FCN-træner om Norwich-rygte: Vil være respektløst

FC Nordsjælland-cheftræneren vil ikke gå ind i rygterne om den engelske klub.



FC Nordsjællands cheftræner Johannes Hoff Thorup er på det seneste blevet sat i forbindelse med et job i den engelske klub Norwich, men når man forholder ham det, så er det ikke det mest tydelige svar, der kommer fra ham.

I et interview med Viaplay fortæller han, hvordan han ser på det.

– Om jeg har hørt noget fra? Jeg vil sige – som jeg i øvrigt har sagt flere gange i løbet af sæsonen. Når jeg er ansat et sted, så har jeg så stor respekt for det sted, jeg er ansat. Altså, se lige den kulisse, der står bag mig lige nu. Altså, jeg synes, at det ville være så respektløst af mig at gå ud og snakke om andre klubber eller andre situationer, siger han og fortsætter:

– Ligegyldig om det var tæt på eller fuldstændig kilometervis langt fra. Så jeg kommer aldrig nogensinde til at gå dybere ind i det, fordi den her klub betyder så meget, at vi ikke skal stå her på sidste dag af sæsonen og tale om alt muligt andet, lyder det fra Hoff Thorup.

Selv peger han desuden på, at han ikke ser rygterne om interesse som anerkendelse. I stedet ser han det på en anden måde.

– Der er jeg måske lidt underlig, hvad det angår. Jeg ser det som en større anerkendelse, når den klub, som jeg arbejder i, de sætter pris på, at jeg er der som cheftræner. Jeg ser det som en større anerkendelse, at de spillere, som jeg træner hver dag, de sætter pris på at spille fodbold på den måde, som jeg gerne vil spille fodbold på, siger han og tilføjer:

– Skulle det så på et eller andet tidspunkt i løbet af min karriere være et andet sted end i FC Nordsjælland, så håber jeg, at det vil være det samme. Hvad folk skriver, og hvad folk synes udefra. Der er så meget snak i den her fodboldverden, og der er så mange holdninger til alt muligt. Så det jeg sætter mest pris på, det er dem, der er nærmest – og at de sætter pris på det arbejde, som jeg laver, fastslår Johannes Hoff Thorup.

Han har været cheftræner i FCN halvandet år.







LIVE

TransferLIVE: De er også interesseret i Nørgaard

Oliver Sonne vender tilbage

Her lander Superliga-kampprogrammet

Bookmaker: Han er favorit som cheftræner i Brøndby

Kasper Schmeichel færdig i Celtic

‘De forventer 450 millioner kroner for Hjulmand’

SL-træner på blokken i Brøndby – nu svarer ny boss



Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!

Var en kæmpe SL-profil: I dag har jeg ikke en bil

Efter fiasko: Tidligere FCK-stjerne vil væk

‘Så kan han klare sig hvor som helst’

Afsløring: Froholdt laver lang aftale med Lyngby

Her er FCM’s mulige modstandere i Europa League



STORT INTERVIEW

Køber Patrick Mortensens trøje for 75.250 kroner

Superliga-klub bør jagte Robert Skov

Kontrakten udløber – nu flytter han til Danmark 

Afsløring: Jacob Neestrup enig med Panathinaikos

Kæmpe hyldest af Dorgu: ‘Utroligt at tænke på’

Afslører: Her kigger Brøndby efter ny træner



Ole_Nielsen STORT INTERVIEW

Fyret i Danmark efter 26 dage: En fantastisk tid

Superliga-bombe? Nu svarer han på Dolberg-rygte

Tager afsked – varsler dialog med Brøndby

Mæhle modtager trusler efter skurkerolle

Storklub jagter to danskere

Han er ny fodbolddirektør i Brøndby

Klar til at gå shopamok

Dansk profil overrasker: Han er så god

‘Nytteløst at diskutere’ Joakim Mæhles røde kort



Skylder FCM millioner – kan få store konsekvenser

Afslører: Vi vil have Victor Nelsson

Kæmpe brølere sender Horsens mod Superligaen

Laudrup kritiserer: Kan kalde dem FC Hollywood

Dansk udrensning? Nærmest alle kan smutte

Kan få store konsekvenser for Eriksen

Superliga-boss: ‘Jeg elsker Henrik Tønder’