Fem bud på en afløser for Jacob Rasmussen

Brøndby har solgt sin anfører Jacob Rasmussen til Red Bull Salzburg. Hvordan skal han afløses? Det giver Tipsbladet fem bud på her.



Jacob Rasmussen er fortid i Brøndby IF, der solgte anføreren til Red Bull Salzburg mandag, og nu skal Benjamin Schmedes sandsynligvis på arbejde.

Brøndby råder over Frederik Alves, Jordi Vanlerberghe og Rasmus Lauritsen til det centrale forsvar, men det virker oplagt, at der skal hentes en afløser for anføreren udefra.

Så hvem kunne det blive?

Tipsbladet giver her fem bud på spillere, der kunne være aktuelle for Benjamin Schmedes og Brøndby. Der er både spillere, vi kender fra den danske Superliga, samt spillere fra den hollandske liga, hvor de blågule flere gange har handlet over de seneste år, og så en tidligere Schmedes-kending, der nu spiller i Tyrkiet.

Her er Tipsbladet fem bud på en afløser for Jacob Rasmussen

Anselmo Garcia Macnulty, PEC Zwolle

Nu er vi ude i et navn, som er ganske ukendt i Danmark, men Benjamin Schmedes og Brøndby har jo et vist kendskab til det hollandske marked og har hentet flere spillere derfra over de seneste år.

Anselmo Garcia MacNulty er 22 år, er spansk-irsk og er venstrebenet ligesom Jacob Rasmussen. Særligt sidstnævnte detalje må tale til hans fordel.

Derudover vil han gerne videre, har PEC Zwolle fortalt.

Xavier Mbuyamba, FC Volendam

En anden spiller fra det hollandske marked er Xavier Mbuyamba fra FC Volendam. Han er et stort talent, er god med bolden og har kun et enkelt år tilbage af sin kontrakt.

Kenneth Perez har før anbefalet FC Utrecht at hente den 23-årige stopper, der har været i Barcelona og Chelseas akademi, og kaldt ham “et kæmpe talent”.

Ligesom Anselmo Garcia MacNulty vil Mbuyamba videre i karrieren denne sommer.

Rick van Drongelen, Samsunspor

Tipsbladet kunne tidligere tirsdag melde, at Rick van Drongelen er på Brøndbys liste, som dog består af en del andre navne.

Og det giver rigtig god mening, at Benjamin Schmedes har set sig varm på den 26-årige hollænder, der er en profil for Samsunspor i tyrkisk fodbold.

Schmedes kender van Drongelen fra deres fælles tid i Hamburger SV, som varede godt og vel et halvt år i anden halvdel af 2017. Faktisk var Schmedes chefscout i klubben, da man købte van Drongelen, hvorfor han altså må kende alt til hollænderen.

Van Drongelen spillede fire år i HSV og har siden været vidt omkring. Måske næste skridt på rejsen er på den københavnske vestegn?

Wessel Dammers, Randers FC

Ja, alderen taler imod ham, og nej, han har ikke særlig meget fart i stængerne. Til gengæld mestrer Wessel Dammers nærmest alle andre facetter af forsvarsspillet og spillet på bolden, så han vil uden tvivl være en gevinst på den korte bane.

Dammers var vel nok Superligaens bedste forsvarsspiller i den forgangne sæson, og med kun et år tilbage af kontrakten bør han ikke vælte Brøndbys budget. Omvendt er det også en kortvarig løsning for de blå-gule, for Dammers fylder 31 næste år.

Alexander Busch, Silkeborg IF

Silkeborg-talentets stjerne er falmet en lille smule, efter at Busch nærmest har været konstant skadet siden udgangen af 2023.

Vi skal bare ikke glemme, at Busch var ekstremt god inden sit skadeshelvede, hvilket var årsagen til, at han dengang blandt andet var tæt på et skifte til portugisiske Braga, som bød mere end 30 millioner kroner på ham.

Så meget koster han nok ikke nu, og derfor kan timingen være rigtig god for Brøndby. Kan man forløse ham, vil der utvivlsomt også vente en større gevinst ved et videresalg. Spørgsmålet er, om Brøndby er villige til at satse, og om Silkeborg har lyst til at sælge til en anden dansk klub.







LIVE

Superliga-LIVE: FCK-komet jubler

Byskov: Derfor forlod jeg FC Midtjylland

‘Horribelt – hvorfor købte I ikke ham, AGF!?’

Roser FCK’er: ‘Det er ikke nemt’

Det er simpelthen ikke godt nok til Superligaen!

‘NK’ afslører sms fra Mourinho: ‘Hvad foregår der’

Danskerklub henter Jamie Vardy



TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Revser Superliga-dommerne – kræver handling

Ville spille gratis – comebacktransfer ødelagt

Vildt, AGF! – Er det årets transfer i Superligaen?

Randers satte Brøndby på plads

Rajovic om Mads Bech: Vi har talt ud



LIVE

Transfer-LIVE: SL-klub offentliggør ny spiller

– Brøndby blev savet midt over, men…

Bruun: Tror ikke de kommer i top 6

Froholdt deler nyt efter skrækskade

Fælder dom over Højlund efter stor nedtur

FCK-boss svarer igen på fan-kritik: ‘Ikke rigtigt’

Barcelona kører Valencia over

Er han Infantinos afløser? ‘Et godt bud’

‘AC’ trækker overskrifter efter droppet transfer



FANKLUBBEN

Jubler over Brøndby: Det er næsten en revolution

Langer ud efter AGF’er: ‘Sorry to say’

OB får tæsk af FC København

Rajovic om FCM-transfer: Vidste det ikke

FC Midtjylland – FC Nordsjælland

Franculino får kongeløn i Trabzonspor

Dommerekspert tordner: “Uværdigt Superliga-niveau”

Højlund bekræfter interesse fra storklub

Floppede i FCK – nægter at forlade storklub

Poulsen dybt uenig med Gravesen

Vanvittig pris på Franculino

Dansker skifter til Portugal