FCN-træner om Randers: Simpel tilgang til spillet

FC Nordsjællands assistenttræner Frank Hjortebjerg roser Randers FC forud for søndagens opgør mellem de to klubber.



FC Nordsjælland har ikke vundet i Jylland i deres seneste to besøg, og dette kan blive til tre, når holdet søndag møder Randers FC i Superligaen. 

Begge hold har leveret godt i denne sæson og befinder sig også i Superligaens øverste halvdel. 

FC Nordsjælland har dog stor respekt for Randers, som iføge assistenttræner Frank Hjortebjerg spiller på deres styrker. Det fortæller han til FC Nordsjællands egen podcast

– De slår ikke større brød op, end de kan bage. De ved godt, hvad de er rigtig gode til. De har en simpel, men effektiv, tilgang til spillet og spillets facetter, og der vil jeg gerne bare løfte på hatten for, at de er rigtig dygtige til det.

– De spiller effektivt og er svære at håndtere, fordi de er rigtig gode i det her andenboldsspil. Og de er også rigtige gode til det her spil, som for nogen virker ustruktureret eller tilfældigt, men det er det jo ikke, for det er Randers’ måde at gøre det på, og det er de pisse gode til, fortæller Frank Hjortebjerg. 

FC Nordsjælland har dog haft et godt overtag mod Randers i deres seneste opgør. I sidste sæson vandt FCN tre kampe mod Randers og spillede en enkelt uafgjort. 

– Jeg synes faktisk ikke umiddelbart, at de ligger så godt til os, men vi har været gode til at håndtere dem i sidste sæson, hvor vi fik nogle kampe med godt tempo.

– Det står klart, at hvis vi kan få en tempofyldt og åben kamp, hvor vi ikke altid skal spille mod et veletableret Randers-hold, så er vi nået langt i forhold til at få kampen over på vores præmisser. Det ville være godt, hvis vi kunne få gang i nogle af de ting.

– Men uanset hvor godt vi spiller, kan vi ikke undgå, at Randers vil få nogle målspark, medmindre vi er virkelig effektive og kun sparker den i kassen. Så engang imellem har de et målspark, hvor de vil sparke den langt, og det kan vi ikke rigtig gøre noget ved, det må vi bare håndtere så godt, som vi kan. Det er umuligt at spille en kamp, hvor der ikke vil være andenbolde, tilfældigheder og standardsituationer, fortæller han. 

Kampen fløjtes i gang søndag klokken 14. 





LIVE

LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!

Medie: Køber Højlund for 330 millioner

‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’

Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job

‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer

United nærmer sig vanvittig sponsoraftale

Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!



EKSKLUSIVT

Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’

AGF køber dansk profil

Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite

Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup

Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer

Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen



AVIS

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Afsløring: Færdig i Silkeborg

Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil

Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?

‘Vi må se, hvad FC København vil’

Dansk træner vinder stor pris



EKSKLUSIVT

Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM

Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’

Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!

Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag

Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’

Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..

Færdig i Brøndby – nu er de i dialog

Bayern – PSG

Premier League-klub går all-in

FIFA straffer Benfica-spiller hårdt

KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’

Aston Villa – Nottingham Forest

Man Utd lurede – nu skal han til Superligaen



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’

Afsløring: DBU-boss stopper