FCN trækker sig: Lokalpolitiker er i chok

FC Nordsjælland har sprunget en bombe i Hillerød Kommune ved at trække sig fra storstilet projekt i byen.



FC Nordsjælland har valgt at trække sig fra et stort projekt i Hillerød, hvor Superliga-klubben var involveret i det såkaldte “Favrholm Stadionkvarter”, som blev politisk godkendt i 2022.

FC Nordsjælland vil ikke længere være en del af det ambitiøse projekt, som blandt andet skulle have indholdt et topmoderne stadion med plads til flere end 10.000, et sportsakademi, over 2.000 boliger og meget andet, og det betyder, at hele projektet nu hænger i en meget tynd tråd.

Det fastslår Thomas Elong, Moderaterne, som sidder i byrådet i Hillerød Kommune.

– Jeg er chokeret over, at et projekt, der er kommet så langt og har taget så mange ressourcer, nu er sat i bero. Vi har jo ikke det endelig overblik i forhold til, hvad Propreco (udviklingsselskabet bag, red.) måtte have af andre tanker omkring projektet, men planen var, at det skulle være en Superliga-klub, og jeg tror ikke, at andre Superliga-klubber rykker heropad, siger Elong til Tipsbladet og fortsætter:

– Det er en ret speciel situation, som er kommet væltende.

Han har umiddelbart svært ved at se projektet fortsætte uden FC Nordsjælland.

– Hele konstruktionen omkring Favrholm var et stadionkvarter, og jeg tvivler på, at man kan finde nogle, der vil bruge over en halv milliard på at bygge et stadion uden at have en kunde til det. Hvis det nu var et divisionsstadion, kunne man gå i dialog med divisionsklubber, for dem er der nogle stykker af i området, men et UEFA-godkendt Superliga-stadion uden at have en aftale til det kan jeg ikke se for mig.

– Det er super, super ærgerligt, at man har kigget så meget ned ad et spor, som nu ser ud til at ende blindt.

Thomas Elong håber nu, at der findes en løsning, så Hillerød Fodbold, der spiller i NordicBet Ligaen, vender tilbage og spiller klubbens hjemmekampe i byen. Det bør være en klar prioritet efter den seneste udvikling, mener han og Moderaterne.

– Det kræver, at vi rykker sammen i spillerbussen og finder en løsning, for det duer ikke, at Hillerød ikke kan spille i Hillerød, siger han.

Tipsbladet arbejder på at få en kommentar fra borgmester i Hillerød Kommune, Kirsten Jensen (A), men det har foreløbig ikke været muligt.







FCK-profil er tilbage på træningsbanen


Husker du Jesper Olsen? Her er han i dag

Chok i OB – siger op efter seks dage

Portugal dummer sig – Ronaldo ser rødt

Vil skrive historie: Vingegaard afslører stor drøm

Disse fire klubber meldes varme på Franculino

Debatten raser: Mikel Gogorza stjæler overskrifter

Prøvespiller i aktion mellem Brøndby og Kolding

– Jeg har sagt det til alle omkring mig

Vanvittige Norge tæt på vild triumf

Neuers ord ramte Højbjerg

Brøndby-stjerne skadet

Kæk FCK’er: ‘Har fået skæld ud’

Superliga-profil får trænerlicens

Dommerchef: ‘Højlund skulle have fået rødt kort’

Mikael Uhre-exit – nu knuser de transferrekord

Stor avis blæst bagover af Brøndby: Sensationelt!

Jonas Wind retur til FCK? Nu svarer han

‘AC’ med spændende Brøndby-melding

Jens Stage med overraskende transfer-melding

Tidligere Brøndby-træner til Wolfsburg?

Klar bøn: ‘Hvis Steinlein ser med…’

Gravesen kommer med ‘kæmpe advarsel’ til FCK

Skotland holder vejret – nu er der nyt om profil

Jonas Vingegaard kan vinde stor pris

Vil bygge statue af Messi

Storklub vil hente gratis Robert Lewandowski

Jon Dahl til samtale i engelsk klub

Wolfsburg fyrer sportsdirektør

Efter hård Zorniger-besked: ‘Nok min sidste kamp’

I dag er en kæmpe mærkedag for Danmarks landshold

Kæmpeklub jagter Højbjerg

Stort medie: Harry Kane er deres førsteprioritet

Jages af giganter – nu deaktiveres særlig klausul

Afsløring: Tobias Thomsen skifter til HB Køge

Skal bombe for U21-landsholdet: Jeg vil med til VM

Har flere gange skældt Horsens-profiler ud

‘Svær situation’: Fyret kort efter dansk transfer

Angriber besøger FCM: ‘Han er stor’

Ståle vil have regelændring: Riemer er helt enig

Her afgøres Kasper Schmeichels fremtid

Dommerekspert: Klinkende klart rødt i Brøndby!

Dansker opereret for anden gang på tre måneder

Helt vilde tal: Er sket 185 gange

Inden dansk skæbnekamp: – Forventningen stiger

Har ventet 25 år: ‘Vi har knækket koden’

Åh nej: Storspillende dansker er ude i flere uger

Kæmpestjerne angrer

Transferguf i Superligaen: Snart er de alle gratis

Takkede nej til Superliga-klubber

Tricolorii driller Gli Azzurri