FCN-træner om Norwich-rygte: Vil være respektløst

FC Nordsjælland-cheftræneren vil ikke gå ind i rygterne om den engelske klub.



FC Nordsjællands cheftræner Johannes Hoff Thorup er på det seneste blevet sat i forbindelse med et job i den engelske klub Norwich, men når man forholder ham det, så er det ikke det mest tydelige svar, der kommer fra ham.

I et interview med Viaplay fortæller han, hvordan han ser på det.

– Om jeg har hørt noget fra? Jeg vil sige – som jeg i øvrigt har sagt flere gange i løbet af sæsonen. Når jeg er ansat et sted, så har jeg så stor respekt for det sted, jeg er ansat. Altså, se lige den kulisse, der står bag mig lige nu. Altså, jeg synes, at det ville være så respektløst af mig at gå ud og snakke om andre klubber eller andre situationer, siger han og fortsætter:

– Ligegyldig om det var tæt på eller fuldstændig kilometervis langt fra. Så jeg kommer aldrig nogensinde til at gå dybere ind i det, fordi den her klub betyder så meget, at vi ikke skal stå her på sidste dag af sæsonen og tale om alt muligt andet, lyder det fra Hoff Thorup.

Selv peger han desuden på, at han ikke ser rygterne om interesse som anerkendelse. I stedet ser han det på en anden måde.

– Der er jeg måske lidt underlig, hvad det angår. Jeg ser det som en større anerkendelse, når den klub, som jeg arbejder i, de sætter pris på, at jeg er der som cheftræner. Jeg ser det som en større anerkendelse, at de spillere, som jeg træner hver dag, de sætter pris på at spille fodbold på den måde, som jeg gerne vil spille fodbold på, siger han og tilføjer:

– Skulle det så på et eller andet tidspunkt i løbet af min karriere være et andet sted end i FC Nordsjælland, så håber jeg, at det vil være det samme. Hvad folk skriver, og hvad folk synes udefra. Der er så meget snak i den her fodboldverden, og der er så mange holdninger til alt muligt. Så det jeg sætter mest pris på, det er dem, der er nærmest – og at de sætter pris på det arbejde, som jeg laver, fastslår Johannes Hoff Thorup.

Han har været cheftræner i FCN halvandet år.





LIVE

LIVE: Andreas Cornelius skadet

Hjulmand og co. taber stort skridt

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Interessant transfermelding fra Christian Eriksen

Lewandowski i vildt skifte? Klar med kongeløn



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Glem det, Brøndby – stjerne vender ikke hjem

De er tilbage i Superligaen

Voldsom Rasmus Højlund-forudsigelse

Monstersalg: FC København-boss jubler

Steve Cooper slår fast: Ingen er i tvivl



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Ruben Amorim favorit til dette job

TV 2 inden Superliga-brag: ‘Der er vi kynikere’

På vej til Danmark: ‘Han er ulækkert god!’

Afsløring: Bor i Danmark – i dialog med stor klub

Vild rejse fra Serie 2 kan kulminere med Superliga



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

Kent Nielsen-udtalelse kom ‘som en overraskelse’

Barcelona – Real Madrid

Medie bringer Neestrup i spil til topklub

Osula til storklub for vildt millionbeløb?

– Daniel Wass går ned i løn for Brøndby

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Atletico Madrid interesseret i dansker

Bekræfter forhandlinger – kun underskrift mangler

Iran kommer med krav før VM

Afslører: Her er FCK’s plan med Thomas Delaney

Stort medie: Arsenal undersøger Froholdt-skifte

– Det opfatter jeg som forræderi mod Real Madrid



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

– Han har spillet sin sidste kamp i sæsonen, men..

Nej, Brøndby: Der er ikke tale om hævn!