FC Nordsjælland har ikke vundet i Jylland i deres seneste to besøg, og dette kan blive til tre, når holdet søndag møder Randers FC i Superligaen.
Begge hold har leveret godt i denne sæson og befinder sig også i Superligaens øverste halvdel.
FC Nordsjælland har dog stor respekt for Randers, som iføge assistenttræner Frank Hjortebjerg spiller på deres styrker. Det fortæller han til FC Nordsjællands egen podcast.
– De slår ikke større brød op, end de kan bage. De ved godt, hvad de er rigtig gode til. De har en simpel, men effektiv, tilgang til spillet og spillets facetter, og der vil jeg gerne bare løfte på hatten for, at de er rigtig dygtige til det.
– De spiller effektivt og er svære at håndtere, fordi de er rigtig gode i det her andenboldsspil. Og de er også rigtige gode til det her spil, som for nogen virker ustruktureret eller tilfældigt, men det er det jo ikke, for det er Randers’ måde at gøre det på, og det er de pisse gode til, fortæller Frank Hjortebjerg.
FC Nordsjælland har dog haft et godt overtag mod Randers i deres seneste opgør. I sidste sæson vandt FCN tre kampe mod Randers og spillede en enkelt uafgjort.
– Jeg synes faktisk ikke umiddelbart, at de ligger så godt til os, men vi har været gode til at håndtere dem i sidste sæson, hvor vi fik nogle kampe med godt tempo.
– Det står klart, at hvis vi kan få en tempofyldt og åben kamp, hvor vi ikke altid skal spille mod et veletableret Randers-hold, så er vi nået langt i forhold til at få kampen over på vores præmisser. Det ville være godt, hvis vi kunne få gang i nogle af de ting.
– Men uanset hvor godt vi spiller, kan vi ikke undgå, at Randers vil få nogle målspark, medmindre vi er virkelig effektive og kun sparker den i kassen. Så engang imellem har de et målspark, hvor de vil sparke den langt, og det kan vi ikke rigtig gøre noget ved, det må vi bare håndtere så godt, som vi kan. Det er umuligt at spille en kamp, hvor der ikke vil være andenbolde, tilfældigheder og standardsituationer, fortæller han.
Kampen fløjtes i gang søndag klokken 14.
LIVE
TransferLIVE: Asp får stjerne som holdkammerat
EKSKLUSIVT
Brøndby tæt på ny forstærkning
NYHEDER
Hjulmand vækker opsigt til første træning
EKSKLUSIVT
Spændende transfermelding om Maxsø
NYHEDER
Allsvenskan-klub henter dansk topscorer
NYHEDER
Thomas Frank: De vinder VM
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
NYHEDER
Er han løsningen i AGF?
EKSKLUSIVT
Afslører klar strategi: ‘Han skulle spille i FCK!’
MEDIE
Derfor trækker FC København-transfer ud
EKSKLUSIVT
Afsløring: FC København sælger Hatzidiakos
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De kommer i VM-finalen
NYHEDER
Kim Milton: ‘Det har ødelagt fodbold’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Mathias Sauer skifter til Eliteserien
TOPNYHED
Medie: FCM afviser bud på 187 mio.
England – Argentina
STORT INTERVIEW
Forsøgte at hente Vallys – så blev han fyret
Kritikken hagler ned: Stjerner slagtes
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TOPNYHED
Begejstret for Jacob Neestrup
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
NYHEDER
Afslører: Er ny vært på TV 2 Sport
AVIS
De har spurgt på Gustav Isaksen
PC om agenter: ‘De har en forrygende timeløn’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AC Horsens byder på Alassana Jatta
INTERVIEW
Thomas Kristensen: ‘Dét glemmer jeg aldrig’
INTERVIEW
‘Ingen forventer FCK bliver mestre’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Dario Dumic træner med i dansk klub
MEDIE
I dialog med FCK: Kræver 52 millioner for profil
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
TRANSFER
Meldes tæt på storklub efter FCK-exit
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
FC København-transfer bremses af denne årsag
TOPNYHED
