VIBORG (Tipsbladet): Viborgs cheftræner Jakob Poulsen spillede professionel fodbold, indtil han stoppede i Melbourne Victory i 2020 før sin 37-års fødselsdag, og i dag sagde den tidligere holdkammerat Simon Kjær så stop i tæt på samme alder, et halvt år efter kontrakten med AC Milan udløb.
Ud over at de begge har spillet for FC Midtjylland, var de også holdkammerater på landsholdet fra 2009 til 2015, hvor Poulsen spillede sin sidste landskamp og aldrig kom på banen under Morten Olsens efterfølger Åge Hareide.
Kjær var til gengæld på landsholdet indtil sidste sommers EM, og den nuværende Viborg-træner er imponeret over den karriere, den tidligere holdkammerat satte sammen.
– Vi fik start-debut sammen oppe i Sverige i 2009. Han nåede så lige cirka 100 kampe mere end mig, siger Jakob Poulsen med et grin.
– Og det er flot. Han har haft en imponerende karriere, hvor han kunne lukke ned for de bedste, siger Poulsen til Tipsbladet.
– Simon har været en stor dansk landsholdsspiller. Han har haft en fantastisk karriere. Han har spillet i meget store klubber i en række lande og oplevet ufattelig meget. Og han har spillet på et meget, meget højt niveau, siger Jakob Poulsen.
Kjærs karriere-resumé hedder FC Midtjylland, Palermo, Wolfsburg, AS Roma, Lille, Fenerbahce, Sevilla, Atalanta og AC Milan samt 132 landskampe for Danmark, og Kjær var en af de bedste på sin position i de bedste sæsoner, mener Jakob Poulsen.
– Han havde god fart, så hans hold turde og kunne stå højt. Der var nogle år, hvor han var en af Europas bedste midtstoppere. Og det vidner de klubber, han har spillet i, også om. Der spiller man ikke fast uden at kunne noget, siger Jakob Poulsen.
Tipsbladet har talt med Kasper Hjulmand om Simon Kjærs landsholdskarriere – læs det interview her.
LIVE
TransferLIVE: Han forhandler med Liverpool
EKSKLUSIVT
Legendesøn skifter til AGF – så lang er kontrakten
NYHEDER
Han vender hjem til FC København
NYHEDER
Patrick Mortensen færdig i AGF
NYHEDER
Laudrup i chok: ‘Mener du det?’
MEDIE
De er interesseret i Christian Eriksen
TRANSFERPLANEN
Vil spare millioner: Vender Brøndby-stjerner hjem?
HELT VILDT
17 minutter for United – nu skal han til VM
EKSKLUSIVT David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid!
TRANSFERPLANEN
Kæmpetransfers i vente – smadrer FCM rekord?
NYHEDER
Én død efter voldsom Champions League-fejring
TIPSBLADETS DOM
Historisk finale! Han er verdens bedste
NYHEDER
Jakob Poulsen væk fra AGF? Svarer på rygter
FANKLUBBEN Det har været en elendig sæson
HELT VILDT
Bog: AGF-profiler stod bag Rösler-fyring
NYHEDER
Roser PSG-stjerne: ‘Han er en gentleman’
NYHEDER
Hylder stjerne: Personlighed som Skittles og vodka
MEDIE
Polsk succestræner rygtes til Danmark
MEDIE
De vil gerne have Jens Jønsson
TOPNYHED Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…
INTERVIEW
Beijmo: ‘FCK var bedre på alle parametre’
TOPNYHED
Varmt Brøndby-emne åben for klubskifte
BIZART
Revser Barcelona: ‘Noget af det pinligste’
EKSKLUSIVT
Afsløring: Klar med kæmpebeløb for FCN-stjerne
NYHEDER
Esbjerg-boss: Vi er klar til Superligaen
EKSKLUSIVT
Danske hold lurer på landsholdets fysiske træner
MEDIE
Kan sikre millioner til AGF
EKSKLUSIVT
Slår fast: ‘Det er en nobrainer, Brøndby!’
EKSKLUSIVT
Jesper Lindstrøm spøger i Brøndby
NYHEDER
Dansker scorer ny kontrakt med PL-klub
Kamil Grabara giver iskoldt svar om transfer
EKSKLUSIVT
SL-spiller i skifte? ‘Vil på landsholdet igen’
Opfordrer til fyring: Han er IKKE dygtig nok!
EKSKLUSIVT
Superliga-skifte? ‘Ja, der er dansk interesse’
TIPSBLADET SPECIAL