Jacob Rasmussen er fortid i Brøndby IF, der solgte anføreren til Red Bull Salzburg mandag, og nu skal Benjamin Schmedes sandsynligvis på arbejde.
Brøndby råder over Frederik Alves, Jordi Vanlerberghe og Rasmus Lauritsen til det centrale forsvar, men det virker oplagt, at der skal hentes en afløser for anføreren udefra.
Så hvem kunne det blive?
Tipsbladet giver her fem bud på spillere, der kunne være aktuelle for Benjamin Schmedes og Brøndby. Der er både spillere, vi kender fra den danske Superliga, samt spillere fra den hollandske liga, hvor de blågule flere gange har handlet over de seneste år, og så en tidligere Schmedes-kending, der nu spiller i Tyrkiet.
Her er Tipsbladet fem bud på en afløser for Jacob Rasmussen

Anselmo Garcia Macnulty, PEC Zwolle
Nu er vi ude i et navn, som er ganske ukendt i Danmark, men Benjamin Schmedes og Brøndby har jo et vist kendskab til det hollandske marked og har hentet flere spillere derfra over de seneste år.
Anselmo Garcia MacNulty er 22 år, er spansk-irsk og er venstrebenet ligesom Jacob Rasmussen. Særligt sidstnævnte detalje må tale til hans fordel.
Derudover vil han gerne videre, har PEC Zwolle fortalt.

Xavier Mbuyamba, FC Volendam
En anden spiller fra det hollandske marked er Xavier Mbuyamba fra FC Volendam. Han er et stort talent, er god med bolden og har kun et enkelt år tilbage af sin kontrakt.
Kenneth Perez har før anbefalet FC Utrecht at hente den 23-årige stopper, der har været i Barcelona og Chelseas akademi, og kaldt ham “et kæmpe talent”.
Ligesom Anselmo Garcia MacNulty vil Mbuyamba videre i karrieren denne sommer.

Rick van Drongelen, Samsunspor
Tipsbladet kunne tidligere tirsdag melde, at Rick van Drongelen er på Brøndbys liste, som dog består af en del andre navne.
Og det giver rigtig god mening, at Benjamin Schmedes har set sig varm på den 26-årige hollænder, der er en profil for Samsunspor i tyrkisk fodbold.
Schmedes kender van Drongelen fra deres fælles tid i Hamburger SV, som varede godt og vel et halvt år i anden halvdel af 2017. Faktisk var Schmedes chefscout i klubben, da man købte van Drongelen, hvorfor han altså må kende alt til hollænderen.
Van Drongelen spillede fire år i HSV og har siden været vidt omkring. Måske næste skridt på rejsen er på den københavnske vestegn?

Wessel Dammers, Randers FC
Ja, alderen taler imod ham, og nej, han har ikke særlig meget fart i stængerne. Til gengæld mestrer Wessel Dammers nærmest alle andre facetter af forsvarsspillet og spillet på bolden, så han vil uden tvivl være en gevinst på den korte bane.
Dammers var vel nok Superligaens bedste forsvarsspiller i den forgangne sæson, og med kun et år tilbage af kontrakten bør han ikke vælte Brøndbys budget. Omvendt er det også en kortvarig løsning for de blå-gule, for Dammers fylder 31 næste år.

Alexander Busch, Silkeborg IF
Silkeborg-talentets stjerne er falmet en lille smule, efter at Busch nærmest har været konstant skadet siden udgangen af 2023.
Vi skal bare ikke glemme, at Busch var ekstremt god inden sit skadeshelvede, hvilket var årsagen til, at han dengang blandt andet var tæt på et skifte til portugisiske Braga, som bød mere end 30 millioner kroner på ham.
Så meget koster han nok ikke nu, og derfor kan timingen være rigtig god for Brøndby. Kan man forløse ham, vil der utvivlsomt også vente en større gevinst ved et videresalg. Spørgsmålet er, om Brøndby er villige til at satse, og om Silkeborg har lyst til at sælge til en anden dansk klub.

Medier fælder dom over Højlund efter Napoli-debut

Vuelta-kaos – Jonas Vingegaard vinder

Alexander Zorniger i stor hyldest af Kent Nielsen

– FCK-spillerne skal have det dårligt

Seks kampe nul point – tidligere FCK-træner fyret

Voldsom frustration efter vanvidskamp

Vingegaard hårdere ramt end først fortalt

– En tabersag for Brøndby

‘Flere Wolfsburg-spillere bliver utilfredse nu’

I chok over dansk klub: ‘Fuldstændigt vanvittigt’

Thomas Frank lover: – Der er mere i vente

Absurd dansk scoring: Den kommer på YouTube

Skrækkelig debut for Tullberg – FCN sad på alt

Færdig i Ajax – ville ikke have Kasper Dolberg

AGF stjæler førstepladsen mod Viborg

Holger Rune i drama

‘Jonas Wind er på vej væk’

Brutal kritik af Brøndby-boss

– Det har nok ikke været hans drømmedestination

Ekspert hylder AGF-transfer: Rigtig, rigtig godt!

Drastisk beslutning: ‘Har jeg aldrig gjort før’

Silkeborg IF – OB

Mads Hermansen kritiseres igen

Kæmpe lønnedgang – her er Eriksens løn i Wolfsburg

Salah sørger for sen Liverpool-sejr

Frygtelig debut for Postecoglou

Kun Bayern-duo overgår Eriksen i Bundesligaen

Superliga-bombe: ‘Det kom meget bag på mig’

– Kasper tog mange ting for personligt

Cooper-test i Brøndby – han ser vild ud!

– Jeg ville til enhver tid vælge Højlund

Klar besked til FCM: ‘Spænd sikkerhedsselen’

Klubløs og falleret – er hans karriere slut?

‘Brøndby var ikke gode – vi var svage’

Stor Pione Sisto-overraskelse

Fuldstændigt vanvittige tal – han scorer på alt!

– Det var en stor overraskelse for mig

Hvad har du ventet på, Vingegaard? Smadrer dem

Steve Cooper: ‘WOW – det var ikonisk’

– Han får svært ved at komme på landsholdet igen

Forpokker da, Grabara: Fælt drop koster dyrt

‘Der er en lidt større ro omkring Steve Cooper’

– Jeg kan ikke lide Højlund

Braithwaite river akillessenen over i ligakamp

Skidt nyt for FCM

FC Nordsjælland – FC Midtjylland

Dansk komet om Klopp-opkald: ‘Surrealistisk’

Fantastisk melding for Roony Bardghji

Viborg FF – AGF

Patrick Mortensen bekræfter eksotisk rygte

FCM-transfer: Så ser det vildere ud end nogensinde

Sørensens tropper knuste Uhre og co. med 7-0

Rasmus Højlund jubler over debutscoring

Tidligere Brøndby-spiller skifter til mesterklub
