FC Nordsjælland gav mandag aften debut i Superligaen til forsvarsspilleren Johan Djourou, der har erfaring fra store klubber som Arsenal, Hannover 96 og Hamburger SV.
I september tilknyttede Farum-klubben også en ny træner til holdet i form Michael Essien, der har erfaring fra Chelsea, Real Madrid og AC Milan.
Det giver en enorm mængde erfaring, i forhold til hvad man normalt ser i den bedste danske fodboldrække, og FCN-træner Flemming Pedersen har da også nemt ved at forklare, hvad Essien og Djourou giver klubbens øvrige spillere.
– Det giver dem en masse. Det er nogle, du kan læne dig op ad. Essien har eksempelvis taget Magnus Kofod lidt ind under sig. Det er jo her, at Essien har så mange små råd at give, til hvordan man bruger sin krop, når man ikke er så stor en spiller. Der er han jo lidt en mentor.
– Djourou er en anden type, der virkelig omfavner alle og tager ansvar. Det kan man også mærke i løbet af ugen, hvor anførergruppen kommer og siger, at de gerne vil have han starter, siger FCN-træneren.
Anførergruppen kan Djourou allerede blive en del af efter bare to uger i klubben, fortæller Flemming Pedersen.
Det var da også den form for ansvar og lederrolle, som tiltalte schweizeren, da han valgte FCN som sin nye klub.
– Det er en del af min opgave ved at være her, at jeg skal dele ud af min erfaring. Jeg kunne have taget mange steder hen, men nogle gange i livet kommer der muligheder, hvor det føles som det rigtige sted at være, og det følte jeg her.
– Vi har en masse unge fyre, og de får også mig til at føle mig yngre, siger Johan Djourou.
På banen leverede han også en god præstation mod Randers, selv om han endnu ikke er i topform.
– Han kan godt blive en af ligaens bedste stoppere, når han er i form. Han er jo meget markant. Randers er vant til at spille i luften, men der var ikke meget at komme efter for dem i dag.
– Der har han jo fra Premier League og Bundesligaen erfaring fra meget mere kropsstærke spillere, end vi har i Superligaen, siger Flemming Pedersen.
FCN vandt kampen 1-0 over Randers FC på et mål af Jonathan Amon.
/ritzau/
LIVE
TransferLIVE: Forhandlingerne med Brøndby startet
TOPNYHED
På vej væk fra FCK? ‘Sker forhåbentlig i juni’
Fifa i VM-kovending: Nu bliver det tilladt
TIPSBLADET SPECIAL
Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere
INTERVIEW
Dansk stjerne: Derfor smuttede jeg fra FCK
HELT VILDT
Solgte ham i sidste uge – nu er han købt tilbage
TOPNYHED
Stempler Nørgaard som færdig: Ikke en cheerleader!
STORT INTERVIEW
Arsenal-dansker vender hjem
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi
NYHEDER
Lukas Hradeckys nye klub? Ville være fandens sjovt
TOPNYHED
Melder ud om fremtiden efter nedrykning
TIPSBLADET SPECIAL
Fem bud – de kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Stadionarbejdere truer med strejke kort inden VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Hjulmand har bemærket Mourinhos udtalelser
NYHEDER
Kent Nielsen til landsholdet? ‘Jeg kan sige, at..’
MEDIE
De jagter Henrik Meister
NYHEDER
Frank med opsigtsvækkende nyt om fremtiden
MEDIE
Monsterbud på vej
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
MEDIE
I spil til stort job? Nævner Frederik Birk
NYHEDER
Nyt TV 2-program: Bliver ‘genforenet’ med Frimann
TOPNYHED
Superliga-profil i selskab med Valverde og Arteta
TOPNYHED
Medie: Han er Premier League-klubs drømmetransfer
NYHEDER
Tottenham henter Liverpool-profil
EKSKLUSIVT
Drømmer om Brøndby: Vælter sig i henvendelser
NYHEDER
Sådan kommer Danmark til VM
EKSKLUSIVT
Afsløring: Emil Holten får to år i Hansa Rostock
NYHEDER
West Ham-ejer trækker sig: ‘Alvorlige anklager’
EKSKLUSIVT
Morten Hjulmand roser Brøndbys træneremne
TOPNYHED
Fuldstændigt uforstående: ‘Det er helt sort snak’
Afslører dansk toptræners millionløn
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
TOPNYHED
Stjernetræner til Brøndby? ‘Vil være spektakulært’
NYHEDER
