moderaterne.
– Det kræver, at vi rykker sammen i spillerbussen og finder en løsning, for det duer ikke, at Hillerød ikke kan spille i Hillerød, siger han.
Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra borgmester i Hillerød Kommune, Kirsten Jensen (A), men det har foreløbig ikke været muligt.
LIVE
VM-LIVE: Henter træner i Tottenham
LIGE NU
Nu melder Christian Eriksen ud
MEDIE
Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen
TOPNYHED
‘Christian Eriksen havde advaret os’
MEDIE
Han bliver ny cheftræner i Silkeborg
MEDIE
Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson
EKSKLUSIVT
Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’
TRANSFER
FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen
TIPSBLADET SPECIAL Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser
NYHEDER
Jens Jønsson flirter med dansk retur
INTERVIEW
Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard
NYHEDER
VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav
Tip hele VM: Hvem ender som verdensmester?
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
EKSKLUSIVT
Ny TV2-satsning: ‘Tror Per Frimann er bekymret’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Superliga-spiller
TransferLIVE: Vender retur til Brøndby
NYHEDER
Peger på ham som ny Superliga-træner
NYHEDER
Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
INTERVIEW
Stortalent gratis til FC København: ‘Han er unik’
INTERVIEW
Brøndby-direktør melder ham færdig i klubben
OPTAKT
Optakt: Mexico – Sydafrika
NYHEDER
Hamburger SV afviser at møde Superliga-klub
TIPSBLADET SPECIAL
Røven i klaskehøjde: Han får et gennembrud til VM
STORT INTERVIEW
Thomas Nørgaard fremlægger sin Brøndby-plan
TRANSFER
Salah i uventet skifte? Kræver voldsom løn
EKSKLUSIVT
Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub
TOPNYHED
Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!
NYHEDER
Infantino i stort forsvar af billetpriser
Supercomputer: De vinder VM
EKSKLUSIVT
Tæt på vild Superliga-handel – får option
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM
AVIS