VIBORG (Tipsbladet): Viborgs cheftræner Jakob Poulsen spillede professionel fodbold, indtil han stoppede i Melbourne Victory i 2020 før sin 37-års fødselsdag, og i dag sagde den tidligere holdkammerat Simon Kjær så stop i tæt på samme alder, et halvt år efter kontrakten med AC Milan udløb.
Ud over at de begge har spillet for FC Midtjylland, var de også holdkammerater på landsholdet fra 2009 til 2015, hvor Poulsen spillede sin sidste landskamp og aldrig kom på banen under Morten Olsens efterfølger Åge Hareide.
Kjær var til gengæld på landsholdet indtil sidste sommers EM, og den nuværende Viborg-træner er imponeret over den karriere, den tidligere holdkammerat satte sammen.
– Vi fik start-debut sammen oppe i Sverige i 2009. Han nåede så lige cirka 100 kampe mere end mig, siger Jakob Poulsen med et grin.
– Og det er flot. Han har haft en imponerende karriere, hvor han kunne lukke ned for de bedste, siger Poulsen til Tipsbladet.
– Simon har været en stor dansk landsholdsspiller. Han har haft en fantastisk karriere. Han har spillet i meget store klubber i en række lande og oplevet ufattelig meget. Og han har spillet på et meget, meget højt niveau, siger Jakob Poulsen.
Kjærs karriere-resumé hedder FC Midtjylland, Palermo, Wolfsburg, AS Roma, Lille, Fenerbahce, Sevilla, Atalanta og AC Milan samt 132 landskampe for Danmark, og Kjær var en af de bedste på sin position i de bedste sæsoner, mener Jakob Poulsen.
– Han havde god fart, så hans hold turde og kunne stå højt. Der var nogle år, hvor han var en af Europas bedste midtstoppere. Og det vidner de klubber, han har spillet i, også om. Der spiller man ikke fast uden at kunne noget, siger Jakob Poulsen.
Tipsbladet har talt med Kasper Hjulmand om Simon Kjærs landsholdskarriere – læs det interview her.
LIVE
LIVE: Det er 22 år siden, Brøndby
MEDIE
Drømmer om stor Rasmus Højlund-kovending
MEDIE
Engelsk klub går all-in på Thomas Frank
MEDIE
Disse 13 United-spillere meldes på vej væk
TOPNYHED
Ajax-træner reagerer på Dolberg-bombe
MEDIE
Højbjerg trækker overskrifter: ‘Var rent selvmord’
NYHEDER
Ekspert: Det bestemmer du ikke, Eriksen
Kæmpekøb retur til FC København?
TOPNYHED
Særligt møde i Brøndby: Maxsø smed trænerne ud
TIPSBLADETS DOM
Et regulært mareridt for Steve Cooper!
NYHEDER
Werge: Han kan erstatte Kent Nielsen
NYHEDER
Ekspert: ‘Drabelig kamp’ er farlig for Arsenal
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Stort flop i England – hent Elias Jelert
STORT INTERVIEW
Vild udvikling – dansk sensation scorer på stribe
AVIS
Kasper Dolberg-bombe meldes på vej
Smider Salah-bombe
MEDIE
Amir Richardson scorer kassen i FC København
NYHEDER
Intens deler mellem AGF og Midtjylland
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
Wolfsburg henter et point til overlevelseskampen
NYHEDER
Se målet her – Jens Stage scorede igen for Werder
EKSKLUSIVT
Ekspert: Så mange penge kan Ajax få for Dolberg
NYHEDER
Helt vildt, Ramaj – ikke sket siden FCK
NYHEDER
– Jeg har tænkt: ‘Hvad fanden laver du?’
NYHEDER
Inter skuffer stort mod Torino
NYHEDER
‘Det har været en kæmpe pille at sluge for ham’
TOPNYHED
Ståle Solbakken forsøgte FCK-bombe i sommer
TOPNYHED
I kødet på Dolberg: En logisk beslutning
NYHEDER
Chelsea spiller sig i FA Cup-finalen
TOPNYHED
Ekstrem spiller kan skifte til FC København
FC København-transfer kan rykke tættere på lørdag
INTERVIEW
Superliga-boss: Vi skal sælge spillere til sommer
TIPSBLADETS DOM
Det var vanvittigt brutalt
OPTAKT