FC Nordsjælland har været forårets hold, for mens FC Midtjylland, AaB og AC Horsens alle har haft sine opblomstringer og nedture, har Farum-klubben kørt efteråret rimelig stabilt igennem, hvilket placerer dem på en ret sikker andenplads med fem point ned til AaB og FC Midtjylland samt seks ned til AGF, der i aften spiller mod Silkeborg.
Efteråret igennem har FC Nordsjælland været forsigtige med at komme med en konkret målsætning for sæsonen. Det er de stadig, men nu vil de godt indrømme, at det altoverskyggende mål er at gå til vinterpause på Superligaens andenplads.
– Vi ligger godt til andenpladsen nu, og selvfølgelig går vi benhårdt efter at gå til vinterpause på den plads. Det kunne være lækkert at gøre status for halvsæsonen som nummer to i Superligaen, og ja vi ved godt, at vi har underspillet en smule, men nu må vi også indrømme, at vi ligger lunt i det, siger FCN-målmand Jesper Hansen til tipsbladet.dk.
LÆS OGSÅ: FCN-profil: Vil da gerne i Champions League
Om klubben så også går efter at slutte sæsonen på andenpladsen er en helt anden sag. En officiel målsætning vil først blive meldt ud, efter transfervinduet er smækket i, og Jesper Hansen hopper med på den vogn. Han vil ikke love, at FCN går på Champions League-jagt i foråret. Han vil dog gerne love, at FC Nordsjælland vil forsøge at komme stærkere ind til foråret.
– Jeg tror og håber, vi kan blive endnu bedre i foråret. Vi kan stadig justere nogle ting, selv om det kører meget godt for os for tiden. Vi får forhåbentlig en god vintertræning, og så skal vi have sat en målsætning op for sæsonen, der gerne skulle afspejle vores placering i toppen. Ligger vi nummer to ved vinterpausen, bliver det et rigtig spændende forår, siger Jesper Hansen.
Endnu resterer der dog to kampe af efteråret. Først en udekamp mod Silkeborg og siden en hjemmekamp mod FC Midtjylland, og kan FC Nordsjælland fortsætte takterne fra SønderjyskE-kampen, kan der meget vel ligge flere point at vente på Kasper Hjulmands FCN-hold.
– Vores opbygnings- og gennembrudsspil fungerer rigtig godt mod SønderjyskE, og vi får spillet os rigtig flot rundt om deres pres, og så er Beckmann skarp oppe foran. Vi forventer en svær kamp mod Silkeborg, der ikke har tabt i lang tid, så jeg vil ikke bare sige, at vi tager derover og vinder. Vi skal også forberede os godt til den kamp, og så har vi selvfølgelig også en chance for at vinde, siger han.
FC Nordsjælland blev i sidste sæson nummer seks i Superligaen med 39 point. Efter de første 16 runder i denne sæson har de erobret 31 point.
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
TOPNYHED
FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
AVIS
Storklub meldes interesseret
TOPNYHED
Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige
TOPNYHED
Liverpool dukkede op til Superliga-kamp
TOPNYHED
Rystet over kæmpe nedsmeltning
LIGE NU
Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning
INTERVIEW
Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’
Nicolaj Thomsen indstiller karrieren
TOPNYHED
Thomas Gravesen revser Superliga-træner
NYHEDER
Så du det? Dansk landstræner rasende på tv
TOPNYHED
Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’
‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’
FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng
MEDIE
Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.
TOPNYHED
Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen
NYHEDER
Thorups afløser stopper efter fem måneder
INTERVIEW
FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig
– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov
TOPNYHED
Her er favoritten til at afløse Thomas Frank
TIPSBLADETS DOM
Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner
EKSKLUSIVT
Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort
NYHEDER
Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer
MEDIE
Viborg-boss afviser norsk storklub
TOPNYHED
Ståle Solbakken tvunget: ‘Jeg hader det’
MEDIE
Danske klubber vil have ham
MEDIE
Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub
LIGE NU
Tidligere Brøndby-angriber vil væk
HELT VILDT
FC København-handling går verden rundt
TOPNYHED
Superliga-ekspert: Han er voldsomt undervurderet!
HELT VILDT
Helt blæst bagover: ‘Han er toplækker at se på’
INTERVIEW
Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’
Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil
MEDIE
Udskældt dansker henvender sig til van Persie
TIPSBLADETS DOM
AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK
‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’
DAGENS SPILFORSLAG
Dortmund slår Leverkusen igen-igen
NYHEDER
Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby
TOPNYHED
Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende
TOPNYHED
Steve Cooper laver én ændring
Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball
NYHEDER
Superliga-træner forlænger kontrakten
LIGE NU
Seks anholdt for overfald på Brøndby-ansat
TOPNYHED
Tyske medier rasler med sablen: Fyres han i dag?
TIPSBLADET SPECIAL
Ekspert svarer på spørgsmål om Superliga-kendelser
DAGENS SPILFORSLAG
Dagens Spilforslag: Bologna slår oprykker
Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden
Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst