FCN-træner: Johan Djourou og Michael Essien giver en masse

Johan Djourou er ifølge FCN-træner Flemming Petersen allerede en støtte for flere af klubbens unge spillere.



FC Nordsjælland gav mandag aften debut i Superligaen til forsvarsspilleren Johan Djourou, der har erfaring fra store klubber som Arsenal, Hannover 96 og Hamburger SV.

I september tilknyttede Farum-klubben også en ny træner til holdet i form Michael Essien, der har erfaring fra Chelsea, Real Madrid og AC Milan.

Det giver en enorm mængde erfaring, i forhold til hvad man normalt ser i den bedste danske fodboldrække, og FCN-træner Flemming Pedersen har da også nemt ved at forklare, hvad Essien og Djourou giver klubbens øvrige spillere.

– Det giver dem en masse. Det er nogle, du kan læne dig op ad. Essien har eksempelvis taget Magnus Kofod lidt ind under sig. Det er jo her, at Essien har så mange små råd at give, til hvordan man bruger sin krop, når man ikke er så stor en spiller. Der er han jo lidt en mentor.

– Djourou er en anden type, der virkelig omfavner alle og tager ansvar. Det kan man også mærke i løbet af ugen, hvor anførergruppen kommer og siger, at de gerne vil have han starter, siger FCN-træneren.

Anførergruppen kan Djourou allerede blive en del af efter bare to uger i klubben, fortæller Flemming Pedersen.

Det var da også den form for ansvar og lederrolle, som tiltalte schweizeren, da han valgte FCN som sin nye klub.

– Det er en del af min opgave ved at være her, at jeg skal dele ud af min erfaring. Jeg kunne have taget mange steder hen, men nogle gange i livet kommer der muligheder, hvor det føles som det rigtige sted at være, og det følte jeg her.

– Vi har en masse unge fyre, og de får også mig til at føle mig yngre, siger Johan Djourou.

På banen leverede han også en god præstation mod Randers, selv om han endnu ikke er i topform.

– Han kan godt blive en af ligaens bedste stoppere, når han er i form. Han er jo meget markant. Randers er vant til at spille i luften, men der var ikke meget at komme efter for dem i dag.

– Der har han jo fra Premier League og Bundesligaen erfaring fra meget mere kropsstærke spillere, end vi har i Superligaen, siger Flemming Pedersen.

FCN vandt kampen 1-0 over Randers FC på et mål af Jonathan Amon.

/ritzau/





LIVE

Superliga-LIVE: Mulig FCK-debutant mod Lyngby

Nørgaard om Binks: Han afdramatiserede på det hele

Kritisk Stig Tøfting: Han kan ikke koste 60 mio.

Kæmpe transfer: De er enige om Kasper Høgh

Det tyder på en FCK-ydmygelse

Klar til at sælge Alexander Bah – så dyr er han



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Afslører Brøndbys transferplaner

Afsløring: Rekord – her skal Høgh til lægetjek

Afsløring: FC København udlejer Oscar Buur

Jagtes af FCK og AGF – kan købes for en slik

Rekordtransfer sender millioner til Superliga-klub

Bjelland medgiver: ‘Ikke dumt at møde FCK nu’



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Flere store Brøndby-navne vraget til AGF-brag

Kæmpe transfer under opsejling – afviser vildt bud

Supercomputer: De vinder Superligaen

Djukic raser: ‘Af helvedes til’

I kødet på Rajovic: Det går over i historien



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

‘Kasper Dolberg bliver Superliga-topscorer’

Atletico Madrid henter PSG-spiller for 300 mio

Arsenal jagter Spurs-stjerne

Afsløring: Bodø/Glimt accepterer bud på Klynge

‘Jeg går linen ud og peger på FC København’

Dommerekspert undrer sig efter FCM-drama

FC København – Lyngby BK

Transfer spøger: BIF-stjerne ude af ledergruppe

Norsk stjerne til Manchester United? Så dyr er han

FCK-bombe: ‘Det er et chok – et kæmpe chok!’



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Afsløring: Watford køber Luca Kjerrumgaard

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen

Supercomputer: De rykker op i Superligaen

Superliga-stjernes værdi er eksploderet endnu mere