FCN-træner kalder FCK for revolutioneret: Her er de største ændringer

Der er allerede lavet meget om på FC København efter Thorup er blevet cheftræner, fastslår FC Nordsjællands Frank Hjortebjerg forud for deres kamp søndag.



Historisk set har FC København tit haft det lidt svært i Farum, når de har mødt FC Nordsjælland. Her har det været med Ståle Solbakken i spidsen for FCK’erne, men når de to hold skal mødes igen søndag, så er det med Jess Thorup som cheftræner.

Her peger FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg på, at det er blevet et meget anderledes hold. Det fortæller han i et interview på Nordsjællands hjemmeside.

– Det er et helt andet spil, de forsøger at spille. Både med og uden bolden. Det har faktisk ikke særlig meget at gøre med det FCK-hold, som vi ellers har lært at kende og har sat pris på i mange, mange år. Det er en mindre revolution, fastlår Hjortebjerg.

Læs også:Stage udpeger det som skiller sig ud i kampene mod FC Nordsjælland

For ham er det eksempelvis en helt anden måde, som FCK’erne benytter sig med bolden i forhold til Solbakkens tid.

– Med bolden har det tidligere været et hold med en masse indlæg til bagerste stang. Det har været et hold med to midterforsvarer, der bygger spillet op med to centrale midtbanespillere, som alle fire lå tæt på hinanden, siger han og fortsætter:

– De kørte med sådan en kværnende og sikker boldomgang, indtil de var langt nok oppe på banen, havde fået modstanderen til at løbe langt nok og derfor kunne lægge indlægget. Sådan meget kort og firkantet fortalt, lyder det fra FCN-assistenten.

Læs også:Dropper udlandet: Min fremtid er i FC København

Desuden mener Hjortebjerg, at FCK nu spiller med knap så mange høje indlæg, og der er flere bolde mellem linjerne og inde i mellemrummet. Samtidig er der flere spillere inde centralt på banen, færre målspark bliver sparket langt, og der er flere forsøg på flade gennembrudsbolde. Endvidere er der oftere tale om flade indlæg og med de centrale midtbanespillere med inde i feltet.

– Hvis man skal opsummere, vil jeg sige, at det nye udtryk i højere grad er funderet mere på gennembrudspasninger fremfor indlæg. Det er funderet mere smalt end bredt. Det er mere spil nede fra keeperen af fremfor en lang bold og så sætte spillet derfra, forklarer Frfank Hjortebjerg.

Kampen mellem FC Nordsjælland og FC København spilles søndag klokken 16, og den bliver sendt direkte på Canal 9.

Læs også:Rasmus Falk skriver under på lang FC København-kontrakt
Læs også:Ståle ansætter barndomsven: Afviser vennetjeneste
Læs også:Goodbye Dubai: FCK rykker træningslejr igen




LIVE

TransferLIVE: SL-duo bejler til landsholdsspiller

Tullberg bekræfter FCM-skifte

Hylder FCK: ‘Et ikonisk skandinavisk hold’

Flere slagter dansker efter grim aktion

Jacob Neestrup henter tidligere Brøndby-emne

Afsløring: Lyngby hapser ung assistkonge fra FCK



TIPSBLADET SPECIAL

Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?

Morten Hjulmand pillet ud af træning

Daniel Wass får ny Brøndby-rolle

Maximilian Ibrahimovic får chancen i Alkmaar

Ydmyget af FCK: Glemmer det aldrig

Frankrig – England

Thomas Frank i svime: Jeg får kuldegysninger



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Klar for FC København

Smadrer transferrekord

Snød FC København for keeper

FCN-boss bekræfter samtaler med Real Madrid

FCK må sænke ambitionerne – kan ende i katastrofe



EKSKLUSIVT

Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller

Haaland ignorerede verdensstjerne: ‘Ydmygende’

FCK-transfer på vej? ‘Han er en god fyr’

Luna Christofi: ‘Lev med det, Hjulmand!’

Nu er der nyt om Mads Roerslev

Dansker fik rødt efter grim hævnaktion

‘Horsens var et helvede’

FCM-profiler skadet inden Superliga-start

Aston Villa slår transferrekord for VM-stjerne

‘Så er der ingen grund til at eje Brøndby IF’

Hjulmand vækker opsigt til første træning



TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen

Tidl. SL-profil er vendt hjem: ‘Folk stortudede’

FCK-bekymring: Der er nogle store spørgsmålstegn

Bizart: FCM-profil skadet derhjemme

Derfor trækker FC København-transfer ud