FCN-træner kalder FCK for revolutioneret: Her er de største ændringer

Der er allerede lavet meget om på FC København efter Thorup er blevet cheftræner, fastslår FC Nordsjællands Frank Hjortebjerg forud for deres kamp søndag.



Historisk set har FC København tit haft det lidt svært i Farum, når de har mødt FC Nordsjælland. Her har det været med Ståle Solbakken i spidsen for FCK’erne, men når de to hold skal mødes igen søndag, så er det med Jess Thorup som cheftræner.

Her peger FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg på, at det er blevet et meget anderledes hold. Det fortæller han i et interview på Nordsjællands hjemmeside.

– Det er et helt andet spil, de forsøger at spille. Både med og uden bolden. Det har faktisk ikke særlig meget at gøre med det FCK-hold, som vi ellers har lært at kende og har sat pris på i mange, mange år. Det er en mindre revolution, fastlår Hjortebjerg.

Læs også:Stage udpeger det som skiller sig ud i kampene mod FC Nordsjælland

For ham er det eksempelvis en helt anden måde, som FCK’erne benytter sig med bolden i forhold til Solbakkens tid.

– Med bolden har det tidligere været et hold med en masse indlæg til bagerste stang. Det har været et hold med to midterforsvarer, der bygger spillet op med to centrale midtbanespillere, som alle fire lå tæt på hinanden, siger han og fortsætter:

– De kørte med sådan en kværnende og sikker boldomgang, indtil de var langt nok oppe på banen, havde fået modstanderen til at løbe langt nok og derfor kunne lægge indlægget. Sådan meget kort og firkantet fortalt, lyder det fra FCN-assistenten.

Læs også:Dropper udlandet: Min fremtid er i FC København

Desuden mener Hjortebjerg, at FCK nu spiller med knap så mange høje indlæg, og der er flere bolde mellem linjerne og inde i mellemrummet. Samtidig er der flere spillere inde centralt på banen, færre målspark bliver sparket langt, og der er flere forsøg på flade gennembrudsbolde. Endvidere er der oftere tale om flade indlæg og med de centrale midtbanespillere med inde i feltet.

– Hvis man skal opsummere, vil jeg sige, at det nye udtryk i højere grad er funderet mere på gennembrudspasninger fremfor indlæg. Det er funderet mere smalt end bredt. Det er mere spil nede fra keeperen af fremfor en lang bold og så sætte spillet derfra, forklarer Frfank Hjortebjerg.

Kampen mellem FC Nordsjælland og FC København spilles søndag klokken 16, og den bliver sendt direkte på Canal 9.

Læs også:Rasmus Falk skriver under på lang FC København-kontrakt
Læs også:Ståle ansætter barndomsven: Afviser vennetjeneste
Læs også:Goodbye Dubai: FCK rykker træningslejr igen





United nærmer sig stjernespiller – her er prisen




LIVE

TransferLIVE: Landsholdsspiller tæt på nu aftale

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub

Højlund får ny stjernetræner i Napoli

Brøndby var tæt på – Bundesliga-transfer på vej

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FCN bør hente disse to tidl. landsholdsspillere

– Ja, der var dialog med Brøndby

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Legende om Stage-transfer: ‘Ville være brutalt’

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

Midt i katastrofen hyldes Christian Eriksen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Solgt til Brøndby: ‘Vi får en rigtig god transfer’

Brøndby-profil kan være på vej til Celtic

Dansker vil sælges – storklub står klar i kulissen

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Kristoffer Lund færdig i Bundesliga-klub



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Forhandler om Albert Grønbæk

Derfor kommer han IKKE til FC København

Afsløring: Brøndby i dialog med Thomas Nørgaard

Ikon har udløb – Brøndby vil gå i dialog

Choktransfer? Wolfsburg kontakter kæmpestjerne

FCM-profil drømmer om Manchester City

Hvor er I henne, FCK og Brøndby?

Storklub jagter Jacob Ambæk – har lagt føler ud

Bombe: Hjulmand-afløser siger ja til anden klub

Bundesliga-klub kommer fire dage til Sjælland

FC Barcelona får bud på over 600 mio. accepteret

Her er FCNs mulige modstandere i Conference League



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby