FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra et stort projekt i Hillerød, hvor Superliga-klubben var involveret i det såkaldte “Favrholm Stadionkvarter”, som blev politisk godkendt i 2022.
FC Nordsjælland vil ikke længere være en del af det ambitiøse projekt, som blandt andet skulle have indholdt et topmoderne stadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi, over 2.000 boliger og meget andet, og det betyder, at hele projektet nu hænger i en meget tynd tråd.
Det fastslår Thomas Elong, Moderaterne, som sidder i byrådet i Hillerød Kommune.
– Jeg er chokeret over, at et projekt, der er kommet så langt og har taget så mange ressourcer, nu er sat i bero. Vi har jo ikke det endelig overblik i forhold til, hvad Propreco (udviklingsselskabet bag, red.) måtte have af andre tanker omkring projektet, men planen var, at det skulle være en Superliga-klub, og jeg tror ikke, at andre Superliga-klubber rykker heropad, siger Elong til Tipsbladet og fortsætter:
– Det er en ret speciel situation, som er kommet væltende.
Han har umiddelbart svært ved at se projektet fortsætte uden FC Nordsjælland.
– Hele konstruktionen omkring Favrholm var et stadionkvarter, og jeg tvivler på, at man kan finde nogle, der vil bruge over en halv milliard på at bygge et stadion uden at have en kunde til det. Hvis det nu var et divisionsstadion, kunne man gå i dialog med divisionsklubber, for dem er der nogle stykker af i området, men et UEFA-godkendt Superliga-stadion uden at have en aftale til det kan jeg ikke se for mig.
– Det er super, super ærgerligt, at man har kigget så meget ned ad et spor, som nu ser ud til at ende blindt.
Thomas Elong håber nu, at der findes en løsning, så Hillerød Fodbold, der spiller i NordicBet Ligaen, vender tilbage og spiller klubbens hjemmekampe i byen. Det bør være en klar prioritet efter den seneste udvikling, mener han og Moderaterne.
– Det kræver, at vi rykker sammen i spillerbussen og finder en løsning, for det duer ikke, at Hillerød ikke kan spille i Hillerød, siger han.
Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra borgmester i Hillerød Kommune, Kirsten Jensen (A), men det har foreløbig ikke været muligt.
LIVE
TransferLIVE: Teaser for skifte?
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
Frankrig – Spanien
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TRANSFER
Jacob Ambæk rygtet væk – nu reagerer BIF-boss
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
NYHEDER
Hylder FC København og Brøndby
TOPNYHED
Mathias Zanka i svime: På et helt andet niveau
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
HELT VILDT
Historisk transfer – FC København tjener kassen
NYHEDER
Brøndby-profil på vej væk? ‘Kan gå begge veje’
AVIS
Mysteriet Bardghji – har et hav af tilbud
EKSKLUSIVT