Historisk set har FC København tit haft det lidt svært i Farum, når de har mødt FC Nordsjælland. Her har det været med Ståle Solbakken i spidsen for FCK’erne, men når de to hold skal mødes igen søndag, så er det med Jess Thorup som cheftræner.
Her peger FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg på, at det er blevet et meget anderledes hold. Det fortæller han i et interview på Nordsjællands hjemmeside.
– Det er et helt andet spil, de forsøger at spille. Både med og uden bolden. Det har faktisk ikke særlig meget at gøre med det FCK-hold, som vi ellers har lært at kende og har sat pris på i mange, mange år. Det er en mindre revolution, fastlår Hjortebjerg.
Læs også:Stage udpeger det som skiller sig ud i kampene mod FC Nordsjælland
For ham er det eksempelvis en helt anden måde, som FCK’erne benytter sig med bolden i forhold til Solbakkens tid.
– Med bolden har det tidligere været et hold med en masse indlæg til bagerste stang. Det har været et hold med to midterforsvarer, der bygger spillet op med to centrale midtbanespillere, som alle fire lå tæt på hinanden, siger han og fortsætter:
– De kørte med sådan en kværnende og sikker boldomgang, indtil de var langt nok oppe på banen, havde fået modstanderen til at løbe langt nok og derfor kunne lægge indlægget. Sådan meget kort og firkantet fortalt, lyder det fra FCN-assistenten.
Læs også:Dropper udlandet: Min fremtid er i FC København
Desuden mener Hjortebjerg, at FCK nu spiller med knap så mange høje indlæg, og der er flere bolde mellem linjerne og inde i mellemrummet. Samtidig er der flere spillere inde centralt på banen, færre målspark bliver sparket langt, og der er flere forsøg på flade gennembrudsbolde. Endvidere er der oftere tale om flade indlæg og med de centrale midtbanespillere med inde i feltet.
– Hvis man skal opsummere, vil jeg sige, at det nye udtryk i højere grad er funderet mere på gennembrudspasninger fremfor indlæg. Det er funderet mere smalt end bredt. Det er mere spil nede fra keeperen af fremfor en lang bold og så sætte spillet derfra, forklarer Frfank Hjortebjerg.
Kampen mellem FC Nordsjælland og FC København spilles søndag klokken 16, og den bliver sendt direkte på Canal 9.
Læs også:Rasmus Falk skriver under på lang FC København-kontrakt
Læs også:Ståle ansætter barndomsven: Afviser vennetjeneste
Læs også:Goodbye Dubai: FCK rykker træningslejr igen
LIVE
TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard
NYHEDER
Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!
HELT VILDT
Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
NYHEDER
Bookmaker: Her er Eriksens næste klub
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
EKSKLUSIVT
Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby
STORT INTERVIEW
Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked
NYHEDER
Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent
TRANSFER
Forlader AGF – her er hans nye klub
EKSKLUSIVT
Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK
MEDIE
Roony vil væk
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
NYHEDER
Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser
MEDIE
Mæhle kan hentes for spotpris
Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’
MEDIE
Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark
MEDIE
Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM
MEDIE
United nærmer sig stjernespiller – her er prisen
MEDIE
Erik ten Hag jagter dansker
NYHEDER
Bekræfter: Vender tilbage til FC København
MEDIE
Slut med Slot? Han er favorit til at overtage
FANKLUBBEN
AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!
TRANSFER
FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil
NYHEDER
Højlund får ny stjernetræner i Napoli
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
TIPSBLADET SPECIAL
Her er FCKs mulige modstandere i Conference League
TRANSFER
