FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra et stort projekt i Hillerød, hvor Superliga-klubben var involveret i det såkaldte “Favrholm Stadionkvarter”, som blev politisk godkendt i 2022.
FC Nordsjælland vil ikke længere være en del af det ambitiøse projekt, som blandt andet skulle have indholdt et topmoderne stadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi, over 2.000 boliger og meget andet, og det betyder, at hele projektet nu hænger i en meget tynd tråd.
Det fastslår Thomas Elong, Moderaterne, som sidder i byrådet i Hillerød Kommune.
– Jeg er chokeret over, at et projekt, der er kommet så langt og har taget så mange ressourcer, nu er sat i bero. Vi har jo ikke det endelig overblik i forhold til, hvad Propreco (udviklingsselskabet bag, red.) måtte have af andre tanker omkring projektet, men planen var, at det skulle være en Superliga-klub, og jeg tror ikke, at andre Superliga-klubber rykker heropad, siger Elong til Tipsbladet og fortsætter:
– Det er en ret speciel situation, som er kommet væltende.
Han har umiddelbart svært ved at se projektet fortsætte uden FC Nordsjælland.
– Hele konstruktionen omkring Favrholm var et stadionkvarter, og jeg tvivler på, at man kan finde nogle, der vil bruge over en halv milliard på at bygge et stadion uden at have en kunde til det. Hvis det nu var et divisionsstadion, kunne man gå i dialog med divisionsklubber, for dem er der nogle stykker af i området, men et UEFA-godkendt Superliga-stadion uden at have en aftale til det kan jeg ikke se for mig.
– Det er super, super ærgerligt, at man har kigget så meget ned ad et spor, som nu ser ud til at ende blindt.
Thomas Elong håber nu, at der findes en løsning, så Hillerød Fodbold, der spiller i NordicBet Ligaen, vender tilbage og spiller klubbens hjemmekampe i byen. Det bør være en klar prioritet efter den seneste udvikling, mener han og Moderaterne.
– Det kræver, at vi rykker sammen i spillerbussen og finder en løsning, for det duer ikke, at Hillerød ikke kan spille i Hillerød, siger han.
Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra borgmester i Hillerød Kommune, Kirsten Jensen (A), men det har foreløbig ikke været muligt.
LIVE
TransferLIVE: SL-klub tæt på stor profil
EKSKLUSIVT
‘Jeg kan spille for de fleste i Superligaen’
TOPNYHED
Norsk ekspert håner Danmark
Eriksen trækker overskrifter i Europa: ‘Mirakel’
TOPNYHED
Uventet transferdrejning
MEDIE
Sender stort millionbud på brandvarmt Brøndby-emne
LIVE
VM-LIVE: ‘Uimodståelige’ Mbappé
MEDIE
Juventus jagter dansker – koster 135 mio.
EKSKLUSIVT
Afviser bud på dansk profil – flere klubber kæmper
NYHEDER
Spår om dansk transfer: ‘Bliver hans plads’
TRANSFER
Ny FCM-stjerne? Så vild var han under Tullberg
TIPSBLADET SPECIAL
Profil på vej til Danmark: Her skiller han sig ud
MEDIE
Har droppet stor dansk transfer
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
– Det vil være VM’s største overraskelse!
EKSKLUSIVT
Superligaen er knækket
MEDIE
Meldt enig med Brøndby – laver stort millionskifte
MEDIE
Scorer heftig lønstigning
TRANSFER
Man. Utd. henter Chelsea-profil i stor handel
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
FCK forhandler: Han koster mindst 30 millioner
AVIS
PSG med vanvittigt prisskilt: 1,125 milliarder kr.
Vil købe Brøndby: Lover 7 ud af 10 mesterskaber
MEDIE
Nu har FCM-profil skrevet under med ny klub
Bekræfter dansk kæmpetransfer
INTERVIEW
Dansker jubler over skifte: ‘En verdenskendt klub’
Ude på ubestemt tid af personlige årsager
TOPNYHED
Christian Eriksen skal genoptræne i Danmark
EKSKLUSIVT
Arbejder på Brøndby-exit
EKSKLUSIVT
‘Han ville passe rigtigt godt i FC Midtjylland’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TIPSBLADET SPECIAL
På vej til FCK: En kæmpe overpræstation
Knuser transferrekord
EKSKLUSIVT
Afsløring: Aarhus Fremad tæt på millionsalg
EKSKLUSIVT