FCN-træner kalder FCK for revolutioneret: Her er de største ændringer

Der er allerede lavet meget om på FC København efter Thorup er blevet cheftræner, fastslår FC Nordsjællands Frank Hjortebjerg forud for deres kamp søndag.



Historisk set har FC København tit haft det lidt svært i Farum, når de har mødt FC Nordsjælland. Her har det været med Ståle Solbakken i spidsen for FCK’erne, men når de to hold skal mødes igen søndag, så er det med Jess Thorup som cheftræner.

Her peger FCN-assistenttræner Frank Hjortebjerg på, at det er blevet et meget anderledes hold. Det fortæller han i et interview på Nordsjællands hjemmeside.

– Det er et helt andet spil, de forsøger at spille. Både med og uden bolden. Det har faktisk ikke særlig meget at gøre med det FCK-hold, som vi ellers har lært at kende og har sat pris på i mange, mange år. Det er en mindre revolution, fastlår Hjortebjerg.

Læs også:Stage udpeger det som skiller sig ud i kampene mod FC Nordsjælland

For ham er det eksempelvis en helt anden måde, som FCK’erne benytter sig med bolden i forhold til Solbakkens tid.

– Med bolden har det tidligere været et hold med en masse indlæg til bagerste stang. Det har været et hold med to midterforsvarer, der bygger spillet op med to centrale midtbanespillere, som alle fire lå tæt på hinanden, siger han og fortsætter:

– De kørte med sådan en kværnende og sikker boldomgang, indtil de var langt nok oppe på banen, havde fået modstanderen til at løbe langt nok og derfor kunne lægge indlægget. Sådan meget kort og firkantet fortalt, lyder det fra FCN-assistenten.

Læs også:Dropper udlandet: Min fremtid er i FC København

Desuden mener Hjortebjerg, at FCK nu spiller med knap så mange høje indlæg, og der er flere bolde mellem linjerne og inde i mellemrummet. Samtidig er der flere spillere inde centralt på banen, færre målspark bliver sparket langt, og der er flere forsøg på flade gennembrudsbolde. Endvidere er der oftere tale om flade indlæg og med de centrale midtbanespillere med inde i feltet.

– Hvis man skal opsummere, vil jeg sige, at det nye udtryk i højere grad er funderet mere på gennembrudspasninger fremfor indlæg. Det er funderet mere smalt end bredt. Det er mere spil nede fra keeperen af fremfor en lang bold og så sætte spillet derfra, forklarer Frfank Hjortebjerg.

Kampen mellem FC Nordsjælland og FC København spilles søndag klokken 16, og den bliver sendt direkte på Canal 9.

Læs også:Rasmus Falk skriver under på lang FC København-kontrakt
Læs også:Ståle ansætter barndomsven: Afviser vennetjeneste
Læs også:Goodbye Dubai: FCK rykker træningslejr igen




Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne




LIVE

TransferLIVE: Uvis fremtid for Luca Kjerrumgaard

Ekspert til Eriksen: Skift til denne klub nu!

Victor Froholdts værdi sætter alle til vægs

Kan sikre millioner til AGF

Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby

Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub

Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer

Bookmaker: Her er Eriksens næste klub



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Afsløring: Har fået løbepas af Brøndby

Taget på sengen: Sådan fik Thomas Mikkelsen besked

Farzam: Disse AGF-profiler kan forlænge

Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Afsløring: Dansker jagtes af Barça, City og Ajax

Afsløring: FCN køber rekorddyrt kæmpetalent

Forlader AGF – her er hans nye klub

Nu afgøres Jordan Larssons fremtid i FCK

Roony vil væk



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Stort medie: Hjulmand får sparket – han afløser

Mæhle kan hentes for spotpris

Guardiolas fremtid? ‘Hold øje med dette job’

Tidl. Viborg-stjerne kan vende tilbage til Danmark

Brøndby-salg på vej – forventer det sker inden VM

United nærmer sig stjernespiller – her er prisen

Erik ten Hag jagter dansker

Bekræfter: Vender tilbage til FC København

Slut med Slot? Han er favorit til at overtage

AGF-fan drømmer: Køb Silkeborg-stjerne!

FC Nordsjælland jubler: Fysisk imponerende profil

Højlund får ny stjernetræner i Napoli



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Her er FCKs mulige modstandere i Conference League

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby