Fik debut med Kjær: En af Europas bedste

Jakob Poulsen debuterede i startopstillingen på landsholdet med Simon Kjær og er imponeret over det niveau, forsvarsspilleren viste i sin karriere.



VIBORG (Tipsbladet): Viborgs cheftræner Jakob Poulsen spillede professionel fodbold, indtil han stoppede i Melbourne Victory i 2020 før sin 37-års fødselsdag, og i dag sagde den tidligere holdkammerat Simon Kjær så stop i tæt på samme alder, et halvt år efter kontrakten med AC Milan udløb.

Ud over at de begge har spillet for FC Midtjylland, var de også holdkammerater på landsholdet fra 2009 til 2015, hvor Poulsen spillede sin sidste landskamp og aldrig kom på banen under Morten Olsens efterfølger Åge Hareide.

Kjær var til gengæld på landsholdet indtil sidste sommers EM, og den nuværende Viborg-træner er imponeret over den karriere, den tidligere holdkammerat satte sammen.

– Vi fik start-debut sammen oppe i Sverige i 2009. Han nåede så lige cirka 100 kampe mere end mig, siger Jakob Poulsen med et grin.

– Og det er flot. Han har haft en imponerende karriere, hvor han kunne lukke ned for de bedste, siger Poulsen til Tipsbladet.

– Simon har været en stor dansk landsholdsspiller. Han har haft en fantastisk karriere. Han har spillet i meget store klubber i en række lande og oplevet ufattelig meget. Og han har spillet på et meget, meget højt niveau, siger Jakob Poulsen.

Kjærs karriere-resumé hedder FC Midtjylland, Palermo, Wolfsburg, AS Roma, Lille, Fenerbahce, Sevilla, Atalanta og AC Milan samt 132 landskampe for Danmark, og Kjær var en af de bedste på sin position i de bedste sæsoner, mener Jakob Poulsen.

– Han havde god fart, så hans hold turde og kunne stå højt. Der var nogle år, hvor han var en af Europas bedste midtstoppere. Og det vidner de klubber, han har spillet i, også om. Der spiller man ikke fast uden at kunne noget, siger Jakob Poulsen.

Tipsbladet har talt med Kasper Hjulmand om Simon Kjærs landsholdskarriere – læs det interview her.





LIVE

LIVE: Drømmemelding om Lars Friis

Fyret træner havde hånligt øgenavn i Chelsea

Bombe på vej i Real Madrid?

Nyt trænerjob? Jacob Neestrup emne i succesklub

Kalder tronskifte i Danmark

Glæd jer, Brøndby: ‘Han har hele pakken’

Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Transfersvipser – ligner en færdig mand i Brøndby

Kompany kommer Hjulmand til undsætning

Skal til FC Midtjylland – 570.000 kroners forskel

Tillykke med fødselsdagen! Han skal købes nu



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

– Katastrofalt hvis de rykker ud af Superligaen!

Kæmpekøb retur til FC København?

‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’

Superliga-retur? Danske stjerner kan hentes gratis

100 millioner for Ambæk? Nu bliver det meget mere

Her er 7 bud på Chelseas næste træner



FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag

FC Midtjylland er tilbage på førstepladsen

Måbende Chelsea-træner kritiserer sine spillere

Arsenal skal til Danmark

Er han Superligaens mest undervurderede spiller?

Kæmpe hyldest: ‘Så findes der ingen bedre træner’

Stor Bundesliga-klub kigger på SL-profil

Randers kæmper sig tilbage to gange

Intern misundelse: ‘Det har jeg været træt af’

Sådan vil Vejle tilbage i Superligaen

Lamine Yamal skadet i Barcelona-sejr

Dansk rekordholder med invitation til Gift Links

FCK-stjerne ude i kulden: – Det er ingen vendetta



EKSKLUSIVT

Dommerekspert: Store skæverter og en hyldestsang

FC Nordsjælland – AGF

Supercomputer: De rykker ud af Superligaen