FCN-træner: Johan Djourou og Michael Essien giver en masse

Johan Djourou er ifølge FCN-træner Flemming Petersen allerede en støtte for flere af klubbens unge spillere.



FC Nordsjælland gav mandag aften debut i Superligaen til forsvarsspilleren Johan Djourou, der har erfaring fra store klubber som Arsenal, Hannover 96 og Hamburger SV.

I september tilknyttede Farum-klubben også en ny træner til holdet i form Michael Essien, der har erfaring fra Chelsea, Real Madrid og AC Milan.

Det giver en enorm mængde erfaring, i forhold til hvad man normalt ser i den bedste danske fodboldrække, og FCN-træner Flemming Pedersen har da også nemt ved at forklare, hvad Essien og Djourou giver klubbens øvrige spillere.

– Det giver dem en masse. Det er nogle, du kan læne dig op ad. Essien har eksempelvis taget Magnus Kofod lidt ind under sig. Det er jo her, at Essien har så mange små råd at give, til hvordan man bruger sin krop, når man ikke er så stor en spiller. Der er han jo lidt en mentor.

– Djourou er en anden type, der virkelig omfavner alle og tager ansvar. Det kan man også mærke i løbet af ugen, hvor anførergruppen kommer og siger, at de gerne vil have han starter, siger FCN-træneren.

Anførergruppen kan Djourou allerede blive en del af efter bare to uger i klubben, fortæller Flemming Pedersen.

Det var da også den form for ansvar og lederrolle, som tiltalte schweizeren, da han valgte FCN som sin nye klub.

– Det er en del af min opgave ved at være her, at jeg skal dele ud af min erfaring. Jeg kunne have taget mange steder hen, men nogle gange i livet kommer der muligheder, hvor det føles som det rigtige sted at være, og det følte jeg her.

– Vi har en masse unge fyre, og de får også mig til at føle mig yngre, siger Johan Djourou.

På banen leverede han også en god præstation mod Randers, selv om han endnu ikke er i topform.

– Han kan godt blive en af ligaens bedste stoppere, når han er i form. Han er jo meget markant. Randers er vant til at spille i luften, men der var ikke meget at komme efter for dem i dag.

– Der har han jo fra Premier League og Bundesligaen erfaring fra meget mere kropsstærke spillere, end vi har i Superligaen, siger Flemming Pedersen.

FCN vandt kampen 1-0 over Randers FC på et mål af Jonathan Amon.

/ritzau/





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

De overvejer Christian Eriksen

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De er favoritter til at hente Kasper Høgh

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

FCM-profil tordner: ‘En skandale’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

LIVE: Slutfløjt i Parken

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

Raser: Det er latterligt!

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu