VIBORG (Tipsbladet): Viborgs cheftræner Jakob Poulsen spillede professionel fodbold, indtil han stoppede i Melbourne Victory i 2020 før sin 37-års fødselsdag, og i dag sagde den tidligere holdkammerat Simon Kjær så stop i tæt på samme alder, et halvt år efter kontrakten med AC Milan udløb.
Ud over at de begge har spillet for FC Midtjylland, var de også holdkammerater på landsholdet fra 2009 til 2015, hvor Poulsen spillede sin sidste landskamp og aldrig kom på banen under Morten Olsens efterfølger Åge Hareide.
Kjær var til gengæld på landsholdet indtil sidste sommers EM, og den nuværende Viborg-træner er imponeret over den karriere, den tidligere holdkammerat satte sammen.
– Vi fik start-debut sammen oppe i Sverige i 2009. Han nåede så lige cirka 100 kampe mere end mig, siger Jakob Poulsen med et grin.
– Og det er flot. Han har haft en imponerende karriere, hvor han kunne lukke ned for de bedste, siger Poulsen til Tipsbladet.
– Simon har været en stor dansk landsholdsspiller. Han har haft en fantastisk karriere. Han har spillet i meget store klubber i en række lande og oplevet ufattelig meget. Og han har spillet på et meget, meget højt niveau, siger Jakob Poulsen.
Kjærs karriere-resumé hedder FC Midtjylland, Palermo, Wolfsburg, AS Roma, Lille, Fenerbahce, Sevilla, Atalanta og AC Milan samt 132 landskampe for Danmark, og Kjær var en af de bedste på sin position i de bedste sæsoner, mener Jakob Poulsen.
– Han havde god fart, så hans hold turde og kunne stå højt. Der var nogle år, hvor han var en af Europas bedste midtstoppere. Og det vidner de klubber, han har spillet i, også om. Der spiller man ikke fast uden at kunne noget, siger Jakob Poulsen.
Tipsbladet har talt med Kasper Hjulmand om Simon Kjærs landsholdskarriere – læs det interview her.
LIVE
LIVE: Brøndby-profil kørt på hospitalet
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TIPSBLADET SPECIAL
Dommerekspert i kovending: Skal give rødt kort
EKSKLUSIVT
Afsløring: DBU-boss stopper
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
Klar transferbesked til Christian Eriksen
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
Tv-vært stopper på Viaplay
MEDIE
Står klar med 675 mio. for Barca-stjerne
NYHEDER
Markant transfermelding: ‘Det har Ove P. lovet’
MEDIE
Dansker jagtes af Aston Villa: Her er prisen
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
TIPSBLADET SPECIAL
Rundens hold i Superligaen – 30. runde
HELT VILDT
I chok: ‘Jeg håber, han siger op i dag!’
NYHEDER
Frygteligt nyt for Yuito Suzuki
Respekt for AGF’er: Må ikke sig det på tv, men…
TIPSBLADETS DOM
Gave til Poulsen – det kostede et mesterskab!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
TOPNYHED
Højlund-bekymring: Et kæmpe problem for Napoli
TRANSFER
Dansk sensation: Der er interesse for ham
‘Mesterskabet er ude af vores hænder’
TOPNYHED
Wayne Rooney vild med dansk angriber
INTERVIEW
Spillede for FCM og AGF: Dem peger han på
MEDIE
Klar til at bruge millioner på Superliga-profil
NYHEDER
Serie A-klub afviste tilbud på milliondyr dansker
MEDIE
I dialog om Albert Grønbæk
NYHEDER
– Det er grimt at sige til et Superliga-mandskab..
NYHEDER
FCM-skurk: ‘Jeg kostede os den her kamp’
NYHEDER
Ny Tottenham-træner: Dét har løst mentalt problem
NYHEDER
Kan blive første gang: Real-træner vil stoppe det
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
HSV-boss: ‘Transferen i vinter var et absolut kup’
HELT VILDT