Historisk set har FC København tit haft det lidt svært i Farum, når de har mødt FC Nordsjælland. Her har det været med Ståle Solbakken i spidsen for FCK’erne, men når de to hold skal mødes igen søndag, så er det med Jess Thorup som cheftræner.
Her peger FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg på, at det er blevet et meget anderledes hold. Det fortæller han i et interview på Nordsjællands hjemmeside.
– Det er et helt andet spil, de forsøger at spille. Både med og uden bolden. Det har faktisk ikke særlig meget at gøre med det FCK-hold, som vi ellers har lært at kende og har sat pris på i mange, mange år. Det er en mindre revolution, fastlår Hjortebjerg.
Læs også:Stage udpeger det som skiller sig ud i kampene mod FC Nordsjælland
For ham er det eksempelvis en helt anden måde, som FCK’erne benytter sig med bolden i forhold til Solbakkens tid.
– Med bolden har det tidligere været et hold med en masse indlæg til bagerste stang. Det har været et hold med to midterforsvarer, der bygger spillet op med to centrale midtbanespillere, som alle fire lå tæt på hinanden, siger han og fortsætter:
– De kørte med sådan en kværnende og sikker boldomgang, indtil de var langt nok oppe på banen, havde fået modstanderen til at løbe langt nok og derfor kunne lægge indlægget. Sådan meget kort og firkantet fortalt, lyder det fra FCN-assistenten.
Læs også:Dropper udlandet: Min fremtid er i FC København
Desuden mener Hjortebjerg, at FCK nu spiller med knap så mange høje indlæg, og der er flere bolde mellem linjerne og inde i mellemrummet. Samtidig er der flere spillere inde centralt på banen, færre målspark bliver sparket langt, og der er flere forsøg på flade gennembrudsbolde. Endvidere er der oftere tale om flade indlæg og med de centrale midtbanespillere med inde i feltet.
– Hvis man skal opsummere, vil jeg sige, at det nye udtryk i højere grad er funderet mere på gennembrudspasninger fremfor indlæg. Det er funderet mere smalt end bredt. Det er mere spil nede fra keeperen af fremfor en lang bold og så sætte spillet derfra, forklarer Frfank Hjortebjerg.
Kampen mellem FC Nordsjælland og FC København spilles søndag klokken 16, og den bliver sendt direkte på Canal 9.
Læs også:Rasmus Falk skriver under på lang FC København-kontrakt
Læs også:Ståle ansætter barndomsven: Afviser vennetjeneste
Læs også:Goodbye Dubai: FCK rykker træningslejr igen
LIVE
LIVE: Vil bruge 210 millioner på Superliga-stadion
TIPSBLADET SPECIAL
Opfordrer til stor Superliga-ændring
MEDIE
Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea
NYHEDER
Billing pludselig tilbage: ‘Smertefuld behandling’
INTERVIEW
Stor Superliga-transfer? ‘Vi har en god plan’
AVIS
Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub
INTERVIEW
Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
‘Det er min måde at gøre det på, Peter’
NYHEDER
Morten Wieghorst stopper på landsholdet
TIPSBLADET SPECIAL
100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere
TIPSBLADETS DOM
Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
AVIS
Bombe på vej i Real Madrid?
TIPSBLADETS DOM
Det dufter af guld – Superligaen er galimatias
TIPSBLADETS DOM
Monsterchok i Randers – mundlammelsen total!
TOPNYHED
Kalder tronskifte i Danmark
EKSKLUSIVT
Supercomputer: De vinder Superligaen
MEDIE
Kompany kommer Hjulmand til undsætning
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Tog særlig snak: ‘De bedste udefans i Superligaen’
TIPSBLADET SPECIAL
Her er 7 bud på Chelseas næste træner
Kæmpe krise: Han er favorit til Chelsea-job
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
INTERVIEW
‘Hvis han ringer, siger jeg ikke nej’
Hård Cooper-besked: Troede han var færdig i BIF
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Arsenal skal til Danmark
TIPSBLADETS DOM
Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby
EKSKLUSIVT
Afsløring: Nigeria vil stjæle Osula fra Danmark
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TIPSBLADET SPECIAL
Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis
EKSKLUSIVT Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang
EKSKLUSIVT
Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel
TOPNYHED
