FC Nordsjælland gav mandag aften debut i Superligaen til forsvarsspilleren Johan Djourou, der har erfaring fra store klubber som Arsenal, Hannover 96 og Hamburger SV.
I september tilknyttede Farum-klubben også en ny træner til holdet i form Michael Essien, der har erfaring fra Chelsea, Real Madrid og AC Milan.
Det giver en enorm mængde erfaring, i forhold til hvad man normalt ser i den bedste danske fodboldrække, og FCN-træner Flemming Pedersen har da også nemt ved at forklare, hvad Essien og Djourou giver klubbens øvrige spillere.
– Det giver dem en masse. Det er nogle, du kan læne dig op ad. Essien har eksempelvis taget Magnus Kofod lidt ind under sig. Det er jo her, at Essien har så mange små råd at give, til hvordan man bruger sin krop, når man ikke er så stor en spiller. Der er han jo lidt en mentor.
– Djourou er en anden type, der virkelig omfavner alle og tager ansvar. Det kan man også mærke i løbet af ugen, hvor anførergruppen kommer og siger, at de gerne vil have han starter, siger FCN-træneren.
Anførergruppen kan Djourou allerede blive en del af efter bare to uger i klubben, fortæller Flemming Pedersen.
Det var da også den form for ansvar og lederrolle, som tiltalte schweizeren, da han valgte FCN som sin nye klub.
– Det er en del af min opgave ved at være her, at jeg skal dele ud af min erfaring. Jeg kunne have taget mange steder hen, men nogle gange i livet kommer der muligheder, hvor det føles som det rigtige sted at være, og det følte jeg her.
– Vi har en masse unge fyre, og de får også mig til at føle mig yngre, siger Johan Djourou.
På banen leverede han også en god præstation mod Randers, selv om han endnu ikke er i topform.
– Han kan godt blive en af ligaens bedste stoppere, når han er i form. Han er jo meget markant. Randers er vant til at spille i luften, men der var ikke meget at komme efter for dem i dag.
– Der har han jo fra Premier League og Bundesligaen erfaring fra meget mere kropsstærke spillere, end vi har i Superligaen, siger Flemming Pedersen.
FCN vandt kampen 1-0 over Randers FC på et mål af Jonathan Amon.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Mangeårig Superliga-profil stopper
OPTAKT
West Ham – Arsenal
MEDIE
Stor interesse – FC København kan miste stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: AaB sikrer sig eftertragtet guldæg
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
AVIS
Køber snart Brøndby-angriber
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
FCK lå til højrebenet – skal nu til kæmpeklub
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
NYHEDER
Peter Schmeichel lander stort job
AVIS
Vild udvikling – melder 3 danskere færdige
INTERVIEW
To skadede Brøndby-profiler kan være klar mod AGF
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Gravesen i svime: ‘Han er den afgørende spiller’
Gravesen fortryder: Ville til denne Superliga-klub
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
NYHEDER
Kontant Eriksen-besked: ‘Ændrer ingenting!’
TIPSBLADET SPECIAL
Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis
MEDIE
Kæmpe drama – stjerner i sammenstød til træning
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
OPTAKT
Liverpool – Chelsea
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
FCK sendte stort bud – nu jages han af storklub
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
Frygter Christian Eriksen-problem
MEDIE
